021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de ilyuta »

Adica mai pe intelesul meu, mai simplu, transmiterea impusurilor nervoase de la creier catre organele viale,se incetinesc si chiar se pot opri, ducind la deces. :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de Relus »

Dacă ar fi așa de simplu sa ne oprim din băut ,am citi zilnic aceste informații si ne am speria,dar noua,mie mi au trebuit ani ca sa pot lua o hotarâre .
Stiam ca merg pe un drum greșit dar nu mai aveam puterea necesară pentru a cauta o alta cale,eram prea vlăguită de atâtea încercări,miracolul a venit cand nu mai aveam nici o speranța.
Ma bucur ca te informezi despre aceasta boala,iti doresc sa fi si bine si mulțumit de abstinenta ta.
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de Gladiator73 »

Multumesc,Lupica,pentru articolul cu alcoolul.A fost interesant sa-l citesc si chiar ma gandesc sa popularizez acest gen de informatii,pentru ca lumea sa stie ce inseamna,concret,excesul de alcool.Abstinenta senina iti doresc!
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4410
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

...va scriu cu amaraciune si cu durere.....am avut o recadere si la propriu si la figurat.Stiu ca numai voi ma puteti ajuta...numai voi ma intelegeti...numai voi ma puteti sprijini si sfatui ce sa fac.
Luni ,am avut la serviciu,probe sportive,cand am alergat ,m-am dezechilibrat si am cazut.M-a dus ambulanta la spital,pentru ca ma lovisem la cap,mi se umflase ochiul drept.Cand am ajuns acasa,n-am rezistat,am baut un pahar de tuica...si gata...s-a declansat iadul pentru mine.Acum ,cand va scriu,am o sticla de bere langa mine...va rog sa ma sprijiniti.Ma simt aiurea de tot...pentru ca v-am dezamagit.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de HOPE »

Intotdeauna se va gasi un motiv pentru a bea, insa inainte sa pui paharul la gura gandeste-te daca merita suferinta ce-o traiesti acum. Este clar ca inca nu - ti poti gestiona starile, emotiile...
Incearca sa mergi totusi la un grup AA, anonimitatea este garantata si -ti poti gasi echilibrul emotional acolo. Intelege ca nu poti sa iesi de unul singur din mrejele consumului.
"Daca este important pentru tine vei cauta solutii, daca nu, doar scuze!"
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4410
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

...nu caut scuze...trec printr-un sevraj cumplit acum...nu sunt lucid.E usor sa dai sfaturi...dar...stiu ca sunt vinovat,am gresit. Am nevoie doar de sprijin din partea dumneavoastra,pentru ca familia nu ma intelege,nu ma ajuta,macar voi sa ma ajutati...
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4410
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

...da,sunt aici,voi continua sa scriu...numai asa ma simt eliberat. Nu ma intelegeti gresit,sa nu ma considerati un plangacios...toti stiti ce inseamna un sevraj,stiti ca sunt cu moralul la pamant.
Acum ascult muzica...pe Richard Clayderman...ma linisteste...
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4410
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

numai alcoolicii intelege alt alcoolic.Este o boala crunta,iti anihileaza toate simturile...ma refer la sevraj.De ce nu se descopera un medicament impotriva alcoolismului?Milioane de persoane sufera de aceasta boala,este la fel de grava ca multe boli.Eu as fi dispus sa donez bani pentru cercetari impotriva alcoolismului.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4410
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

...am rugamintea sa nu-mi raspundeti la aceste postari repetate,daca nu sunteti de buna credinta.Stiti ca nu prea am incredere in oameni.Oamenii sunt duplicitari,cunosc multi care fac glume pe seama betivilor,iar cand pica si ei in abatere,nu se vad.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de HOPE »

Lupica, nu-ti dau niciun sfat, nu te judec. Noi toti stim cat de greu se iese din asta. Ce-am scris mai sus era doar un citat la care sa meditezi doar...
Fa Rai din ce ai!
Scrie răspuns