021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de Relus »

A fost o gluma sau pur si simplu asta ai inteles tu?
Si eu acum doi ani cand am intrat pe acest forum am avut aceeasi impresie,ca sunt " sectanti" ,dar,cum nu mai aveam alternative,"trecusem prin medici,biserici,vraci,psihologii(da psihologii si licente) am zis "hai sa vedem ce fac astia"?
Si rezultatul dragul meu ,stii care a fost si este? abstinenta mea de doi ani,nimeni nu te indoctrineaza si nimeni nu te forteaza sa mergi la un cult,la o biserica anume,important este sa iti vezi neputinta si sa accepti ca cineva de sus sau de jos te poate impinge afara sau inauntru.
este alegerea ta daca stai sau abandonezi acest forum,nimeni in afara de tine nu are de pierdut,sincer imi pare rau ca m-ai ai de "luptat" cu prietenul nostru comun.
Si totusi noaptea e un sfetnic bun,te astept sa te citesc si maine.
Nu renunta dragul meu,eu am pierdut 10 ani (dupa cei 42 ai tai) tot din cauza orgoliului si a nestiintei(despre programul pasilor).
sa ne citim de bine.
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de lupica »

...am citit cele postate de domniile voastre ,pe aici,si am ajuns la concluzia ca acest forum nu este ceea ce am crezut...acel ceva care sa ajute persoanele care au probleme cu alcoolul...persoanele bolnave de alcoolism.Multi dinte voi,care va exprimati opiniile pe aici,sunteti adepti ale unor diferite culturi religioase...cine stie ce secte dubioase...din aceasta cauza....vreau sa ma retrag de pe acest forum...si sa caut un medic de specialitate,un psiholog,care sa ma ajute in problema mea cu alcoolul.Ramaneti ,voi ,sectantii... sa va recrutati naivii...pe acest forum.Va doresc multa inteleciune...celor care cauta o rezolvare in problemele alcoolului pe acest forum.

...nu este o gluma...este o constatare a mea....toti ...dintre dumneavoastra....mai devreme sau mai tarziu....veti avea o recadere...o alunecare...studiati efectele,simptomele dipsomaniei...nu aveti cum sa scapati ...fara o sustinere de specialitate,fara un psiholog....va imbatati cu apa rece.....
Credeti voi...ca va ajuta fel de fel de rugaciuni religioase? Numai naivii cred asa ceva...stii ce mi-a spus mama mea intr-o zi? sa ma duca la o baba...sa ma descante...ca stie ea ceva ....
Sa fim seriosi ...domnilor si doamnelor...numai naivii cred asa ceva.Si dupa naivi ca voi ,profita escrocii.....care au umplut lumea....
...Si eu am avut perioade de abstinenta...cea mai lunga a fost de un an si 3 luni....dar nu poti rezista....pentra ca omul nu este robot...sa-l setezi ...sa nu bea alcool...omul are ratiune,are dorinte si nevoi...asa a fost construit de creatorul sau...nu cred ca anumite discutii sau rugaciuni pe acest forum...poate schimba anatomia omului.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de lupica »

lupica scrie:...am citit cele postate de domniile voastre ,pe aici,si am ajuns la concluzia ca acest forum nu este ceea ce am crezut...acel ceva care sa ajute persoanele care au probleme cu alcoolul...persoanele bolnave de alcoolism.Multi dinte voi,care va exprimati opiniile pe aici,sunteti adepti ale unor diferite culturi religioase...cine stie ce secte dubioase...din aceasta cauza....vreau sa ma retrag de pe acest forum...si sa caut un medic de specialitate,un psiholog,care sa ma ajute in problema mea cu alcoolul.Ramaneti ,voi ,sectantii... sa va recrutati naivii...pe acest forum.Va doresc multa intelepciune...celor care cauta o rezolvare in problemele alcoolului pe acest forum.

...nu este o gluma...este o constatare a mea....toti ...dintre dumneavoastra....mai devreme sau mai tarziu....veti avea o recadere...o alunecare...studiati efectele,simptomele dipsomaniei...nu aveti cum sa scapati ...fara o sustinere de specialitate,fara un psiholog....va imbatati cu apa rece.....
Credeti voi...ca va ajuta fel de fel de rugaciuni religioase? Numai naivii cred asa ceva...stii ce mi-a spus mama mea intr-o zi? sa ma duca la o baba...sa ma descante...ca stie ea ceva ....
Sa fim seriosi ...domnilor si doamnelor...numai naivii cred asa ceva.Si dupa naivi ca voi ,profita escrocii.....care au umplut lumea....
...Si eu am avut perioade de abstinenta...cea mai lunga a fost de un an si 3 luni....dar nu poti rezista....pentra ca omul nu este robot...sa-l setezi ...sa nu bea alcool...omul are ratiune,are dorinte si nevoi...asa a fost construit de creatorul sau...nu cred ca anumite discutii sau rugaciuni pe acest forum...poate schimba anatomia omului.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de dani »

