021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de ilyuta »

Draga Lupica, eu cred ca ceea ce descrii tu, le-am avut cam toti cei care avem probleme cu alcoolul.Cel putin eu, pot spune ca exact asa mi se intimpla si mie:eram foarte fericit dupa primul pahar(si bineinteles, inainte de el) dar dupa al 2-lea incepeau remuscarile(mai ales in ultimul timp de consum), deznadejdea si descurajarea ca niciodata nu voi fi in stare sa ma las de baut desi imi doream din tot sufletul si ma ambtionam un timp si era atit de chiunuitor si de trist sa ma simt asa si cred ca ca iti inchipui cum ma simteam. :plans: Sevraj aveam si eu si noroc ca am aflat ca era sevraj dupa ce m-am lasat de baut deoarece eu ii spuneam stare de rau dar nu mai puteam vedea alcool a 2- zi deoarece imi era greata de el. :ranjet: Normal sa fim depresivi cind ne este rau dupa baut si doar n-o sa fim veseli. :surprins:
Nu-ti baga in cap ca ai sa te imbolnavesti deoarece , dupa cum vezi suntem binisor aici cu capul toti, chiar daca am baut atitia ani.Si daca tot ai facut atit de bine statisticile astea cu bautul , consumul si abstinenta, fa ceva diferit ca sa nu se mai repete rezultatele.
Eu cred in tine si in puterea ta de a te recupera si ai devenit foarte deschis in ceea ce traiesti ceea ce te va ajuta enorm pe drumul recuperarii.
Eu sunt fosrte fricos si n-am citit materiale de specialitate deoarece imediat mi s-ar fi parut ca am toate bolile si simptomele descrise acolo dar vb numai pentru mine.
Lupica,iti doresc sa fii cit mai linistit si ia-le nu chiar asa in serios pe toate si fii putin mai relaxat si optimist.Zic si eu. :jos-palaria:
Cu drag,
iliuta :hug:
Citat-George-Bernard-Shaw.png
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de Relus »

Simptome si comportament specifice alcoolismului.
Încearca pentru început o consiliere psihologică,psihiatrul il lași de rezerva deocamdată,mergi si la câteva ședințe de grup AA,vei simți singur ceea ce te poate ajuta.Eu in locul tau nu as mai amâna,totul se complica si se agravează,si este păcat dragul meu.
Se poate trai frumos si comod si fara alcool,cei care au reușit sunt alături de tine,mergi pe drumul deja bătătorit.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de dani »

Lupica raspunsul este TIMPUL! In timp automatismele de genul:''mi-o fatat pisica'' ,''s-o uitat urat seful la mine''...hai sa beau si sa-mi plang de mila ,dispar.Traseele,''potecile'',dintre neuroni care gasesc ca unica solutie la o emotie bautul,se estompeaza.
Ia-o tu asa catinel catinel,day after day si totul va fi bine.Tu,eu si altii ca noi mai avem o problema:UITAM! Uitam ce se intampla dupa primul pahar,uitam cat de rau ne-a fost etc.,iar ca sa nu se intample asta scriem aici,vorbim le telefon,citim.
O zi buna!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de Relus »

Zilnic imi fac timp ca sa te simt,sa vad dacă ai trecut pe aici,dacă ne ai scris ceva,dacă ne ai citit.
Iti doresc mult bine si sper ca distanța dintre noi sa mi dea voie sa ti transmit cu toată ființa mea acest sentiment(de bine).
Eu am început sa am încredere in bunavointa ta,încearca si tu . :hug:.
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

Draga Relus...daca ma vezi ca postez ceva,inseamna ca traiesc si pot sa umblu pe computer.Mi-am revenit complet,am scapat de depresie si viata a devenit iar limpede si senina.Inca ,caut solutii pe termen lung,pentru a-mi garanta abstinenta.Sunt dispus sa fac orice...in afara de a merge la AA.Mai degraba ma gandesc sa merg la biserica.Voi vedea...
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
catatl
Veteran
Veteran
Mesaje: 661
Membru din: 09 Iun 2014, 02:54
Zile de abstinență: 06'04,2015

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de catatl »

Da ce are AA?
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

nu vreau sa afle altii despre problemele pe care le am...
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de Relus »

Dacă ai merge la biserica si ai încerca sa ti l apropii pe Dumnezeu ,sa ti fie prieten,confident,ar fi minunat.
La AA,nu esti obligat sa ti dezvălui identitatea si nici nu este nevoie sa ti spui problemele,dacă așa vrei.
Simpla prezenta,faptul ca ii vei asculta pe ei vorbind,vei înțelege mult mai mult .
Dar si faptul ca esti aici cu noi,ca citești,scrii,este un pas important.
Oricum ti ai schimbat atitudinea si asta da speranța.
Noapte buna.
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

