021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

22 decembrie

PRINCIPII, NU INDIVIZI

Analizând felul în care alcoolicii noştri „de valoare” încearcă uneori să-i judece pe cei „mai puţin valoroşi”, ne dăm seama de penibilul acestei situaţii. Închipuiţi-vă, dacă puteţi, un alcoolic care îl judecă pe altul!
LIMBAJUL INIMII

Cine sunt eu să-i judec pe alţii? Prima dată când am păşit pragul AA-ului, am descoperit că toată lumea era pe placul meu. La urma urmei, AA-ul urma să mă ajute să duc un mod de viaţă mai bun, fără alcool. De fapt, nu era cu putinţă să-mi placă de toţi oamenii, şi nici lor de mine. Odată cu evoluţia mea în cadrul comunităţii, am învăţat să iubesc pe fiecare doar ascultând ce avea de spus. Se prea poate ca persoana de acolo, sau cea de aici, să fie cea pe care Dumnezeu a ales-o ca să-mi transmită mesajul de care am nevoie astăzi. Trebuie să-mi amintesc întotdeauna să consider principiile mai presus de indivizi.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

Imagine
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de tudor »

Salut, Lupică !
Mulțumesc pentru mesajul tau.
Crăciun fericit, sănătate multă și Sărbători fericite și liniștite îți doresc și eu!
Imagine
Ultima oară modificat 22 Dec 2020, 12:51 de către tudor, modificat 1 dată în total.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de Vbc »

Salut
Si eu va doresc, Crăciun fericit cu abstinenta senina!
Sărbători fericite pline de liniște și caldura sufleteasca!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

23 decembrie

VINDECARE, UNITATE, SPRIJIN

Pasul Doisprezece – transmiterea mesajului – este cel mai important sprijin pe care îl oferă comunitatea AA; acesta este scopul nostru de bază şi motivul principal al existenţei noastre.
LIMBAJUL INIMII

Îi mulţumesc lui Dumnezeu pentru cei care au venit înaintea mea, cei care mi-au spus să nu uit de cele Trei Moşteniri: Recuperare, Unitate şi Servicii. În grupul meu de acasă, cele Trei Moşteniri erau descrise pe un semn care spunea în felul următor: „Iei un taburet cu trei picioare şi încerci să-l ţii în echilibru pe un picior sau două. Cele Trei Moşteniri ale noastre trebuie păstrate intacte. În cadrul Recu­perării, ajungem împreună la abstinenţă; în cadrul Unităţii, muncim împreună pentru binele Paşilor şi Tradiţiilor noastre; iar prin intermediul Serviciilor– dăruim cu generozitate ceea ce ne-a fost dăruit şi nouă”.
Unul dintre cele mai de preţ lucruri din viaţa mea este faptul că ştiu că nu voi avea nici un mesaj de transmis, decât dacă mă recuperez conform principiilor AA.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

26 decembrie

ACCEPTĂ REUŞITA SAU EŞECUL

Mai mult decât atât, cum am putea să fim de acord cu aparentele eşecuri sau reuşite? Am putea acum oare să le acceptăm şi să ne adaptăm la fiecare dintre cele două, fără disperare sau trufie? Am putea oare accepta sărăcia, boala, singurătatea, şi pierderile grele cu curaj şi seninătate? Am putea oare să ne privim cu fermitate atunci când avem parte de satisfacţii mai modeste, dar câteodată mai durabile, în loc să avem parte de realizări mai spectaculoase şi mai răsunătoare?
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

După ce am descoperit AA-ul şi am renunţat la băut, mi-a luat ceva timp până să înţeleg de ce Pasul Unu era alcătuit din două părţi: neputinţa în faţa alcoolului şi imposibilitatea de a-mi controla viaţa. De asemenea, mult timp am crezut că, pentru a fi în ton cu cei Doisprezece Paşi, îmi era de ajuns să „transmit mesajul alcoolicilor din jurul meu”. Nu făceam decât să grăbesc lucrurile. Uitam că erau Doisprezece Paşi în total şi că Pasul Doisprezece avea, deasemenea, nu doar o singură parte. În cele din urmă am aflat că trebuia să „aplic aceste principii” în toate aspectele vieţii mele. Lucrând asiduu asupra tuturor Paşilor, nu numai că sunt abstinent şi îmi ajut aproapele să atingă abstinenţa, dar îmi transform, de asemenea, dificultatea de a trăi în bucuria de a trăi.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

