021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Va salut ... cu respect

Mesajde Joy » 14 Sep 2019, 12:38

Buna dimi Lupisor, balsam pentru suflet sunt postarile tale pt mine(nu conteaza de unde sunt pt ca eu recunosc ca singura nu le-as fi studiat niciodata pt ca nu-mi place sa invat ceva cu cartea in mina ci in felul meu...🤔).
La grupul AA la care mergeam si eu din cind in cind si la care vin oameni pe care daca nu stii, iti sta mintea in loc cind vezi ce functii au, cum arata(este o zona bancara unde este sediul) etc si vin in pauza de prinz la sedinta AA si-mi arata mie inca odata, ca nu conteaza cine esti si ceea ce ai, pt ca aceasta boala loveste in toti la fel...🤔 Am vazut cazuri in care dupa ani de abstinenta, unii in aroganta lor au recazut si vin spasiti la grup acum ,cu incredere in tot ceea ce se intimpla si ghidati dupa aceste invataminte Divine deoarece asta este cheia abstinentei...🤔🙏💓
Multumesc Lupisor!🙏💓

PS De mine se mira unii cum de am reusit singura si le-am povestit despre acest Forum si faptul ca nu sunt singura ci cu DD si cu voi, asa am reusit...🙏💓😌👍
Imagine
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 15 Sep 2019, 08:04

15 septembrie

O VIAŢĂ NOUĂ

Da, există un înlocuitor, care reprezintă cu mult mai mult decât atât. Este o camaraderie a Alcoolicilor Anonimi. ...În sfârşit, viaţa va căpăta un sens.
ALCOOLICII ANONIMI

Viaţa este mai bună fără alcool. AA-ul şi prezenţa unei Puteri superioare mă împiedică să beau, dar îndurarea divină îmi este şi mai de folos; aduce sprijin în viaţa mea. Contactul cu programul AA îmi oferă o înţelegere mai mare şi diferită a ceea ce reprezintă şi cu ce se ocupă ALCOOLICII ANONIMI, dar, cel mai important, îmi arată cine sunt: un alcoolic care are nevoie de experienţa neîntre­ruptă a programului Alcoolicilor Anonimi, astfel încât să pot trăi viaţa pe care mi-a oferit-o Puterea Superioară.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_dani@yahoo.com

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 16 Sep 2019, 08:50

16 septembrie

REZISTĂM – SAU CĂDEM – ÎMPREUNĂ

... nicio societate de oameni n-a avut vreodată o nevoie mai urgentă de eficienţă continuă şi uni­tate permanentă. Noi, alcoolicii, înţelegem că trebuie să lucrăm şi să rămânem împreună, altfel cei mai mulţi dintre noi vor sfârşi în cele din urmă în singu­rătate.
ALCOOLICII ANONIMI

Aşa cum cei Doisprezece Paşi sunt scrişi într-o anumită succesiune dintr-un motiv anume, la fel este şi cazul cu cele Douăsprezece Tradiţii. Primul Pas şi Prima Tradiţie încearcă să-mi insufle suficientă atitudine umilă pentru a-mi da o şansă la supravieţuire. Împreună reprezintă baza pe care se vor clădi Paşii şi Tradiţiile ce vor urma. Procesul diminuării orgoliului îmi dă posibilitatea să evoluez prin intermediul Paşilor în calitate de individ, iar prin intermediul Tradiţiilor - în calitate de membru al unui grup. Acceptarea deplină a Primei Tradiţii îmi dă posibilitatea să las deoarte ambiţiile perso­nale, temerile şi supărarea atunci când acestea intră în conflict cu bunăstarea generală, permiţându-mi astfel să lucrez cu alţii pentru supravieţuirea noastră reciprocă. Fără Prima Tradiţie nu prea am şanse să menţin unitatea necesară pentru a lucra eficient cu alţii, de asemenea risc să-mi pierd Tradiţiile urmă­toare, comunitatea şi chiar viaţa.
lupusor_dani@yahoo.com

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 17 Sep 2019, 07:59

17 septembrie

ELIBERAREA DE FRICĂ

Când, cu ajutorul lui Dumnezeu, ne-am acceptat resemnaţi soarta, atunci am descoperit că putem trăi împăcaţi cu noi înşine şi să le arătăm celor aflaţi încă în suferinţă că şi ei ar putea depăşi aceleaşi frici. Am descoperit că eliberarea de frică este mai importantă decât eliberarea de dorinţă.

DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

În timpul perioadei mele de alcoolism activ, valorile materiale mi-au condus multă vreme viaţa. Credeam că toate proprietăţile mele mă vor face fericit, deşi încă mă mai simţeam pustiit după ce am reuşit să le obţin. Prima dată când am trecut pragul AA-ului, am descoperit un nou mod de viaţă. Ca rezultat al faptului că am învăţat să am încredere în semeni, am început să cred într-o forţă superioară mie. Credinţa mă elibera din ghearele propriilor capricii. După ce câştigurile materiale au fost înlocuite cu darurile spiritului, viaţa mea a devenit din nou posibilă. Apoi am ales să-mi împărtăşesc experienţa şi cu alţi alcoolici.
lupusor_dani@yahoo.com

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 20 Sep 2019, 15:54

20 septembrie

PUTEREA SUPERIOARĂ CA ŞI CĂLĂUZĂ

Ai grijă ca relaţia ta cu El să fie una corectă, iar tu şi semenii tăi veţi avea parte de nenumărate lucruri măreţe. Acesta este pentru noi Marele Adevăr.
ALCOOLICII ANONIMI

Mi se părea o sarcină imposibilă să ai o relaţie corectă cu Dumnezeu. Trecutul meu haotic m-a lăsat copleşit de sentimente de vinovăţie şi remuşcări, şi mă întrebam cum ar putea avea efect „chestiunea asta cu Dumnezeu”. Membrii AA mi-au spus că trebuie să-mi las voinţa şi viaţa în grija lui Dumnezeu, aşa cum Îl înţeleg eu. Neavând încotro s-o apuc, am căzut în genunchi şi am strigat: „Doamne, nu pot face asta. Te rog, ajută-mă!”. Doar atunci când mi-am recunoscut slăbiciunea, o rază de lumină a început să-mi mângâie sufletul, după care mi-a apărut şi voinţa de a-L lăsa pe Dumnezeu să-mi controleze viaţa. Avându-L pe El ca şi călăuză, au început să mi se întâmple lucruri măreţe, iar eu am descoperit începutul abstinenţei.
lupusor_dani@yahoo.com

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 20 Sep 2019, 22:40

Lupisor, am spus ca postarile tale imi plac enorm si parca au fost scrise pentru mine...🤔 Iti dai tu seama ca eu care habar nu aveam de ele, exact asa cum descrii ma simteam, deznadajduita, plina de remuscari si sentimente de vinovatie etc, pina intr-o zi cind plingind m-am asezat in genunchi si l-am rugat pe DD sa ma ajute si sa nu ma lase sa mor...🙏😞
Si m-a ajutat Lupisor..., multumesc si tie!!!🙏

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 21 Sep 2019, 08:16

21 septembrie

ULTIMA PROMISIUNE

Brusc, ne vom da seama că Dumnezeu face pentru noi ceea ce noi nu am putut face pentru sine.
ALCOOLICII ANONIMI

Prima Promisiune din Cartea cea Mare mi s-a îndeplinit chiar în prima mea zi de abstinenţă. În acea zi Dumnezeu m-a ţinut abstinent, iar eu i-am dat Lui voie să acţioneze în viaţa mea în fiecare zi care a urmat după aceea. El îmi dă tăria, curajul şi îndrumarea de a face faţă responsabilităţilor vieţii, astfel încât să pot fi în stare să întind o mână de ajutor celor care vor să înceteze băutul şi să evolueze. El se manifestă înăuntrul meu, făcându-mă un canal de transmitere a cuvântului, gândului şi acţiunilor Sale. El lucrează cu forul meu interior, în timp ce eu acţionez în exterior, căci El nu va face ceea ce pot să fac eu însumi. Trebuie să fiu dispus să-L ajut pe Dumnezeu, astfel încât El să poată acţiona cu succes prin intermediul meu.
lupusor_dani@yahoo.com

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 21 Sep 2019, 22:41

Ce frumos si ce Inaltator mesaj, Lupisor!🤔😌🙏
Sa stii ca tu sunt sigur ca ajuti pe foarte lume prin acest mod simplu si discret iar prima persona ajutata sunt eu...🤔😌👍
Multumesc Lupisor, Doamne ajuta tuturor!🙏

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 22 Sep 2019, 07:56

22 septembrie

UN FILON NESECAT

Întocmai ca un căutător de aur sfrijit, cu merindele pe terminate, târnăcoapele noastre au dat de aur. Bucuria eliberării de chinurile frustrărilor nu a cunoscut limite. Tatăl simte că a dat de ceva mai preţios decât aurul. Pentru o perioadă, ar putea încerca să păstreze comoara doar pentru sine. S-ar putea să nu observe dintr-o dată că n-a făcut decât să zgârie un filon infinit, care va da roade doar dacă va continua să-l exploreze până la sfârşitul vieţii şi va insista să dăruiască mai departe tot ce a dobândit.
ALCOOLICII ANONIMI

De fiecare dată când vorbesc cu un nou-venit în AA, trecutul mă priveşte drept în ochi. Observ durerea în ochii aceia plini de speranţă, îmi întind mâna, iar apoi se întâmplă minunea: eu mă vindec. Problemele mele dispar de fiecare dată când mă apropii de acest suflet îndurerat.
lupusor_dani@yahoo.com

Vbc
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde Vbc » 22 Sep 2019, 08:19

O sfanta duminica binecuvantata!
E pur si muove!

Înapoi la “PREZENTATI-VA”