021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: ...sunt naspa rau!

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
fiica_ploii
Senior
Senior
Gen: Nespecificat - Nespecificat

...sunt naspa rau!

Mesajde fiica_ploii » 14 Dec 2012, 17:55

buna seara!

bine v-am gasit si bine ca va pricopsirati si cu mine pe aici...; sunt Ania, beau doi L de bere cam aproape in fiecare seara sau zi, de proasta calitate ca i mai ieftina si e cam greu cu banutii, imi neglijez familia ( sot
553405_448228598550536_1928866959_n.jpg
ul si copilul ) din ce in ce mai mult, casa si in general viata mea...

cred ca de doi ani, beau din ce in ce mai mult si la volan in ultima perioada, ceea ce l-a determinat pe sotul meu sa mi ascunda cheile de la masina!
strigand u mi ca pot sa ma sinucid si singura fara sa-i omor si pe altii ( are dreptate omul ) drept care m-am apucat si mai rau de baut fiindca si asa nu trebuie sa ma mai sui la volan...

am capatat un comportament ciudat dupa scandalul acesta cu cheile de la masina ( ca a fost un scandal fiindca bauta fiind mi s-a parut ca sunt un copil mic careia i s-a luat jucaria aia care o rodea fiindca il dor dintisorii )

comportamentul meu a deviat ... ..., ... ... ; si asa, am ajuns intr un cerc vicios ... , iar in orele de serviciu cand sunt lucida, ma simt teribil de rau

si psihic si fizic!
ma simt vinovata crunt si nu dorm decat f putin asa incat am ajuns la o epuizare catastrofala!
am ajuns o epava de om, mai am sa cad in santuri si sa-mi pierd job ul ; mi-am pierdut aproape toti prietenii fiindca eu nu mai raspund la telefoane; nu sun pe nimeni, uneori pe mama...

am un tata alcoolic, violent cu noi in copilarie cu batai crunte ( curea la fund ) sau cand furam niste banuti din aia de aparusera noi si luciosi pe vremea lui Ceasca , ne punea manuta pe plita drept pedeapsa pt furtul devastator ..... mai stiu de cat era moneda ai din aluminiu...

mama, intra sa ne apere, le lua crunt
cand nu avea nimic cu noi, o zapacea pe mama cu lovituri si ma bagam io la mijloc ..si le luam de nu ma mai duceam cinci zile la scoala.....

dar..nu cred ca beau din pricina asta
pana la urma, nu era doar scandal in copilaria mea ,,,, adeseori si de cele mai multe ori era armonie, rasete si o harmalaie de nedescris cand tata era in ‚’apele lui ‚’ . stiu ca ne-a iubit enorm fiindca imi aduc mai des aminte de zilele frumoase cu el si mama, decat acele nopti intunecoase ...
era asa ca o deprtajere in sufletul meu de copil : sertrase pt chestii naspa si sertrase pt chestii frumoase
pt chestiile frumoase a trebuit sa tot fac sertarse..deci, d-aia zic ca n-a fost chiar atat de tragica copilaria incat sa ma apuc de baut io acum...in halul asta!

io, am uiat ce a facut cu noi, am ales sa plec de acasa cum am terminat acolo in satucul uitat de Dzeu, cele 10 clase ...; ii mai purtam pica mamei care a ales sa se chinuie si sa ne chinuie pe noi, cei patru copilasi...
dar de curand am inteles o si pe biata mama si pe bietul tata , iar de Carciun ma duc acolo sa-i imbratisez pe amAndoi ! in casa copilariei mele nu pot sa beau! culmea! decat acasa la mine! singura si pe furis adeseori ...

cred ca bautura, mi-a devenit singurul refugiu infect ; apoi, l a precedat ... dar habar nu au cine dracu sunt!
am o cunostinta a care a ajuns prin santuri ! ma to t gandeam cum sa fac sa ajung si cu ea la voi ( in primul rand pe acest minunat forum dar si la intalniri si tot ce mai intreprideti voi ) ; ea nu are treaba cu internetul si deja este mai rau ca mine ...a ajuns sa cerseasca pe strada , sotul, copilasii au parasit o si toata lume! ea, chiar e un caz diperat si chiar daca am cunsocu to in imprejurari pur si simple ale vietii tot ma gandesc la ea...as vrea s-o ajut dar nu stiu cum fiindca e clar! si eu am nevoie de ajutor!

