021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

3 decembrie

ÎN TOT CEEA CE FACEM

... am încercat să transmitem acest mesaj altor alcoolici şi să aplicăm aceste principii în toate domeniile vieţii noastre.
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Descopăr că transmiterea mesajului de recuperare şi altor alcoolici se realizează uşor deoarece mă ajută să rămân abstinent şi îmi oferă o senzaţie de mulţumire în legătură cu recuperarea mea. Partea mai grea este aplicarea acestor principii în toate domeniile vieţii. Contează să împărtăşesc cu alţii beneficiile pe care le primesc din partea AA-ului, mai ales acasă. Nu cumva şi familia mea merită aceeaşi răbdare, toleranţă şi înţelegere pe care cu atâta dragă inimă le ofer alcoolicilor? Când îmi trec în revistă ziua care tocmai s-a scurs, încerc să mă întreb: „Am ratat oare şansa de a fi prietenos?”, „Am ratat oare şansa de a depăşi o situaţie neplăcută?”, „Am avut oare şansa de a-mi cere scuze, dar am refuzat?”
La fel cum Îl rog în fiecare zi pe Dumnezeu să mă ajute în problema alcoolismului, la fel cer ajutorul de a-mi creşte recuperarea pentru a putea include toate situaţiile şi toţi oamenii!
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

7 decembrie

AMBIŢIA ADEVĂRATĂ

Ambiţia adevărată nu e ceea ce credeam că este. Ambiţia adevărată este dorinţa profundă de a trăi cu folos şi de a păşi prin viaţă cu smerenie, sub oblăduirea îndurării divine.
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

În timpul alcoolismului meu activ, unica mea preocupare era ca semenii mei să aibă o părere bună despre mine. Ambiţia mea în tot ceea ce făceam era să am puterea de a mă situa în vârf. Forul meu interior îmi tot spunea altceva, dar eu nu puteam accepta. Nici măcar nu mi-am permis să-mi dau seama că port tot timpul o mască. În cele din urmă, când masca a fost dată la o parte şi am strigat la unicul Dumnezeu pe care mi-L puteam închipui - comunitatea AA, grupul meu şi cei Doisprezece Paşi mi-au fost la îndemână. Am învăţat cum să preschimb resentimentele în acceptare, frica în speranţă şi furia în dragoste. Iubind fără să spulber aşteptările, împărtăşindu-mi preocupările şi având grijă de aproapele meu, am învăţat, de asemenea, că fiecare zi poate fi una fericită şi productivă. Îmi încep şi îmi închei ziua mulţumindu-I lui Dumnezeu, care şi-a revărsat cu atâta generozitate îndurarea asupra mea.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

8 decembrie

SERVICIUL

Viaţa va căpăta un nou sens. Să-i vezi pe oameni că se recuperează, să-i vezi cum se ajută între ei, să vezi cum se spulberă singurătatea, să vezi o comunitate care creşte sub ochii tăi, să ai o groază de prieteni – iată o experienţă pe care nu trebuie să o ratezi.... Contactul frecvent cu noii-veniţi şi cu ceilalţi membri este pata de culoare din viaţa noastră.
ALCOOLICII ANONIMI

Doar prin intermediul serviciului vei fi răsplătit cel mai bine. Dar ca să fiu în poziţia de a oferi celor din jur o susţinere adevărată, utilă şi eficientă, trebuie în primul rând să lucrez asupra mea. Aceasta înseamnă că trebuie să mă supun lui Dumnezeu, recunoscându-mi greşelile şi înlăturând sechelele trecutului. Lucrul asupra mea m-a învăţat cum să găsesc pacea şi seninătatea necesare pentru a îmbina cu succes inspiraţia şi experienţa. Am învăţat cum să fiu, în adevăratul sens al cuvântului, un canal deschis pentru abstinenţă.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

