021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Va salut ... cu respect

Mesajde lupica » 30 Apr 2019, 07:11

30 aprilie

UN MARE PARADOX

Aceste moşteniri ale suferinţei şi ale vinde­cării se transmit cu uşurinţă printre alcoolici, unul către celălalt. Acesta este darul pe care ni l-a oferit Dumnezeu, şi oferirea lui şi altora ca noi este unicul scop care la ora actuală îi stimulează pe toţi membrii AA din lume.

DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Marele paradox al AA-ului este că ştiu că nu pot păstra darul de preţ al abstinenţei decât dacă îl ofer şi eu, la rândul meu, altcuiva. Scopul meu principal este să mă abţin de la alcool. În AA nu am alt ţel, iar importanţa acestuia este pentru mine o chestiune de viaţă şi de moarte. Dacă mă abat de la acest ţel, voi da greş. Dar AA-ul nu este doar pentru mine; este pentru alcoolicul care încă mai suferă. Detaşamentele alcoolicilor în recuperare se abţin de la alcool stând umăr la umăr cu alţi alcoolici. Calea mea spre vindecare înseamnă să le arăt altora din AA că atunci când îmi deschid sufletul în faţa lor, atât eu cât şi ceilalţi creştem în ochii lui Dumnezeu şi astfel mergem pe Calea Destinului Fericit.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_dani@yahoo.com

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 30 Apr 2019, 14:23

Ce frumooos, Lupisor, mie instictiv imi place sa ajut oameni si mereu si mereu imi aduc aminte si-mi place sa povestesc, cind mergeam eu la Amanet cu muuulti ani in urma, desi plateam dobinda mare la aurul amanetat, daca cineva imi cerea bani cu imprumut aveam asa o bucurie ca pot ajuta...🤔😉 Iti dai seama acum, cind am primit de la DD acest dar de nepretuit al abstinentei, cum as putea sa tac si sa tin numai pt mine?🤔Unii care nu ma cunosc pot spune ca sunt cam"nu stiu cum",ca sa nu zic alt cuvint ,scriind zilnic si vb de multe ori singura inclusiv cu tine 😉😂😂😂 dar eu consider ca asta trebuie sa fac si ajutindu-i pe altii(care vor sa fie ajutati😉👍) ma ajut pe mine...🤔😌 Asa am fost si eu ajutata la rindul meu si voi fi recunoscatoare mereu...!
Multumesc Lupisor!
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 01 Mai 2019, 07:19

1 mai

VINDECAREA INIMII ŞI A MINŢII

Am mărturisit lui Dumnezeu, nouă înşine, şi unei alte fiinţe umane natura exactă a greşelilor noastre.

De vreme ce este adevărat că Dumnezeu vine la mine prin intermediul oamenilor, îmi dau seama că, ţinându-i pe oameni la distanţă, Îl ţin pe Dumnezeu la distanţă. Dumnezeu este mai aproape de mine decât cred şi pot să mă bucur de prezenţa Lui iubindu-i pe oameni şi dându-le voie oamenilor să mă iubească. Dar nu pot nici să iubesc, nici să fiu iubit, dacă las secretele mele să-mi stea în cale. Refuz să privesc acea parte a persoalităţii mele care mă conduce. Trebuie să fiu dispus să mă uit la partea întunecată pentru a-mi putea vindeca inima şi mintea, căci aceasta este calea spre libertate. Trebuie să pătrund în întuneric ca să găsesc lumina şi să pătrund în frică pentru a găsi pacea. Dezvăluindu-mi secretele – şi scăpând astfel de vină – pot cu adevărat să-mi schimb modul de gândire; gândind altfel, pot să mă schimb. Gândurile mele îmi făuresc viitorul. Cum voi fi mâine depinde de cum gândesc astăzi.
lupusor_dani@yahoo.com

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 01 Mai 2019, 14:13

Buna dimi , prietene Lupisoor!😌
Daaa, asa este si eu recunosc cu mina pe inima ca asa am facut instinctiv ceea ce-mi arata cit de mult m-a iubit si ma iubeste DD, pt ca mi-a daruit abstinenta prin voi, incepind cu Tudor...🙏
Cind stii ce se intimpla cu tine si stii ca te indrepti spre dezastru si realizezi este si mai dureros si eram constinenta cit de rau imi fac si ori de cite ori mi-am propus sa ma las de baut(si mi-am propus de nenumarate ori, esuind tot de atitea ori, singura😞🤔) pina cind disperata fiind, am gasit acest Forum si in afara de mine si DD care stiam ce fac pe ascuns, i-am marturisit lui Tudor in privat tooot ceea ce facusem pina in acel moment si ulterior voua aici care daca n-ar fi fost de plins, ar fi fost de ris...🤔Am fost inconjurata cu intelegere si caldura si mi-a dat aripi in noul meu drum pe care si astazi merg, cu bine si mai putin bune si iarasi cu bune, cu tot ceea ce-mi ofera viata, fara a ma amagi cu alcool pt ca am inteles ca nu asta este solutia...🤔
Multumesc Lupisor!

