021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Va salut ... cu respect

Mesajde lupica » 30 Sep 2019, 09:37

30 septembrie

CERCUL ŞI TRIUNGHIUL
Cercul reprezintă întregul univers al AA-ului, iar triunghiul reprezintă cele Trei Moşteniri AA: Vindecarea, Unitatea şi Sprijinul. În lumea noastră minunată, am descoperit eliberarea de obsesia noastră fatală.
AA AJUNGE LA MATURITATE
La începutul vieţii mele în AA, m-am implicat în năşit, şi am descoperit că explicaţia siglei socie­tăţii noastre este foarte nimerită. În primul rând, un cerc al iubirii şi al sprijinului cu un triunghi foarte bine echilibrat în interior, baza căruia reprezintă Recuperarea noastră prin intermediul celor Doispre­zece Paşi. Iar celelalte două laturi reprezintă respec­tiv Unitatea şi Sprijinul. Cele trei laturi ale triun­ghiului sunt egale. După ce am evoluat în AA, în scurt timp am început să mă identific cu acest simbol. Eu sunt cercul, iar cele trei laturi ale triunghiului reprezintă trei aspecte ale personalităţii mele: fizicul, echilibrul emoţional, spiritualitatea - cea din urmă constituind baza triunghiului. Luate ca un tot întreg, toate cele trei aspecte ale personalităţii mele se traduc printr-o viaţă abstinentă şi fericită.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_dani@yahoo.com

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 30 Sep 2019, 12:39

Wooow, Lupisor, sublim, am descoperit "eliberarea de obsesia noastra fatala..."🤔🙏, extraordinar mesaj si cind ma gindesc la asta parca nu mai am nici-o problema desi am...😂😂😂🤔 Scuze, eu rid uneori desi pare desantat si cind am poposit cu multi ani in urma pe Forum toti cei care scriau aici(si care acum sunt alcolici abstinenti) aveau asa un sens al umorului si toate povestile noastre triste le prezentam cu umor (altfel fiind de plins...🤔😞)...🤔 si se stie ca in lumea noastra majoritatea au sens al umorului descatusat fantastic deoarece pretuim si mai mult ceea ce avem azi ...🙏👍 Cred ca tu stii cit de mult se si ride la un grup AA, printre altele..🤔👍

Sa revin la subiect , deci eu cu fizicul stau bine🤔😉😂😂, mai am de lucrat la echilibrul emotional si la spiritualitate...!!!🤔🙏
Multumesc Lupisor!🤗👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 01 Oct 2019, 10:45

1 octombrie

CA NU CUMVA SĂ DEVENIM ÎNCREZUŢI

Este uşor s-o laşi mai moale cu programul spiritual şi să te culci pe lauri. Vom da de necaz dacă procedăm astfel, căci alcoolul este un inamic subtil.
ALCOOLICII ANONIMI

Când sunt copleşit de suferinţă, îmi este uşor să stau aproape de prietenii pe care i-am găsit în programului. Eliberarea de acea suferinţă este posi­bilă datorită soluţiilor conţinute în cei Doisprezece Paşi AA. Dar atunci când mă simt bine şi lucrurile merg ca pe roate, risc să devin încrezut. Altfel spus, devin leneş şi iau forma unei probleme, nu a unei soluţii. Trebuie să intru în acţiune şi să mă hotărăsc: unde mă aflu şi încotro mă îndrept? Un inventar zilnic îmi va spune ce trebuie să schimb pentru a-mi recăpăta echilibrul spiritual. Mărturisind în faţa lui Dumnezeu şi a altei persoane cele găsite în sine mea, am posibilitatea să rămân corect şi smerit.
lupusor_dani@yahoo.com

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 01 Oct 2019, 11:53

Ai vazut de ce scriu eu mereu aici, Lupisor?🤔😉🙂Ai vazut, pt ca asa cum fac si la Biserica mea unde nu ma duc numai cind imi este greu ci si cind imi este bine si sunt recunoscatoare lui DD pt toate Binecuvintarile din viata mea, asa si aici, eu scriu ca nu cumva vreodata sa-mi vina ideea ca sunt ok si sa ma cred ca nu mai am nevoie de a fi in contact cu voi si Doamne fereste sa-mi vina alte idei...🤔🙄😞🤔
Multumesc Lupisor!🤗👍

PS Am vazut si ascultat povesti adevarate in AA a unora care dupa multi ani de abstinenta si siguri pe ei ca s-au "vindecat" au recazut si au revenit spasiti, luind-o de la capat cu ceea ce era cel mai important sa nu uite ...Asadar SA NU UITI, JOY...🙏😉🙂🤔🤔🤔👍

