021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Va salut ... cu respect

Mesajde lupica » 25 Iul 2019, 06:06

25 iulie

CEI AFLAŢI ÎNCĂ ÎN SUFERINŢĂ

În ceea ce ne priveşte, dacă îi neglijăm pe cei care mai sunt încă bolnavi, ne punem într-un mare pericol propria viaţă şi echilibrul mintal.
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Cunosc chinul de a fi constrâns să bei ca să-ţi calmezi nervii şi fricile. Cunosc şi chinul de la începutul perioadei de abstinenţă. Astăzi nu-mi permit să uit de necunoscutul care suferă retras în tăcere, găsindu-şi cu disperare refugiu în băutură. Mă rog Puterii mele Superioare să mă îndrume şi să-mi dea curajul de a vrea să fiu unealta Sa, prin care să poată transmite compasiune şi gândire altruistă. Fie ca grupul să continue să-mi dea puterea să fac cu alţii ceea ce nu pot face de unul singur.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_dani@yahoo.com

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 29 Iul 2019, 07:01

29 iulie

DARURI ANONIME ÎN SEMN DE MĂRINIMIE

Pe vremea când eram alcoolici înrăiţi, într-un fel sau altul căutam mereu să primim vreo pomană.
CELE DOUĂSPREZECE TRADIŢII ILUSTRATE

Provocarea celei de-a Şaptea Tradiţii este o provocare personală, care îmi aminteşte să împărtăşesc şi să dăruiesc de bunăvoie. Înainte de abstinenţă, unicul lucru pe care l-am finanţat a fost obiceiul meu de a bea. Acum eforturile mele iau forma unui zâmbet, unei vorbe bune, sau a mărinimiei.Am înţeles că trebuia să încep să-mi duc singur crucea şi să le permit noilor mei prieteni să meargă alături de mine, deoarece, practicând cei Doisprezece Paşi şi cele Douăsprezece Tradiţii, nu m-am mai simţit niciodată atât de bine.
lupusor_dani@yahoo.com

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 01 Aug 2019, 07:38

1 august

TRĂIEŞTE-ŢI VIAŢA

Viaţa spirituală nu este o teorie. Trebuie s-o trăim.
ALCOOLICII ANONIMI

Pe când eram un novice în program, nu puteam să înţeleg cum poţi să trăieşti conform aspectului spiritual al programului, dar acum, când sunt abstinent, nu pot să înţeleg cum e posibil să trăieşti fără el. Spiritualitatea era ceea ce căutasem. Dumnezeu, aşa cum Îl înţeleg eu, mi-a oferit răspuns la întrebările care m-au făcut să beau timp de douăzeci de ani. Ducând o viaţă spirituală, cerându-I ajutor lui Dumnezeu, am învăţat să iubesc, să ţin cont şi să simt compasiune pentru toţi semenii mei, dar şi să simt bucurie într-o lume în care, înainte de aceasta, simţeam numai frică.
lupusor_dani@yahoo.com

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 03 Aug 2019, 07:46

3 august
.
.. SĂ FIM DE FOLOS

Scopul nostru real este să fim în formă pentru a fi cât mai de folos lui Dumnezeu şi oamenilor din jurul nostru.
ALCOOLICII ANONIMI

E clar că planul lui Dumnezeu pentru mine se exprimă prin iubire. Dumnezeu m-a iubit suficient de mult ca să mă ia de pe străzi şi din închisori, astfel încât să pot deveni un participant util în lumea Sa. Răspunsul meu va fi iubirea faţă de toţi copiii Lui, manifestată prin susţinere şi exemplu. Îl rog pe Dumnezeu să mă ajute să-I imit iubirea ce mi-o poartă în relaţiile mele cu semenii.
lupusor_dani@yahoo.com

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 04 Aug 2019, 08:22

4 august

GERMENII CREDINŢEI

Credinţa este, fără îndoială, necesară, dar numai credinţa nu te ajută cu nimic. Putem avea credinţă, dar în acelaşi timp să nu-L primim pe Dumnezeu în viaţa noastră.

Copil fiind, deseori îmi puneam întrebări în ceea ce priveşte existenţa lui Dumnezeu. Pentru un „gânditor ştiinţific” ca mine, nici un răspuns nu putea să ţină piept unei analize amănunţite, până când, în cele din urmă, o femeie răbdătoare mi-a spus: „Trebuie să ai credinţă”. Cu această simplă afirmaţie, au fost semănaţi germenii vindecării mele!Astăzi, dat fiind că sunt în recuperare – smulgând buruienile alcoolismului – las treptat să crească şi să înflorească germenii credinţei. Fiecare zi de recuperare, de grădinărit asiduu, mă apropie şi mai mult de Puterea Superioară, aşa cum O înţeleg eu. Prin credinţă, Dumnezeul meu a fost mereu alături de mine, dar responsabilitatea mea este să fiu dispus să-I accept prezenţa. Îl rog pe Dumnezeu să mă facă dispus să fac voia Lui.
lupusor_dani@yahoo.com