Buna seara Dane
Eu traiesc cu speranta ca daca exista oameni care nu au avut recaderi ,pot si eu.Daca exista oameni care si-au revenit repede dupa o recadere este din cauza ca stiu cu ce``se mananca`` aceasta boala si ce masuri trebuie sa ia sa-si revina.Incerc sa ma informez ,sa stiu cat mai multe despre aceasta boala.Cred de asemenea ca pot sa ma tin departe de acel prim pahar de alcool sau cel putin incerc sa-mi educ creierul ca exista distractie ,viata traita frumos si fara alcool.

Citez:``Credeti voi...ca va ajuta fel de fel de rugaciuni religioase? Numai naivii cred asa ceva...stii ce mi-a spus mama mea intr-o zi? sa ma duca la o baba...sa ma descante...ca stie ea ceva ....``DA EU CRED SI MA AJUTA FOARTE MULT!Stii cine iti spune asta ?Unul care in tinerete a citit pasaje din biblie doar ca sa-i poata contrazice pe altii ca nu exista Dumnezeu,ca cele scrise acolo sunt povesti.Imi intorceam tigari din filele Bibliei ca erau subtiri si ieseau misto tigarile.

Ai impresia ca suntem o secta ? Eu am fost anul acesta de doua ori la biserica( cea ortodoxa),imi pare rau ca nu am fost mai des dar toate la timpul lor.Eu am baut o viata intreaga am reusit sa ma las de alcool doar citind si participand afectiv la necazurile,lupta si bucuriile celor de pe forum.Daca nu reuseam sa renunt la alcool asa ,urmatorul pas era spital ,internare,pastile,vitamine,Sura Mica etc.Daca nici asa n-ar fii mers nu m-as fii dat in laturi de la nimic din ce exista pe lumea asta :ma faceam mahomedan,penticostal,adventist etc;-mergeam la ``babe``sa-mi descante,vraci sa-mi faca tehnici voodo etc.Era forba de supravietuire,de viata si moarte as fii facut orice.

Tot asa cum se poate intampla ca un alcoolic abstinent sa se apuce de baut este si sa-i pice o caramida in cap.Ce facem stam si ne gandim in fiecare zi ca poate sa ne cada o caramida in cap sau ne traim viata asa cum ne-a dat-o Dumnezeu ?Am o singura intrebare.AI BAUT AZI ? Poti sa ne raspunzi sau nu,parerea mea ca singurul care va pierde esti tu renuntand la forum.Nu te obliga nimeni sa iei de bune toate cele scrise aici,le treci prin sita personala si bagi la cap ce iti foloseste.Daca mai ramai pe aici mai povestim ,esti o persoana interesanta.
O seara buna si ganduri bune
Dani
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de lupica »

...nu ...de doua zile nu mai beau....imi stiu boala...3-4 luni nu vrea sa simt mirosul de alcool.
dupa ....vine potopul....5-7 zile beau continuu.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de dani »

Da e un stil de viata si asta.Daca ai ajuns pe aici e clar ca vrei sa schimbi ceva.Sistemul asta 3-4 luni pauza cu 5-7 zile de baut continuu nu poate merge la nesfarsit.Vei ramane fara slujba din cauza asta sau afacerea iti va merge mai prost,nu stiu daca esti casatorit sau nu poti avea si aici probleme,iar organismul tau nu va duce la nesfarsit o betie continua de o saptamana si ceva va ceda.Mai e o problema , cu timpul cele 3-4 luni se vor reduce la 1-2 iar timpul de baut timp de o saptamana va creste.Ia masuri acum ca mai tarziu vor fii mult mai dure.Eu nu am fost niciodata la psiholog dar sunt de parere ca sunt si in meseria aia multi neaveniti ,care nu stiu prea multe despre alcoolism ,probabil e greu sa gasesti un psiholog bun si costisitor.Acest forum e gratis.
O seara buna
Dani
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de tudor »

