021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

Eu sunt Dan....va urmaresc de ceva timp, am citit multe dintre relatarile dumneavoastra...si pot spune ca am invatat multe de aici.M-am gandit la faptul ca ar fi bine sa postez si eu cateva randuri ...in legatura cu acest mare dusman al omului-alcoolul.
Am 42 de ani , nu-mi place sa ma laud cu realizarile si cu esecurile vietii mele....poate as fi dorit sa obtin mai multe de la viata ...dar mereu am privit jumatatea plina a paharului,pentru ca se putea si mai rau .Fiind nascut intr-o localitate cu intinse zone viticole, am consumat alcool de cand ma stiu...dar abia pe la varsta de 30 am observat ca am probleme cu alcoolul.De 12 ani nu mai fumez...dar cu alcoolul nu m-am despartit definitiv pana acum.Nu mai repet starile prin care am trecut,sunt similare cu ale celor care au povestit multe pe acest forum.Important este ca am inteles ,ca am probleme cu alcoolul.Am avut multe prioade de abstinenta .cea mai lunga a fost de un an si cateva saptamani,in care nu am consumat alcool deloc,dar de fiecare data am recazut,motivele sunt la fel cu ale dumneavoastra...am zis ca n-o fi foc daca consum un pahar..si gata nu m-am mai putut opri.Am incetat sa mai beau de la 1 aprilie 2012...am de gand sa renunt definitiv la alcool...dar imi este teama sa nu am si alte recaderi...imi este teama ca nu voi putea face fata ispitei...de a consuma primul pahar.Imi este teama de momente emotionale puternice...am inteles ca aceste cauze ma face sa recad.
Din aceasta cauza...rog pe cei cu mai multa experienta in domeniul absinentei....sa relateze armele cu care lupta impotriva ispitei ,impotriva alcoolului.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de tudor »

Salut, DAN !

Bine ai venit pe Forumul Alcohelp.
Felicitări pentru abstinenţă

Numele meu pe forum este Old Tudor ,am 50 de ani si sint abstinent de 4 ani si 4 luni.
Am să scriu despre ce m-a ajutat pe mine să îmi păstrez abstinenta .Concret mă ajuta programul AA în 12 pasi care m-a ajutat si ma ajută sa imi pastrez echilibrul emoţional dar mai ales sa mă cunosc ,apoi să relaţionez cu ceilalţi . Apoi prezenta pe forum unde ajutând pe ceilalţi ma ajut şi pe mine. Citesc carti motivaţionale care mă ajuta să îmi gasesc motivaţii puternice şi placerea sa trăiesc frumos
Mai multe îţi voi scrin diseara pe PC .
Cu respect,
Tudor
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de dani »

Buna Dan,bine ai venit in randurile noastre
Sunt Dani si sunt alcoolic abstinent din data de 20 aprilie.Felicitari pentru cele aproape 4 luni de abstinenta si pentru cei 12 ani de renuntare la fumat.Sfaturi nu vei primi de la mine,are cine sa se ocupe de asta, vreau doar sa sti ca sunt alaturi de tine,in aceste momente orice gest conteaza.
Mark Twain spunea "cel mai usor lucru din lume e sa te lasi de fumat,eu personal m-am lasat de vreo suta de ori",ei bine eu nici cel mai "usor lucru din lume" nu am reusit sa- l fac,ultima data cand m-am lasat de fumat a fost acum 25 de ani si atunci mi-a fost greu, am reusit sa nu fumez decat 3 luni.De baut beau cam tot de atata timp si renuntarea la alcool nu a fost usoara.Am facut paralela cu tigarile ca sa intelegi ca ai o vointa,stapanire de sine ,mentalul mult mai puternic ca al meu,si daca eu reusesc, reusesti si tu.Vom reusi impreuna.
La mine functioneaza bine rugaciunea seninatatii,faptul ca nu mai incerc sa schimb lumea dupa cum vreau eu, ci ma adaptez eu la ea,ma bucur de ceea ce am,si traiesc la timpul prezent.

Cu respect Dani
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
moira
Veteran
Veteran
Mesaje: 858
Membru din: 26 Oct 2010, 11:01

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de moira »

Bine ai venit Dan!

Sunt Moira, am avut o abstinenta de 5 ani si 5 luni dupa care am recazut si am baut alti 3 ani. Azi implinesc 6 luni de abstinenta(in acest timp am avut o recadere despre care am scris pe forum chiar in seara in care bausem si cei de aici m-au ajutat sa ma redresez rapid, asa ca imi permit sa spun ca am totusi 6 luni)

Si pe mine tot momentele emotionale puternice ma doboara si incerc cu ajutorul acestui forum sa imi refac echilibrul emotional. Sa stii ca functioneaza, dintr-o data nu te mai simti singur iar cei de aici, care au intelegerea necesara, acea intelegere de care noi alcoolicii avem nevoie, ma fac sa depasesc cu succes divese situatii.
Incearca si tu, ramaii printre noi!
Sper sa nu fac o confuzie spunandu-ti ca Proco, prietenul nostru drag, responsabilul cu buna dispozitie de pe acest forum, are aceeasi zi aniversara si ca a implinit pe 1 aprilie 2 ani de abstinenta! Pare a fi o zi de bun augur!

