021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

12 decembrie

O SOLUŢIE GENERALĂ

Un fapt extraordinar pentru fiecare dintre noi este că am descoperit o soluţie generală. Avem o cale de scăpare cu care suntem toţi de acord şi în virtutea căreia putem să întreprindem acţiuni armo­nioase şi frăţeşti. Aceasta este vestea cea bună pe care această carte o transmite celor care suferă de alcoolism.
ALCOOLICII ANONIMI

Cea mai răsunătoare lucrare a Pasului Doi­spre­­zece a fost publicarea Big Book-ului, ALCOOLICII ANONIMI. Nimeni şi nimic nu reuşeşte să transmită mesajul mai bine decât acea carte. Ideea mea este să ies din carapacea mea şi pur şi simplu să fac ceea ce pot. Chiar dacă nu mi s-a cerut niciodată să năşesc pe cineva şi telefonul meu sună arareori, tot sunt în măsură să îndeplinesc sarcinile Pasului Doisprezece. Mă implic în acţiuni „armonioase şi frăţeşti”. Vin mai devreme la şedinţe pentru a-i saluta pe cei prezenţi, pentru a face pregătirile necesare şi pentru a-mi împărtăşi experienţa, puterea şi speranţa. De asemenea, fac ce pot şi în ceea ce priveşte serviciul. Puterea mea Superioară îmi dă exact ceea ce vrea să fac eu, în fiecare clipă a recuperării mele şi, dacă îmi deschid sufletul pentru Ea, voinţa mea va îndeplini automat sarcinile de la Pasul Doisprezece.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

13 decembrie

CU GÂNDUL LA CEI DIN JUR

În calitate de foşti băutori cu probleme, vieţile noastre depind de preocuparea noastră constantă faţă de soarta celor din jur şi de modul în care am putea să le satisfacem anumite nevoi.
ALCOOLICII ANONIMI

Niciodată nu mi-a fost uşor să mă gândesc la cei din jur. Chiar şi atunci când încerc să lucrez programul AA am tendinţa să mă gândesc: „Cum mă simt eu astăzi? Sunt eu oare fericit, bucuros şi liber?”
Programul îmi spune că trebuie să mă gândesc la cei din jur: „Ar vrea oare acel nou-venit să vorbească cu cineva?”; „Omul acela pare cam abătut astăzi, ia să încerc să-l înveselesc”. Doar atunci când uit de propriile mele probleme şi caut să contribui cu ceva la bunăstarea celor din jur, pot să încep să capăt liniştea sufletească şi conştiinţa de Dumnezeu pe care o caut.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

14 decembrie

RECEPTIVITATEA

Nu-i vorbi de sus unui alcoolic, de pe culmile moralităţii şi spiritualităţii; pune-i la dispoziţie setul de instrumente spirituale pentru a se autoanaliza. Arată-i cum au funcţionat acestea în cazul tău.
ALCOOLICII ANONIMI

Când intru în contact cu un nou-venit, am oare tendiţa de a-l privi prin prisma succesului meu în AA? Îl compar oare cu numeroasele mele cunoştinţe pe care mi le-am făcut în cadrul comunităţii? Îi atrag cumva atenţia într-un mod pretenţios asupra vocii AA? Care este atitudinea mea sinceră vizavi de el? De fiecare dată când dau peste vreun nou-venit, trebuie să mă autoexaminez pentru a mă asigura că transmit mesajul cu simplitate, smerenie şi generozitate. Cel care încă mai suferă de teribila boală a alcoolismului trebuie să afle în persoana mea un prieten care îi va permite să ajungă să cunoască calea AA-ului, deoarece şi eu, la rândul meu, am avut un astfel de prieten atunci când am venit la AA. Astăzi este rândul meu să întind cu dragoste o mână de ajutor bărbatului sau femeii care suferă de alcoolism şi să-i arăt calea spre fericire.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

15 decembrie

FĂ ORICE CA SĂ AJUŢI

Oferă-i alcoolicului prietenie şi sentimente de frăţie. Spune-i că dacă vrea să se recupereze, tu vei face orice ca să-l ajuţi.
ALCOOLICII ANONIMI

Mi-aduc aminte cât de atras eram de cei doi oameni din AA care m-au ajutat să mă apuc de Pasul Doisprezece. Îmi spuneau că aş putea avea şi eu parte de ceea ce au ei, fără niciun fel de condiţii, că tot ce trebuie să fac este să mă hotărăsc singur să mă alătur lor în drumul spre recuperare. Când încep să-l conving pe un nou-venit să procedeze ca şi mine, uit cât de utili mi-au fost acei oameni datorită generozităţii lor lipsite de prejudecăţi.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

16 decembrie

PARTENERI DE VINDECARE

... nimic nu-ţi va asigura mai bine imunitatea faţă de băut, decât lucrul intens cu alţi alcoolici. ... Atât tu, cât şi noul-venit, trebuie să parcurgeţi zi de zi calea progresului spiritual. ... Respectă cele impuse de Puterea Superioară şi vei ajunge să trăieşti într-o lume nouă şi minunată, indiferent de situaţia ta actuală!
ALCOOLICII ANONIMI

