021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Va salut ... cu respect

Mesajde lupica » 20 Oct 2019, 08:14

20 octombrie

ALINARE

Fireşte, dilema celui care se abate din calea credinţei este plină de confuzii profunde. Crede că s-a rătăcit şi astfel speră că nu va fi condamnat. Nu poate căpăta nici măcar parţial încrederea credinciosului, agnosticului sau ateului. El este cel derutat.

DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

În primii mei ani de abstinenţă făceam eforturi de percepţie a divinităţii. Imaginile care mi se perindau prin faţa ochilor, evocate prin intermediul amintirilor, erau înţesate de frică, respingeri şi acuzări. Apoi am auzit de percepţia lui Ed despre Puterea superioară: Copil fiind, i s-a permis să ţină o mulţime de căţei, cu condiţia să îşi asume responsabilitatea îngrijirii lor. În fiecare dimineaţă găsea pe podeaua din bucătărie inevitabilele dejecţii ale căţeilor. În ciuda frustrării lui Ed, acesta nu se putea supăra pe căţei, deoarece „aşa sunt căţeii”. Ed simţea că Dumnezeu se uită cu aceeaşi înţelegere şi căldură la defectele şi cusururile noastre. De multe ori, când eram confuz, îmi găseam alinare în percepţia liniştitoare a lui Ed despre divinitate.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_dani@yahoo.com

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 21 Oct 2019, 08:16

21 octombrie

NIMIC NU CREŞTE ÎN ÎNTUNERIC

Vom vrea ca binele care sălăşluieşte în fiecare dintre noi, până şi în cel mai rău dintre noi, să înflorească şi să crească.
ÎN VIZIUNEA LUI BILL

Cu ajutorul autodisciplinei şi perspicacităţii dobândite în urma practicării Pasului Zece, încep să cunosc satisfacţiile abstinenţei – privită nu doar ca o simplă abstinenţă de la alcool, ci ca o recuperare a fiecărui aspect din viaţa mea.
Îmi reînnoiesc speranţele, îmi regenerez credinţa şi îmi recâştig demnitatea respectului de sine. Descopăr cuvântul „şi” din fraza „şi ne-am recunoscut greşelile de îndată ce ne-am dat seama de ele”.
Liniştit că nu mai sunt întotdeauna nedrept, învăţ să mă accept aşa cum sunt, având o nouă percepţie a miracolelor abstinenţei şi liniştii sufleteşti.
lupusor_dani@yahoo.com

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 22 Oct 2019, 08:18

22 octombrie

TOLERANŢA ADEVĂRATĂ

În sfârşit, începem să înţelegem că toţi oamenii, inclusiv noi înşine, sunt într-o oarecare măsură dezechilibraţi din punct de vedere emoţional şi deseori nedrepţi, după care ne apropiem de toleranţa adevărată şi înţelegem ce înseamnă, de fapt, dragostea adevărată pentru semenii noştri.

Mi-a trecut prin minte gândul că toţi oamenii sunt într-o oarecare măsură dezechilibraţi din punct de vedere emoţional. Şi cum am putea fi altfel? Care dintre noi este perfect din punct de vedere spiritual? Care dintre noi este perfect din punct de vedere fizic? Cum ar putea fi cineva perfect din punct de vedere emoţional? Prin urmare, ce ne rămâne de făcut în afară de a ne suporta unii pe alţii şi de a-i trata pe cei din jur aşa cum ne-ar plăcea să fim şi noi trataţi în aceleaşi împrejurări? Iată ce înseamnă, de fapt, dragostea.
lupusor_dani@yahoo.com

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 26 Oct 2019, 14:51

26 octombrie

O SINGURĂ AUTORITATE ABSOLUTĂ

Pentru atingerea scopului nostru comun nu există decât o autoritate fundamentală – un Dumnezeu al iubirii, aşa cum se poate exprima El în conştiinţa noastră de grup.

Când sunt selecţionat să port anumite responsabilităţi faţă de semenii mei, Îl rog pe Dumnezeu să-mi dea răbdarea, lipsa de prejudecăţi şi voinţa de a-i asculta pe acei pe care îi voi conduce. Trebuie să-mi amintesc că eu sunt slujitorul de încredere al celor din jur, nu „guvernatorul”, „învăţătorul” sau „instructorul” lor. Dumnezeu veghează asupra vorbelor şi faptelor mele, iar responsabilitatea mea este să ţin seama de sugestiile Sale. Încrederea este cuvântul meu de ordine, am încredere în cei care conduc. În cadrul comunităţii AA, îi încredinţez lui Dumnezeu autoritatea absolută de a fi „moderatorul emisiunii”.
lupusor_dani@yahoo.com

Speranta16
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Speranta16 » 26 Oct 2019, 16:24

Bullshit

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 27 Oct 2019, 09:10

27 octombrie

ÎMPĂRTĂŞIRE GLOBALĂ

Unicul lucru care contează este faptul că el este un alcoolic care a găsit o soluţie pentru abstinenţă. Aceste moşteniri ale suferinţei şi ale recuperării sunt transmise cu uşurinţă de la unul la altul între alcoolici. Acesta este darul lui Dumnezeu, iar oferirea acestui dar altora ca şi noi este unicul scop care pune în mişcare AA-ul de pe tot cuprinsul globului.