Mult succes iti doresc,
Moira
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de Relus »

Nu eşti singura persoană care are de înfruntat problema băuturii. Suntem cam 2.000.000 care nu mai suntem singuri.
În 1935, doi bărbaţi au văzut cum alcoolul le-a ruinat viaţa. Ştiau că-i va ucide dacă nu se vor opri din băut.
Voiau să se oprească, dar nu puteau să o facă singuri.
Familiile, prietenii şi doctorii lor nu o puteau face pentru ei. Nici o pierdere personală sau calamitate nu era destul de mare, nici o ameninţare, tratament sau vindecare destul de puternice încât să facă pe vreunul din ei să se oprească din băut.
Nici voinţa nu-i ajuta. Promisiunile nenumărate şi sincere făcute lor înşişi erau încălcate mereu – cu ocazia acelei prime băuturi.
Fiecare dintre cei doi bărbaţi a fost diagnosticat ca un alcoolic incurabil. Mai rău, se vedeau pe ei înşişi ca fără speranţă. Până când s-au văzut unul pe altul.
Printr-o coincidenţă stranie, s-au întâlnit şi au început să-şi împărtăşească experienţa similară cu alcoolul. Au constat că îşi înţelegeau problemele mai bine decât o făceau familiile, prietenii şi doctorii lor.
Această înţelegere reciprocă le-a dat puterea, de care aveau nevoie disperată, de a respinge acea primă băutură care totdeauna îi ducea la dezastru.
Treptat, noua putere dobândită le-a redat speranţa în viaţă şi viitor.
Au trăit să împărtăşească experienţa lor cu alţi aşa numiţi alcoolici incurabili.
Pastreaza legatura cu acest forum,oamenii plini de dorinta abstinentei te vor ajuta sa ti doresti sa ti-o pastrezi pe cea pe care incet,incet o vei simti si tu.
Tavi
Veteran
Veteran
Mesaje: 570
Membru din: 13 Dec 2011, 17:56

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de Tavi »

salut dan , sunt mihai alcoolic abstinent de aproape 8 luni .
Bine ai venit priintre noi aici vei gasi ajutorul de care ai nevoie la problema ta cu alcoolul si eu ca si tine m am lasat de de fumat acum 12 ani , eram un fumator inrait dar cu multa vointa am spus stop de azi nu mai fumez .
Eu pe la 25 de ani a, realizat ca am probleme cu alcoolul si am incercat sa ma las singur fara ajutor , vrreau sa zic ca am stat 6 luni fara bautura dar intr o seara de vara am hotarat sa beau doar o bere rece ca nu o fi foc doar toata lumea bea vara bere rece in plus imi demostrasem ca pot sta luni fara alcool .
Am baut acea bere rece la 25 de ani si m am mai oprit din bautura la 38 , de multe ori ma intrebam cum de am avut vointa sa ma las de fumat dar nu am vointa sa ma las de baut , de fapt ptr a ma lasa de baut imi trebuia bunavointa dar eu fara ajutor nu puteam sti acest lucru ,acum dupa 8 luni de abstinenta am avut timp sa reflectez in trecut si am vazut cum evolutia boli a fost tot mai grava de la an la an (in ultimi 5 ani am consumat zilnic vodka ) multumesc lui Dumnezeu ca am gasit forumul si astfel am avut bunavointa sa incetez bautul .
Tine aproape de forum .
Mihai
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de freedom »

bine-ai venit printre noi si iti doresc sa te simti cat mai confortabil tu cu tine.
scrie, scrie, scrie ca-i bine, dar daca ai grup AA in oras, ar fi util sa vezi ce ciorba se mananca pe-acolo.
eu te imbratisez cu drag si mi-ar place sa te citesc des, constant si pentru mult timp de acum incolo.

felicitari moira pentru aniversare. si eu am primit azi chips-ul de 5 luni, de la cel mai drag mustacios din
AA-ul nostru. am si eu aproape 6 luni, le voi implini in 5 august, dar fiindca nu sunt implinite, prietenul
din AA doar mi-a aratat chips-ul cu 6 si mi l-a dat pe cel de 5. e bine si asa, e minunat si desi 5 luni si cateva zile
nu-s un interval lung de timp, in viata mea s-au intamplat multe miracole in aceasta perioada.
multumesc Relus, Tudor, Asido, Maarius si desigur, tuturor celorlalti.
inca mai astept un peste de Dunare de la Proco si poate mi-l face cadou la un an de abstinenta... :?
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de lupica »

...stiu ca e usor de scris....am inteles ca boala asta ....alcoolismul...sau mai bine zis ,,dipsomanie"...unde ma vad eu incadrat are un substrat psihiatric....totul pleaca de la creier...creierul da semnalul si corpul actioneaza.Cum sa actionez eu impotriva aceste comenzi? Ma vad neputincios,slab ,fara aparare impotriva acestei boli.Totul pleaca de la primul pahar...dupa care urmeaza dezastru.....Ma intreb de ce nu pot fi un om normal? De ce nu pot fi ca toti ceilalti? De ce nu se descopera un tratament impotriva aceste boli?
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de lupica »

...sunt curios....iordachemihai.....cat dureaza perioada de abstinenta la tine .....o sa mai vorbim...
As vrea sa discutam mai mult ....domnul Tudor....cum ai reusit cu perioada de abstinenta de 4 ani si 4 luni...te invidiez.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de freedom »

ieri am vazut cum arata medalia care se da in AA la 31 de ani de adictie.
vrei sa stii si cum arata omul care o are? e un om frumos, bun si smerit.

sper sa nu te sperii, dar boala e ceva mai serioasa decat vad eu ca ai inteles. nu e numai
alcoolism, e boala de adictie cu cele 5 forme ale sale (alcool, droguri, alimente, sex si jocuri
de noroc), iar daca nu te tratezi, s-ar putea doar sa "schimbi stapanul" in abstinenta fata de alcool.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Scrie răspuns