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 04 Mai 2019, 07:51

4 mai

„ABSOLUT SINCER”

Trebuie să fim absolut sinceri cu oricine dacă avem de gând să ducem o viaţă lungă şi fericită pe acest pământ.
ALCOOLICII ANONIMI

Sinceritatea, ca şi celelalte virtuţi, trebuie împărţită cu semenii. Totul a început după ce mi-am împărtăşit „... toată povestea vieţii mele cu altcineva...” pentru a-mi găsi locul în comunitate. Mai târziu, mi-am deschis sufletul în faţa noului-venit pentru a-l ajuta să-şi găsească loc printre noi. Această împărtăşire mă ajută să aflu sinceritatea în toate preocupările mele şi să îmi dau seama că planul lui Dumnezeu pentru mine se poate realiza prin deschidere sinceră şi voinţă.
lupusor_dani@yahoo.com

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 05 Mai 2019, 08:27

5 mai

PĂDUREA ŞI COPACII

... ceea ce primim noi înşine poate fi deformat de propriile noastre raţionalizări şi iluzii. Beneficiile discuţiei cu o altă persoană constau în aceea că putem să-i cerem direct părerea în ce priveşte situaţia noastră.

Nici nu mai ştiu de câte ori am fost supărat şi frustrat şi mi-am spus: „Nu pot să văd pădurea din cauza copacilor!” În cele din urmă, mi-am dat seama că, în momentele în care mă apăsa o durere atât de mare, aveam nevoie de cineva care să mă poată ajuta să separ pădurea de copaci; cineva care să-mi poată arăta o cale mai bună de urmat; cineva care să mă ajute să sting incendiile; şi să mă ajute să evit stâncile şi prăpăstiile. Când sunt în pădure, Îl rog pe Dumnezeu să-mi dea curajul să apelez la un membru AA.
lupusor_dani@yahoo.com

ovidiu1234
Boboc
Boboc

Mesajde ovidiu1234 » 05 Mai 2019, 10:38

buna ziua.sunt alcolic probabil cam de 10 ani.desi stiam nu am luat nici o masura cred ca nici macar nu constientizam suficient.am un frate care s-a urcat baut nu era la volan , era altul tot baut. si a ramas cu urmari urate de tot,practic nu am invatat nimic.ma bucur ca exista aceste comunitati si ca sunt si oameni care s-au lasat.

ovidiu1234
Boboc
Boboc

Mesajde ovidiu1234 » 05 Mai 2019, 10:52

as mai spune un mesaj celor care viziteaza site-ul eventual.alcoolul pe langa faptul ca te distruge poate avea urmari catastrofale.iremediabile uneori.

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 06 Mai 2019, 07:57

6 mai

„NU ASCUNDE NIMIC”

Testele reale ale situaţiei constau în dorinţa ta de a mărturisi şi încrederea totală în cel cu care împarţi prima auto-evaluare sinceră... Cu condiţia să nu ascunzi nimic, senzaţia ta de eliberare va spori de la o clipă la alta. Emoţiile stăpânite o viaţă întreagă vor ieşi din vizuina lor şi vor dispărea în mod miraculos, îndată ce vor ieşi la iveală. Odată cu diminuarea durerii, se va instala o seninătate reconfortantă.

Pe când am început să asist la întrunirile AA, o vizuină strâmtă, ce adăpostea sentimente ascunse, a început să se deschidă şi apoi auto-cunoaşterea a devenit o sursă de învăţăminte pentru mine. Această nouă înţelegere a propriei personalităţi m-a determinat să-mi schimb modul în care reacţionam la tot felul de situaţii ale vieţii. Mi-am dat seama că aveam dreptul la alegere în viaţa mea, iar dictatura interioară a deprinderilor a început treptat să scadă în intensitate. Cred că dacă Îl caut pe Dumnezeu, pot să găsesc un mod de viaţă mai bun şi Îl rog zilnic să mă ajute să duc o viaţă abstinentă.
lupusor_dani@yahoo.com

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 06 Mai 2019, 09:17

Buna dimi Lupisor!😌
Daaa, ce frumos mesajul cu "padurea si copacii" si daa, asa este si la rindul meu am apelat la foarte multi prieteni facuti aici pe Forum, incepind cu Tudor, Asidelu, Danisor, Ovidelu, Auras , Styxisor si altii, care m-au ajutat enorm in momentele mele de cumpana cind nu vedeam padurea din cauza copacilor...🤔 si mi-au tinut mina pt a ma feri de stinci si de prapastii......🤔🙏

Eu as minti sa spun ca-l rog zilnic pe DD sa ma mentin abstinenta si este ca si respiratia pt mine abstinenta acum si am uitat ca am fost altfel , in schimb sunt f recunoscatoare pentru faptul ca sunt asa...🤔🙏
De sinceritate nici nu mai vorbesc si se vede ca este adevarat daca intr-adevar nu ma mai simt impovarata cum ma simteam in trecut si asa cum imi spunea cineva"se insenineaza incaperea cind intru eu"(am un zimbet si-un cuvint bun pt fiecare si nu costa nimic ca sa fii asa...😉😌)...🤔😂😂😂
O zi frumoasa si senina in suflet tuturor!😌👍

Înapoi la “PREZENTATI-VA”