021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Va salut ... cu respect

Mesajde lupica » 25 Apr 2019, 18:48

25 aprilie

INTRÂND ÎNTR-O NOUĂ DIMENSIUNE

În ultimele stadii ale alcoolismului, voinţa de a rezista ne-a părăsit. Cu toate acestea, când recu­noaştem că am fost învinşi cu desăvârşire şi suntem gata să încercăm principiile AA, obsesia ne pără­seşte şi pătrundem într-o nouă dimensiune – liber­tatea sub tutela lui Dumnezeu, aşa cum Îl înţelegem noi.
ÎN VIZIUNEA LUI BILL

Am norocul să mă număr printre aceia care în viaţă au avut parte de această transformare nemaipomenită. Când am intrat pe uşa AA-ului, singur şi disperat, eram dispus să cred tot ce auzeam. Unul dintre lucrurile pe care le-am auzit a fost: „Aceasta ar putea fi ultima ta mahmureală, sau poţi s-o iei de la capăt iar şi iar”. Omul care a spus aceasta o ducea, în mod evident, mult mai bine decât mine. Mi-a plăcut ideea de a mă da bătut şi de atunci am început să trăiesc liber! Inima mea a auzit ceea ce mintea n-ar fi putut auzi niciodată: „Nu-i chiar aşa grav să fii neputincios în faţa alcoolului”. Sunt liber şi sunt recunoscător!
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_dani@yahoo.com

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 25 Apr 2019, 20:59

Daaa Lupisor, bine ai revenit pt ca ieri m-am gindit ca esti si tu ocupat cu cozonaciii...😉😂😂😂🤗
Si daaa, ce frumos scris...🤔
"Am norocul să mă număr printre aceia care în viaţă au avut parte de această transformare nemaipomenită."🙏😌
Si daa,"nu este atit de grav sa fii neputinicios in fata alcoolului..." eu sunt Joy si sunt free...!😉😌
Multumesc Lupisor!

PS Imbatrinim prea repede si devenim destepti tirziu..., uneori niciodata...!🤔 Dati-va o sansa cei care mai luptati cu alcoolul...🤔🤗

https://www.youtube.com/watch?v=wlN6zsJ2bco
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 26 Apr 2019, 07:27

26 mai

TRANSFORMÂND NEGATIVUL ÎN POZITIV

Evoluţia noastră spirituală şi emoţională din AA nu depinde într-o măsură chiar atât de mare de reuşită, ci mai mult de eşecuri şi dezavantaje. Dacă vei ţine cont de acest lucru, cred că recăderea ta te va propulsa înainte, în loc să te tragă înapoi.
ÎN VIZIUNEA LUI BILL

Ţinându-ne la curent cu durerea şi obstacolele pe care le-au avut de înfruntat şi depăşit fondatorii noştri pe parcursul înfiinţării AA, Bill W. ne-a transmis un mesaj destul de clar: o recădere poate constitui o experienţă pozitivă în drumul nostru către abstinenţă şi recuperarea de-o viaţă. O recădere confirmă cele auzite în repetate rânduri la întruniri – „Nu bea primul pahar!” Aceasta consolidează încrederea în natura progresivă a bolii şi ne aduce în casele noastre necesitatea şi frumuseţea atitudinii smerite din programul nostru spiritual. Atunci când sunt mânat de orgoliu, adevărurile simple se prezintă în forme complicate.
lupusor_dani@yahoo.com

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 26 Apr 2019, 14:06

Buna dimi Lupisor, ce fain incep ziua cu mesajele transmise de tine...!!!🤔🤗
Este "urit" ce voi spune acum dar nu ma pot abtine🤓:imi spunea ieri cineva important ca se lumineaza incaperea cind intru eu in birou si eman atita energie pozitiva...🤔😌Scuze pt ca nu vreau sa par increzuta dar cind i-am raspuns prin cite am trecut in ultimii ani(in mare) nu i-a venit sa creada ca pot fi asa si am concluzionat tot eu:decit batrina ,bolnava si saraca(pt ca asa as fi ajuns in timp daca as fi continuat sa beau...), mai bine"tinara" (la minte), frumoasa si bogata...(sufleteste)...😉😌😂😂😂👍
Mda, toate esecurile mele intr-ale bautului de dinainte ,mi-au dat o energie si o dragoste de viata extrordinara...!🙏
Multumesc Lupisor, va multumesc tuturor!