Puterea Alcoolicilor Anonimi constă în dorinţa ficărui membru şi a fiecărui grup din întreaga lume de a împărtăşi cu alţi alcoolici suferinţa lor şi paşii parcurşi pentru a dobândi şi a ne menţine recupe­rarea. Păstrând un contact conştient cu Puterea mea superioară, mă asigur că voi nutri mereu dorinţa de a-i ajuta pe alţi alcoolici, asigurând astfel continui­tatea minunatei fraternităţi a Alcoolicilor Anonimi.
lupusor_dani@yahoo.com

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 28 Oct 2019, 09:33

28 octombrie

O TRADIŢIE NEÎNTRERUPTĂ

Ne închipuim că supravieţuirea şi răspândirea Alcoolicilor Anonimi este ceva mult mai important decât valoarea pe care am putea-o reflecta împreună în orice altă împrejurare.

Cât de mult înseamnă pentru mine faptul că o tradiţie neîntreruptă de mai bine de jumătate de secol este un fir ce mă leagă de Bill W. şi Dr. Bob! Cât de sigur pe mine mă simt datorită faptului că fac parte dintr-o comunitate ale cărei scopuri sunt constante şi neschimbătoare! Sunt mulţumit că energiile AA-ului n-au fost niciodată risipite, ci concentrate asupra membrilor noştri şi asupra abstinenţei individuale.
Credinţele mele sunt cele care mă definesc ca fiinţă umană; sunt liber să împărtăşesc orice opinie, dar scopul AA-ului – atât de bine enunţat acum cincizeci de ani – înseamnă să pot duce o viaţă abstinentă. Acest scop a făcut posibilă organizarea şedinţelor şi a miilor de birouri de sprijin între grupuri şi a biroului central, cu miile lor de voluntari. Precum razele solare care se îmbină într-un fascicol cu ajutorul lupei, unica viziune a AA-ului a aprins în milioane de inimi, inclusiv a mea, focul credinţei în abstinenţă.
lupusor_dani@yahoo.com

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 29 Oct 2019, 08:28

29 octombrie

SUPRAVIEŢUIREA NOASTRĂ

De vreme ce recuperarea din alcoolism reprezintă pentru noi însăşi viaţa, este obligatoriu să ne păstrăm cu toată puterea mijloacele noastre de supravieţuire.

Onorabilitatea exprimată de membrii AA în cadrul şedinţelor are puterea de a-mi deschide sufletul. Nimic nu poate sta în calea fluxului de energie pe care îl poartă cu sine onorabilitatea. Unicul obstacol în calea acestui flux este beţia, dar chiar şi atunci, nimeni nu va găsi uşa închisă dacă a plecat şi hotărăşte să se întoarcă. Odată ce el sau ea a primit darul abstinenţei, fiecare membru AA este provocat în fiecare zi să accepte un program onorabil.
Puterea mea superioară m-a creat pentru un scop în viaţă. Îl rog să-mi accepte eforturile sincere de a-mi continua drumul spre modul de viaţă spiritual. Îi cer să-mi dea puterea de a-I cunoaşte şi de a-I respecta voia.
lupusor_dani@yahoo.com

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 01 Noi 2019, 07:51

1 noiembrie

NU POT SCHIMBA VÂNTUL

Este uşor s-o laşi mai moale cu lucratul programului spiritual şi să te culci pe lauri. Vom da de necaz dacă procedăm astfel, căci alcoolul este un inamic subtil.
ALCOOLICII ANONIMI

Primul meu naş mi-a spus că sunt două lucruri ce se pot spune despre rugăciune şi meditaţie: în primul rând, trebuia să încep, iar într-al doilea rând, trebuia să continui. Când am intrat în AA, viaţa mea spirituală era distrusă; dacă ţineam cât de cât seama de Dumnezeu, trebuia să apelez la El doar atunci când voia mea nu putea face faţă unei sarcini anume, sau atunci când tot felul de temeri chinuitoare îmi spulberau încrederea.
Astăzi sunt mulţumit de viaţa pe care o duc, una în care rugăciunile mele sunt rugăciuni de recunoştinţă. Momentele mele de rugăciune sunt mai mult pentru ascultat, decât pentru vorbit. Astăzi ştiu că dacă nu pot schimba vântul, îmi pot regla pânzele. Ştiu care este diferenţa dintre superstiţie şi spiritualitate. Ştiu că există o modalitate elegantă de a avea dreptate şi mai multe modalităţi de a fi nedrept.
lupusor_dani@yahoo.com

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 02 Noi 2019, 08:04

2 noiembrie

MENŢINEREA OPTIMISMULUI PE LINIA DE PLUTIRE

Ceilalţi Paşi pot să-i ţină pe majoritatea dintre noi departe de alcool şi oarecum „în stare de funcţionare”. Dar Pasul Unsprezece ne poate ajuta să evoluăm...
LIMBAJUL INIMII

Alcoolicului abstinent îi vine mai uşor să fie optimist în ceea ce priveşte viaţa. Optimismul este rezultatul firesc al faptului că, în orice situaţie, devin din ce în ce mai capabil de a rămâne cu ce e mai bun, şi nu cu ce e mai rău. Pe măsură ce mi se prelungeşte abstinenţa fizică, ceaţa dispare, iar eu obţin o perspectivă mai clară şi sunt mai capabil să hotărăsc ce curs al acţiunilor să urmez. La fel de vital ca şi abstinenţa fizică, pot căpăta un mai mare potenţial, dezvoltându-mi o voinţă tot mai mare de a mă folosi de supravegherea şi îndrumarea Puterii Superioare. Capacitatea mea de a proceda astfel mi se trage din învăţarea – şi exersarea – principiilor programului AA. Îmbinarea abstinenţei mele fizice cu cea spirituală produce esenţa unei vieţi mai bune.
lupusor_dani@yahoo.com

Înapoi la “PREZENTATI-VA”