021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Va salut si mult respect!

Aici puteti povesti experientele personale.

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 25,06,2012
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 1 an
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Va salut si mult respect!

Mesajde colica zis alcoolica » 21 Oct 2013, 21:39

Te salut si eu frate Sica si ma bucur sa te citesc din nou si aici ...iar despre nepot nu pot sa nu dezvalui ca este Sica in picioare ,parca-s frati :lol:
Bune 24 de ore Sica !
BB Ilie , te salut si te imbratisez si pe tine de aici de la Sica
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 22 Oct 2013, 01:33

Buna dimineata bobocel US 24 h(asa te voi chema dupa zece ani de abstinenta si este un alint :D )si-mi place ca mi-ai scris la mio picollo fratello Colisor si nu-i bai, ca suntem in familie. :lol:
Vai, ce frumusel suntem ! :D Are aerul familiei si mi-a placut mult cum ai spus ca amindoi , acus faceti un an ;) N-ai cum sa uiti niciodata citi ani de abstinenta vei avea si asa tin si eu minte, deoarece fiica unor foarte buni prieteni de-ai mei, s-a nascut odata cu abstinenta mea. :D

Bobocel, lasa-ma sa-mi dau putin cu parerea in ceea ce priveste afacerile si nimic nu este usor si merge lin din prima si imi aduci aminte de inceputurile afacerilor sotiei mele, care la un moment dat,avea datorii la banci si facuse ulcer de grija ca nu le va putea plati. :o
Luind in calcul cifrele si daca consideri ca va merge, niciodata sa nu renunti la visul tau.Este normal sa te gindesti si sa ai indoieli deoarece, tot de la sotia mea citire" grea este coroana pe capul celui care o poarta" si normal ca toate responsabilitatile sunt pe umerii tai.
Apropos de oameni, nu uita asta, "In God we trust, everybody else pays cash", indiferent ce promisiuni ar face cel caruia ii dai credit. :o
Sa stii, ca spre deosebire de alcoolism, unde trebuie sa nu ne gindim prea mult la viitor ci traim in intervalul zilei prezente, la afaceri este char indicat sa aplici deoarece:"Who don't thing ahead, find himself behind", tot de la nevasta mea citire. :D
Te imbratisez cu mult drag si asa cum ti-am urat si la mine , mult SUCCES in continuare in tot ceea ce faci. :D
Cu mult drag, prietenul tau,
ilyuta :D :arrow:

PS Si eu te salut cu drag, mio picollo fratello Colisor si ti voglio sempre bene. :D
Your big bro', ilyuta :D :arrow:

sica0723
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 27,01,2013
Zile de abstinență:

Mesajde sica0723 » 11 Noi 2013, 00:37

Salutare prieteni,

Uneori ma gandesc daca sunt norocos, sau nu!?

...insa, dupa discutia din seara asta cu un dependent de droguri, care mi-a povestit cateva din intamplarile prin care a trecut( bani furati din casa, internat in spital de 3 ori, arestat de politie, martor la proces, aminintari cu moartea), nici nu am cuvinte cum sa descriu starea in care sunt acum, cred ca sunt mai norocos decat alti dependenti... sii ce este foarte ciudat, in perioada in care ne-am cunoscut, amandoi eram incepatori, eu cu alcoolul, el cu drogurile, apoi in cativa ani lucrurile au luat-o razna ptr amandoi.. ne-am mai intalnit , dar rar, fara sa discutam despre problemele noastre... acum nu se mai drogheaza, insa, urmele drogurilor sunt evidente...

Pana in seara asta nu am discutat cu vre-un apropiat de-al meu despre problemele mele, dar, in seara asta am vorbit cu acest amic si a inteles exact ce ziceam, si eu la randul meu am inteles toate starile prin care a trecut... cu siguranta, o sa ne mai intalnim sa discutam...

