021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

AJUTOR !!! Sunt Petre, alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.
petrica_0601
Boboc
Boboc
Mesaje: 9
Membru din: 23 Noi 2012, 10:21

AJUTOR !!! Sunt Petre, alcoolic

Mesaj de petrica_0601 »

salut sunt PETRE si cred ca sunt alcoolic!!! ce imi e greu asa sa scap de bautura e faptul ca lucrez ca barman-ospatar si zilnic am bautura in nas si nu stiu cum sa scap de ea,pt ca daca fac ceva bani imi zic ca maiine fac altii si pot pune la loc ce am baut la mine cred ca e si o situatie lregata de bani ,cand nu am nu beau nu fumez de fapt nu fac nimic sufar si atat.... mai sunt si dependent de jocuri cand beau,mi-am pierdut familia,mi-am pierdut iubirea, as vrea sa ma sinucid,cred ca daca tot ce a ce am facut in viata asta e de rahat,locul meu sub soare e sub 2 m in pamant si pe toate persoanele pe care le-am cunoscut in viata asta le-am dezamagit nu satiu cum sa scap de aceasta CRUCE ,AJUTOR!!!!!!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: AJUTOR!!!!

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Petre si ma bucur ca ai venit printre noi ,pentru ca eu am incercat de nenumarate ori
sa renunt la alcool de unul singur si nu reuseam sa stau decat 2 sau 3 zile "pe uscat " si asa am adunat cam 20 de ani de baut.
Mi s-au aprins becurile de alarma cand am vazut ca nu ma mai oprea nimic in a bea la prima ora , orice ar fi urmat sa fac in ziua respectiva .
Aici , pe acest forum , am invatat de la cei cu vechime in abstinenta ,pe care sper sa ii cunosti si tu (Tudor , Asido , Proco, Relus,etc),cum daca nu te atingi de primul pahar nu ai cum sa te imbeti ,
unul este prea mult 100 nu ajung si ca nu trebuie sa bem doar o zi ,azi.
Atat.
O singura zi pot si eu sta fara bautura .
Si asa ,zi dupa zi,s-au adunat zile de abstinenta si la mine si am cam uitat de bautura .
Si cand vezi ca sunt prieteni care asa au adunat ani de viata .
Incet ,incet mai dispar din frici si incepi sa vezi ca, chiar se poate trai si fara "ajutorul " numit alcool.
Te salut Petre si sper sa ne citim cat mai des .
Cu respect , Colea alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: AJUTOR!!!!

Mesaj de asido1973 »

mai sunt si dependent de jocuri cand beau,mi-am pierdut familia,mi-am pierdut iubirea, as vrea sa ma sinucid,cred ca daca tot ce a ce am facut in viata asta e de rahat,locul meu sub soare e sub 2 m in pamant si pe toate persoanele pe care le-am cunoscut in viata asta le-am dezamagit nu satiu cum sa scap de aceasta CRUCE ,AJUTOR!!!!!!
salut sunt PETRE si cred ca sunt alcoolic!!!

Draga PETRE , din ceea ce ai scris , un lucru este foarte clar. Sigur esti alcoolic. Daca crezi ca esti , s-ar putea sa crezi ca o sa si scapi. Daca insa intelegi ca sigur esti alcoolic , asa cum eu cred , te asigur ca sigur o sa poti face ceva. Am trecut prin ceea ce treci tu acum , iar acum eu am peste 3 ani de bastinenta. Poti reusi si tu. Daca esti din zona Bucuresti, Targoviste , acolo ai doua centre de tratament ALIAT , daca nu , din orice parte a tarii esti , sigur vei gasi Alcolicii Anonimi.
Poti apela in privat la cei mai vechi de pe acest forum si sigur te vor ajuta!
La muti ani , astazi de 1 Decembrie , si sa fie un nou inceput in viata ta!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Re: AJUTOR!!!!

Mesaj de Gladiator73 »

Draga Petre,sper ca starea ta este mai buna acum decat in momentul in care ai scris,oarecum ,,la cald",cum spun antrenorii de fotbal.Te rog eu mult sa citesti cu atentie acest forum(apropos,felicitari ca ai ajuns aici,ai facut un pas imens),inca de la primele postari,pentru ca ai mult de invatat si pentru ca ,vazand cazuri disperate care acum s-au rezolvat,sa capeti incredere ca se poate.Ia legatura urgent in privat cu Asido,Tudor,Proco,Relus,Cristi,Freedom si cu oricine doresti de pe forum,si vei primi materiale AA si sfaturi de inalta calitate,pentru ca vin de la oameni care au trecut prin ceea ce treci tu acum si stiu cum gestioneze disperarea de care esti cuprins acum.
Ai incredere in divinul din tine,in experienta celor de aici si incearca sa nu bei azi!!!
petrica_0601
Boboc
Boboc
Mesaje: 9
Membru din: 23 Noi 2012, 10:21

Re: AJUTOR!!!!

