021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Dane ,
Ma bucur sa aud ca esti bine si ca incerci sa faci cei 12 pasi. Eu inca nu prea am reusit dar , nu stiu daca ai citit la Gladiator ce frumos si serios isi face temele si as vrea sa incep si eu sa ma schimb incet , incet (bai colea deja este prea incet ! )
Si eu am inceput Dan sa intru pe forum chiar de mai multe ori pe zi si scriu si bucurii si momente mai putin bune si de fiecare data cand am scris am primit cate un sfat bun (multumesc Tudor , multumesc tuturor! )Ma simt chiar foarte bine in aceasta familie, ma simt acceptat cu defectele mele.
te salut , Colea.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de tudor »

Salut, DAN !Salut ,COLICA !

...incerc sa intru cat mai des pe acest forum....si sa urmez cei 12 pasi.......


REeiau ce am postat mai inainte cu cateva zile:""

Programul celor 12 Paşi este doar pentru acele persoane care sunt hotărâte, cu adevărat, sa se lase de băut, si care sunt dispuse de a face orice pentru a-si menţine abstinenta.
Programul AA este foarte simplu, si nu are nevoie de multa interpretare, cu excepţia ca are de a face cu o aşa de complicata boala.

Trei cerinţe pentru abstinenta

Onestitate
• Onestitate cu noi înşine
• Onestitate cu ceilalţi in toate chestiunile
• Onestitate cu Dumnezeu in legătura cu dorinţa Ajutorului de a ne schimba vechiul sine

Mintea deschisa
• Mintea deschisa legata de credinţa si Încrederea intr-o Putere Superioara decât sinele.
1. Nu neapărat credinţe religioase…..principii spirituale de dezvoltare a abstinentei.
2. Fiecare il interpretează pe „Dumnezeu” in felul sau…. este necesar doar sa credem ca exista o putere Care este superioara decât sinele.
• Minte deschisa in legătura cu nevoia de suport in abstinenta…. un alcoolic singur este in încurcătura.
• Minte deschisa fata de noi concepte si idei, care pot contesta tiparele tradiţionale de gândire.

Bunăvoinţa
• Bunăvoinţa de a te schimba si de a „curata casa”.
• Bunăvoinţa de a crede intr-o "Putere " superioara noua înşine, si sa ne cultivam direcţii spirituale
• Bunăvoinţa de a-i ajuta pe alţii in problema alcoolismului

"Abstinenta permanenta este scopul, dar si sa fim oameni mulţumiţi, fericiţi si responsabili ca rezultat al muncii celor 12 Paşi.Privind retrospectiv cariera noastră de băutori, puteam demonstra că ne scăpaserăm de sub control, cu ani de zile înainte de a ne da noi seama; că, deja atunci, băutul nu mai era un simplu obicei; că rea deja începutul progresiei fatale. Celor care se îndoiesc, le putem spune: “Poate că, în fond, nici nu sînteţi alcoolic. Ce-ar fi să încercaţi, încă o vreme, să beţi controlat, fără să daţi uitării ce v-am povestit noi despre alcoolism?” această atitudine a adus rezultate concrete şi imediate. Atunci am descoperit că, odată ce un alcoolic i-a explicat altuia natura adevărată a bolii sale, acesta din urmă nu mai putea fi acelaşi ca înainte. După fiecare nouă beţie, omul îşi spunea: “Poate că aceşti AA au dreptate…”. La capătul unor astfel de experienţe repetate, adesea cu ani înainte ca marile necazuri să înceapă, se întorcea la noi, convins. Ajunsese la fundul sacului, exact ca oricare altul dintre noi. Doamna Damingeană însăşi devenise cel mai bun avocat al nostru.
De ce se insistă atît asupra ideii că fiecare alcoolic trebuie să fi atins fundul sacului, înainte de toate? Răspunsul este că puţini ar fi aceia care ar încerca sincer să-şi aplice programul AA, pînă n-au atins acest prag de jos al lor. Căci, punerea în practică a următorilor unsprezece Paşi AA, înseamnă adoptarea unor atitudini şi acţiuni pe care cel ce bea încă nici n-ar visa să le adopte. Care om îşi doreşte să fie riguros de onest şi de tolerant? Cine vrea să-şi mărturisească defectele în faţa altuia şi să încerce să repare relele făcute? Cine se sinchiseşte de o Putere Superioară, darămite de meditaţie şi rugăciune? Cine vrea să-şi sacrifice timpul şi energia, încercînd să transmită mesajul AA următorului suferind? Nu: alcoolicul de rînd, egocentric pînă la extrem, nu se sinchiseşte de alt suferind decît dacă trebuie s-o facă pentru a supravieţui el însuşi."

