021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna seara, sunt "gabi" si sunt alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
gabi168
Boboc
Boboc
Mesaje: 73
Membru din: 30 Oct 2012, 14:11

Buna seara, sunt "gabi" si sunt alcoolic

Mesaj de gabi168 »

Sunt in abstinenta de aproximativ 11 luni. Sunt membru al unui grup AA. Vreau sa va spun ca intrarea mea intr-un grup AA, a fost una dintre cele mai mari realizari ale mele. Cind am cerut ajutorul AA eram "terminat" - fizic, psihic, emotional, nu ma mai interesa persoana mea, ma pierdusem total. Afacerea mi se dusese de ripa, sotia era pe cale sa divorteze de mine, de copii imi era rusine, de parinti nu mai spun, de prieteni, de vecini si de cunostinte ma feream. Ajunsesem la "fundul sacului". Stiam de AA de citiva ani, i-am contactat de citeva ori, dar din cauza rusinii si a fricii nu m-am dus. Dumnezeu sau Puterea Spirituala m-a ajutat si mi-a dat puterea sa merg la AA. Primul contact cu grupul a fost pentru mine foarte bun. Mi-a insuflat increderea ca ceea ce au ei (grupul) pot avea si eu - abstinenta. Acum realizez cit rau am putut sa-mi fac mie si celor apropiati mie. Am pierdut multi ani din viata inutil, am consumat alcool cel putin 25 de ani. Multumita grupului AA am ajuns astazi sa ma trezesc in fiecare dimineata fara greturi, fara starea de mahmureala, fara parerile de rau pentru ce facusem in starile mele de betie, intr-un cuvint ma trezesc dimineata ca un om aproape normal. Toate aceste lucruri le datorez grupului AA si lui Dumnezeu sau Puterii Spirituale oricare ar fi aceea. De fiecare data cind ies din casa, cind trec pe linga o biserica, sau fara nici un motiv ii multumesc lui Dumnezeu pentru ca mi-a dat sansa sa ma indrept. Acum cind scriu aceste rinduri mi-am dat seama ca nu m-am rugat pentru grupul AA si nu am multumit pentru ca m-au primit printre ei, m-au adoptat imediat si m-au resuscitat. Promit ca ma voi ruga pentru ei. Inchei aceste rinduri cu speranta ca "azi nu beau".
Doamne ajuta
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna seara, sunt "gabi" si sunt alcoolic

Mesaj de Relus »

un lucru imbucurator,daca ti ai gasit acest sprijin -grupul si acest forum unde vei putea sa fi tu,sincer cu tine,sa sti ca vei reusi sa mergi pe drumul bun.
Pot spune ca greul a trecut,primele luni este mai raut,cred ca ai trecut peste destule stari depresive si iata te ca sti sa apreciezi puterea grupului si marele miracol ,pe Dumnezeu,el ti a dat voie sa gasesti ceea ce merita-i ,drumul spre lumina.
Bucura-te de marea si minunata familie pe care o s-o gasesti pe acest forum,nu uita ceea ce ai facut in viata,dar nici nu -ti reprosa tot timpul,ceea ce a fost nu putem schimba,important ce vom face de azi incolo.
Abstinenta senina si definitiva dragul meu.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Buna seara, sunt "gabi" si sunt alcoolic

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Gabi si bine ai venit printre noi !
Eu am 4 luni de cand nu am mai baut cu ajutorul forumului Alcohelp si a lui Tudor pe care o sa-l cunosti si tu si care m-a ajutat cu foarte multe materiale si sfaturi bune si a tuturor prietenilor de aici.
De la mijlocul lunii august merg si eu la un grup AA si ma simt foarte bine .
Aici este un grup de suport online unde ne ajutam unul pe celalt sa stam in abstinenta , sa trecem peste necazuri si bucurii care ne-ar putea duce spre bautura .
Eu ma simt integrat cum nu m-am simtit pana acum in vre-un alt grup.
Te asteptam Gabi sa ne scrii cat mai des.
Cu bucurie , Colea alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
simona
Veteran
Veteran
Mesaje: 408
Membru din: 06 Ian 2012, 09:13

Re: Buna seara, sunt "gabi" si sunt alcoolic

Mesaj de simona »