Mesaj de petrica_0601 »

va multumesc pt raspunsuri si pentru faptul ca existati,nu ma mai simt singursi neinsemnat in lumea aceasta meschina, motive pentru bautura am sa gasesc tot timpul,ideea e sa pot sta departe de ea, sa nu.mi nenorocesc viata de tot( atat cat o mai dura ),imi spun in fiecare zi dupa bauta ca de azi gata nu am sa mai beau si am sa fac,am sa dreg , de unde peste doar doua zile hop bautura in gura,hop cine stie ce prostie mai fac,hop iar mor de foame ,ca de ,trebuie sa cheltui toti banii ,altfel nu.i bauta ca lumea si vorba ceea 100 de pahare nu.s deajuns. sunt varza si cu moralul si cu psihicul si cu viata sociala si cu prietenii si cu femeile si cu ce DOAMNE IARTA.MA nu sunt la pamantstiu ca sunt alcoolic,am sa vreau sa pot invata de la voi cum sa tin in frau dorinta aceasta de a bea, nu sunt la stadiu de a.mi tremura mainile si a fi nevoit sa i.au o dusca dimineata pt luarea jocului, dar constientizez ca daca o mai tin asa sigur am sa ajung in pamant din vina mea prosteasca de a nu fi in stare sa ma abtin,sunt dintr.o zona cu potential in ce a ce priveste bautorii fruntasi ,dar nu am vazut sa fie si un centru al AA, MAI EXACT RIMNICU SARAT ,BUZAU,sau macar prin apropiere.eeee azi de ziua tarisoarei noastre am sa incerc sa nu beau, si va doresc tuturor fosti bautori o viata plina de apa minerala sau plata,de ce nu si cate un suc natural, LA MULTI ANI!!! DA.MI DOAMNE PUTERE SI CREDINTA SA POT INVINGE!!!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: AJUTOR!!!!

Mesaj de asido1973 »

Draga PETRE , eu sunt din Braila , si sa stii ca am reusit doar cu ajutorul acestui forum pe care l-am descoperit exact acum 3 ani! Se poate , important sa vrei. Am sa i-ti las in privat numarul meu de telefon si poti sa ma suni. Suntem aproape unul de altul. Te asigur ca se poate!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
petrica_0601
Boboc
Boboc
Mesaje: 9
Membru din: 23 Noi 2012, 10:21

Re: AJUTOR!!!!

Mesaj de petrica_0601 »

pot sa sun oricand??? adica normal ca nu o sa sun in toiul noptii dar ai anumite ore???
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: AJUTOR!!!!

Mesaj de asido1973 »

cand vrei
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: AJUTOR!!!!

Mesaj de dani »

Buna Petrica
Exact acelasi titlu ar fi avut si topicul meu daca scriam acum opt luni.Aveam aceleasi stari de rau,ramuscari ca si tine, dar incet incet cu ajutorul lui Dumnezeu si a acestui forum am reusit sa adun sapte luni de abstinenta,cat mai senin posibila.Citeste-ne,baga la cap si aplica ce crezi ca ti se potriveste de aici.Sunt alaturi de tine.E destul de greu sa fi la servici cu ``otrava ``in mana si sa nu bei dar se poate.
Cu respect Dani
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
proco
Veteran
Veteran
Mesaje: 848
Membru din: 25 Mar 2010, 17:14

Re: AJUTOR!!!!

Mesaj de proco »

Salut Petrica! "DA-MI DOAMNE PUTERE SI CREDINTA SA POT INVINGE!!!" Si tu poti invinge alaturi de noi si cum ai scris, DUMNEZEU iti va da puterea necesara sa devii abstinent. In schimb, sti ce nu poate face DUMNEZEU pentru tine? SA-TI IA PAHARUL DE LA GURA! Asadar, ai de citit mult, ai de ascultat mult iar noi iti raspundem la orice intrebare sau stare pe care o simti sau o vei avea. Sunt niste reguli clare in AA, le-as spune chiar "legi nescrise", care nu trebuiesc incalcate.
La Braila exista grup AA si te putem ajuta plecand de la materiale, discutii si chiar internare daca este cazul vis-a-vis de gandurile tale de suicid. Si eu aveam aceleasi ganduri de amenintare ca ma arunc de la etaj. Numai ca eu locuiesc la etajul 1 si nu prea avea efect iar pe deasupra mai rupeam si cablul de la internet.
De pe forum poti lua legatura si cu Cristi47, care te va introduce in atmosfera si te poate prezenta grupului.
La Buzau mai avem pe cineva asistent in psihiatrie, tot alcoolic abstinent, care facea naveta saptamanal la grup la Braila. Te putem pune in legatura si cu el, important este ca TU SA-TI DORESTI SA RENUNTI LA ALCOOL.

Cu respect, PROCO!
Scrie răspuns