ar putea sa fie un expemplu negativ pt mine de cate ori pun paharul pe buze...; dar nu ma impiedica nicidecum acest fapt.

am citit povesti crunte pe acest forum incat mi s-a facut pielea de gaina ( mintea si asa stiu c-o am ) ... parca nu imi vine sa cred ca oameni care au fost pe buza prpastiei s-au echilibrat si acum traiesc ca sa-i ajute pe alti ‚’terminati’’ sa-i continue viata frumos si senin. le admir vointa si imi vine sa ma dau acum cu capul de pereti fiindca eu nu stiu daca voi fi in stare de asa ceva!!

la fiecare palma verbala data de sot si mai nou de fiica...imi vine sa beau nu doi L d bere! ci un butoi!
din fericire, nu pot mai mult de atat. cad si asa rupta in delir... iar cand ma trezesc am dureri cumplite in tot corpul si in fiecare vinisoara a sufletului meu

imi jur dimineata ca GATA, TERMIN CU ASTA dar o iau d ela capat cand am reprosuri fie gratuie sau nu din partea familiei...
e refugiul meu berea ( ca altceva nu pot s abeau ) , podul din imagine care e colorat el dar sunt sigura ca dupa ce l trec, cad in iad

va multumesc pt atentie si chiar vreau sa NU MAI BEAU! admir tot ce faceti aici, insa..mi-e greu sa cred ca fiind in casnicia asta chinuita pt mine.. nu o sa mai beau...
ps.
v-am scris asta cu berea la nas..........

georgeta
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Re: ...sunt naspa rau!

Mesajde georgeta » 14 Dec 2012, 19:02

Draga mea frumoasa si tanara si nababaioasa, NU NE-AM PRICOPCSIT CU TINEE, ci tu te-ai pricoppsit cu NOIIIIII! Unii dintre noi am cazut in santuri, altii mai mult in alte parti!Nu-ti fie frica, esti pe maini bune !
Cu mul;t drag !

dani
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde dani » 14 Dec 2012, 19:11

Buna Ania
Bine ai venit pe acest forum.Apreciez foarte mult sinceritatea ta,adevarul sa stii ca e o componenta importanta a procesului vindecarii.Faptul ca ai constientizat ca ai o problema si incerci sa faci ceva spre a o rezolva e foarte bine.E clar ca sursa principala a tuturor problemelor din viata ta este alcoolul.Citeam pe undeva ca la femei boala numita alcoolism se instaleaza dupa un consum de circa doi ani, iar la barbati dupa sapte ani.Daca crezi ca trebuie fa-ti testul de la pagina principala ca sa afli daca esti sau nu alcoolica.Radarul meu imi spune ca esti si asta inseamna ca trebuie sa renunti la consumul de alcool pentru a duce o viata normala.Daca ai citit pe forum ai vazut ca se poate,unii dintre noi din situatii mult mai grele decat a ta,ne-am revenit si ducem o viata normala, eliberati de otrava .

Este bine sa consulti un medic care sa te asiste si sa te ajute in prima perioada a abstinentei, cand pot aparea sevraje si ai nevoie de multe vitamine si calmante pentru a trece mai usor peste prima perioada fara alcool.Daca ai mai incercat sa te lasi de alcool atunci stii cum reactioneaza corpul tau si mintea ta atunci cand nu are alcool.Nu dezvolt acum prea mult subiectul ca o sa afli mai multe daca stai alaturi de noi la timpul potrivit.

Titlul ales ne sugereaza ca ai un nivel foarte scazut al stimei de sine,lucru comun de altfel la noi toti in momentele de consum .Titlul topicului meu este ``AZI e o zi MINUNATA``ca am scris aici dupa 81 de zile dupa ce m-am lasat de baut,si reflecta trairile de atunci.Daca as fi scris in perioada in care consumam as fi scris probabil ceva similar``Ajutooor sunt alcoolic``sau ``Sunt de trei ori naspa``sau orice care sa-mi arate disperarea care o aveam.