Salut Dane !
Alcoolismul este o boala si abstinenta totala este pastila minune .Odata devenit alcoolic nu mai poti redeveni normal .
Abstinenta nu costa nimic si ti-o pastrezi daca nu te atingi de primul pahar .Daca nu bei primul pahar nu il bei nici pe al doilea .Daca bei primul pahar este deja prea mult pentru ca nu te mai poti opri iar o suta sint prea putine .
Vad ca te cunosti foarte bine .Ti-ai propus sa incetezi bautul definitiv ?
PSIHOLOGUL .doctori te pot ajuta in prima faza insa nu ai sa poti merge in fiecare zi la psiholog mai devrem sau mai tarziu un psiholog iti va recomanda sa mergi la un grup de suport.
Forumul Alcohelp este un grup de suport foarte eterogen .
Aici postam oameni din toate categoriile sociale .Alcoolimul nu alege oamenii dupa pregatire ,apartenenta religioasa sau atei .
Poti sa crezi in Dumnezeu sau nu ,nimeni nu iti conditioneaza sa crezi in ceva daca tu vrei sa postezi aici .
Este un forum deschis oricarei ideii car e ne poate ajuta pentru o viata linistita senina fara alcool.Vrei si tu astea?
Stai alturi de noi ,spune ce te duce la consum .Ai grija la ce iti doresti si ce iti propui in legaturia cu alcoolul.Daca spui :
Ce voi face eu peste 3-4 luni cind voi bea primul pahar? apai numai la asta iti va sta gandul .
Abstinenta daca ti-o doresti iti va elimina obsesia .Schimba-ti modul de gandire ,fi optimist ,Fa sport ,citeste carti motivationale iesi cu cei dragi mereu ,Fa-ti un hoby daca nu ai .
Totul depinde numai de tine .Daca iti doresti sa ai o viata normala nu mai bea de loc alcool pentru daca vei bea ca sigur va venii ziua n care nu te mai poti ori fara internare apoi iar de la capat .
De unde stiu toate astea :Pai eu insumi am foast ca tine .Nu beam 9 luni apoi o luam de la capt pentru ca apoi sa se micsoreze perioadele la 6 luni apoi la patru ,trei si la sfars it nu m-am putut opri fara internare .Sevraje lesinuri palpitatii .,aritmii ,ahpaptita etilica ; toate astea le-am avut ..
Pti ciyi despre mine daca dai clic pe urmatorul link : http://www.romanialibera.ro/stil-de-via ... 81921.html Articolul a fost scris exact cind a facut doi ani de abstinenta Alex este pseudonim
Este usor si gratis sa inveti din greselile noastre decat din ale tale .
Dane si tu te poti recupera daca iti doresti asta .


Ai incredere ca cei de aici iti vor binele !

Te saluta Tudor ,alcoolic abstinent
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
proco
Veteran
Veteran
Mesaje: 848
Membru din: 25 Mar 2010, 17:14

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de proco »

Brrrrr! Ce frig este afara! Ma duc sa beau ceva sa ma incalzesc. Dar daca maine este la fel de frig? Iar o sa beau? Mai bine imi fac plinul azi si maine daca este cazul reiau bautul de unde l-am lasat. In viata este bine sa nu discutati despre bautura, CI SA O BETI, ca de-aia este facuta.

Cu respect, o maicuta din Gradina Domnului!
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de Relus »

“Oamenilor le este greu să fie fericiţi deoarece întotdeauna văd trecutul mai frumos decât a fost, prezentul mai rău decât este şi viitorul mai dificil decât va fi.”
Marcel Pagnol

SPER SA NE MAI SCRII !
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de lupica »

Am citit multe dintre postarile domniilor voastre.Va intreb ceva sincer.....toti va laudati cu perioadele voastre de abstinenta ,,senina''....cat de bine si de fericiti va simtiti...dar cati dintre voi au puterea sa recunoasca sincer....perioadele de recadere,de alunecare,momentele in care nu se pot abtine de la primul pahar.
Domnilor si doamnelor....am 42 de ani...de la varsta de 30 de ani...de cand am acceptat ca am probleme cu alcoolul,am avut multe perioade de abstinenta...de 3 luni,de 6 luni,de 8 luni,de 10 luni...cea mai lunga ...a fost de 1 an si 3 luni...care au fost motivele recaderii? dumneavoastra le stiti.Dar niciodata nu am barfit sau vorbit de rau un alcoolic,niciodata nu l-am privit de sus in jos...mereu am inteles alcoolicul,am inteles slabiciunea omului in fata alcoolului.
Nimeni nu este in masura sa dea sfaturi....in acest forum.Toti suntem vulnerabili in fata alcoolului.Toti ...dintre noi...suntem expusi risculului de a avea o recadere,o alunecare....cu siguranta....multi dintre voi....mai devreme sau mai tarziu....nu puteti avea o abstinenta absoluta,pentru ca suntem oameni.Vom avea recaderi,alunecari...este ceva normal,ceva firesc.....
Ceea ce va propun voua....aici...din propria experienta.....fiecare din domniile voastre...sa expuna pasii in care reusesc sa intre din nou in perioada de abstinenta.
Va solicit multa sinceritate de la voi.
Va multumesc.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Scrie răspuns