021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de lupica »

...de doua zile am incetat sa mai beau.Incep sa-mi revin,incet,incet....inca nu scap de remuscari,depresie,palpitatii...iar cand dorm am cosmaruri.De doua zile nu am putut manca nimic...iar azi am gustat cate ceva...Cu siguranta,imi revin...stau cateva luni fara alcool....dar imi este teama iar de alunecari....de momente emotionale....de primul pahar....de ce nu pot fi eu un om normal ca toti ceilalti.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de dani »

Te salut...cu respect Dani.Felicitari pentru ca azi azi nu ai baut!Lasa grija momentelor emotionale din viitor, ziua de azi e cea mai importanta.Baga vitamine in tine,odihna cat poti si tine aproape de noi.
Dani
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de lupica »

...eu nu mai am incredere in mine...de cate ori am jurat ca nu mai beau....si de fiecare data am uitat de juramant
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de lazarescu nicolae »

Bravo Dane BINE CA AI SCRIS!

Cateva zile vei avea remuscari dar stai linistit ca vor disparea,nu conteaza
trecutul,sa dus ,nu-ti mai fa griji,nu-ti fa griji nici ptr maine,
AZI E TOT CE CONTEAZA,spune rugaciunea simpla,rugaciunea de toate vremea,
cum bine zicea parintele Teofil:
-Doamne ISUSE CRISTOASE miluieste-ma pe mine pacatosul.
Spuneo mereu gand ai ganduri urate,mereu,mereu pana vei gandi frumos despre tine si despre altii..
Si cu aceasta rugaciune vei reusi sa te lasi de baut.
Pai recunoaste-te acum invins de alcool,nu cand vei ajunge cine
stie cum ,din cauza alcoolului,recunoaste-te invins inainte sa ajungi la fundul sacului,
inainte sa incepi sa pierzi lucrurile dragi,bucurate de ceeea ce ai.

Ma bucur mult ca ne-ai scris,si sa stii ca tu poti sa feci cel mai mult ptr tine.
Si nu incerca sa desfaci firul in patru:cum ca bei dintr-o cauza ori alta,
cum ca poti sa stai trei luni fara sa bei,recunoastete infrant de domnul ALCOOL,
NU TE MAI PUNE CU EL.

tE SALUT PA PA !
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de lupica »

multumesc mult...
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de Relus »

Pana cand nu invatam sa avem compasiune pentru noi insine, nu ne iubim cu adevarat.
Lipsa de iubire pentru propria persoana este cauza tuturor ranilor noastre spirituale, emotionale si mentale.
Cand nu ne iubim pe noi insine, suntem deconectati de la Sursa, care este insasi dragostea.
Din momentul in care devenim constienti de Dumnezeu, ne constientizam ranile, si devenim disponibili sa ne asumam responsabilitatea pentru viata noastra. Apoi, compasiunea pentru noi insine este urmatorul pas esential catre vindecarea si starea noastra de bine.
Noi toti cei de aici suntem o dovada a faptului ca se poate,urmeaza ne ,cauta sa iti doresti cu adevarat sa mergi pe acelasi drum si ,vei reusi.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de colica zis alcoolica »

Te salut Dane .
Incep sa iti spun ca ma bucur mult ca te vad aici cu noi , din nou !
Nu pot sa scriu mult ca trebuie sa fug la grup sa nu intarzii.
Nici la mine nu a functionat cu juraminte. De zeci de ori m-am jurat ca nu mai beau , cat se poate de serios si sincer , dar nu stiu cum se facea ,ca dintr-o data ma trezeam iar la baut .
Si cand eram cu bautura in mana imi spuneam : "ei , lasa ca mai trag acum o bauta "sanatoasa " si de maine , gata ! " ...dar a doua zi ma dregeam si dupa cateva zile , cand iar faceam cine stie ce trasnaie iar ma juram ca nu mai beau toata viata .
Acum , doar azi .Doar azi nu beau .24 de ore pot sta si eu fara bautura .Atat.Si maine om mai vedea noi .
Te salut Dan si stai aici cu cei care au reusit ca si eu incerc sa le stau prin preajma si sa invat cat pot de la ei ca sunt foarte sufletisti. :)
Pe maine Dane !
Cu respect , Colea alcoolic.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de lazarescu nicolae »

Salut Danut!

Sa sti ca prin simplu fapt ca scrii aici pe forum doua cuvintele in fiecare zi,
dar in fiecare zi,indepartezi gandurile umede.
Mi-am adus aminte ca la inceputul abstinentei mele,tot asa gandeam la fel
ca tine si am luat valeriana,este,cum sa-ti spun un drog usor,facut din plante
si nu da nici dependenta,iti da asa o stare de somnolenta,si te face un pic
mai relaxat,cateodata chiar radeam bine,de unul singur...

Hai ca ai sa reusesti!Poti sa stai o zi fara sa bei nu?
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de lupica »

...gata...mi-am revenit.....sa nu mai vad alcool....3-4 luni.
Ma gandesc cu teama la urmatoarea alunecare.....cand se va intampla si cat va dura.Nu stiu cum sa ma feresc de acele momente emotionale.....cum sa fac fata dorintei primului pahar care declanseaza nevoia de a consuma cat mai mult alcool.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de dani »

Draga Dane
Cum 3-4 luni ? Azi sa nu vezi alcool .Azi nu bei,maine dimineata vei spune acelasi lucru si tot asa.Daca iti dai termenul de 3-4 luni deja ti-ai asigurat programarea recaderii.Era undeva o comparatie ca alcolismul se aseamana cu conducerea unui buldozer spre prapastie si la orice recadere iei buldozerul de unde l-ai lasat.Consumand alcool buldozerul are o singura directie,spre haul adanc.Distrugerea psihica si fizica a unui alcoolic e certa ,singurul lucru necunoscut e timpul in care acest lucru se intampla.
Nu mai bei 3-4 luni .Si dupa aia ce se va intampla ?Incercari noi de renuntare acasa sau la psihopupu ,medicamente ce te transforma intr-o leguma.Sevraje,chinuri si cosmaruri. Nu realizezi ca demonul alcool e mai tare ca tine si te va invinge ?Invata din chinurile si durerile noastre sa nu fii nevoit sa inveti din ale tale.
Felicitari ca azi nu ai baut
Dani
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Scrie răspuns