021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Buna seara, sunt "gabi" si sunt alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Buna seara, sunt "gabi" si sunt alcoolic

Mesajde Joy » 05 Mai 2013, 15:10

:D HRISTOS A INVIAT! Gabita si-ti doresc PASTE FERICIT alaturi de familie si prieteni. :D Chiar daca nu scriu mereu sa stii ca de multe ori ma gindesc si la tine si de abea astept sa ne intilnim "cu ai nostri" la Ovidelu la grup cind voi veni acolo(cind ma gindesc la Ovidelul si ma gindesc foarte des, ma gindesc si la tine :D )
Te imbratisez cu mult drag,
ilyuta :D :arrow:
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
gabi168
Boboc
Boboc

Mesajde gabi168 » 06 Mai 2013, 06:55

Adevarat a inviat Ilyuta
Ma bucur ca sarbatorile de pasti ne-a gasit pe forum si nu in alta parte, ma bucur ca suntem bine. Este a doua sarbatoare pascala din viata mea, exceptind anii copilariei, pe care o petrec in abstinenta, in liniste, fara sa ma mai dreg in prima zi de pasti, in a doua, in a treia, si asa mai departe. Ce bine e cu capul limpede. Mare realizare, nu-i asa ? Nu pot sa spun ca ma simt extraodinar de bine, cert este ca incep sa ma simt ca un om aproape normal, ma uit in jurul meu, la familia mea si imi dau seama cit de linistiti se simt, fara sa mai aiba parte de petrecerile cu mult alcool, cu multa galagie, citeodata cu nervi, scandal, certuri. Cred ca pe masura ce trece timpul petrecut in abstinenta, va fi din ce in ce mai greu sa cedezi in fata alcoolului. Linistea sufleteasca care se instaleaza usor, usor, in fiecare zi probabil ca nu va mai putea sa piarda in fata dusmanului, pentru ca noi ne intarim cu fiecare zi petrecuta in abstinenta.
Chiar daca nu am mai scris de mult pe forum, sa stii ca ma gindesc mereu la voi, citeodata nu ma simt in stare sa scriu dar aproape tot timpul sunt cu gindul la "NOI", cei care Dumnezeu ne-a mai dat o sansa. Ce norocosi suntem.

Dumnezeu sa fie in gindurile noastre si sa ne ajute SA-L GASIM

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 10 Mai 2013, 19:35

Dumnezeu sa fie in gindurile noastre si sa ne ajute SA-L GASIM

Eu iti multumesc Gabi si cred ca este chiar cel mai important pentru noi , cei care am ajuns atat de jos .
Te salut Gabi , Hristos a inviat si salutari si nasului tau :)
O seara frumoasa iti doresc !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

gabi168
Boboc
Boboc

Mesajde gabi168 » 12 Mai 2013, 09:33

Adevarat a inviat, Colica
Da, din punctul meu de vedere este foarte important sa te apropii de Dumnezeu. Prietenii AA te ajuta sa intelegi boala, te invata cum sa faci fata alcoolului, te ajuta in foarte multe feluri, dar apropierea de Dumnezeu iti poate aduce linistea, pacea in suflet, impacarea cu tine insuti. Eu incerc sa inteleg cum sta treaba cu Dumnezeu, nu stiu daca am sa inteleg pe deplin cum stau lucrurile, dar pot sa iti spun ca incercarea de a ma apropia si de a-L Intelege ma fac sa ma simt mai bine, mai linistit.
Depinde de fiecare in parte, cine vrea sa-si indrepte atentia spre Dumnezeu o poate face, cine nu, isi poate indrepta atentia spre orice altceva care considera el ca ii face bine.
Iti doresc o zi minunata.

gabi168
Boboc
Boboc

Mesajde gabi168 » 12 Mai 2013, 09:38

Si sa nu uit Colica,
Am ajuns foarte jos, este adevarat, este foarte rau cind cazi si te lovesti tare, chiar foarte tare, dar, nu uita ridicatul iti va aduce satisfactiile cele mai mari, pentru ca ai fost in mocirla si acum ai ajuns la lumina. Numai ca sa nu uitam niciodata TE-AI FACUT BINE, NU TE MAI IMBOLNAVI.
O zi buna

asido1973
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde asido1973 » 14 Mai 2013, 21:36

Gabita, nu vii si tu la "Revelion"?
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: alcohelpbraila@yahoo.com

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 15 Mai 2013, 00:29

:D Salutare, Gabita! :D In primul rind vreau sa-ti spun ca nu este cazul sa-ti ceri iertare cu minic deoarece nu este cazul si nu ai facut nimic care sa nu fie corect. :D Ti-ai spus parerea frumos , din punctul tau de vedere. :D Stai linistit ca si eu tot la mine ma refeream si nu faceam nici-o aluzie la nimeni. :D Ai mare dreptate si tot ca tine gindesc si eu in felul cum vezi acest pas si de fapt toti pasii AA impreuna si sa stii ca mi-a ajutat foarte mult sa vorbesc astazi si cu Ovidelul la telefon(multumesc Ovidelule drag :D ) si sunt atit de complexi pasii in simplitatea care ni se pare noua ca este si am inteles ca ceea ce eu pot vedea intr-un mod anul acesta , la un anumit pas, anul urmator sau anii urmatori il (ii ) pot vedea in mod diferit.
Te imbratisez cu mult drag,
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

gabi168
Boboc
Boboc

Mesajde gabi168 » 19 Oct 2013, 16:30

Buna seara dragi prieteni,
Nu am mai scris de mult, totusi am mai intrat din cind in cind pe forum. Nici pe la grup nu am reusit sa mai ajung. In general sunt bine, inca sunt pe linia de plutire, alcoolul nu imi mai da tarcoale "deocamdata". Sotia ma intreaba de ce nu ma mai duc la grup, o vad ca este oarecum ingrijorata, urmele lasate din perioada consumului nu se uita usor. Programul incarcat pe care il am acum nu prea imi mai permite sa merg si totusi daca as vrea m-as duce. Mai am putin si fac 2 ani de abstinenta, se pare ca timpul trece repede, poate prea repede.

Va salut cu respect,
Gabi

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 19 Oct 2013, 18:48

Gabita, salut si bine ai revenit. :D fara a vrea sa fiu prapastios, Doamne fereste, uite ca este bine ca reaslizezi ca te-ai cam deparat de toate si este bine sa fim vigilenti, indiferent de cit de ocupati am fi. :D
Eu nu numai ca vin citeodata extrem de obosit de la locul de munca dar nici n-am loc la calculator din cauza nevestei dar asa cum in trecut faceam orice si gaseam metode sa beau pe ascuns, tot asa acum gasesc solutii si cai pentru a putea scrie pe forum, uneori fiind noaptea(acesta este grupul meu de suport si-l frecventez zilnic mai mult de o ora :lol: )
Te imbratisez cu mult drag si ai grija de tine.

gabi168
Boboc
Boboc

Mesajde gabi168 » 20 Oct 2013, 11:30

Buna Ilyuta,
Multumesc pentru gindurile bune, sunt inca conectat la realitate si sper sa o tin tot asa.
Ma bucur ca sunteti bine, si va doresc tuturor o Duminica placuta.

Înapoi la “PREZENTATI-VA”