Buna seara Gabi,eu sunt codependenta ,iar sotul meu alcoolic abstinent de 10 luni peste doua zile.Tot cu grupul AA si a inceput si el drumul abstinentei si apoi a continuat cu acest forum.Ambele l au ajutat ,dar in primul rand ii multumesc lui Dumnezeu.
M am bucurat cand am citit postarea ta ca ai 11 luni de abstinenta ,ma bucur intotdeauna cand cineva reuseste si nu m am putut abtine sa nu ti scriu acest lucru.Felicitari si ti doresc in continuoare sa mergi pe acest drum.
Abstinenta senina si definitiva sa te ajute Dumnezeu sa ai ,tot restul vietii.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Buna seara, sunt "gabi" si sunt alcoolic

Mesaj de tudor »

Salut Gabi !
Bine ne-ai gasit !Bine ai venit pe forum !

Numele meu este Tudor .
Sint AA de din primavara lui 2008 si pe forum din 10 dec 2012.Sti ca numai un contact cu cei care sufera de aceiasi boala ca tine te poate ajuta sa fi abstinenta alfel se poate lasa uitarea .
Lucru cu pasii si intrajutorarea altora ca mine ma mentine in forma si cu o abstinenta senina !
Te asteptam sa ne scri ce te ajuta mai mult in abstinenta !
Iti urez abstienta senina si definitiva .
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna seara, sunt "gabi" si sunt alcoolic

Mesaj de asido1973 »

Salut Gabi. Ma bucur ca ai venit pe acest forum. Acest forum este un loc minunat. Datorita forumului Alcohelp si a celor din ALIAT ( http://www.aliatong.ro/ ) , astazi am peste 3 ani de abstinenta. Sper ca forumul sa-ti fie de mare ajutor in mentinerea abstinentei , asa cum este de mare ajutor si altora . Inca o data iti doresc un bun venit , si asteptam sa ne scrii mai multe depsre tine si povestea ta .
Cu respect , asido!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
gabi168
Boboc
Boboc
Mesaje: 73
Membru din: 30 Oct 2012, 14:11

Re: Buna seara, sunt "gabi" si sunt alcoolic

Mesaj de gabi168 »

Va multumesc tuturor pentru incurajari si gindurile bune pe care mi le-ati transmis.
Ma intrebat cineva ce ma ajuta pe mine in abstinenta. Cred ca in primul rind ma ajuta frica de ceea ce am fost, frica de a nu ma mai simti folositor, frica de ridicol, frica de a mai fi privit ca un alcoolist, frica de a nu da un exemplu negativ copiilor mei, frica de a nu mai supara sotia, frica de a nu-i mai fi indiferent ca si cum nu as mai exista pentru ea, frica de a nu mai putea comunica normal, frica de a nu mai putea sa ma bucur de placerile mici ale vietii ; aici mai am inca de lucrat cu mine. Cred ca multe frici, dar de data aceasta cred ca sunt niste frici cu caracter pozitiv care ma juta in abstinenta. Si nu in ultimul rind am vazut ca "SE POATE" trai si fara bautura. Te poti integra in societate foarte bine chiar daca nu mai consumi alcool. Poti fi privit la anumite evenimente ca o persoana care nu face parte din grupul oamenilor consumatori de alcool, si ce daca, ei nu stiu prin ce ai trecut si prin ce treci tu. La inceput mi-am spus asta este, sa gindeasca fiecare ce vrea, justificarea in fata altor persoane a fost de genul ca eu nu mai consum pentru ca nu imi face bine, restul comentariilor nu ma intereseaza. Cind ma gindesc cit de rau imi face mie alcoolul, comentariile rautacioase nu ma mai afecteaza foarte mult, pentru ca ei nu cunosc boala si nici nu le doresc sa ajunga vreodata sa o cunoasca. Tot timpul imi pun intrebarea cum era mai bine atunci sau acum, raspunsul vine de la sine.
O zi buna tuturor
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Buna seara, sunt "gabi" si sunt alcoolic

Mesaj de admin »

Bine ai venit Gabi !
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Buna seara, sunt "gabi" si sunt alcoolic

Mesaj de dani »

Bun venit in familia Alcohelp si felicitari pentru cele 11 luni de abstinenta.Mai povesteste-ne despre reusita ta.
Preafericitul Dani
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Buna seara, sunt "gabi" si sunt alcoolic

Mesaj de freedom »

bine ai venit printre noi, Gabi si
felicitari pentru progresele in AA.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Scrie răspuns