021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

7 iunie

SPERANŢĂ PE TERMEN LUNG

De vreme ce majoritatea dintre noi s-au născut cu o abundenţă de dorinţe naturale, nu este ceva ieşit din comun că de multe ori le permitem acestora să-şi depăşească cu mult scopul lor firesc. Când ne conduc orbeşte sau când pretindem inten­ţionat ca ele să ne ofere mai multe satisfacţii sau plăceri decât este posibil sau decât ni s-ar cuveni, acesta este exact momentul în care ne abatem de la nivelul de perfecţiune pe care Dumnezeu vrea să-l atingem aici, pe Pământ. Aceasta este măsura defectelor noastre de caracter sau, dacă doriţi, a păcatelor noastre.

DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Iată unde se naşte speranţa pe termen lung şi se obţine o pespectivă, atât asupra naturii bolii mele, cât şi asupra drumului recuperării mele. Frumuseţea AA constă în conştientizarea faptului că viaţa mea se va ameliora cu ajutorul lui Dumnezeu. Drumul în AA devine mai bogat, înţelegerea devine adevăr, visele devin realitate – iar ziua de astăzi se va întinde la nesfârşit. De cum am intrat în lumina AA, inima mi s-a umplut de prezenţa lui Dumnezeu.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

8 iunie

ACCEPT SCHIMBAREA

Căutarea de sine reprezintă mijlocul prin care permitem unei viziuni noi, acţiunii şi îndurării divine să vegheze asupra laturii noastre întunecate şi negative. Odată cu aceasta, obţinem şi dezvoltarea acelui tip de atitudine smerită care ne dă posibi­litatea să primim ajutorul lui Dumnezeu... aflăm că treptat putem să ne debarasăm de sechelele trecutului pentru a obţine o viaţă nouă, care chiar funcţionează în absolut orice împrejurare.
ÎN VIZIUNEA LUI BILL

Mi se oferă o amânare zilnică a pedepsei în ceea ce priveşte boala mea spirituală, cu condiţia să caut să obţin progres, nu perfecţiune. Spre a fi pregătit pentru schimbare, îmi exersez voinţa, fructificând fiecare oportunitate de a mă schimba. Dacă îmi dau seama că există defecte care îmi zădărnicesc utilitatea în AA şi vizavi de ceilalţi, devin pregătit prin intermediul meditaţiei şi a ascultării sfaturilor. „Unii dintre noi am încercat să ne agăţăm de vechile noastre idei, dar rezultatul a fost nul, până nu le-am abandonat complet” (ALCOOLICII ANONIMI). Ca să scap de ele şi să-L primesc pe Dumnezeu, nu trebuie decât să merg pe mâna Lui; nu mai lupt şi nici nu mai încerc să deţin controlul, ci cred pur şi simplu că, ajutat fiind de Dumnezeu, m-am schimbat, iar susţinerea acestui crez mă face pregătit. Mă golesc pe dinăuntru pentru a mă umple de cunoaştere, lumină şi dragoste şi sunt gata să întâmpin fiecare zi cu speranţă.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

9 iunie

TRĂIND ÎN PREZENT

La început, încercăm să trăim în prezent doar cu scopul de a nu mai consuma alcool – şi funcţionează. Odată ce ideea a devenit o parte din gândirea noastră, descoperim că a trăi viaţa în segmente a câte 24 de ore este o modalitate eficien­tă şi satisfăcătoare de a face faţă şi altor chestiuni.
VIATA FARA BAUTURA

