021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de HOPE »

Felicitări, Lupica! 🤗Cu fiecare an adăugat abstinența crește. Și cât de mult contează susținerea celorlalți asemeni nouă. Pentru că, cine ne poate înțelege mai bine? Doar noi între noi. :😇
Felicitări pentru perseverență, felicitări că ești bine! 👍👍👍
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de styx »

lupica scrie:...au trecut 2559 zile ( 7 ani ) de abstinenta ,de libertate de sub jugul alcoolului . Multumesc Puterii Superioare si tuturor membrilor AA pentru sprijinul,indrumarile si recomandarile primite. Doamne ajuta ...
Felicitări! Cale senină în continuare!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de Vbc »

lupica scrie:...au trecut 2559 zile ( 7 ani ) de abstinenta ,de libertate de sub jugul alcoolului . Multumesc Puterii Superioare si tuturor membrilor AA pentru sprijinul,indrumarile si recomandarile primite. Doamne ajuta ...
Felicitari pentru abstinenta senina!
La cat mai multe zile!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Aliata
Veteran
Veteran
Mesaje: 657
Membru din: 03 Apr 2021, 14:50

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de Aliata »

Uite ca si vorbesti:).
Na, in stilul tau, 👏👏👏!
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

23 octombrie

CE ŞTIM NOI MAI BINE

„Fă ce ştii mai bine!”... mai bine să faci un singur lucru extraordinar de bine, decât să faci mai multe, dar prost. Aceasta este ideea principală a acestei Tradiţii (a Cincea). Unitatea Societăţii noastre gravitează în jurul acesteia. Existenţa însăşi a comunităţii noastre necesită păstrarea acestui principiu.

DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Supravieţuirea AA-ului depinde de unitate. Ce ar fi dacă un grup ar decide să ia forma unei agenţii de plasare a forţei de muncă, a unui centru de tratament sau a unui birou de asistenţă socială? Prea multe specializări duc la niciun fel de specializare, la risipă de energie şi, în cele din urmă, la declin. Am calificarea de a-mi împărtăşi suferinţele şi calea spre recuperare cu noul-venit. Respectarea obiecti­vului principal al AA-ului conferă siguranţă minu­natului dar al abstinenţei, aşadar responsabilitatea mea este enormă. Vieţile a milioane de alcoolici sunt strâns legate de competenţa mea de a transmite mesajul către alcoolicul aflat încă în suferinţă.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

24 octombrie

„PRIN FAPTE ŞI CREDINŢĂ”

Structura Societăţii noastre a fost creată în urma experienţei... Acesta a fost traseul AA-ului. Prin fapte şi credinţă am fost în stare să clădim pe fundamentul învăţămintelor unei experienţe incre­dibile. Ele trăiesc astăzi în spiritul celor Douăspre­zece Tradiţii ale Alcoolicilor Anonimi, care – prin voia Domnului – ne vor menţine împreună atât timp cât El are nevoie de noi.

DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Dumnezeu mi-a dat dreptul de a greşi pentru a face posibilă existenţa comunităţii noastre până în ziua de azi. Dacă voi face din voia Domnului cea mai mare prioritate din viaţa mea, este foarte posibil ca AA-ul, cum îl ştiu eu astăzi, să rămână aşa pentru totdeauna.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

25 octombrie

BĂTĂILE INIMII AA

Fără unitate, inima AA-ului va înceta să mai bată ...
ÎN VIZIUNEA LUI BILL

Fără unitate, n-aş mai fi capabil să mă recuperez pe zi ce trece în AA. Exersând unitatea în cadrul grupului meu, cu alţi membri AA şi pe toate nivelele acestei extraordinare comunităţi, am senzaţia clară că ştiu că sunt o parte a unei minuni de inspiraţie divină. Capacitatea lui Bill W. şi a lui Dr. Bob, care lucrează împreună şi care o transmit şi altor membri, îmi sugerează că oferirea acesteia înseamnă păstrarea ei. Unitatea înseamnă indivi­dualitate, dar cu toate acestea întreaga comunitate activează pentru toţi membrii.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

26 octombrie

O SINGURĂ AUTORITATE ABSOLUTĂ

Pentru atingerea scopului nostru comun nu există decât o autoritate fundamentală – un Dumnezeu al iubirii, aşa cum se poate exprima El în conştiinţa noastră de grup.

DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Când sunt selecţionat să port anumite responsabilităţi faţă de semenii mei, Îl rog pe Dumnezeu să-mi dea răbdarea, lipsa de prejudecăţi şi voinţa de a-i asculta pe acei pe care îi voi conduce. Trebuie să-mi amintesc că eu sunt slujitorul de încredere al celor din jur, nu „guvernatorul”, „învăţătorul” sau „instructorul” lor. Dumnezeu veghează asupra vorbelor şi faptelor mele, iar responsabilitatea mea este să ţin seama de sugestiile Sale. Încrederea este cuvântul meu de ordine, am încredere în cei care conduc. În cadrul comunităţii AA, îi încredinţez lui Dumnezeu autoritatea absolută de a fi „moderatorul emisiunii”.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

30 octombrie

TRĂIEŞTE ŞI LASĂ-I ŞI PE ALŢII SĂ TRĂIASCĂ

De la înfiinţare, ALCOOLICII ANONIMI n-au fost niciodată scindaţi din cauza vreunei probleme majore. Şi nici n-a ţinut vreodată partea cuiva într-o chestiune oarecare într-o lume măcinată de con­flicte. Aceasta n-a fost o virtute dobândită pe parcurs. S-ar putea spune că parcă ne-am fi născut cu ea.... „Atât timp cât nu dezbatem aceste chesti­uni în particular, cu siguranţă că nu o vom face şi în public”.
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII
Îmi aduc eu oare aminte că am dreptul la propria opinie şi că ceilalţi nu sunt obligaţi s-o accepte? Acesta este spiritul dictonului „Trăieşte şi lasă-i şi pe alţii să trăiască”. Cu ajutorul lui Dumne­zeu, Rugăciunea pentru seninătate îmi aminteşte să „accept lucrurile pe care nu le pot schimba”. Încă mai încerc să-i schimb pe cei din jur? Îmi aduc eu oare aminte că, atunci când vine vorba de „curajul de a schimba ceea ce pot”, opiniile mele sunt ale mele, iar ale tale sunt ale tale? Îmi mai este încă frică să fiu eu însumi? Îmi aduc eu oare aminte că, atunci când vine vorba de „înţelepciunea de a le deosebi”, opiniile mele sunt rezultatul experienţei mele? Atunci când mă cred atoateştiutor, sunt oare controversat în mod deliberat?
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

31 octombrie

EVITÂND CONTROVERSA

Toată istoria ne pune la dispoziţie spectacolul popoarelor şi grupurilor concurente, dezbinate definitiv din cauză că au fost proiectate pentru, sau ispitite de controversă. Alţii şi-au pierdut încrederea din cauza aroganţei absolute de care au dat dovadă în timp ce încercau să impună omenirii vreun mileniu conform propriilor năzuinţe.
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

În calitate de membru şi susţinător al AA-ului, ştiu că pot să provoc mari suferinţe dacă mă las pradă ispitei şi încep să emit opinii şi sfaturi în legătură cu problemele medicale, conjugale şi religioase ale altora. Nu sunt nici doctor, nici consilier şi nici avocat. Nu-i pot spune nimănui cum să trăiască; cu toate acestea, pot să le spun cum am trecut prin situaţii similare fără să apelez la băutură, şi în ce măsură cei Doisprezece Paşi şi cele Douăsprezece Tradiţii mă ajută să-mi trăiesc viaţa.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Scrie răspuns