021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Tavi
Veteran
Veteran
Mesaje: 570
Membru din: 13 Dec 2011, 17:56

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de Tavi »

salut dan , perioada mea de abstinenta a tinut pana aseara cand m am bagat la somn .
Azi de dimineata cand m am trezit am citit rugaciunea de dimineata dupa care am spus rugaciunea de seninatate , m am rugat Domnului sa nu beau azi si gata am intrat iar in abstinenta pana maine dimineata .
Vezi tu , orice om poate trai frumos o singura zi , daca te incarci cu povara zilei de ieri si cu grijile zilei de maine atunci ziua de azi va fi un lung sir de de probleme nerezolvate ,de aceea imi traiesc fiecare zi la timpul ei (AA )
Tot ce vreau acum este sa mi traiesc cat mai frumos aceasta zi din viata mea , daca maine voi bea alcool nu stiu ,pentru ca ziua de maine nici nu s a nascut inca ,daca am sa beau ,asta mie soarta pentru ca eu mi am lasat viata si grijile in mainile lui Dumnezeu dar pana maine mai e mult , mult de tot si vreau sa ma bucur la maxim de faptul ca azi nu voi bea .
Cu respect Mihai alcoolic abstinent .
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de freedom »

Multumesc, Mihai.
Asta este esenta, ai spus totul.

cat despre hobbyul de a cronometra abstinenta altora, mai bine ne traim fiecare "astaziul"propriu.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de asido1973 »

Bine ai venit dane pe acest forum! Tine aproape de el . Aici ai tot ceea ce ai nevoie ca sa reusesti. Eu alaturi de acest forum, reusesc zi de zi sa trec cu bine peste obstacole si sa am o viata linistita. Daca esti din Bucuresti sau apropiere , Targoviste sau apropiere, vreau sa-ti spun ca cei care administreaza acest forum , cei din ALIAT , iti pot pune la dispozitie , tratament gratuit , care inseamna , evaluarea starii tale actuale , grup de terapie , psiholog . ALIAT ajuta si la reintegrarea persoanelor , care intra in program , prin cursuri de calificare. Daca esti interesat , te rog sa-mi spui si am sa-ti dau mai multe detalii. Este foarte important ca pentru inceput sa beneficezi de tratament de specialitate, iar daca ai posibilitatea sa ajungi in centrele ALIAT , te rog sa o faci. In acest fel iti va fi mai usor sa reusesti. recomand cu incredere!

www.alcocentru.ro
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
proco
Veteran
Veteran
Mesaje: 848
Membru din: 25 Mar 2010, 17:14

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de proco »

Salut Dane! Bine ai venit in randurile noastre si dupa cum a precizat Moira ai inceput acesta abstinenta de la 1 aprilie, ca si mine. Eu cred ca este ziua in care am pacalit alcoolul de doi ani de zile. Am vazut ca esti podgorean si daca imi poti scrie si ce brand reprezinti, mi-ai aminti sa vad cat esti de beton. Eu ma indreptam spre partea seaca, dupa care mi-am luat adio de la vin, ca sa consum spre final cam 1500 ml. tarie pe zi. Observ ca-ti place si recaderea, este buna si ea ca te mai dai cu capul de grinda, dar daca te obisnuiesti cu asa ceva, iti va fi din ce in ce mai greu. Nu-l invidia pe Mihaita pt. abstinenta lui, ci pur si simplu APRECIAZ-O PE A TA si incearca sa-i prelungesti cat mai mult viata.
"De ce nu pot fi ca toti ceilalti? De ce nu se descopera un tratament impotriva aceste boli?" Trebuie sa te dezamagesc, dar o pastila minune impotriva consumului de alcool nu S-A INVENTAT inca. In schimb s-a inventat un tratament impotriva acestei boli, si se numeste ABSTINENTA TOTALA! Este sigur, eficace si se aplica TUTUROR CELOR CARE DORESC SA INCETEZE BAUTUL! Asta-i o conditie scarboasa, dar sine qua non pt. A DUCE O VIATA NORMALA DE CATRE UN OM NORMAL! Sunt multe de scris, multe de vorbit, multe de citit, tine aproape de noi si vei fi O.K. si tu. De la fiecare poti primi pareri si sfaturi personale, tu le treci prin filtrul tau si vezi ce ti se potriveste cel mai bine ca o manusa.