Cu respect ,
Tudor
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de tudor »

Salut DAN !
Bine ne-ai regasit si ai revenit printre noi .Se pare ca "dusmanul comun '"iti face probleme daca ne-ai cautat iar .
Povestea lui ALCOHELP
de lupica » Vin Oct 19, 2012 11:43 am

va intreb,,,urmatoarele,,,,cum va reveniti dupa o aluncare in patima alcoolului?


Desi esti "Membru din:Mar Ian 04, 2011 2:18 pm"iar ne-ai scris pentru prima data la :"va salut ...cu respect
de lupica » Vin Iul 27, 2012 11:01 am"
Ai scris :"Eu sunt Dan....va urmaresc de ceva timp, am citit multe dintre relatarile dumneavoastra...si pot spune ca am invatat multe de aici.M-am gandit la faptul ca ar fi bine sa postez si eu cateva randuri ...in legatura cu acest mare dusman al omului-alcoolul.
Am 42 de ani , nu-mi place sa ma laud cu realizarile si cu esecurile vietii mele....poate as fi dorit sa obtin mai multe de la viata ...dar mereu am privit jumatatea plina a paharului,pentru ca se putea si mai rau .Fiind nascut intr-o localitate cu intinse zone viticole, am consumat alcool de cand ma stiu...dar abia pe la varsta de 30 am observat ca am probleme cu alcoolul.De 12 ani nu mai fumez...dar cu alcoolul nu m-am despartit definitiv pana acum.Nu mai repet starile prin care am trecut,sunt similare cu ale celor care au povestit multe pe acest forum.Important este ca am inteles ,ca am probleme cu alcoolul.Am avut multe prioade de abstinenta .cea mai lunga a fost de un an si cateva saptamani,in care nu am consumat alcool deloc,dar de fiecare data am recazut,motivele sunt la fel cu ale dumneavoastra...am zis ca n-o fi foc daca consum un pahar..si gata nu m-am mai putut opri.Am incetat sa mai beau de la 1 aprilie 2012...am de gand sa renunt definitiv la alcool...dar imi este teama sa nu am si alte recaderi.."


Asa este DAN !
DE ce iti este frica nu scapi .Asta pentru ca in loc sa te gandesti la recaderi este mai usor sa iti cladesti o abstinenta senina .Nu poti face asta decit alturi de invingatori .Stai alturi de noi si mergi doar pe directia inainte in abstinenta ,
Nu te mai gandi ce o sa faci peste "N"ani ci sa iti spui" AZI NU BEAU "si asa in fiecare zi FARA NICIO INTRERUPERE.
Stai cu noi pe forum scrioe despre tine si despre ce te duce la baut in afara de dependenta .Arunca din "bolovanii vinovatiei si ai regretelor ",impaca-te cu trecutul dar invata din greselile tale din trecut .

Te salut cu respect ,
Tudor
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de lupica »

...de 3 zile am recazut...am alunecat....nu ma pot opri....ajutati-ma.....
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de lazarescu nicolae »

Eu iti recomand ca astazi sa te rogi ptr ca alceva mai bun nu poti sa faci!
Suntem alaturi de tine si te iubim,iubeste-te si tu si ai grija de tine!
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de dani »

Buna Dan
Sunt Dani si sunt alaturi de tine.Ai recazut ,nu-i nimic te ridici ,te scuturi de praf si mergi mai departe.Conteaza doar AZI-ul tau de acum.Hai ca poti ! Curaj !
Cu respect Dani
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de dani »

