Hei! Vrem să aducem ceva nou pe forum și avem nevoie de tine. Apasă aici ca să ne spui părerea ta!

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store. Apasa aici pentru a o descarca!

021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

POVESTEA MEA :: Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Va salut ... cu respect

Mesajde Joy » 26 Feb 2020, 15:22

Buna dimineata!
Si eu cred ca toate se intimpla pt ceva in viata si nimic nu este intimplator:din atitea esescuri traite de-a lungul timpului am invatat o gramada dar cel mai important lucru este ca ajutata de Dumnezeu prin voi,am invatat sa le gestionez fara sa ma mai amagesc cu alcool.Sunt recunoscatoare LUI si voua pt totdeauna!🙏
Multumesc Lupisor!🤗👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde lupica » 28 Feb 2020, 08:18

28 februarie

CUM? FĂRĂ PREŞEDINTE?

Când li se spune că societatea noastră nu are vreun preşedinte care să aibă autoritatea de a o conduce, vreun administrator care să ne oblige la plata unor taxe, ...prietenii noştri oftează şi excla­mă: „Aşa ceva pur şi simplu nu se poate...”
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Când am ajuns în cele din urmă la A A, nu-mi venea să cred că nu exista niciun administrator care să ne „oblige să plătim taxe”. Nu puteam să-mi imaginez o organizaţie care să nu aibă nevoie de contribuţii monetare în schimbul unor servicii. A fost prima şi, deocamdată, unica experienţă în care să „primesc ceva pe degeaba”. Deoarece nu mă simţeam folosit sau tras pe sfoară de către cei din A A, am fost în stare să abordez programul fără nici un fel de prejudecăţi şi cu sufletul deschis. Nu vroiau nimic de la mine. Ce aveam de pierdut? Îi mulţumesc lui Dumnezeu pentru înţelepciunea mem­brilor fondatori, care ştiau atât de bine ce înseamnă dispreţul alcoolicului faţă de manipulare.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_dani@yahoo.com

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 28 Feb 2020, 15:31

Lupisor, eu cred ca daca societatea AA avea vre-un presedinte cred ca ma luam in gura si cu el...🤔😂😂😂😂🙄
Ce frumooos mesaj, "dispretul alcolicului fata de manipulare", supeeer si uite ce se intimpla azi in lume cu coronavirus...🤔😞
Multumesc Lupisor!🤗👍

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 29 Feb 2020, 08:34

29 februarie

TOLERANŢĂ ADEVĂRATĂ

Singura condiţie pentru a deveni membru al A A este să vrei să te laşi de băut.

Prima dată am auzit de forma prescurtată a celei de-a Treia Tradiţii în Preambul. Când am intrat în A A, nu puteam să mă accept pe mine însumi, alcoolismul sau vreo Putere Superioară. Să fi fost vreo condiţie de ordin fizic, mental, moral sau religios, astăzi aş fi fost mort. În înregistrarea sa cu privire la Tradiţii, Bill spunea că cea de-a Treia Tradiţie este un privilegiu pentru libertatea indivi­dului. Dar cel mai impresionant lucru pentru mine era sentimentul de acceptare din partea celor care exersau cea de-a Treia Tradiţie, tolerându-mă şi acceptându-mă. Simt că acceptarea înseamnă drago­ste, iar dragostea este ceea ce vrea Dumnezeu pentru fiecare dintre noi.
lupusor_dani@yahoo.com

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 01 Mar 2020, 09:03

1 martie

FUNCŢIONEAZĂ

Funcţionează – realmente funcţionează.
ALCOOLICII ANONIMI

La început, când am devenit abstinent, am avut încredere doar în programul Alcoolicilor Anonimi. Disperarea şi frica m-au ţinut abstinent (şi poate că m-ar fi ajutat un naş grijuliu şi exigent!). Credinţa în Puterea Superioară a venit mult mai târziu. Credinţa aceasta a venit la început foarte încet , după ce i-am ascultat pe alţii cum îşi împărtăşesc experienţele pe la întruniri– experienţe pe care nu le-am trăit niciodată fiind abstinent, dar pe care ei le-au trăit datorită forţei venite din partea unei Puteri Superioare.. Cu timpul am aflat că o Putere Superioară – o credinţă care funcţionează în toate împrejurările – este posibilă. Astăzi această credinţă, plus onestitatea, receptivitatea şi bună­voinţa de a parcurge Paşii programului îmi dau seninătatea de care am nevoie. Funcţionează – realmente funcţionează.
lupusor_dani@yahoo.com