Cu respect, PROCO!
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de lupica »

...am perioade de 3-4 luni,cand nu-mi trebuie alcool deloc,nu consum niciun fel de alcool....si vine un moment emotional....si imi spun ca n-ar fi foc sa beau un pahar....si gata,vreo 5-7 zile nu ma pot opri deloc...Ce ma sfatuiti sa fac in aceste momente de recadere...ce tratament as putea urma sa nu mai am asemenea recaderi ?
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de lazarescu nicolae »

Te salut Dan!
Sunt Nicu si sunt alcoolic!
Poate te intrebi de ce repet mereu ca sunt alcoolic.Am acceptat ca sunt alcoolic in septembrie 2011 cand mi-am dat seama ca nu mai sunt stapan pe viata mea ci alcoolul imi controleaza toata viata.Am 43 ani aproape aceeasi varsta ca si tine si am avut si eu perioada de trei luni in care nu am baut alcool.Ma simteam stapan pe situatie si credeam ca patru beri sau o sticla de vin nu imi pot face nici un rau.Dupa ce beam controlat cateva saptamani ori luni de zile ma simteam sigur pe mine si credeam ca alcoolul nu imi mai poate face nici un rau.Eu sunt sofer de meserie si acum 5 ani de zile am fost prins la volanul tirul-ui cu o alcoolemie de 2 la mie in sange,mia fost anulat permisul de cond.auto si miam taiat craca de sub picioare.Nu m-am potolit,am continuat sa beau si relatiile cu sotia si cei doi copii ai mei sau tensionat pe zi ce trecea.Nu voiam deloc sa accept ca eu imi cauzez singur aceste probleme ci dimpotriva dadeam vina tot timpul pe ceilalti.Am ajuns de multe ori in situatii destul de penibile din cauza alcoolului,de multe ori recunosteam in sinea mea ca alcoolul imi cauzeaza aceste probleme dar ma ambitionam ca pot sa beau controlat crezand ca eu sunt mai tare decat alcoolul.Cu mari emotii am recastigat din nou dreptul de a conduce tir si din nou am vrut sa conduc masina cu o mare alcoolemie in sange dar ai mei mau oprit la timp si totul a degenerat intro mare cearta in familie.
Citind din experientele celorlalti alcoolici,mi-am dat seama ca problemele cauzate de consumul de alcool nu inceteaza decat in momentul cand accepti faptul ca esti alcoolic si nu trebuie sa bei nici macar o gurita mica de alcool.Vei spune bine,bine,eu pot sa nu beau trei luni de zile.
Am auzit despre cineva care a incercat sa bea dupa 20 de ani de abstinenta si a avut aceleasi probleme cu bautura pe care le avuse-se cu 20 de ani in urma.Deci pentru mine este clar faptul ca sunt alcoolic si nu imi permit sa beau alcool.
Acum ma apropii de 4 luni de abstinenta si sunt foarte multumit de mine,chiar zilele astea am realizat ca nu am mai avut atacuri de panica,nu m-am trezit dimineata speriat, copii mei pot sta relaxati in preajma mea,sotia mea radiaza de bucurie,pot sa iti spun ca lipsa alcoolului este completata cu multa multa dragoste..
Te salut cu respect, sunt Nicu alcoolic abstinent!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de tudor »

Salut DAN !