9 decembrie

DRAGOSTE NEPREŢUITĂ

Când Pasul Doisprezece este înţeles aşa cum se cuvine, acesta presupune de fapt un fel de iubire nepreţuită.
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Pentru a putea începe lucrul la Pasul Doispre­zece, trebuia să lucrez asupra sincerităţii, corectitu­dinii şi să învăţ să acţionez cu atitudine umilă. Transmiterea mesajului este un dar al propriei mele personalităţi, indiferent câţi ani de abstinenţă am acumulat. Visele mele pot deveni realitate. Îmi consolidez abstinenţa împărtăşind ceea ce am primit cu generozitate. Când mă uit la perioada în care mi-am început recuperarea, observ că deja exista o fărâmă de speranţă că aş putea ajuta un beţiv să scape din mocirla sa alcoolică. Dorinţa mea de a ajuta un alt beţiv este cheia mea spre sănătate spirituală. Dar nu uit niciodată că Dumnezeu acţionează prin mine. Nu sunt decât unealta Lui.
Chiar dacă cealaltă persoană nu este pregătită, există succes, deoarece efortul pe care l-am depus în folosul lui m-a ajutat să rămân abstinent şi să devin mai puternic. Ideea e să acţionez, să nu obosesc niciodată să fac Pasul Doisprezece. Dacă astăzi sunt în stare să râd, nu trebuie să uit de zilele acelea în care am plâns. Dumnezeu îmi aminteşte că pot să simt compasiune!
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

12 decembrie

O SOLUŢIE GENERALĂ

Un fapt extraordinar pentru fiecare dintre noi este că am descoperit o soluţie generală. Avem o cale de scăpare cu care suntem toţi de acord şi în virtutea căreia putem să întreprindem acţiuni armo­nioase şi frăţeşti. Aceasta este vestea cea bună pe care această carte o transmite celor care suferă de alcoolism.
ALCOOLICII ANONIMI

Cea mai răsunătoare lucrare a Pasului Doi­spre­­zece a fost publicarea Big Book-ului, ALCOOLICII ANONIMI. Nimeni şi nimic nu reuşeşte să transmită mesajul mai bine decât acea carte. Ideea mea este să ies din carapacea mea şi pur şi simplu să fac ceea ce pot. Chiar dacă nu mi s-a cerut niciodată să năşesc pe cineva şi telefonul meu sună arareori, tot sunt în măsură să îndeplinesc sarcinile Pasului Doisprezece. Mă implic în acţiuni „armonioase şi frăţeşti”. Vin mai devreme la şedinţe pentru a-i saluta pe cei prezenţi, pentru a face pregătirile necesare şi pentru a-mi împărtăşi experienţa, puterea şi speranţa. De asemenea, fac ce pot şi în ceea ce priveşte serviciul. Puterea mea Superioară îmi dă exact ceea ce vrea să fac eu, în fiecare clipă a recuperării mele şi, dacă îmi deschid sufletul pentru Ea, voinţa mea va îndeplini automat sarcinile de la Pasul Doisprezece.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

13 decembrie

CU GÂNDUL LA CEI DIN JUR

În calitate de foşti băutori cu probleme, vieţile noastre depind de preocuparea noastră constantă faţă de soarta celor din jur şi de modul în care am putea să le satisfacem anumite nevoi.
ALCOOLICII ANONIMI

Niciodată nu mi-a fost uşor să mă gândesc la cei din jur. Chiar şi atunci când încerc să lucrez programul AA am tendinţa să mă gândesc: „Cum mă simt eu astăzi? Sunt eu oare fericit, bucuros şi liber?”
Programul îmi spune că trebuie să mă gândesc la cei din jur: „Ar vrea oare acel nou-venit să vorbească cu cineva?”; „Omul acela pare cam abătut astăzi, ia să încerc să-l înveselesc”. Doar atunci când uit de propriile mele probleme şi caut să contribui cu ceva la bunăstarea celor din jur, pot să încep să capăt liniştea sufletească şi conştiinţa de Dumnezeu pe care o caut.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