„Fiecare zi la rândul ei”. Pentru un nou-venit, aceasta şi alte zicale AA ar putea părea ridicole. În momente de stres, vorbele de duh ale comunităţii AA ar putea deveni cuvinte de o importanţă majoră. Fiecare zi ar putea fi ca un trandafir care îşi desface petalele coform planului unei Puteri Superioare mie însumi. Programul meu ar trebui să fie „plantat” într-un loc potrivit, la fel cum ar trebui să fie îngrijit, hrănit şi protejat de vătămători. Cultura mea va necesita răbdare şi acceptarea faptului că unele flori ar putea fi mai arătoase decât celelalte. Fiecare etapă a desfacerii petalelor poate să-mi ofere satisfacţie şi bucurie dacă nu intervin şi eu sau dacă nu permit aşteptărilor mele să-mi întreacă capaci­tatea de acceptare –iar asta îmi va oferi seninătate.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

12 iunie

STABILIREA UNOR RELAŢII SINCERE

Dar tocmai din cauza relaţiilor noastre strâmbe cu familia, cu prietenii, cu societatea în general, am avut noi de pătimit cel mai mult. În privinţa lor ne-am comportat extrem de prosteşte şi de încăpăţânat. Faptul cel mai important pe care nu vrem să-l recunoaştem, este incapacitatea noastră totală de a stabili relaţii sincere cu o altă fiinţă umană.

DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Sunt valabile oare aceste cuvinte în cazul meu, încă mai sunt incapabil să-mi stabilesc o relaţie sinceră cu o altă fiinţă umană? Ce handicap teribil ar fi acesta pentru mine, de-ar fi să-l port cu mine şi în perioada abstinenţei! În decursul acestei perioade voi medita şi mă voi ruga să descopăr cum aş putea deveni un prieten şi un partener de nădejde.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

13 iunie

CORECTÂNDU-NE GREŞELILE

„Aproape orice soţie sau copil care trăieşte ani de zile alături de un alcoolic riscă să ajungă un nevropat. Într-o anumită măsură, întreaga familie este bolnavă”.
ALCOOLICII ANONIMI

În calitatea mea de alcoolic, pentru mine este important să-mi dau seama că îmi provoc suferinţă nu numai mie însumi, ci tuturor celor din jurul meu. Să mă corectez în faţa membrilor familiei mele şi a familiilor celorlalţi alcoolici, va fi mereu un lucru important. Înţelegerea dezastrului pe care l-am provocat şi încercarea de a repara prejudiciile va constitui o sarcină pe termen lung. Exemplul abstinenţei mele ar putea servi altora drept sursă de speranţă şi încredere în forţele proprii.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

14 iunie

CÂND DRUMUL DEVINE ACCIDENTAT

Viaţa este proiectată să strabată drumuri accidentate.
ALCOOLICII ANONIMI
Când am intrat în AA, mi-am dat seama că AA-ul mă ajuta foarte mult să rămân abstinent. Dar ar putea oare să mă ajute la fel de bine şi în ceea ce priveşte problemele existenţiale, nelegate de băutură? Aveam dubii. După o perioadă de absti­nenţă de mai bine de doi ani, am primit răspuns. Mi-am pierdut serviciul, am început să am probleme de sănătate, tatăl meu diabetic şi-a pierdut un picior, iar femeia pe care o iubeam m-a părăsit pentru altul – şi toate astea s-au întâmplat pe parcursul unei perioade de două săptămâni. M-am confruntat cu o realitate crudă, dar cu toate acestea AA-ul mi-a fost aproape şi m-a susţinut, m-a consolat şi mi-a dat putere. Principiile pe care le-am însuşit la începutul abstinenţei mele au devenit o constantă a vieţii mele, nu numai datorită faptului că am scăpat cu bine, dar şi pentru că nu am încetat niciodată să fiu dornic să-i ajut pe noii-veniţi. AA-ul m-a învăţat să nu mă las copleşit de viaţă, ci mai degrabă s-o accept şi s-o înţeleg mai mult pe zi ce trece.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

