021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

21 iunie

FRICĂ ŞI CREDINŢĂ

Să te eliberezi de frică îţi trebuie o viaţă întreagă, dar nici aşa nu ai să poţi să-ţi duci treaba la bun sfârşit. Când suntem supuşi unui atac vio­lent, grav bolnavi sau în alte condiţii de nesigu­ranţă maximă, cu toţii vom reacţiona la acest sentiment – într-o manieră pozitivă sau negativă, după caz. Doar cei decepţionaţi de propria persoană vor pretinde că au scăpat complet de frică.

ÎN VIZIUNEA LUI BILL

Frica mi-a provocat suferinţă atunci când puteam să am parte de mai multă credinţă. Sunt momente când frica mă rupe în bucăţi, chiar în clipa în care am parte de bucurie, fericire şi bună-dispoziţie. Credinţa în Puterea Superioară – şi încrederea în forţele proprii – mă ajută să îndur tragedia şi extazul. Când voi alege să-mi las temerile în grija Puterii Superioare, atunci voi fi liber.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

26 iunie

UN DAR CE CREŞTE ODATĂ CU TRECEREA TIMPULUI

Pentru majoritatea oamenilor obişnuiţi, băutura înseamnă prilej de bucurie, companie şi imaginaţie colorată. Înseamnă eliberarea de griji, de plictiseală şi de îngrijorare. Este o intimitate veselă cu prietenii şi senzaţia că viaţa este frumoasă.
ALCOOLICII ANONIMI

Cu cât mai mult căutam să obţin aceste senzaţii efemere cu ajutorul alcoolului, cu atât mai greu de atins se dovedeau a fi. Cu toate acestea, aplicând acest pasaj în cazul abstinenţei mele, am descoperit că acesta descria noua viaţă minunată care mi se înfăţişa datorită programului AA, care chiar se îmbunătăţeşte în fiecare zi la rândul ei. Căldura, dragostea şi bucuria, exprimate atât de simplu cu aceste cuvinte, capătă volum şi profunzime de fiecare dată când le citesc. Abstinenţa este un dar care creşte odată cu trecerea timpului.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

28 iunie

HOTĂRÂREA FONDATORILOR

După un an şi jumătate, aceşti trei oameni au reuşit să vindece alţi şapte.
ALCOOLICII ANONIMI

Să nu fi fost fondatorii noştri atât de hotărâţi să învingă, AA-ul ar fi dispărut rapid, la fel ca multe alte aşa-zise cauze nobile. Mă gândesc la sutele de întruniri ce au loc săptămânal în oraşul în care locuiesc şi ştiu că AA-ul este disponibil 24 de ore din 24. Dacă ar fi trebuit să rezist înarmat doar cu speranţă şi dorinţa de a nu bea, primind refuzuri din toate locurile unde aş fi cerut ajutor, atunci aş fi căutat varianta mai uşoară, mai comodă, Şi m-aş fi întors la stilul de viaţă anterior.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

29 iunie

UN EFECT CARE VINE TREPTAT

Învăţând să ducem o viaţă atât de fericită, am arătat oricui cum s-o facă... Da, noi cei din AA, chiar am visat la acele lucruri. Cât de firesc era asta, de vreme ce majoritatea alcoolicilor erau nişte idealişti utopici... Şi atunci de ce n-am împărtăşi cu fiecare modul nostru de viaţă?

DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Marea descoperire a abstinenţei m-a făcut să simt nevoia de a răspândi vestea cea bună tuturor celor din jurul meu. Mai târziu am aflat că aveam nevoie să-mi dedic tot timpul concentrării asupra propriei vindecări. Odată ce am devenit un cetăţean abstinent al acestei lumi, am observat un efect care vine treptat şi care, fără niciun efort conştient din partea mea, ajungea până la orice sistem cu care intram în contact, fără să mă distragă de la scopul meu principal – să trăiesc abstinent şi să-i ajut pe alţii să trăiască astfel.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

30 iunie

SACRIFICIU = UNITATE = SUPRAVIEŢUIRE

Unitatea, eficienţa şi chiar supravieţuirea AA-ului vor depinde întotdeauna de dorinţa noastră constantă de a renunţa la unele dintre ambiţiile şi dezideratele noastre personale de dragul siguranţei şi bunăstării noastre comune. Aşa cum, în cazul fiecărui alcoolic, sacrificiul înseamnă supravieţuire, la fel sacrificiul înseamnă unitate şi supravieţuire pentru grup şi pentru întreaga comunitate AA.

