021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

Meditatie

31 decembrie

HOTĂRÂRI ZILNICE

Ideea unei existenţe împărţită în segmente de douăzeci şi patru de ore se aplică în principal vieţii emoţionale a individului. Din punct de vedere emoţional, nu trebuie să trăim cu ziua de ieri şi nici cu cea de mâine.
ÎN VIZIUNEA LUI BILL

Un Nou An: 12 luni, 52 de săptămâni, 365 de zile, 8.760 de ore, 525.600 de minute – timp suficient pentru a mă gândi la direcţie, scopuri şi acţiuni. Trebuie să-mi fac unele planuri pentru a putea duce o viaţă normală, dar în acelaşi timp trebuie să trăiesc, din punct de vedere emoţional, pe segmente a câte douăzeci şi patru de ore, căci procedând astfel, nu trebuie să iau hotărâri pentru Noul An! Pot să fac din fiecare zi, o zi de An Nou! Pot să decid: „Astăzi voi face asta... Astăzi voi face cealaltă.” În fiecare zi pot să-mi cântăresc viaţa, încercând să acţionez ceva mai bine, luând decizia de a respecta voia lui Dumnezeu şi dându-mi silinţa de a pune în aplicare principiile programului nostru, al programului AA.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

Imagine
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de primavara »

lupica scrie:Imagine
La multi ani frumosi abstinenti si senini iti doresc si eu, Lupisor!
Multumesc pt urari si pt prezenta ta neobisita pe Forum!🙏💖🍀
Alliona
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 16 Dec 2022, 04:27

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de Alliona »

Lupișor, la mulți ani, sănătoși și multe bucurii. Abstinența este, cât cuprinde la tine!
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

Meditatie

1 ianuarie

„SUNT O MINUNE”

Faptul cel mai de seamă al vieţilor noastre de astăzi este certitudinea absolută că Creatorul nostru a pătruns în inimile şi în vieţile noastre într-o manieră care este într-adevăr miraculoasă. El a început să înfăptuiască în locul nostru acele lucruri pe care noi nu le-am fi putut înfăptui niciodată.
ALCOOLICII ANONIMI

Acesta este într-adevăr un fapt de necontestat al vieţii mele şi un adevărat miracol. Am crezut întotdeauna în Dumnezeu, dar n-am putut să-i găsesc acelei credinţe un rost în viaţa mea. Astăzi, datorită Alcoolicilor Anonimi, am încredere şi mă bazez pe Dumnezeu, aşa cum Îl înţeleg eu; datorită acestui lucru, astăzi sunt abstinent!N-aş fi reuşit niciodată de unul singur să învăţ să am încredere şi să mă bazez pe Dumnezeu. Acum cred în minuni pentru că eu însumi sunt o minune!
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de Vbc »

🙂
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de primavara »

Buna dimineata!

Daa, exceptionala postare si clar toti cei care ne-am salvat din Iad suntem niste minuni.🤔

"Faptul cel mai de seamă al vieţilor noastre de astăzi este certitudinea absolută că Creatorul nostru a pătruns în inimile şi în vieţile noastre într-o manieră care este într-adevăr miraculoasă. El a început să înfăptuiască în locul nostru acele lucruri pe care noi nu le-am fi putut înfăptui niciodată.
ALCOOLICII ANONIMI"

Multumesc!😊👍
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

Meditatie

2 ianuarie

MAI ÎNTÂI, TEMELIA

Oare abstinenţa este tot ce putem aştepta de la o deşteptare spirituală? Nu, abstinenţa este doar începutul.
ÎN VIZIUNEA LUI BILL

Frecventarea programului A A este ca şi cum ai construi o casă. Mai întâi a trebuit să torn un strat gros de beton pe care să pot înălţa casa; aceasta a însemnat pentru mine să mă las de băutură. Dar este destul de incomod să trăieşti pe un strat de beton, lipsit de protecţie şi expus caniculei, frigului, vântului şi ploii. Aşa că, odată cu începerea parcur­gerii programului, mi-am construit o odaie pe acea fundaţie. Prima odaie era cam şubredă deoare­ce încă nu mă obişnuisem cu lucrul. Dar odată cu trecerea timpului, pe măsură ce parcurgeam progra­mul, am învăţat să construiesc camere mai bune. Cu cât exersam mai mult şi cu cât construiam mai mult, cu atât mai confortabilă şi mai plăcută devenea casa în care trebuie să trăiesc acum.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
primavara
Veteran
Veteran
Mesaje: 261
Membru din: 01 Mai 2022, 09:26

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de primavara »

Corect dar...pt a da o speranta fiecaruia eu nu cred ca daca nu mergi la grup AA nu te poti si cura.Uite de ex eu am considerat Forumul grup AA multe luni de cand am poposit aici, am "furat " ceea ce mi se potriveste mie, am construit o temelie beton si merg inainte cu incredere si credinta.Am incercat sa merg la grupAA aici si in strainatate dar nu rezonez cu felul lor de a fi dar cei care nu pti fi abstinenti altfel este musai sa merga.Firea mea libera nu se incadreaza in aceste sabloane, eu vreau sa vorbesc liber despre ceea ce vreau eu, asa cum este aici si am 11 ani de abstinenta(nu abtinere pt ca a devenit ca si respiratia pt mine) si-mi doresc multi inainte.😊👍
Cei care nu au grup AA la ei in oras nu inseamna ca nu pot deveni abstinenti, nu?
Este numai parerea mea!🤔

Cu sa fara grup AA sa fim abstinenti si bine, toti!🙏😊🍀👍
Alliona
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 16 Dec 2022, 04:27

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de Alliona »

Ai dreptate Primăvara.
Important este să nu bem, nu contează ce ne ajută pe fiecare.
Scrie răspuns