15 iunie

SĂ FACI DIN AA PUTEREA TA SUPERIOARĂ

„... Poţi... să faci până şi din AA Puterea ta Superioară. Aici sunt o mulţime de oameni care şi-au rezolvat problema cu alcoolul... mulţi membri... au trecut pragul exact în starea aceasta... credinţa le-a devenit mai profundă şi mai cuprinzătoare... odată schimbaţi, ei au ajuns să creadă într-o Putere Superioară...”
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII
Pe vremea când beam, nimeni nu era mai presus de mine, cel puţin din punctul meu de vedere. Cu toate acestea, nu puteam să radiez de bucurie atunci când mă priveam în oglindă, aşa că am venit la AA unde alături de ceilalţi, am auzit vorbindu-se despre o Putere Superioară. Nu puteam să accept ideea unei Puteri Superioare, deoarece credeam că Dumnezeu e crud şi neiubitor. În disperare de cauză, am considerat, la început, Puterea Superioară ca fiind o masă, apoi un copac, apoi grupul meu AA. Au trecut anii, viaţa mi s-a ameliorat, iar eu am început să-mi pun întrebări în legătură cu această Putere Superioară. Treptat, cu răbdare, atitudine smerită şi multe întrebări, am ajuns să cred în Dumnezeu. Relaţia mea de acum cu Puterea Superioară îmi dă tăria să duc o viaţă fericită şi abstinentă.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

16 iunie

RECEPTIVITATEA

Am descoperit că Dumnezeu se arată celor care Îl caută. Pentru noi, tărâmul spiritului este unul vast, spaţios, atotcuprinzător, niciodată exclusivist sau interzis celor care caută cu toată seriozitatea. Credem că este deschis tuturor.
ÎN VIZIUNEA LUI BILL

Receptivitatea faţă de noţiunea unei Puteri Superioare ar putea deschide porţile spiritului. Deseori găsesc spiritul uman încorsetat în diferite dogme şi credinţe. Pot să fiu spiritual în propria împărtăşire. Împărtăşirea personală mă alătură rasei umane şi mă apropie de Dumnezeu, aşa cum Îl înţeleg eu.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

18 iunie

FRĂŢIA LIBERTĂŢII

... de li s-ar oferi oamenilor libertate absolută şi de-ar fi obligaţi să nu se supună nimănui, atunci ei s-ar uni de bunăvoie, interesul comun.
ÎN VIZIUNEA LUI BILL

Când nu mai trăiesc sub dictatura altei persoane sau a alcoolului, trăiesc într-o nouă libertate. Când mă despart de trecut şi de povara în exces pe care am purtat-o atât timp, ajung să cunosc libertatea. Am pătruns într-o viaţă şi într-o comu­nitate a libertăţii. Paşii reprezintă calea „recoman­dată” pentru găsirea unei noi vieţi, în AA nu există porunci sau ordine. Sunt liber să fiu de folos din propria dorinţă, nu ca urmare a unui decret. Acolo ajung să înţeleg că voi beneficia de pe urma evoluţiei altor membri, aşa că absorb ceea ce învăţ şi retransmit grupului. „Bunăstarea comună” îşi găseşte loc pentru dezvoltare în societatea libertăţii individuale.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

19 iunie

„REGENERAREA AA”

Iată care este paradoxul regenerării AA: putere izvorâtă din slăbiciune şi înfrângere totală, desprinderea de fantomele trecutului pentru a te bucura de o viaţă nouă.
AA AJUNGE LA MATURITATE

O mie de înfrângeri din partea Regelui Alcool nu m-au încurajat să mă declar învins. Credeam că ţine de o obligaţie morală să-l înving pe „inamicul-prieten”. La prima mea întrunire AA, am fost binecuvântat cu senzaţia că e absolut normal să te declari învins în faţa unei boli care nu avea nicio tangenţă cu structura mea morală. Când am păşit pragul AA-ului, am ştiut din instinct că mă aflu în prezenţa unei mari iubiri. Fără niciun efort din partea mea, am devenit conştient că a mă iubi pe mine însumi era bine şi corect, căci aşa a fost voia lui Dumnezeu. Acolo unde gândurile mă ţineau ostatic, senzaţiile m-au eliberat. Sunt recunoscător.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Scrie răspuns