Metoda mea de a ţine sub control egoismul şi egocentrismul presupune să fac ceea ce trebuie din motive obiective. Îmi dau seama că încrederea mea într-o Putere Superioară mă ajută să capăt mai uşor liniştea sufletească, fericirea şi abstinenţa. Mă rog în fiecare zi să evit acţiunile mele anterioare, pentru a putea fi de folos celor din jur.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

17 decembrie

O RĂSPLATĂ NEPREŢUITĂ

... lucrul cu alţi alcolici. ... Funcţionează atunci când alte activităţi dau greş.
ALCOOLICII ANONIMI

Aşa cum scrie în Cartea cea Mare; „viaţa va căpăta un nou sens”. Această promisiune m-a ajutat să evit urmărirea propriilor interese şi mila de sine. Să-i vezi pe alţii cum evoluează în acest program minunat, să vezi cum calitatea vieţilor lor creşte, constituie o răsplată nepreţuită pentru eforturile mele de a-i ajuta pe alţii. Autoanaliza este o altă răsplată pentru continuarea recuperării, la fel cum sunt seninătatea, pacea şi mulţumirea. Energia care mă învăluie atunci când îi văd pe alţii că merg pe calea cea dreaptă, atunci când împart cu ei bucuriile acestei călătorii, conferă vieţii mele un nou sens.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

19 decembrie

ÎNŢELEGEREA BOLII

Când avem de-a face cu un alcoolic, s-ar putea să fim în mod firesc deranjaţi de slăbiciunea, prostia şi iresponsabilitatea de care dă dovadă un astfel de om. Chiar şi atunci când ajungi să înţelegi mai bine .
ALCOOLICII ANONIMI

Odată ce am suferit de alcoolism, ar trebui să înţeleg această boală, dar câteodată simt că mă irită, sau chiar mă dezgustă, o persoană care nu se poate întegra în AA. Când nutresc astfel de sentimente, îmi alimentez senzaţia închipuită de superioritate şi trebuie să-mi aduc aminte că dacă n-aş fi avut parte de îndurarea lui Dumnezeu, aşa aş fi fost şi eu.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

20 decembrie

RĂSPLATA DĂRUIRII

Într-adevăr, acesta este felul de dăruire care, de fapt, nu necesită absolut nimic. El nu se aşteaptă ca tovarăşul lui de suferinţă să-l plătească, sau măcar să-l iubească. Iar apoi el descoperă că datorită paradoxului divin al felului acesta de dăruire, el şi-a primit răsplata ce i se cuvine, indiferent dacă fratele lui a primit ceva sau nu.
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Datorită experienţei în lucrul la Pasul Doisprezece, am ajuns să înţeleg beneficiile dăruirii care nu necesită nimic în schimb. La început aşteptam ca cei din jur să se recupereze, dar curând am aflat că aceasta nu s-a întâmplat. Odată ce am dobândit smerenia de a accepta faptul că nu fiecare apel de Pas Doisprezece se va încheia cu succes, am putut să primesc răsplata dăruirii altruiste.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

21 decembrie

ASCULTĂ, ÎMPĂRTĂŞEŞTE ŞI ROAGĂ-TE

Când lucrezi cu o persoană şi cu familia acesteia, trebuie să ai grijă să nu participi la certurile lor. S-ar putea să-ţi reduci drastic şansele de a fi de folos dacă procedezi astfel.
ALCOOLICII ANONIMI

Atunci când încercam să-l ajut pe un frate de suferinţă, am cedat impulsului de a da sfaturi şi probabil că acest lucru este inevitabil. Dar respectarea dreptului celor din jur de a greşi are şi aceasta beneficiile ei. Cel mai indicat lucru pe care pot să-l fac – deşi este mai uşor de zis decât de pus în practică – este să ascult, să împărtăşesc propria experienţă şi să mă rog pentru semenii mei.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

22 decembrie

PRINCIPII, NU INDIVIZI

Analizând felul în care alcoolicii noştri „de valoare” încearcă uneori să-i judece pe cei „mai puţin valoroşi”, ne dăm seama de penibilul acestei situaţii. Închipuiţi-vă, dacă puteţi, un alcoolic care îl judecă pe altul!
LIMBAJUL INIMII

Cine sunt eu să-i judec pe alţii? Prima dată când am păşit pragul AA-ului, am descoperit că toată lumea era pe placul meu. La urma urmei, AA-ul urma să mă ajute să duc un mod de viaţă mai bun, fără alcool. De fapt, nu era cu putinţă să-mi placă de toţi oamenii, şi nici lor de mine. Odată cu evoluţia mea în cadrul comunităţii, am învăţat să iubesc pe fiecare doar ascultând ce avea de spus. Se prea poate ca persoana de acolo, sau cea de aici, să fie cea pe care Dumnezeu a ales-o ca să-mi transmită mesajul de care am nevoie astăzi. Trebuie să-mi amintesc întotdeauna să consider principiile mai presus de indivizi.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Scrie răspuns