Ai un stil de scris placut la citit si presimt ca ``o sa faci multi pureci``pe aici daca ne-am ``pricopsit`` cu tine.Si sa-ti mai spun ceva,dar ramane intre noi .Nu esti deloc naspa ,........Si sa vezi cat de frumoasa te faci dupa ce renunti la alcool,intreaba oglinda si-ti va spune.Si cate nu va mai rezolva abstinenta ,serviciul,placerea de ati creste copilul,stima de sine etc.Inchei aici ca nu vreau sa te sperii cu prea multe povesti.Mie podul chiar imi place si nu-i nimic ca ne-ai scris cu berea in nas si eu am citi trei luni forumul cu sticla de vodca langa mine,dar n-am avut curajul sa scriu atunci.
Cu respect Dani
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 14 Dec 2012, 19:15

Buna Ania !
Iti spun bine ai venit printre noi , pentru ca altceva nu se poate face si trecutul nu-l mai putem schimba .
Daca ti-ai dat seama ca ai o problema cred ca este un pas mare facut si daca ai si scris aici inseamna ca si vrei sa te ajuti si este si mai bine .
Si eu am baut cam 20 de ani intr-un mod autodistructiv si compulsiv ,pana am ajuns sa nu ma mai opresc si sa beau de la prima ora de cand ma trezeam.
Sunt cateva reguli de inceput care sunt simple si care pe mine m-au ajutat foarte mult si care le-am aflat de la cei mai vechi in abstinenta :
Primul ar fi planul de 24 de ore.
Asta inseamna sa nu bei doar o zi . Sa incercam sa stam fara alcool doar 24 de ore si sa nu ne mai facem planuri pentru o viata .
Este de fapt cate o viata in fiecare zi .
Eu o sa copii ce mi-a dat sa citesc prietenul Tudor (salut Tudor) cand am intrat si eu prima data aici pe forum:
viewtopic.php?f=4&t=1012
viewforum.php?f=4
Ania ,trebuie doar sa ai rabdare cu tine la inceput si ai sa vezi cate o sa se schimbe in viata ta in bine .
Eu cred asta , pentru ca am vazut foarte ,foarte multi care au reusit .
Stai aproape de forum citeste si scrie cat de des ,chiar zilnic daca poti .
Cu drag , Colea alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

asido1973
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde asido1973 » 14 Dec 2012, 22:08

Buna Ania. Cutremuratoare povestea ta. Am trecut prin ceea ce treci si tu , doar ca mie nu a avut cine sa-mi ia cheile, ca eram "barbat" , si in acest fel am platit mult mai scump pentru faptul ca am condus baut la volan! Cand ai timp poti citi povestea mea aici : viewtopic.php?f=5&t=96 . Pe mine m-a ajutat foarte mult acest forum. Chiar aici la inceput pe : www.alcohelp.ro , poti sa-ti faci cont si sa urmezi cele 10 sedinte. Daca esti din apropiere de Bucuresti sau Targoviste , poti avea acces la unul din centrle ALIAT , www.alcocentru.ro , sau daca doresti altceva poti lua legatura cu admin tehnic@alcohelp.ro , si poti cere tot ceea ce vrei . Gasesti aici tot ceea ce ai nevoie ca sa reusesti , important sa vrei. Alaturi de cei de aici , am reusit sa am mai bine de 3 ani de abstinenta. Important sa vrei. Astaptam sa ne scrii , ramai langa noi si te vom ajuta cu mare drag. Sa stii ca se poate!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: alcohelpbraila@yahoo.com

freedom
Veteran
Veteran

Mesajde freedom » 15 Dec 2012, 17:56

bine ai venit si bine ne-ai gasit, Ania.
o buna parte din povestea ta, mi-e foarte cunoscuta, fiindca am trait-o si eu,
asa incat inteleg perfect ce ti se intampla. nu stiu daca te poate ajuta in vreun
fel faptul ca am trecut pe acolo pe unde te aflii tu acum si am reusit sa ies din acel
carusel al nebuniei, iar astazi traiesc altfel, dar macar sper sa nu te simti singura.
ca tine au fost multe femei, mai sunt si vor mai fi. daca vrei sa schimbi ceva, iti stau
la dispozitie cu toata experienta mea si cu toate informatiile de care dispun.
te imbratisez cu drag si te rog, daca vrei sa-ti faci un bine si sa ne ajuti si pe noi,
continua sa scrii aici.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”

Relus
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Relus » 15 Dec 2012, 23:27