Supergreu
Boboc
Boboc

Mesajde Supergreu » 04 Aug 2019, 20:33

Daaa, Lupisoor, asa este cu Credinta si DD stie cel mai bine ceea ce este cel mai bine pentru noi...!Culegeam ceea ce semanam si primim ceea ce oferim in viata...!🤔
Multumeeesc si desi n-am putut scrie cu siguranta ca te-am citit!🙏🤗

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 05 Aug 2019, 07:44

5 august

ASCULTĂ CU ATENŢIE

Cât de insistent ne revendicăm dreptul de a decide noi înşine ceea ce vom gândi şi cum vom acţiona!
Dacă accept şi acţionez conform sfaturilor celor care au făcut ca programul să aibă efect asupra lor, am şanse să depăşesc limitele trecutului. Unele probleme vor dispărea complet, în timp ce altele vor necesita multă răbdare şi acţiuni bine gândite. Ascultând cu atenţie în timp ce alţii îşi împărtăşesc experienţa, aş putea să-mi dezvolt intuiţia în rezolvarea problemelor neprevăzute. În ce mă priveşte, este în general indicat să evit acţiunile pripite. Prezenţa la întruniri sau discuţia cu un membru AA vor reduce îndeajuns tensiunea pentru un suferind aflat în pragul disperării, aşa cum sunt eu. Abordarea problemelor în întruniri, cu alţi alcoolici cu care intru în contact sau cu naşul meu în particular, ar putea schimba aspectele situaţiilor în care mă pomenesc. Îmi identific defectele de caracter şi încep să văd cum acestea acţionează împotriva mea. Când mă încred în puterea spirituală a programului, când am încredere în ceilalţi că mă vor învăţa ce trebuie să fac pentru a duce o viaţă mai bună, descopăr că pot să am încredere în mine că voi face ceea ce trebuie.
lupusor_dani@yahoo.com

Supergreu
Boboc
Boboc

Mesajde Supergreu » 05 Aug 2019, 11:11

Buna dimineata!😌👍
Cit de adevarat este mesajul Lupisor si am realizat in timp ca ascultind cu atentie la cei careau reusit am putut reusi si eu...🤔👍
Nu mai departe de scurta mea vacanta si mergind la grup la grup AA de doua ori am ascultat povesti in care viata bate fimul, ale unor oameni care cindva asemeni mie se considerau pierduti iar astazi stralucesc de bucurie prin ceea ce sunt si fac...Viata nu-i numai lapte si miere dar am invatat in timp cu aceste invataminte cum sa facem fata problemelor fara a fugi de realitate cu alcool...🤔
Si ceea ce mi-am reintarit petrecind timp cu prietenii de la grup, este ca niciodata sa nu cred ca sunt vindecata si sa incerc sa cred ca de-acum pot controla alcolul pt ca asta este ceva absurd , crezind ca daca am fost in stare sa nu beau atitia ani pot sa incerc un pahar iar al doilea lucru pe care mi l-am intarit este ca singura ar fi foarte rea ideea sa fiu , legat de acest subiect...🤔
Multumesc Lupisor!🙏

PS Dupa mine adictia incepe cu dorinta de a nu fi in pielea ta cu viata pe care o ai si cu persoana care esti...🤔

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 06 Aug 2019, 08:15

6 august

MÂNAŢI

Mânaţi de o sumedenie de forme de frică, autoamăgire, egoism, le aducem insulte semenilor noştri, iar aceştia ne răspund cu aceeaşi monedă.
ALCOOLICII ANONIMI

Egoismul a fost forţa care stătea la originea alcoolismului meu. Beam ca să mă bucur de reuşitele mele şi beam ca să-mi înec amarul. Atitudinea umilă este soluţia. Învăţ să-mi las voinţa şi viaţa în grija lui Dumnezeu. Naşul meu îmi spune că sprijinul acordat semenilor mă ţine departe de alcool. Dar acum mă întreb: Am căutat oare să aflu care sunt planurile lui Dumnezeu pentru mine? Am sprijinit activitatea grupului meu AA?
lupusor_dani@yahoo.com

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 06 Aug 2019, 09:58

Buna dimineata din nou!😌
Daaa, cit adevar transmit mesajele tale Lupisor si asa este.Constat nu cu bucurie ca uneori mai am reminescente in a raspunde nepotrivit dar incerc sa le combat si sunt constienta de asta, ceea ce-i imbucurator pt mine.
Consider ca pt mine acesta este grupul meu AA, in viitor voi mai vedea si concluzia pt mine este ca niciodata sa nu ma indepartez de prietenii ca si mine considerind ca eu sunt altfel, ca sunt vindecata si pot mai mult, NICIODATA...🤔👍
Multumesc Lupisor!🙏
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Înapoi la “PREZENTATI-VA”