ÎN VIZIUNEA LUI BILL



Am învăţat că trebuie să-mi sacrific câteva dintre trăsăturile personalităţii mele de dragul AA-ului şi, drept rezultat, am fost răsplătit cu multe daruri. Falsa mândrie ar putea fi exacerbată de prestigiu, dar, respectând Tradiţia Şase, am primit în schimb atitudinea smerită. Cooperarea fără afiliere este deseori dezamăgitoare. Dacă voi continua să nu ţin cont de interesele din exterior, voi fi liber să păstrez autonomia AA-ului. Iar atunci comunitatea va continua să dăinuie, sănătoasă şi puternică, multe generaţii de-acum
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

4 iulie

O CREDINŢĂ FIREASCĂ

... în adâncul sufletului fiecărui bărbat, femeie, sau copil, zace ideea fundamentală de Dumnezeu. Ar putea fi eclipsată de nenorociri, de strălucire deşartă, de venerarea altor lucruri, dar totuşi e acolo, într-o formă sau alta. Căci credinţa într-o Putere Superioară nouă înşine şi demonstra­ţiile miraculoase ale acesti Puteri în vieţile oame­nilor, sunt certitudini vechi de când lumea.
ALCOOLICII ANONIMI

În sălile de întrunire AA de pe tot cuprinsul ţării, am văzut operele unui Dumnezeu nevăzut. Dovada constă în minunea recuperărilor de pretutindeni. Acum cred cu tărie că Dumnezeu se află în acele încăperi, precum şi în inima mea. Pentru mine, un fost agnostic, credinţa este astăzi la fel de naturală ca şi respiratul, mâncatul şi dormitul. Cei Doisprezece Paşi m-au ajutat să-mi schimb viaţa în multe privinţe, dar nici una nu a avut un efect mai mare ca descoperirea unei Puteri Superioare.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

5 iulie

O NOUĂ DIRECŢIE

Resursele noastre omeneşti, canalizate de voinţă, nu au fost de ajuns; au eşuat cu totul... Fiecare zi este o zi în care trebuie să respectăm voia lui Dumnezeu în orice acţiune întreprinsă.
ALCOOLICII ANONIMI

Aud vorbindu-se despre alcoolicul cu voinţa slabă, dar sunt unul dintre oamenii cu cea mai mare voinţă din lume! Acum îmi dau seama că incredibila mea putere a voinţei nu este de ajuns pentru a-mi salva viaţa. Problema mea nu constă în „slăbiciune”, ci în direcţie. Când eu, fără falsă modestie, îmi accept limitele mele naturale şi Îi cer îndrumare lui Dumnezeu, cele mai mari greşeli ale mele se transformă în cele mai însemnate calităţi. Puterea voinţei, orientată în direcţia potrivită, mă face să continui să muncesc până când promisiunile programului devin o realitate cotidiană.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

6 iulie

SĂ IDENTIFICI FRICA...

Cea mai importantă cauză a defectelor noastre a fost frica egoistă...

DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Când mă simt incomod, iritat sau deprimat, caut frica. Acest fir malefic şi coroziv este rădăcina suferinţei mele: Frica de eşec; frica de opinia celorlalţi; frica de prejudicii, precum şi o mulţime de alte frici. Am descoperit o Putere Superioară care nu vrea ca să trăiesc cu frică, iar drept rezultat, experienţa AA în viaţa mea înseamnă libertate şi bucurie. Nu mai sunt dispus să trăiesc cu multitudinea de defecte de caracter, care mi-au marcat viaţa pe vremea când beam. Pasul Şapte mă va elibera de aceste defecte. Mă rog să identific frica în spatele defectului, iar apoi Îl rog pe Dumnezeu să mă scape de frica aceea. În ce mă priveşte, această metodă nu dă greş niciodată şi este unul dintre cele mai mari miracole ale vieţii mele în ALCOOLICII ANONIMI.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

9 iulie
SUNT O UNEALTĂ

Cu umilinţă, I-am cerut să ne îndepărteze slăbiciunile.

DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Problema atitudinii umile este una dificilă. Atitudinea umilă nu înseamnă să mă gândesc la mine mai puţin decât ar trebui; înseamnă să recunosc că unele lucruri le fac bine, înseamnă să primesc un compliment într-un mod elegant. Dumnezeu poate face pentru mine doar ceea ce poate face prin mine. Atitudinea umilă este rezultatul cunoaşterii faptului că Dumnezeu este cel care acţionează, nu eu. În lumina acestei ipoteze, cum aş putea să mă mândresc cu realizările mele? Sunt o unealtă şi orice faptă pe care aparent o fac eu, este făcută de Dumnezeu prin mine. Zilnic mă rog lui Dumnezeu să mă scape de defectele mele de caracter, pentru ca să pot mai uşor să-mi duc la bun sfârşit sarcina „iubirii şi a într-ajutorării”.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

11 iulie

UN MOMENT DE COTITURĂ

Am avut parte de un moment de cotitură în viaţa noastră atunci când am început să căutăm smerenia drept ceea ce doream cu adevărat să obţinem, şi nu ceea ce ar trebui să avem.

DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Dacă nu mă bucur de viaţa în AA, atunci revin la întunericul şi disperarea alcoolismului. Sunt fericit atunci când atitudinea mea vizavi de Dumnezeu şi smerenia ia forma mai mult a unei dorinţe, şi mai puţin a unei obligaţii. Întunericul din viaţa mea se preschimbă în lumină orbitoare când îmi dau seama că dacă sunt sincer şi corect atunci când mă ocup de inventarul meu, viaţa mi se va umple de seninătate, libertate şi fericire. Credinţa în Puterea mea Superioară devine mai puternică şi avalanşa de recunoştinţă îmi invadează fiinţa. Sunt convins că dacă eşti smerit, înseamnă că eşti corect şi sincer faţă de tine şi faţă de Dumnezeu. Atunci atitudinea smerită devine ceea ce vrei cu adevărat, şi nu ceea ce ar trebui să ai.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Scrie răspuns