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 04 Oct 2019, 08:10

4 octombrie

O CURĂŢARE INDISPENSABILĂ

...ştim că suferinţele băuturii trebuie să preceadă abstinenţa, iar tulburările emoţionale – seninătatea.
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Îmi place să petrec timpul în grădina mea, îngrijind şi curăţând florile mele frumoase. Într-o bună zi, în timp ce tăiam de zor cu foarfeca, o vecină s-a oprit în dreptul meu. „Vai! Ce flori frumoase aveţi, ar fi păcat să tăiaţi din ele”, a remarcat dânsa. „Ştiu ce ziceţi, dar excesul trebuie îndepărtat, astfel încât să devină mai puternice şi mai sănătoase”, i-am răspuns eu. Mai târziu m-am gândit că poate florile mele simt durere, dar Domnul şi cu mine ştim că face parte din plan, iar eu am văzut rezultatele. Mi-am adus repede aminte de preţiosul program AA la care particip, şi de cât de repede evoluăm datorită durerii. Îl rog pe Dumnezeu să-mi mai înlăture părţile inutile atunci când e cazul, ca să mă pot dezvolta.
lupusor_dani@yahoo.com

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 04 Oct 2019, 13:45

Woow, Lupisor, ce mesaj superb, "sa inlaturi surplusul ca sa poti evolua", exceptional!🙏🤔Asa este si asa cum avem grija de noi pe dinafara, tot asa trebuie sa "ne primenim" si in suflet...🙂👍
Multumesc Lupisor!🤗👍

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 07 Oct 2019, 08:26

7 octombrie

MONITORIZARE ZILNICĂ

Ne-am continuat inventarui personal...
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Axioma spirituală la care se face referire în Pasul Zece – „de fiecare dată când suntem tulburaţi, oricare ar fi cauza, ceva nu e în ordine cu noi” – îmi spune, de asemenea, că nu există excepţii la această afirmaţie. Oricât de iraţionali ar putea părea cei din jur, nu trebuie să reacţionez negativ. Indiferent de ce se întâmplă în jurul meu, voi avea întotdeauna privilegiul şi responsabilitatea de a alege ce se întâmplă înăuntrul meu. Sunt creatorul propriei realităţi.
Când îmi fac inventarul de zi cu zi, ştiu că trebuie să încetez a-i judeca pe alţii. Dacă îi judec pe alţii, probabil că mă judec pe mine însumi. Cel care mă supără cel mai mult, îmi este cel mai bun profesor. Am multe de învăţat de la el sau de la ea, iar în sufletul meu, ar trebui să-i mulţumesc acelei persoane.
lupusor_dani@yahoo.com

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 07 Oct 2019, 08:34

Vaai Lupisor, ce mesaj extraordinar...🤔👍asa este si in trecut, cind eram tulburata de ceva mi se punea "pata" pe tine ca nu vb cu noi aici🤔😂😂😂(scuze pt ca rid dar de-acum ma stii...🤔) cind de fapt problema eram eu, gindindu-ma cit ajutor oferi tu prin postarile tale tuturor incepind cu mine...🤔👍
Asa gindesc si eu acum si-ti multumesc ca ai fost barometrul meu pina am inteles ceea ce ai mentionat mai sus...🤔👍
Multumesc Lupisor!🙏

Vbc
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde Vbc » 07 Oct 2019, 16:58

Foarte frumos statusul! Dar si foarte
adevarat!

Pasul zece este unul foarte greu de urmat, dar foarte necesar.
O zi senina!
E pur si muove!

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 08 Oct 2019, 07:22

8 octombrie

INVENTARUL ZILNIC

... şi ne-am recunoscut greşelile, de îndată ce ne-am dat seama de ele.
ALCOOLICII ANONIMI

Începeam să îmbrăţişez noua viaţă abstinentă cu un entuziasm ieşit din comun. Noi prieteni apăreau la orizont, iar unele dintre prieteniile mele spulberate începuseră să se restabilească. Viaţa era interesantă, iar mie chiar a început să-mi placă munca mea, devenind atât de îndrăzneţ încât am trimis un raport ce specifica faptul că unul din clienţi nu a fost tratat cum se cuvine. Într-o zi, un coleg de serviciu m-a informat că şeful meu era foarte supărat, din cauza unei reclamaţii făcute peste autoritatea lui, ce i-a provocat mari probleme în faţa superiorilor lui. Ştiam că raportul meu era cel ce crease problemele şi am început să mă simt respon­sabil pentru necazurile şefului meu. Discutând această problemă, colegul meu a încercat să mă asigure că scuzele nu erau necesare, dar în scurt timp m-am convins că trebuia să fac ceva, indife­rent de consecinţe. Când mi-am abordat şeful şi mi-am recunoscut implicarea în problemele ce dăduseră peste el, acesta a rămas profund surprins. Dar lucruri neaşteptate s-au întâmplat după întrevederea noastră, iar eu şi cu şeful meu am fost în stare să cădem de acord ca pe viitor să interacţionăm mai direct şi mai eficient.
lupusor_dani@yahoo.com

Înapoi la “PREZENTATI-VA”