28 decembrie

ARANJEAZĂ-TE ŞI FĂ-ŢI APARIŢIA

În AA scopul nostru nu este doar abstinenţa – încercăm să devenim iarăşi cetăţeni ai lumii pe care am respins-o şi ai lumii care odată ne-a respins pe noi. Aceasta este demonstraţia cea mai elocventă a faptului că lucrul la Pasul Doisprezece este primul, şi nu ultimul pas.
ÎN VIZIUNEA LUI BILL

Vechea zicală sună cam aşa: „Aranjează-te şi fă-ţi apariţia”. Această acţiune este atât de impor­tantă, încât îmi place s-o consider motto-ul meu. În fiecare zi pot să aleg să mă aranjez şi să-mi fac apariţia, sau nu. Când apar la întruniri, încep să mă simt o parte din acea întrunire, căci atunci pot să fac ceea ce spun că fac la acele întruniri. Pot să discut cu noii-veniţi şi pot să-mi împărtăşesc experienţa; iată ce înseamnă de fapt credibilitatea, corectitudinea şi politeţea. Aranjarea şi apariţia sunt acţiunile concrete pe care le întreprind în revenirea continuă la viaţa normală.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

30 decembrie

ANONIMATUL

Anonimatul este baza spirituală a tuturor Tradiţiilor noastre şi ne reaminteşte neîncetat să plasăm principiile deasupra personalităţilor.
ALCOOLICII ANONIMI

Tradiţia Doisprezece a devenit importantă la începutul abstinenţei mele şi, alături de cei Doisprezece Paşi, continuă să fie indispensabilă recuperării mele. După ce m-am alăturat comunităţii, am devenit conştient că aveam probleme de personalitate, aşa că atunci când l-am auzit pentru prima dată, mesajul Tradiţiei mi-a fost foarte clar: există o cale imediată pentru mine de a înfrunta, împreună cu alţii, alcoolismul meu şi furia, atitu­dinea defensivă şi cea ofensivă care însoţesc această boală. Am considerat că Tradiţia Doisprezece este un foarte bun atenuator de orgoliu; mi-a înlăturat furia şi mi-a dat posibilitatea de utiliza principiile programului. Toţi Paşii, dar în special Tradiţia aceasta, m-au călăuzit timp de ani buni de absti­nenţă prelungită. Le port recunoştinţă celor care mi-au fost alături, atunci când am avut nevoie de ei.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

31 decembrie

HOTĂRÂRI ZILNICE

Ideea unei existenţe împărţită în segmente de douăzeci şi patru de ore se aplică în principal vieţii emoţionale a individului. Din punct de vedere emoţional, nu trebuie să trăim cu ziua de ieri şi nici cu cea de mâine.
ÎN VIZIUNEA LUI BILL

Un Nou An: 12 luni, 52 de săptămâni, 365 de zile, 8.760 de ore, 525.600 de minute – timp suficient pentru a mă gândi la direcţie, scopuri şi acţiuni. Trebuie să-mi fac unele planuri pentru a putea duce o viaţă normală, dar în acelaşi timp trebuie să trăiesc, din punct de vedere emoţional, pe segmente a câte douăzeci şi patru de ore, căci procedând astfel, nu trebuie să iau hotărâri pentru Noul An! Pot să fac din fiecare zi, o zi de An Nou! Pot să decid: „Astăzi voi face asta... Astăzi voi face cealaltă.” În fiecare zi pot să-mi cântăresc viaţa, încercând să acţionez ceva mai bine, luând decizia de a respecta voia lui Dumnezeu şi dându-mi silinţa de a pune în aplicare principiile programului nostru, al programului AA.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

Imagine
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Scrie răspuns