021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

10 septembrie

RECUPERAREA PRINTR-UN REPREZENTANT?

Promisiunile se vor îndeplini întotdeauna dacă facem efortul necesar.
ALCOOLICII ANONIMI

Uneori stau şi mă gândesc: „Cam exagerez cu oferirea reparaţiilor! Nimeni n-ar trebui să se umilească în halul ăsta!” Cu toate acestea, tocmai această smerire a sinelui mă apropie şi mai mult de lumina spiritului. AA-ul este unica speranţă pe care o am dacă vreau să continui să mă recuperez şi să duc o viaţă fericită, plină de armonie şi înconjurat de prieteni.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

11 august

ÎNLĂTURÂND STICLA PISATĂ

Inventarul moral este o examinare la rece a prejudiciilor care ne-au afectat pe parcursul vieţii şi efortul sincer de a le privi dintr-o perspectivă reală. Este ca şi cum am înlătura sticla pisată din măruntaiele noastre, substanţa emoţională care încă mai provoacă leziuni şi inhibiţii.

ÎN VIZIUNEA LUI BILL

Lista de la Pasul Opt m-a atras într-un iureş al resentimentelor. După patru ani de abstinenţă, eram blocat de negare şi legat de o relaţie abuzivă în curs. Lupta dintre frică şi mândrie s-a mai atenuat pe măsură ce cuvintele Pasului mi-au trecut de la cap la inimă. Pentru prima dată după mulţi ani, mi-am deschis cutia cu culori şi mi-am vărsat furia adevărată, o explozie de roşu, negru şi galben. Când m-am uitat la desen, pe obraji îmi curgeau lacrimi de bucurie şi de eliberare. În boala mea, am renunţat la artă, o pedeapsă auto-impusă mult mai mare decât oricare alta venită din exterior. În timpul recuperării, am aflat că suferinţa pricinuită de defectele mele este chiar soluţia pe care o foloseşte Dumnezeu pentru a-mi curăţa caracterul şi pentru a mă elibera.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de Ginditorul »

F frumos mesajul, multumim!
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

12 septembrie

SUNT RESPONSABIL

Căci bunăvoinţa de a ne asuma toate consecinţele faptelor din trecut şi totodată de a ne asuma responsabilitatea pentru bunăstarea celorlalţi reprezintă exact spiritul Pasului Nouă.

DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

În timpul recuperării, şi cu ajutorul Alcooli­cilor Anonimi, aflu că lucrul de care mă tem cel mai mult este libertatea mea. Aceasta mi se trage din tendinţa de a evita să-mi asum vreo responsa­bilitate: neg, trec cu vederea, dau vina pe alţii, mă eschivez. Apoi, într-o bună zi, analizez, recunosc, accept. Libertatea, vindecarea şi recuperarea ce îmi sunt date să le trăiesc constau în analiză, recunoaştere şi acceptare. Învăţ să spun: „Da, sunt responsabil”. Sunt liber doar atunci când pot să rostesc aceste cuvinte cu sinceritate şi cu inima curată.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de Ginditorul »

"Sunt liber doar atunci când pot să rostesc aceste cuvinte cu sinceritate şi cu inima curată."
As mai completa eu si treaz pt ca si cel care bea are sinceritatea lui si inima curata.

Foarte frumoase mesaje, multumim!
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

17 august

ÎNDREPTAREA GREŞELILOR

Deşi suferinţa provocată altora nu a fost cine ştie ce mare, de multe ori vom descoperi că suferinţa emoţională provocată nouă înşine a fost considerabilă.

DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Te-ai gândit vreodată că suferinţa provocată vreunui partener de afaceri, sau poate vreunui membru de familie, este atât de nesemnificativă încât chiar n-ar merita nici o scuză, căci e foarte probabil că nici măcar nu-şi vor aduce aminte de ea? Dacă acea persoană, precum şi suferinţa ce i-am provocat-o, persistă în conştiinţa mea, făcându-mă să mă simt incomod, sau poate chiar vinovat, atunci îi trec numele acelei persoane în „lista de reparaţii” şi sunt dispus să-mi cer iertare sinceră, ştiind că, odată ce această parte foarte importantă a recuperării mele este dusă la bun sfârşit, mă voi simţi calm şi relaxat în ceea ce priveşte persoana respectivă.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