14 decembrie

RECEPTIVITATEA

Nu-i vorbi de sus unui alcoolic, de pe culmile moralităţii şi spiritualităţii; pune-i la dispoziţie setul de instrumente spirituale pentru a se autoanaliza. Arată-i cum au funcţionat acestea în cazul tău.
ALCOOLICII ANONIMI

Când intru în contact cu un nou-venit, am oare tendiţa de a-l privi prin prisma succesului meu în AA? Îl compar oare cu numeroasele mele cunoştinţe pe care mi le-am făcut în cadrul comunităţii? Îi atrag cumva atenţia într-un mod pretenţios asupra vocii AA? Care este atitudinea mea sinceră vizavi de el? De fiecare dată când dau peste vreun nou-venit, trebuie să mă autoexaminez pentru a mă asigura că transmit mesajul cu simplitate, smerenie şi generozitate. Cel care încă mai suferă de teribila boală a alcoolismului trebuie să afle în persoana mea un prieten care îi va permite să ajungă să cunoască calea AA-ului, deoarece şi eu, la rândul meu, am avut un astfel de prieten atunci când am venit la AA. Astăzi este rândul meu să întind cu dragoste o mână de ajutor bărbatului sau femeii care suferă de alcoolism şi să-i arăt calea spre fericire.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

15 decembrie

FĂ ORICE CA SĂ AJUŢI

Oferă-i alcoolicului prietenie şi sentimente de frăţie. Spune-i că dacă vrea să se recupereze, tu vei face orice ca să-l ajuţi.
ALCOOLICII ANONIMI

Mi-aduc aminte cât de atras eram de cei doi oameni din AA care m-au ajutat să mă apuc de Pasul Doisprezece. Îmi spuneau că aş putea avea şi eu parte de ceea ce au ei, fără niciun fel de condiţii, că tot ce trebuie să fac este să mă hotărăsc singur să mă alătur lor în drumul spre recuperare. Când încep să-l conving pe un nou-venit să procedeze ca şi mine, uit cât de utili mi-au fost acei oameni datorită generozităţii lor lipsite de prejudecăţi.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

17 decembrie

O RĂSPLATĂ NEPREŢUITĂ

... lucrul cu alţi alcolici. ... Funcţionează atunci când alte activităţi dau greş.
ALCOOLICII ANONIMI

Aşa cum scrie în Cartea cea Mare; „viaţa va căpăta un nou sens”. Această promisiune m-a ajutat să evit urmărirea propriilor interese şi mila de sine. Să-i vezi pe alţii cum evoluează în acest program minunat, să vezi cum calitatea vieţilor lor creşte, constituie o răsplată nepreţuită pentru eforturile mele de a-i ajuta pe alţii. Autoanaliza este o altă răsplată pentru continuarea recuperării, la fel cum sunt seninătatea, pacea şi mulţumirea. Energia care mă învăluie atunci când îi văd pe alţii că merg pe calea cea dreaptă, atunci când împart cu ei bucuriile acestei călătorii, conferă vieţii mele un nou sens.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

22 decembrie

PRINCIPII, NU INDIVIZI

Analizând felul în care alcoolicii noştri „de valoare” încearcă uneori să-i judece pe cei „mai puţin valoroşi”, ne dăm seama de penibilul acestei situaţii. Închipuiţi-vă, dacă puteţi, un alcoolic care îl judecă pe altul!
LIMBAJUL INIMII

Cine sunt eu să-i judec pe alţii? Prima dată când am păşit pragul AA-ului, am descoperit că toată lumea era pe placul meu. La urma urmei, AA-ul urma să mă ajute să duc un mod de viaţă mai bun, fără alcool. De fapt, nu era cu putinţă să-mi placă de toţi oamenii, şi nici lor de mine. Odată cu evoluţia mea în cadrul comunităţii, am învăţat să iubesc pe fiecare doar ascultând ce avea de spus. Se prea poate ca persoana de acolo, sau cea de aici, să fie cea pe care Dumnezeu a ales-o ca să-mi transmită mesajul de care am nevoie astăzi. Trebuie să-mi amintesc întotdeauna să consider principiile mai presus de indivizi.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Scrie răspuns