Dan povesteste-ne din supararile si tristetile tale.Spune-ne despre consumul tau si despre lupta ta.Impartasirea acestora cu noi iti va usura povara.Scrie orice numai scrie,asta te va ajuta.
Dani
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Dan .
Eu o sa iti povestesc despre mine , ca sfaturi nu sunt in masura sa dau pentru ca sunt foarte la inceput in abstinenta .
Cand am luat-o la vale nu m-am oprit decat tot de mine , speriat de propria persoana si de cele ce mi se intamplau.
Eu am picat cateva luni ca nu eram aproape de forum .
Spuneam ca beau o bere ca imi este rau si beam nenumarate ,iar apoi acasa cand ajungeam terminam cu vin, tarie ,alcool sa fie si nu ma opream decat cand "mi se rupea filmul"
Ce m-a oprit a fost teama .Teama ca o sa mor (ca ma cam intepa inima ...intre timp am aflat ca era de la colon care apasa pe nu sti ce nerv ) si teama de ce as putea face pentru ca aveam si o oarecare agresivitate cand eram baut , nascuta din tot felul de frustrari si neputinte .Si sunt atat de naturale neputintele.
Si ce m-a determinat sa beau , sa ma duc din nou la sticla ?!
Teama de ziua de maine .
Deci practic acelas sentiment care m-a impins spre bautura a fost si cel care m-a ajutat sa ies.
Adevarul este ca doar impreuna putem reusi...eu cred ca ai facut tare bine ca ai scris .
Dane , Doamne ajuta si sunt alaturi de tine .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
cristi47
Veteran
Veteran
Mesaje: 259
Membru din: 20 Mar 2012, 07:27

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de cristi47 »

Salut Dan !

"..de 3 zile am recazut...am alunecat....nu ma pot opri....ajutati-ma... "

Cat de mult m-am regasit in aceste cateva cuvinte care le-ai scris despre starea in care te afli.De nenumarate ori am fost in aceste stari si tot de nenumarate ori le uitam si o luam din nou si din nou de la capat dar de fiecare data parca consumam mai mult parca sa-mi amorteasca neputinta in fata alcoolului si a altor neputinte .
Asa cum am mai scris, de vreo 3 ani tot incercam sa ma las de baut ( de multe ori ca vroiau altii ) dar de fiecare data ma intorceam de unde ramasesem si recuperam mai vartos ceea ce pierdeam in perioadele de abtinere.Cea mai mare perioada a mea de abtinere ,in acesti 3 ani ,a fost de 10 luni dar au fost luni de calvar in care toate gandurile mele erau axate tot spre alcool chiar si comportamentul meu era unul tampit la care sotia imi spunea deseori "degeaba te-ai lasat de baut daca tu esti mai rau decat atunci cand beai " . Ce ma ofticau aceste cuvinte care nu le intelegeam ,au fost perioade crunte pentru mine cand nu mai intelegem pe nimeni si nimic ,totull era un non sens pentru mine ,toate erau paradoxuri in capul meu iar singurul meu prieten era alcoolul.
Ultima mea betie,care nu am s-o uit niciodata ,s-a consumat exact ca la tine "de 3 zile am recazut...am alunecat....nu ma pot opri....ajutati-ma ..."si intr-o seara dupa ce mi-am mai revenit m-am intrebat sincer ce am degand sa fac .
A fost o noapte grea pentru mine in care am purtat multe discutii sincere cu mine insumi...noapte in care m-am declarat invins si neputincios ,eram obosit si ostoit de ganduri .Toate aceste m-au determinat sa ma ridic incet si ma gandesc sincer ,pentru mine sa-mi doresc abstinenta si tot ce atrage dupa sine aceasta.
Acelasi lucru ti-l doresc si tie din tot sufletul .Doamne ajuta !

Cu respect,Cristi,alcoolic !
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: va salut ...cu respect

Mesaj de lazarescu nicolae »

Azi nu ne-ai mai intrebat ce trebuie sa faci dar iti spun eu,stai linistit:

Maine dimi sa iei doua traiste in mana,si ia si niste tamaie,ptr ca atunci cand
ajungi la raftul cu bauturi, sa dai bine cu tamaie,ca sa nu mai calci pe acolo niciodata
nici acum si nici peste trei luni.
Intruna din traiste poti sa pui sucuri,de care vrei tu,pe alese,iar in cealalta traista
sa pui ape,minerale, plate,de care vrei,ptr ca asta o sa bei muuulta vreme de acum innainte.
Poti sa iei si niste struguri,ptr ca au magneziu si iti face bine la minte,poti sa iei si niste vitamine
ptr ca or sa te stabilizeze la lingurica.
Hai ca o sa reusesti,ca nu e greu,ia si niste ceaiuri,de care vrei...

Te imbratisez!Sunt Nicu!un alcoolic Si o spun in gura mare:sunt alcoooooolic si sti de ce?
Ca sa nu ma mai gandesc la pahar:sunt alcoooooooolic!

Hai ciaoo!
Scrie răspuns