21 septembrie

ULTIMA PROMISIUNE

Brusc, ne vom da seama că Dumnezeu face pentru noi ceea ce noi nu am putut face pentru sine.
ALCOOLICII ANONIMI

Prima Promisiune din Cartea cea Mare mi s-a îndeplinit chiar în prima mea zi de abstinenţă. În acea zi Dumnezeu m-a ţinut abstinent, iar eu i-am dat Lui voie să acţioneze în viaţa mea în fiecare zi care a urmat după aceea. El îmi dă tăria, curajul şi îndrumarea de a face faţă responsabilităţilor vieţii, astfel încât să pot fi în stare să întind o mână de ajutor celor care vor să înceteze băutul şi să evolueze. El se manifestă înăuntrul meu, făcându-mă un canal de transmitere a cuvântului, gândului şi acţiunilor Sale. El lucrează cu forul meu interior, în timp ce eu acţionez în exterior, căci El nu va face ceea ce pot să fac eu însumi. Trebuie să fiu dispus să-L ajut pe Dumnezeu, astfel încât El să poată acţiona cu succes prin intermediul meu.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

22 august

ÎN CĂUTAREA ECHILIBRULUI EMOŢIONAL

Când am evoluat şi mai mult, am descoperit că cea mai bună sursă posibilă de echilibru emo­ţional este Dumnezeu Însuşi. Am descoperit că încrederea în justeţea, iertarea şi iubirea Lui de netăgăduit este un lucru înţelept care îşi va dovedi eficienţa acolo unde totul va da greş. Dacă aveam într-adevăr încredere în Dumnezeu, n-am fi putut prea lesne să jucăm rolul lui Dumnezeu în relaţia noastră cu semenii, şi nici nu ne-am fi simţit tentaţi să depindem în totalitate de protecţia şi grija umană.
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Toată viaţa mea am depins de oameni pentru nevoile mele şi siguranţa de ordin emoţional, dar astăzi nu mai pot trăi în felul acesta. Cu ajutorul îndurării divine, mi-am recunoscut slăbiciunea în faţa oamenilor, a locurilor şi a lucrurilor. Fusesem cu adevărat un „dependent de oameni”; oriunde m-aş fi dus, trebuia să existe cineva care să-mi acorde câtuşi de puţin atenţie. Era genul de atitudine care n-avea cum să nu ducă la ceva rău, deoarece cu cât mai mult depindeam de oameni şi aveam nevoie de atenţie, cu atât mai puţin aveam parte de ea.
Am renunţat să mai cred că vreo forţă uma­nă m-ar putea scăpa de acea senzaţie pustiitoare. Deşi continui să rămân o persoană plăpândă, care are nevoie să lucreze Paşii AA pentru a putea plasa acest principiu deasupra personalităţii, doar Domnul cel iubitor mi-ar putea da pacea sufletească şi echi­librul emoţional.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

23 septembrie

„EU AM FOST O EXCEPŢIE”

El (Bill W.) mi-a spus simplu şi cu blândeţe: „Crezi că eşti unul dintre noi?”
ALCOOLICII ANONIMI

Pe când beam, eram convins că sunt o excepţie. Credeam că eram deasupra necesităţilor neînsemnate şi că aveam dreptul să fiu scuzat. Nu mi-am dat niciodată seama că, în contrabalansarea tristă a atitudinii mele, era senzaţia constantă că nu mă aflam în locul potrivit. La început, în AA, mă identificam cu ceilalţi doar în calitate de alcoolic. Ce trezire minunată a fost pentru mine să-mi dau seama că, dacă oamenii îşi dădeau cât mai mult silinţa, la fel o făceam şi eu! Toate durerile, confuziile şi bucuriile pe care le simt aceştia nu constituie o excepţie, ci fac parte din viaţa mea, la fel de mult ca şi în cazul celorlalţi.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Ginditorul
Senior
Senior
Mesaje: 144
Membru din: 26 Mai 2021, 11:36

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de Ginditorul »

Mda, exceptii care confirma regula...adevarate si intelepte invataminte fara de care tot bati pasul pe loc, pana le intelegi sensul.
Multumim!

https://www.youtube.com/watch?v=iuevw6218F0
Scrie răspuns