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 27 Apr 2019, 07:30

27 aprilie

DESCOPERIRI FERICITE

Ne dăm seama că ştim doar câte ceva. Dumnezeu va dezvălui mereu câte ceva atât ţie, cât şi nouă. În timpul meditaţiei din fiecare dimineaţă, întreabă-L ce ai putea face în fiecare zi pentru omul care este încă bolnav. Dacă propria ta casă este pusă la punct, răspunsul nu va întârzia să apară. Dar nu încape îndoială că nu poţi transmite ceva ce încă n-ai primit. Vezi dacă relaţia ta cu El este una potrivită, iar tu împreună cu semenii tăi veţi avea parte de întâmplări nemaipomenite. Iată care este pentru noi Marele Adevăr.
ALCOOLICII ANONIMI

Abstinenţa este o călătorie a descoperirilor fericite. Fiecare zi aduce cu sine noi experienţe, cunoaştere, speranţe mai mari, credinţă şi mai profundă, şi mai multă toleranţă. Trebuie să-mi păstrez aceste calităţi, altfel nu voi avea nimic de transmis mai departe. Pentru un alcoolic în recu­perare, bucuriile obişnuite ale vieţii cotidiene, obţi­nute ca rezultat al îndurării divine, reprezintă întâm­plări nemaipomenite.
lupusor_dani@yahoo.com

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 27 Apr 2019, 14:34

Ce frumoos Lupisor si asta fac si eu, ajut fara ca sa ma laud , problema mea fiind ca atunci cind refuz pe cineva, se cam supara catalogindu-ma rea...Sunt oameni care vor sa cistige bani usor si mie acesta categorie nu prea imi place, scuze...!Un succes vine peste noapte(asa cum gindesc ei despre mine), dupa ce ai muncit o viata...(dupa cum gindesc eu...😉😌).
Paste fericit alaturi de cei dragi, Lupisor!🙏

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 28 Apr 2019, 06:56

28 aprilie

DOUĂ „STANDARDE ÎNALTE”

Tot progresul AA poate fi gândit în doar doi termeni: smerenie şi responsabilitate. Întreaga noastră evoluţie spirituală poate fi precis măsurată de gradul nostru de adoptare a acestor standarde înalte.
ÎN VIZIUNEA LUI BILL

Recunoaşterea şi respectarea viziunilor, reali­ză­rilor şi privilegiilor altora, precum şi recunoaş­terea propriilor greşeli mă vor conduce pe calea smereniei. Aplicarea principiilor AA în toate acţiunile mele mă îndeamnă să fiu responsabil. Onorarea acestor norme oferă credibilitate Tradiţiei Patru – şi tuturor celorlalte Tradiţii ale comunităţii. ALCOOLICII ANONIMI au dezvoltat o filozofie de viaţă plină de motivaţii pertinente, bogată în principii şi în valori morale extrem de relevante, o viziune asupra vieţii care poate fi extinsă în afara graniţelor populaţiei alcoolice. Pentru a onora aceste norme nu trebuie decât să mă rog şi să ţin la aproapele meu ca la un frate.
lupusor_dani@yahoo.com

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 28 Apr 2019, 17:07

Hristos a inviat Lupisor!🙏🤗
Imi face mare placere sa-mi reamintesc niste vorbe f intelepte ale mamei mele, apropos de postarea de astazi:"...la pasarea oarba , Dumnezeu ii face cuib...!"😂😂😂😉🙏 Mda, asa ma simt eu cu voi aici si cu faptul ca l-am intilnit pe Tudor in primul rind deoarece el este Prof. Dr. Docent antr-ale AA-ului si am urmat si eu orb invatamintele transmise de el si ulterior de voi toti...!🙏😌
Multumesc Lupisor!🤗

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 29 Apr 2019, 06:32

29 aprilie

AUTONOMIA GRUPULUI

Unii ar putea crede că am dus la extrem principiile autonomiei de grup. Spre exemplu, în forma originală neprescurtată, Tradiţia Patru susţine că: „Oricare doi sau trei indivizi adunaţi ca să se ajute să scape de dependenţă, pot constitui un grup AA, cu condiţia ca, în calitatea lor de grup, să nu fie afiliaţi niciunei alte structuri”... Dar această ultra-libertate nu este atât de riscantă precum pare.

AA AJUNGE LA MATURITATE

Pe când eram alcoolic activ, abuzam de fiecare libertate pe care mi-o permitea viaţa. Cum ar putea crede AA că aş respecta „ultra-libertatea” oferită de Tradiţia Patru? Să învăţ să respect acest lucru a devenit o sarcină pe durata întregii vieţi. AA m-a făcut să accept pe deplin nevoia de disciplină şi că, dacă aceasta nu vine din interior, va trebui să plătesc pentru ea. Aceasta se aplică şi în cazul grupurilor. Tradiţia Patru îmi arată o direcţie spirituală, în ciuda înclinaţiilor mele spre alcool.
lupusor_dani@yahoo.com

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 29 Apr 2019, 13:50

Buna dimineata Lupisor!😌
Pentru mine personal eu consider acest Forum grupul meu AA...si de disciplina, vezi cum sunt...😂😂😂😉 si nu poate fi cineva mai diciplinat decit mine...(pe Forum😂😉😌)
Si incurajez pe toti cei care au probleme sa merga la grup AA.
Eu sunt ok cu Forumul si cu voi!🙏
O zi senmina in suflet tuturor!😌👍

Înapoi la “PREZENTATI-VA”