021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Va salut ... cu respect

Mesajde Joy » 17 Aug 2019, 13:01

Daa, asa este Lupisor si eu toata viata mea am suferit si desi nu par sunt o fire extrem de sensibila...🤔
Nu mai departe de zilele trecute, un exemplu banal , imi arata inca odata cit de sensibila sunt si v-am si povestit faptul aici faptul ca o vinzatoare m-a tratat cu disrespect cu toate ca eu aveam dreptate.Desi trebuia sa uit incidentul dupa doua zile am fost in acelasi magazin si mi-am cerut scuze, considerind ca eu merit sa fiu linistita , lucru care s-a si intimplat ulterior.🤔😌👍
Multumesc Lupisor!🙏
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 19 Aug 2019, 17:30

19 august

DE REFERINŢĂ

Facem din nou referire la listă (inventar). După ce ne-am scos din minte greşelile pe care le făcuseră alţii, începeam cu hotărâre să ne căutăm propriile greşeli. În ce momente am fost egoişti, necinstiţi, înfricoşaţi şi mânaţi doar de propriile interese?
ALCOOLICII ANONIMI

Mă bucur de o libertate extraordinară atunci când nu am nevoie de aprobarea neîntreruptă a colegilor mei de serviciu sau a celor dragi mie. Îmi doresc să fi aflat mai devreme de acest Pas, deoarece - odată ce mi-am construit un cadru de referinţă - mă simţeam în stare să fac următorul lucru bun, ştiind că faptele se potrivesc situaţiilor şi că tocmai asta trebuia făcut.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_dani@yahoo.com

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 19 Aug 2019, 19:25

Pfuai de mine si de mine..., cind ma gindesc cit de rea am fost eu...🤔😱🤓, da' mai bine nu mai gindesc...😂😂😂😉😌👍

Deci, am fost egoista, necinstita, minata de propriile interese, ii judecam pe fiecare considerind ca ei sunt de vina pt ca eu beau etc 🙄😞😠, ufff, parca nici nu-mi vine sa cred cum gindeam si ceea ce faceam inainte vreme...😞😴

Si daaa, astazi ma bucur de libertatea mea si apreciez tot ceea ce mi-a dat si-mi da DD, deoarece EL lucreaza prin oameni adica prin VOI drept pt care va multumesc voua tuturor, Lupisor!🙏😌👍
Imagine

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 20 Aug 2019, 07:21

20 august

SPRE LIBERTATEA EMOŢIONALĂ

De vreme ce relaţiile deficitare cu alte persoa­ne au reprezentat aproape întotdeauna cauza ime­diată a nenorocirilor noastre, inclusiv a alcoolis­mului, niciun domeniu de cercetare n-ar fi putut oferi rezultate mai satisfăcătoare şi mai de preţ decât acesta.

DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Voinţa este un lucru ce mă caracterizează, fiindcă se pare că îşi face apariţia după o anumită perioadă de timp, la început conştient, dar după aceea cu o oarecare senzaţie de disconfort, îndemnându-mă să trec la fapte. În timp ce meditam la efectuarea Pasului Opt, dorinţa de a mă corecta în faţa altora a venit ca o dorinţă de iertare a semenilor şi a mea. I-am iertat pe cei din jur după ce am devenit conştient de contribuţia mea la dificultăţile relaţiilor. Vroiam să simt pacea şi seninătatea, descrise în Promisiuni. În urma lucrării primilor şapte Paşi, am devenit conştient de persoanele cărora le provocasem suferinţă şi de faptul că eu eram inamicul meu numărul unu. Pentru a-mi restabili relaţiile cu semenii, ştiam că va trebui să mă schimb. Vroiam să învăţ să trăiesc în armonie cu mine însumi şi cu cei din jur, pentru ca şi eu, la rândul meu, să mă pot bucura de libertatea emoţională. Începutul sfârşitului izolării mele – de semeni şi de Dumnezeu – a venit atunci când mi-am întocmit lista de la Pasul Opt.
lupusor_dani@yahoo.com

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 20 Aug 2019, 14:33

Eii da, aici imi place si cit de adevarat este mesajul Lupisor...🤔😌
Inainte vreme de multe ori mi-am creat disconfort si suferinta analizind prea mult ceea ce credeam eu ca altii gindesc despre mine ca sa ma raneasca, uneori adevarat , alte ori nu...🤔Acum cu toata fiinta mea am incercat sa repar ceea ce era de reparat si in proportie de 99% am reusit(nu vb despre persoane de pe Forum deoarece eu personal sunt f bine cu toata lumea 😉😌👍).
Traiesc total in armonie cu mine, cu ceilalti si cu Universul, mi-am recapatat libertatea si am constat ca ceea ce oferi acelasi lucruri le primesti in viata ceea ce va doresc si voua tuturor, Doamne ajuta!🙏😌👍
Multumesc Lupisor!🙏

Imagine

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 23 Aug 2019, 19:00

23 august

ADUCEM MESAJUL ÎN CASELE NOASTRE

Am putea aduce acelaşi spirit al iubirii şi al toleranţei în vieţile noastre familiale, uneori tulbu­rate, ca şi cel pe care îl aducem şi în grupul nostru AA?

DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Membrii familiei mele suferă de pe urma efectelor bolii mele. Iubindu-i şi acceptându-i aşa cum sunt – la fel cum îi iubesc şi îi accept pe membrii AA – voi fi răsplătit cu dragoste, toleranţă şi armonie în viaţa mea. Politeţea şi respectarea limitelor fiecăruia sunt nişte practici necesare pentru toate aspectele vieţii mele.
lupusor_dani@yahoo.com

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 25 Aug 2019, 13:44

Daaa, Lupisor, ti-am spus ca de multe ori cind citesc mesajele transmise prin tine, ma gindesc cu recunostinta ca DD lucreaza prin oameni si parca sunt scrise pt mine intr-un moment sau altul de cumpana al vietii mele...🤔🙏
Ce poate fi mai frumos decit sa accepti pe fiecare asa cum este, sa nu incerci tu sa schimbi penimeni ci doar pe tine...🤔😉😌👍
Multumesc Lupisor si eu plec la Biserica mea sa multumesc lui DD pt toate Binecuvintarile din viata mea si Doamne ajuta tuturor!🙏🤗

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 02 Sep 2019, 09:53

2 septembrie

GĂSIREA UNUI „MOTIV PENTRU CREDINŢĂ”

Voinţa de a evolua este esenţa întregii dezvoltări spirituale.
ÎN VIZIUNEA LUI BILL

O strofă dintr-un cântec sună cam aşa: „... şi caut să găsesc un motiv pentru credinţă...”. Îmi aduce aminte că la un moment dat nu eram în stare să găsesc un motiv să cred că viaţa mea era în ordine. Deşi viaţa mea a fost salvată de intrarea în AA, după trei luni am ieşit în oraş şi am băut din nou. Cineva mi-a spus: „Nu trebuie să crezi. Nu eşti tu oare dornic să crezi că viaţa ta are un rost, deşi s-ar putea ca nici măcar tu să nu ştii care este rostul acesta, sau poate că uneori să nu ştii ce comportament să adopţi?” Când am observat cât de dornic eram să cred că într-adevăr viaţa mea are un rost, abia atunci am putut să încep a lucra Paşii. Acum, când încep cu „Sunt dispus...”, folosesc cheia care îmi deschide uşa spre acţiune, corecti­tudine şi receptivitate faţă de Puterea Superioară care veghează asupra vieţii mele.
lupusor_dani@yahoo.com

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 02 Sep 2019, 18:54

Daaa, Lupisor, cu postarile tale sunt totdeauna de acord in totalitate... !🙏🤗👍
Am povestit de multe ori aici ca si eu mergeam la Biserica inainte doar ca sa merg, sa ma imbrac si sa arat frumos, sa fac act de prezenta cum face toata lumea la Sarbatori pina cind am realizat ca incet si sigur ma indrept spre ceea ce ma indreptam fara DD...🤔😞
Atunci cind am poposit pe acest Divin Forum si am inteles de la voi, toti PPRIETENII mei ce este si cum este cu ABSTINENTA asta, mi-am zis ca DD ma iubeste enorm si de fiecare data mi-a dat tot ceea ce i-am cerut, abstinenta fiind ultimul dar pe care am capatat-o prin voi!Da, Dumnezeu lucreaza prin oameni dar nu ne poate ajuta daca nu ne dorim si noi!🤔
Multumesc Lupisor!🙏

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 03 Sep 2019, 07:46

3 septembrie

CONSTRUIND O VIAŢĂ NOUĂ

Credem că cel care spune că abstinenţa este de ajuns e un nechibzuit.
ALCOOLICII ANONIMI

Când mă gândesc la Pasul Nouă, înţeleg că abstinenţa fizică nu-mi este de ajuns. Trebuie să-mi aduc aminte de disperarea pe care o simţeam înainte de deveni abstinent şi cât de dispus eram să merg până în pânzele albe pentru aşa ceva. Totuşi, abstinenţa fizică nu este de ajuns pentru cei din jurul meu, de vreme ce trebuie să înţeleg că darul lui Dumnezeu este folosit pentru a-mi construi o nouă viaţă pentru familia mea şi pentru cei dragi. La fel de important, trebuie să fiu dispus să-i ajut pe cei care doresc să îmbrăţişeze modul de viaţă AA.
Mă rog Lui Dumnezeu să mă ajute să împărtăşesc darul abstinenţei, astfel încât beneficiile sale să poată fi arătate şi celor pe care îi cunosc şi îi iubesc.
lupusor_dani@yahoo.com

Înapoi la “PREZENTATI-VA”