Mai sunt cateva zile si voi avea doi anisori traiti in libertate,viata ta in acest infern este viata pe care am trait-o multi(mai mult sau mai putin)
Te citesc ,imi pare rau prin ceea ce treci si in acelasi timp ma bucur pentru tine,ai reusit ceva foarte important,ti ai dat voie sa speri,sa doresti sa te eliberezi de sub dominarea alcoolului.
Nici nu ai reusit sa vezi ce poti face tu si iata ca altruismul,bunatatea ta,deja se gandeste sa salveze alte vietii.
Uite asta chiar poate fi o motivatie puternica-Dorinta de a fi exemplu pentru cei mai rau decat noi.
Ai un serviciu,ai o fetita,ai pute sa fii fericita,ai pute sa te opresti,acum sunt convinsa ca vei incerca sa nu bei cel putin o zi,citeste-ne fiecare postare,pune in aplicare programul pasilor;acceptati boala si trateaz-o ca atare ;doar prin abstinenta.
Nu fi suparata ca sotul ti-a luat cheile de la masina,ai putea chiar sa i multumesti,Dumnezeu te iubeste si asta a fost un semn,aveai doua varinte :tu sau altii,si vai de noi ce tragedie ar putea fi.
Cum am renunta eu? Dupa "lupte seculare"intr-o zi am intrat pe acest forum,eram 'TERMINTA PSIHIC' incet pierdeam tot ce cladisem o viata,am scris,mi sa scris,mi a intins o mina,mi a dat un nr de telefon,mi a spus sa nu mai beau cel putin pina a doua zi cand vom vorbi din nou si m-am simtit ca vrajita,am asteptat a doua zi sa vad-beau sau nu beau si nu am baut.
Dar trebuie sa sti ca pina sa intru aici pe acest forum nu imi doream sa ma opresc din baut,de abia cand am vrut sa ma opresc si cand am descoperit ca nu pot atunci atunci am simtit neputinta si am strigat la Dumnezeu sa mi arate calea ,sa ma ajute.
Cel mai important gest pe care il poti face este sa nu dispari de aici,scrie-ne si citeste cat de mult poti,daca tu vrei sa sti ca vei reusi.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 16 Dec 2012, 00:02

Draga Ania!Ca sa vorbesc numai in dreptul meu, sa stii ca nu trebuia sa-mi spui ca erai cu paharul in fata, deoarece in decembrie trecut, exact ca tine am scris si eu.Imi propusesem ca nu "voi mai bea de miine" ca de sute de ori inainte si bineinteles ca singur nu m-am putut opri, continuindu-mi rapid si sigur cursa catre neant.Din nefericire, eu am pirdut mai multe decit tine, mi-am distrus prima casatorie, am facut-o sa sufere enorm pe fosta sotiie(care este o fiinta exceptionala) , l-am facut sa sufere enorm pe fiul nostru , care s-a maturizat inainte de vreme si crede-ma pa-ti spun din experienta, nu exista trauma psihologica pentru un copil mai mare decit despartirea parintilor si va fi marcat toata viata de asta, indiferent cite compensatii materiale i-am oferi.Draga Ania, ce zici de mine, ca pe scarile acelea frumoase am fost si eu?Nu sunt superbe?Eu, am avut norocul, ca la strigatul meu de ajutor,DUMNEZEU sa ma ajute sa descopar acest Forum si prin el pe minunatul OM TUDOR, precum si o gramada de PRIETENI care m-au ajutat si ma ajuta in continuare si atazi, dupa aproape un an(pe 11 ian va fi) si "iacata-ma-s!" :D
Singurul lucru este ca sa vrei si tu si cred ca astazi iti este rau dupa ziua de ieri.Nu vrei tu sa ramii pe scarile alea frumoase si sa nu urci pina la capat, stiind ce este dincolo?Trebuie numai sa vrei, intreaba-ne si ai sa vezi cite sfaturi si raspunsuri vei primi la tot ceea ce te framinta.Ramii aici cu noi si ai sa vezi pe pielea ta, ca minunile exista. :D
Ai un sot minunat daca ti-a ascuns chile si te iubeste mult si daca nu i-ar fi pasat de tine te-ar i lasat sa conduci asa.
Anii pe care ar trebui sa-i petreci cu mintea clara alaturi de fetita ta , nu se vor mai intoarece niciodata si eu acum ma caiesc amarnic ca nu am facut asta pentru fiul meu dar acum este prea tirziu. :o :(
Te imbratisez cu drag si ai grija de tine,
ilie
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
fiica_ploii
Senior
Senior

Mesajde fiica_ploii » 17 Dec 2012, 16:57

buna seara, dragii mei!

va multumesc tuturor pentru ca mi-ati scris, v-ati rupt din timpul vostru ...