Iata ce ma ajuta in permanenta pe mine ;
Programul de recuperare al celor 12 Paşi
1. Am admis că eram neputincioşi în faţa alcoolului – că nu mai eram stăpâni pe viaţa noastră.
2. Am ajuns la credinţa că o Putere superioară nouă înşine ne-ar putea reda sănătatea mintală.
3. Am hotărât să ne lăsăm voinţa şi viaţa în grija unui Dumnezeu - aşa cum şi-L închipuie fiecare dintre noi.
4. Am făcut, fără teamă, un inventar moral amănunţit al propriei persoane.
5. Am mărturisit lui Dumnezeu, nouă înşine şi unei alte fiinţe umane, natura exactă a greşelilor noastre.
6. Am consimţit fără rezerve, ca Dumnezeu să ne scape de toate aceste defecte de caracter.
7. Cu umilinţă, I-am cerut să ne îndepărteze slăbiciunile.
8. Am întocmit o listă cu toate persoanele cărora le-am făcut necazuri şi am consimţit să reparăm aceste rele.
9. Ne-am reparat greşelile direct faţă de acele persoane, acolo unde a fost cu putinţă, dar nu şi atunci când le-am fi putut face vreun rău lor sau altora.
10. Ne-am continuat inventarul personal si ne-am recunoscut greşelile, de îndată ce ne-am dat seama de ele.
11. Am căutat, prin rugăciune şi meditaţie, să ne întărim contactul conştient cu Dumnezeu – aşa cum şi-L închipuie fiecare dintre noi, cerându-i doar să ne arate voia Lui în ce ne priveşte şi să ne dea puterea să o împlinim.
12. După ce am trăit o trezire spirituală ca rezultat al acestor paşi, am încercat să transmitem acest mesaj altor alcoolici şi să punem în aplicare aceste principii în toate domeniile vieţii noastre.

Mulţi dintre noi au exclamat: ”Ce pretenţii! Eu nu pot urma toate instrucţiunile astea!” Nu vă descurajaţi. Nici unul din noi n-a reuşit să urmeze toate aceste principii în mod absolut. Nu suntem sfinţi. Ceea ce contează este faptul că suntem dispuşi să progresăm pe baza unor repere spirituale. Noi nu avem pretenţia de a deveni perfecţi, ci de a progresa spiritual.
Modul în care descriem alcoolicul, capitolul consacrat agnosticilor, precum şi cele întâmplate în timpul bolii şi după restabilirea sănătăţii, fac să iasă în evidenţă trei lucruri importante:
(a) eram alcoolici şi nu mai eram stăpâni pe viaţa noastră;
(b) probabil că nici o putere omenească nu ne-ar fi putut despovăra de alcoolism;
(c) Dumnezeu – aşa cum şi-L închipuie fiecare dintre noi, ar putea – şi ar face-o - , dacă L-am căuta.

Introducere la cei 12 Paşi ai Alcoolicilor Anonimi

O abstinenta mulţumitoare este necesara pentru orice perioada de sobrietate. Sunt patru factori relevanţi pentru dezvoltarea si menţinerea acestei stări mintale. Cu toţii ii avem. Trebuie doar sa ii dezvoltam si sa ii folosim prin munca celor 12 Paşi ai Alcoolicilor Anonimi.

1. Umilinţa… O adevărata evaluare a condiţiilor si a voinţei de a face fata faptelor.
• Aceasta înseamnă conştientizarea condiţiei noastre de alcoolic si debarasarea de aceasta mândrie falsa, care ne tine aroganţi in legătura cu adevărata noastră condiţie.
• Înţelegerea si acceptarea unei relaţii adecvate intre noi si Dumnezeu, aşa cum îl înţelegem fiecare.
• De asemenea, sa dezvoltam relaţii bune intre noi, semenii noştri.
2. Onestitatea… Aceasta înseamnă eliberare de auto decepţia noastră…
• Păstrarea unei gândiri pozitive asupra programului nostru de recuperare, fără reîntoarcere, la „vechile moduri de a acţiona”
• Este o bunăvoinţa de a admite că am greşit, si sa fim corecţi fata de ceilalţi oameni.
3. Credinţa….Bunăvoinţa de a ne agata de Ajutorul unei Puteri Superioare Noua Înşine .
• Încrederea ca Dumnezeu ne va ajuta, aşa cum i-a ajutat pe mii de oameni.
• Credinţa ca cei 12 Paşi ai AA ne vor reda gândirea sănătoasa in legătura cu alcoolismul, si ca nu va mai trebui sa bem, decât daca vom alege sa ignoram aceste principii spirituale.
4. Curajul….O calitate a mintii care ne permite sa privim si sa facem fata problemelor si realităţilor vieţii fără a ne bizui pe alcool.
• Curajul de a indura ceea ce nu putem schimba
• Hotărârea de a schimba ceea ce se poate schimba in viata noastră
• Neînfricare in practica Umilinţei si Onestităţii.


