021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 18,10,2014
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 5 ani
Gen: Masculin - Masculin

Re: Va salut ... cu respect

Mesajde lupica » 30 Iun 2020, 07:37

30 iunie

SACRIFICIU = UNITATE = SUPRAVIEŢUIRE

Unitatea, eficienţa şi chiar supravieţuirea AA-ului vor depinde întotdeauna de dorinţa noastră constantă de a renunţa la unele dintre ambiţiile şi dezideratele noastre personale de dragul siguranţei şi bunăstării noastre comune. Aşa cum, în cazul fiecărui alcoolic, sacrificiul înseamnă supravieţuire, la fel sacrificiul înseamnă unitate şi supravieţuire pentru grup şi pentru întreaga comunitate AA.

ÎN VIZIUNEA LUI BILL

Am învăţat că trebuie să-mi sacrific câteva dintre trăsăturile personalităţii mele de dragul AA-ului şi, drept rezultat, am fost răsplătit cu multe daruri. Falsa mândrie ar putea fi exacerbată de prestigiu, dar, respectând Tradiţia Şase, am primit în schimb atitudinea smerită. Cooperarea fără afiliere este deseori dezamăgitoare. Dacă voi continua să nu ţin cont de interesele din exterior, voi fi liber să păstrez autonomia AA-ului. Iar atunci comunitatea va continua să dăinuie, sănătoasă şi puternică, multe generaţii de-acum
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_dani@yahoo.com

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 04 Iul 2020, 08:31

4 iulie

O CREDINŢĂ FIREASCĂ

... în adâncul sufletului fiecărui bărbat, femeie, sau copil, zace ideea fundamentală de Dumnezeu. Ar putea fi eclipsată de nenorociri, de strălucire deşartă, de venerarea altor lucruri, dar totuşi e acolo, într-o formă sau alta. Căci credinţa într-o Putere Superioară nouă înşine şi demonstra­ţiile miraculoase ale acesti Puteri în vieţile oame­nilor, sunt certitudini vechi de când lumea.
ALCOOLICII ANONIMI

În sălile de întrunire AA de pe tot cuprinsul ţării, am văzut operele unui Dumnezeu nevăzut. Dovada constă în minunea recuperărilor de pretutindeni. Acum cred cu tărie că Dumnezeu se află în acele încăperi, precum şi în inima mea. Pentru mine, un fost agnostic, credinţa este astăzi la fel de naturală ca şi respiratul, mâncatul şi dormitul. Cei Doisprezece Paşi m-au ajutat să-mi schimb viaţa în multe privinţe, dar nici una nu a avut un efect mai mare ca descoperirea unei Puteri Superioare.
lupusor_dani@yahoo.com

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 04 Iul 2020, 12:55

Dap, am vazut si eu in acele sali la AA si in mine de ex, prezenta lui Dumnezeu pe care nu l-am vazut niciodata niciunul dintre noi.🤔👍Am vazut oameni care dupa infatisare, realizari materiale si impliniti social au revenit spasiti din aragoanta lor invinsi de alcool, acum reincepind drumul abstinentei cu fata care DD.

https://www.youtube.com/watch?v=fBnZ8bmEOTM
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 05 Iul 2020, 07:56

5 iulie

O NOUĂ DIRECŢIE

Resursele noastre omeneşti, canalizate de voinţă, nu au fost de ajuns; au eşuat cu totul... Fiecare zi este o zi în care trebuie să respectăm voia lui Dumnezeu în orice acţiune întreprinsă.
ALCOOLICII ANONIMI

Aud vorbindu-se despre alcoolicul cu voinţa slabă, dar sunt unul dintre oamenii cu cea mai mare voinţă din lume! Acum îmi dau seama că incredibila mea putere a voinţei nu este de ajuns pentru a-mi salva viaţa. Problema mea nu constă în „slăbiciune”, ci în direcţie. Când eu, fără falsă modestie, îmi accept limitele mele naturale şi Îi cer îndrumare lui Dumnezeu, cele mai mari greşeli ale mele se transformă în cele mai însemnate calităţi. Puterea voinţei, orientată în direcţia potrivită, mă face să continui să muncesc până când promisiunile programului devin o realitate cotidiană.
lupusor_dani@yahoo.com

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 06 Iul 2020, 11:37

6 iulie

SĂ IDENTIFICI FRICA...

Cea mai importantă cauză a defectelor noastre a fost frica egoistă...

DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Când mă simt incomod, iritat sau deprimat, caut frica. Acest fir malefic şi coroziv este rădăcina suferinţei mele: Frica de eşec; frica de opinia celorlalţi; frica de prejudicii, precum şi o mulţime de alte frici. Am descoperit o Putere Superioară care nu vrea ca să trăiesc cu frică, iar drept rezultat, experienţa AA în viaţa mea înseamnă libertate şi bucurie. Nu mai sunt dispus să trăiesc cu multitudinea de defecte de caracter, care mi-au marcat viaţa pe vremea când beam. Pasul Şapte mă va elibera de aceste defecte. Mă rog să identific frica în spatele defectului, iar apoi Îl rog pe Dumnezeu să mă scape de frica aceea. În ce mă priveşte, această metodă nu dă greş niciodată şi este unul dintre cele mai mari miracole ale vieţii mele în ALCOOLICII ANONIMI.
lupusor_dani@yahoo.com

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 06 Iul 2020, 13:39

Vaaai, ce mesaj fantastic, extraordinar si da, "frica" asta pacatoasa ne face foarte mult rau cind este excesiva si de multe ori luam decizii foarte gresite de frica, nu neaparat numai de baut...🤔😒
Multumesc!👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 09 Iul 2020, 07:38

9 iulie
SUNT O UNEALTĂ

Cu umilinţă, I-am cerut să ne îndepărteze slăbiciunile.