Implicatiile psihiatrice ale alcoolismului: Consumul de lunga durata a alcoolului poate cauza o gama larga de probleme mentale de sanatate. Problemele cognitive severe nu sunt neobisnuite; aproximativ 10 % dintre toate cazurile de dementa sunt legate de consumul de alcool, facind alcoolismul a doua cauza de dementa. Tulburarile psihiatrice sunt frecvente la alcoolici, 25 % suferind afectari psihiatrice severe. Cele mai prevalente simptome psihiatrice sunt anxietatea si depresia. Simptomele se agraveaza in timpul sevrajului alcoolic, dar se amelioreaza sau dispar in abstinenta continuata. Psihoza, confuzia si sindromul organic cerebral pot fi cauzate de consumul de alcool conducind la diagnostice gresite precum schizofrenie. Tulburarea de panica se poate dezvolta sau agrava ca rezultat direct al consumului pe termen lung al alcoolului.
:jos-palaria: Tulburarile psihiatrice difera in functie de sex. Femeile cu dependenta de alcool prezinta diagnostic psihiatrice precum depresia majora, anxietatea, panica, bulimie, stres post-traumatic sau tulburari de personalitate de granita. Barbatii cu dependenta de alcool au diagnostice psihiatrice precum narcisism, personalitate antisociala, tulburare bipolara, schizofrenie, hiperactivitate si deficit de atentie. Femeile alcoolice au in istoricul lor familial abuz sexual si fizic, violenta domestica fata de populatia generala, care pot conduce la o tendinta mai mare de a dezvolta boli psihiatrice si dependenta de alcool.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

Tratamentul dependentei de alcool: Tratamentele sunt variate deoarece exista multiple perspective ale alcoolismului. Cei care abordeaza alcoolismul ca o conditie medicala sau boala recomanda tratamente diferite fata de cei pentru care conditia este una de alegere sociala. Deoarece alcoolismul implica factori multipli care incurajeaza o persoana sa bea, tratamentul presupune acordarea de atentie tuturor acestor factori pentru a preveni recaderile. Un astfel de tratament este detoxifierea urmata de terapia de sustinere, aderarea la grupuri de auto-ajutor si dezvoltarea de mecanisme de copiere. Comunitatea de tratament pentru alcoolism sustine un abord terapeutic prin abstinenta si toleranta zero, totusi exista unele persoane care promoveaza o reducere a dozei deasemeni.

Detoxifierea organismului:
Detoxifierea alcoolica este intreruperea brusca a consumului de alcool alaturi de administrarea de medicamente cum sunt benzodiazepinele, cu efecte similar asupra creierului pentru a preveni sevrajul. Indivizii care sunt la risc de simptomatologie usoara sau moderata de sevraj alcoolic pot fi detoxifiati la domiciliu. Cei cu risc de sevraj sever precum si cei cu conditii comorbide asociate sunt in general tratati prin internare. Detoxifierea nu vindeca alcoolismul si este utila alaturi de un program terapeutic pentru dependenta sau abuz de alcool pentru a reduce riscul de recadere.

Terapia de grup si psihoterapia:
Diferite forme de terapie in grup sau psihoterapie pot fi folosite pentru a trata problemele psihologice asociate consumului de alcool. Grupul de auto-ajutor si consiliere este unul dintre cele mai comune forme de a ajuta alcoolicii. Alcoolicii Anonimi a fost una dintre primele organizatii formate pentru a aduce consiliere nonprofesionala, mutuala fiind inca cel mai mare.

Moderatia si rationalizarea:
Aceste programe nu se bazeaza pe abstinenta complete. In timp ce majoritatea alcoolicilor nu reusesc sa-si limiteze consumul de drog, unii revin la consumul moderat.

Medicatia:
Sunt prescrise o varietate de medicamente ca parte a tratamentului alcoolismului.
Medicamente folosite astazi curent:
Antabuse (disulfiram) previne eliminarea de acetaldehida, un chimical pe care corpul il produce cind metabolizeaza alcoolul. Acetaldehida este cauza dorintei obsesive de a bea alcool. Efectul sau este discomfort sever cind alcoolul este ingerat. Acest efect descurajeaza consumul de alcool in cantitati semnificative pe perioada medicatiei.
Temposil (carmbamid de calciu) lucreaza in acelasi fel ca si antabuse; are avantajul unor efecte adverse mai slabe decit cele ale disulfiramului; hepatotoxicitatea si somnolenta nu apar.
Naltrexone este un antagonist competitiv pentru receptorii opioizi blocind efectul endorfinelor si a opiaceelor. Este folosita pentru a diminua dorinta de alcool si a incuraja abstinenta. Alcoolul determina eliberarea de endorfine in corp, care elibereaza la rindul lor dopamina. Medicamentul reduce efectul placut al consumului de alcool. Naltrexone este folosita in metoda de tratament numita Sinclair care trateaza pacientii prin administrare de naltrexone si continuarea onsumului de alcool.
Campral (acamprosate) stabilizeaza biochimia cerebrala care este alterata de dependenta de alcool prin antagonizarea actiunii glutamatului, un neurotransmitator care este hiperactiv in faza post-sevraj.

Medicatie experimentala:
Topamax (topiramate) un derivat al monozaharidului natural D-fructoza, gasit eficient in diminuarea cantitatii de alcool consumate. Substanta antagonizeaza receptorii de glutamat excitaori, inhiba eliberarea de dopamina si creste functia acidului GABA. Reduce dorinta de a consuma si efectele severe ale sevrajului ameliorind calitatea vietii.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Scrie răspuns