inca nu pot renunta la pahar, oricat de mult am incercat...de fiecare data cand ma simt mahnita si mai ales dupa o zi a naibii de istovitoare de munca fizica, mi-e f greu sa nu-mi iau drogul care ma face sa vizez o lume mai buna, mai roza, mai toleranta...la oameni mai senini si luminosi..
beau constienta fiind ca a doua zi o sa mi fie rau ... macar am inceput sa mi reduc cantitatea incurgitata si nu mai beau fara sa mananc inainte... ; si stau aici, cu paharelul langa mine si va cittesc povestile de-a dreptul cutremuratoare ale multora de aici

si ma intreb cum Dzeu v-ati ridicat din praf, v-ati scuturat usor hainele si ati ales un drum curat > ce vointa si ce intelepciune trebuie sa ai ca sa reusesti...! va admir sincer si imi doresc din tot sufletul sa scap si eu de povara asta care ma distruge incet dar atat de sigur...

ma gandeam ca doar daca imi rezolv problema casniciei a acestei mari tampenii atat de false CASNICII, unde zilnic aud doar ca nu-s buna de nimic...asa, poate as fi mai linistita, mai impacata cu mine insami ; ma urasc din tot sufetul ca am scapat fraiele din mana, ca am dat tot ce s-a putut omeneste din mine catre altii si n-am primit nici macar 3 sferturi inapoi...; sunt secata de putere, dezechilibrata si frunza in vant a unei toamne tarzii. ma simt batrana de tot si parca fara speranta ca o sa redevin femeia de altadata....

deschiderea mea si felul meu impaciuitor ' lasa, ca o sa fi bine...', taraganeala asta , complacutul intr o casnicie de ..... inflorita si cu problemele mele de sanatate m-au adus in pragul mizeriei omenesti;

am o munca istovitoare FIZIC unde castig o farama de banuti ; ma simt frustrata pentru lucrul asta la sfarsitul zilei de munca unde ma vaiet ca o baba de maini ce ma dor iar sotul imi reproseaza ca DE CE AM ALES SA FAc asta...; de ce nu ma fac vanzatoare, de , de ce, de ce...

mi-e cumplit de greu, eu cred ca imposibil sa ma las de baut in conditiile in care casnicia apasa, respectul de sine este 0 iar cei din jur simt la fel pt mine...

va rog, daca stiti ...sa-mi spuneti cum scap de insomniile astea......adorm si ma trezesc fix la 3 dimineata...daca nu iau xanax sau distonocalm nu mai pot s-adorm...
tinctura de sunatoare deja nu isi mai face efectul... si mi-e teama sa nu fac fro prostie cu xanax si distonocalm in conditiie in care prin vene imi curge bere...

va multumesc tuturor, asido...o sa urmez ce mi-ai zis...o s aincerc.. dar si toate sugestiile venite de la voi toti..

o seara minunata va doresc si...raman aproape de voi ...

Relus
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Relus » 17 Dec 2012, 18:08

Te rog impuneti ca cel putin o zi sa nu bei,fa orice activitate care sa te relaxeze,cineva rau ne domina atunci cand vrem sa bem,in noi sunt doua "entitati" unul bun si altul rau,scoate ce ai mai bun in tine ,pentru ca ai si spune stop,cel putin pentru o zi.
Atata timp cat noi gresim nu putem sa avem asteptari mari de la cei pe care ii ranim prin comportamentul nostru.Te intrebi ce faci cu casnicia ta? fi tu schimbarea si vei vedea cum se schimba totul in viata ta.,
Nu as fi crezut niciodata ca ma pot elibera din robia alcoolului daca nu as fi trecut eu prin aceste stari acum doi ani.
Am doi ani in care am fost de "n" ori incercata de Dumnezeu si ispitita de cel rau,am baut pentru ca mi aplacut,am crezut ca pot stapini pamantul,am fost pusa la cazne mari si uite ca nu imi mai place sa beau si am renuntat la lupta cu alcoolul.
Schimba paharul cu un pahar cu apa si citeste postarile noastre,ti as sugera sa mergi la primele pagini ale fiecaruia pentru ca vei citi ce am trait,ce am facut si ce facem
Draga mea important este sa te ti aproape de forum,vei reusi,nimic nu este imposibil daca ai acceptul lui dumnezeu si tu deja il ai,ti ai cautat calea de vindecare si o vei gasi ,dar! doar prin abstinenta.
Sa te lumineze bunul Dumnezeu si sa faci alegerea buna.

Înapoi la “PREZENTATI-VA”