Problema atitudinii umile este una dificilă. Atitudinea umilă nu înseamnă să mă gândesc la mine mai puţin decât ar trebui; înseamnă să recunosc că unele lucruri le fac bine, înseamnă să primesc un compliment într-un mod elegant. Dumnezeu poate face pentru mine doar ceea ce poate face prin mine. Atitudinea umilă este rezultatul cunoaşterii faptului că Dumnezeu este cel care acţionează, nu eu. În lumina acestei ipoteze, cum aş putea să mă mândresc cu realizările mele? Sunt o unealtă şi orice faptă pe care aparent o fac eu, este făcută de Dumnezeu prin mine. Zilnic mă rog lui Dumnezeu să mă scape de defectele mele de caracter, pentru ca să pot mai uşor să-mi duc la bun sfârşit sarcina „iubirii şi a într-ajutorării”.
lupusor_dani@yahoo.com

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 11 Iul 2020, 07:23

11 iulie

UN MOMENT DE COTITURĂ

Am avut parte de un moment de cotitură în viaţa noastră atunci când am început să căutăm smerenia drept ceea ce doream cu adevărat să obţinem, şi nu ceea ce ar trebui să avem.

Dacă nu mă bucur de viaţa în AA, atunci revin la întunericul şi disperarea alcoolismului. Sunt fericit atunci când atitudinea mea vizavi de Dumnezeu şi smerenia ia forma mai mult a unei dorinţe, şi mai puţin a unei obligaţii. Întunericul din viaţa mea se preschimbă în lumină orbitoare când îmi dau seama că dacă sunt sincer şi corect atunci când mă ocup de inventarul meu, viaţa mi se va umple de seninătate, libertate şi fericire. Credinţa în Puterea mea Superioară devine mai puternică şi avalanşa de recunoştinţă îmi invadează fiinţa. Sunt convins că dacă eşti smerit, înseamnă că eşti corect şi sincer faţă de tine şi faţă de Dumnezeu. Atunci atitudinea smerită devine ceea ce vrei cu adevărat, şi nu ceea ce ar trebui să ai.
lupusor_dani@yahoo.com

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 12 Iul 2020, 12:57

12 iulie

RENUNŢĂ LA EGOISM

Căci fără o oarecare doză de smerenie, nici un alcoolic nu poate duce o viaţă în abstinenţă... Fără smerenie, ei n-ar putea duce o viaţă cu sens sau, pe de altă parte, n-ar putea face apel la credinţa care poate ţine piept oricărei situaţii critice.

De ce mă împotrivesc expresiei „atitudine umilă”? Nu mă umilesc în faţa altor oameni, ci în faţa lui Dumnezeu, aşa cum Îl înţeleg eu. Atitudinea umilă înseamnă „să dai dovadă de respect”, iar având o atitudine umilă îmi dau seama că nu sunt centrul universului. Pe vremea când beam, mă consumam în trufia de sine şi în egoism. Simţeam că lumea se învârte în jurul meu, că eu sunt stăpân pe propriul destin. Atitudinea umilă îmi permite să mă bazez mai mult pe Dumnezeu atunci când depăşesc obstacolele, atunci când mă confrunt cu propriile imperfecţiuni, astfel încât să pot evolua din punct de vedere spritual. Trebuie să rezolv pro­bleme mult mai dificile ca să-mi cresc performanţa şi, pe măsură ce mă confrunt cu obstacolele vieţii, trebuie să învăţ să le depăşesc cu ajutorul lui Dumnezeu. Comunicarea zilnică cu Dumnezeu îmi demonstrează atitudinea mea umilă şi îmi dă posibilitatea să-mi dau seama că o entitate mult mai puternică decât mine este dispusă să mă ajute, dacă încetez să mă mai cred atotputernic.
lupusor_dani@yahoo.com

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 13 Iul 2020, 08:22

13 iulie

SMERENIA E UN DAR

Atât timp cât puneam încrederea în forţele proprii pe primul loc, nu mai putea fi vorba de încrederea într-o Putere Superioară. Dorinţa de a căuta şi de a face voia lui Dumnezeu – ingredientul de bază al întregii smerenii – lipsea cu desăvârşire.

De cum am intrat în AA, am vrut să descopăr câte ceva din calitatea aceea dificil de obţinut, numită smerenie. Nu-mi dădeam seama că eram în căutarea smereniei, deoarece credeam că aceasta mă va ajuta să obţin ceea ce voiam şi că aş fi în stare să fac orice pentru cei din jur, dacă aş fi crezut că Dumnezeu mă va răsplăti cumva pentru aceasta. Acum încerc să-mi aduc aminte că oamenii pe care îi întâlnesc pe parcursul zilei sunt la fel de apropiaţi de Dumnezeu cum voi deveni şi eu odată, cât timp mai trăiesc pe acest Pământ. Astăzi trebuie să mă rog pentru ca să aflu care este voia lui Dumnezeu şi să înţeleg în ce măsură experienţa mea cu speranţa şi durerea ar putea fi de folos altor oameni; dacă aş putea face asta, nu va trebui să caut smerenia, căci ea mă va găsi pe mine.
lupusor_dani@yahoo.com

Înapoi la “POVESTEA MEA”