Programul celor 12 Paşi este doar pentru acele persoane care sunt hotărâte, cu adevărat, sa se lase de băut, si care sunt dispuse de a face orice pentru a-si menţine abstinenta.
Programul AA este foarte simplu, si nu are nevoie de multa interpretare, cu excepţia ca are de a face cu o aşa de complicata boala.

Trei cerinţe pentru abstinenta

Onestitate
• Onestitate cu noi înşine
• Onestitate cu ceilalţi in toate chestiunile
• Onestitate cu Dumnezeu in legătura cu dorinţa Ajutorului de a ne schimba vechiul sine

Mintea deschisa
• Mintea deschisa legata de credinţa si Încrederea intr-o Putere Superioara decât sinele.
1. Nu neapărat credinţe religioase…..principii spirituale de dezvoltare a abstinentei.
2. Fiecare il interpretează pe „Dumnezeu” in felul sau…. este necesar doar sa credem ca exista o putere Care este superioara decât sinele.
• Minte deschisa in legătura cu nevoia de suport in abstinenta…. un alcoolic singur este in încurcătura.
• Minte deschisa fata de noi concepte si idei, care pot contesta tiparele tradiţionale de gândire.

Bunăvoinţa
• Bunăvoinţa de a te schimba si de a „curata casa”.
• Bunăvoinţa de a crede intr-o "Putere " superioara noua înşine, si sa ne cultivam direcţii spirituale
• Bunăvoinţa de a-i ajuta pe alţii in problema alcoolismului

Abstinenta permanenta este scopul, dar si sa fim oameni mulţumiţi, fericiţi si responsabili ca rezultat al muncii celor 12 Paşi.

Câţiva oameni care nu se recuperează
• Aceia care vor doar sa ii liniştească pe alţii, sau cei care căuta doar sa „împiedice relele” consumului lor de alcool.
• Aceia cu anumite probleme organice sau care „prin structura lor nu sunt oneşti”
• Cei care sunt forţaţi sa meargă la AA
• Cei care sunt selectivi in cei 12 Paşi „ jumătăţile de măsura nu ne-au adus nimic”
• Cei care ne se vor recupera sunt cei care par ca sunt incapabili sa fie oneşti cu ei înşişi.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de lupica »

...multumesc mult pentru aceste informatii.....astept si alte sfaturi de la dumneavoastra
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Dan,
Am inteles ca este foarte important ca sa ajutam pe altii sa stea abstinenti si in timpul asta, fara prea mult efort ,stam si noi abstinent.Si cand vezi cate probleme au colegii mai uiti de problemele tale care apar (ca la orisicare).
Si mie imi este teama sa nu ma reaupuc de baut dar totusi cred ca asta este partea buna a lucrurilor pentru ca frica cred ca este un sentiment care te face sa stai la distanta .
Si eu am mai facut o greseala pe care nu vreau s-o faca si altii ,m-am departat de forum si nu mi-a trebuit prea mult timp si am alunecat,, pe topogan" vb. lui proco.
Acum eu sunt foarte fericit, au disparut poftele de alcool si ma simt bine si impacat cu situatia mea actuala.Ce-o mai fi maine om mai vedea Dane , dar azi nu beau.
Te salut si te asteptam cu totii sa fim impreuna pe drumul asta pe care l-am inceput.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de lupica »

...incerc sa intru cat mai des pe acest forum....si sa urmez cei 12 pasi.......
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Scrie răspuns