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 02 Mar 2020, 10:04

2 martie

SPERANŢA

Nu te descuraja.
ALCOOLICII ANONIMI
Câteva experienţe valorează pentru mine mai puţin decât abstinenţa rapidă. De prea multe ori descurajarea era ceea ce primeam în schimbul unor aşteptări nerealiste, fără a mai menţiona şi mila de sine sau epuizarea care survenea ca rezultat al do­rinţei de a schimba lumea peste noapte. Descu­ra­jarea este un semnal de alarmă că m-aş putea îndoi de cuvântul lui Dumnezeu. Secretul valorificării potenţialului meu stă în recunoaşterea limitelor mele şi în credinţa că timpul este un dar, nu o amenin­ţare.Speranţa este cheia care descuie uşa descura­jării. Programul îmi promite că dacă nu beau astăzi, voi avea întotdeauna speranţă. Am ajuns să cred că pot păstra doar ceea ce împart cu ceilalţi; că de fiecare dată când încurajez pe cineva, mă încurajez şi eu la rândul meu. Doar alături de semenii mei, prin mila lui Dumnezeu şi a comunităţii A A, merg pe drumul istovitor al unui destin fericit. Fie să-mi aduc mereu aminte că puterea dinăuntrul meu este cu mult mai mare decât orice frică pe care am trăit-o înainte. Fie să am mereu răbdare, căci sunt pe calea cea dreaptă.
lupusor_dani@yahoo.com

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 02 Mar 2020, 19:03

Vaaai, ce frumos Lupisor, "...decurajarea este atunci cind te indoiesti de cuvintul lui Dumnezeu"🤔😞, pai cita descurajare am avut eu in trecut doar DD si eu stim si ce vremuri triste erau cind totul se invirtea in jurul alcoolului, nimic nu ma intresa din frumosul din mine si din jurul meu...😞
Si daa, puterea mea interioara este acum mult mai mare decit descurajarea pe care din fericire nu o mai posed, suntem paralele asa cum sunt ca si cu alcoolul:eu cu drumul meu, ea, el, cu drumul lor...
Multumesc Lupisor!🤗👍

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 06 Mar 2020, 08:25

6 martie

IDEEA DE CREDINŢĂ

Să nu permiţi vreunei prejudecăţi, pe care ai putea-o avea faţă de termenii spirituali, să te împiedice să te întrebi sincer ce semnifică aceştia pentru tine.
ALCOOLICII ANONIMI

Ideea de credinţă este foarte greu de acceptat atunci când frica, îndoiala şi supărarea mă asaltează atât dinăuntru, cât şi din afară. Câteodată însăşi ideea de a face ceva diferit, ceva ce nu sunt obişnuit să fac, poate deveni în cele din urmă un act de credinţă dacă o fac cu regularitate şi dacă o fac fără să mă tot întreb dacă este bine. Când am o zi proastă şi totul merge anapoda, o întâlnire sau o discuţie cu un alt băutor îmi distrage suficient de mult atenţia încât să mă conving că nimic nu e atât de imposibil sau atât de copleşitor precum crezusem. În aceeaşi măsură, a merge la întrunire sau discuţia cu un alt membru constituie acte de credinţă; cred că îmi împiedic boala să avanseze. Acestea sunt metodele prin care treptat capăt credinţa într-o Putere Superioară.
lupusor_dani@yahoo.com

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 07 Mar 2020, 14:22

Daaa Lupisor, pt mine este credinta si faptul ca scriu aici mereu, acest fapt ajutindu-ma ca boala sa nu avanseze si sa nu uit de unde am plecat..., pt ca uitindu-ma in trecut si gindindu-ma cam cum era la mine cu bautul si cu toata vointa si indirjirea mea de a nu mai bea, odata ce-mi strafulgera ideea ca nu pot reusi vreodata, cedam si luam paharul in mina...🤔😞
Eu cred in minuni, cred ca DD lucreaza prin oameni adica prin voi toti cei de aici si va voi fi recunoscatoare mereu, plina de recunostinta toata viata mea!🙏
Multumesc Lupisor!🤗👍

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 08 Mar 2020, 08:21

8 martie

PREDAREA

Fiecare bărbat sau femeie care a intrat în A A şi vrea să rămână, a început, fără să-şi dea seama, să parcurgă Pasul Trei. Şi nu este oare adevărat că în tot ceea ce priveşte alcoolul, fiecare dintre ei a decis să-şi lase viaţa în grija, protecţia şi îndrumarea Alcoolicilor Anonimi?... Oricare nou-venit înarmat cu voinţă simte cu siguranţă că A A este unicul loc în care îşi poate găsi adăpost un suflet rătăcitor. Şi dacă aceasta nu înseamnă să-ţi laşi voinţa şi viaţa în grija unei Providenţe proas­păt descoperite, atunci ce este?

Supunerea în faţa lui Dumnezeu a fost primul pas al recuperării mele. Cred că comunitatea noastră caută o spiritualitate deschisă către un altfel de relaţie cu Dumnezeu. Pe măsură ce urmez calea Paşilor, simt o libertate care îmi dă capacitatea să gândesc pentru mine. Dependenţa mea m-a ţinut captiv fără nici o clipă de răgaz, şi m-a împiedicat să scap de limitare, dar A A îmi oferă o cale sigură pe care să merg înainte. Împărtăşirea reciprocă, preocuparea şi grija pentru ceilalţi sunt înzestrările noastre naturale pe care le putem oferi unul altuia, iar ale mele sunt cu atât mai puternice, cu cât se schimbă atitudinea faţă de Dumnezeu. Am învăţat cum să mă supun în faţa lui Dumnezeu, cum să mă respect şi cum să păstrez aceste atitudini dăruind ceea ce mi se oferă.
lupusor_dani@yahoo.com

Înapoi la “POVESTEA MEA”