Nu stiu daca are sens tot ce am scris mai sus, dar, daca nu scriam despre starea in care sunt, nu puteam sa ma bag la somn :-(

Noapte buna!
US 24 h

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 11 Noi 2013, 00:45

Este fantastic pentru ca ai impartasit cu noi experienta ta de astazi si intr-adevar esti unul dintre cei mai norocosi ABSTINENTI, bobocel US 24 h, avind in vedere virsta tinara la care ai inteles unde te afli si este cel mai mare cistig din viata ta. :D :D Fara sanatate, nimic nu avem , indiferent de contul din banca :-(
Nici nu stii cit de mult ma bucur pentru tine si esti unul din multele cazuri FERICITE. :D
Te imbratisez cu mult drag si ne auzim miine la telefon negresit. :D
Noapte buna si vise placute. :D

Ps Si nu uita, la rindul tau, invatind atitea de pe forum, poti influenta si transmite mai dearte altor tineri si oameni, ceea ce tu ai primit gratis :D Esti exemplul viu ca se oate si asemeni tie pot reusi si altii. :D

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 15 Noi 2013, 03:00

Bobocel USA, ma bucur nespus pentru tot ceea ce faci acum si mai ales ca ai deschis ochisorii si vezi cum este acesta lume si viata fara bautura. :D
Cu mult drag te imbratisez si inspira si tu la rindul tau, pe altii. :D
Prietenul tau,

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 15 Noi 2013, 04:36

Incercasem sa-ti pun si o pozisoara foarte frumoasa dar cea pe care am ales-o, n-a vrut :lol: :lol:
O zi frumoasa si plina de succese iti doresc! :D
Tot prietenul tau,

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 19 Noi 2013, 03:13

Buna dimineata, bobocel USA :D
In primul rind lasa-ma sa-ti spun ca mi-a placut foarte mult bimer-ul pe care i l-ai cumparat cadou nepotelului si in marime mai mica , seamana cu al meu :lol: :lol:
Mda si ai mare dreptate, daca ai fi continuat sa bei, nimic din ceea ce cumperi si faci astazi, n-ai fi putut face in trecut(cunoastem, cunoastem :lol: :-( )Despre afaceri, nici nu mai vorbim. :o

Draga Sica, foarte impresionanta povestea prietenul tau , care din pacate este adict la jocurile de noroc. :-( Din scurta mea experienta si in aceasta adictie(am experimentat tot ce-i rau, vad :o )daca as fi in locul tau, l-as lua de-o parte si incet, fara sa se simta umilit, i-as explica de la suflet la suflet, care este problema lui cu adictia.Foarte important este sa stie ca a juca numai putin, in afara ca nu se poate sa fii "putin gravida(vorba fostei neveste :lol: ) este ca si cum noi am bea primul pahar cu alcool si dupa aceea incepe dezastrul.Explica-i tu ca atunci cind te duci la cazinou sa cistigi bani ai o problema si acolo trebuie sa mergi doar ca sa te distrezi un pic si este ca si cum oamenii normali beau un pahar de vin , doua si se opresc dar cei asemeni noua(adicti) nu ne este permis sa incercam primul pahar cu alcool sau sa joace numai putin, in cazul lui.Este numai putin din toate cite as vrea sa i le spun si poate ca fiind prietenul tau, vei avea o influenta asupra lui si un suflet de om si o familie va fi salvata.
Mult noroc iti doresc bobocel in ajutorul pe care vrei sa i-l dai prietenului tau si daca ai nevoie de sfaturi sunt mereu linga tine. :D :arrow:
Si da, cel mai bine este sa invatam din greselile altora , decit dintr-ale noastre.
ilyuta :mrgreen: :arrow: :mrgreen: (trei zile asa tre' sa ma semnez pentru Danisor ;) )

sica0723
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 27,01,2013
Zile de abstinență:

Mesajde sica0723 » 23 Dec 2013, 16:59

:hohoho: :hohoho: :hohoho:

Salutari tuturor!!!

Nu am prea multe sa va povestesc, dar, pana acum, am trecut cu bine peste toate tentatiile pe care le-am avut... au fost zile de nastere, o cununie, ziua tatalui meu, s-a taiat porcul ( in loc de tuica fiarta, am baut o cana de cei )... urmeaza Craciunul, insa nu o sa am emotii, o sa-l fac in familie... cat despre Anul Nou, o sa fac fata tantatiilor :ingeras:

VA DORESC SARBATORI FERICITA, MULTA SANATATE SI TOT CE DORITI :limonada:

Sa ne-auzim cu bine :bulgarit: :bulgarit: :bulgarit:

PS mai am putin si fac un an de zile de abstinenta :pupici:
US 24 h

CRISS99
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 30,06,2014
Zile de abstinență:

Mesajde CRISS99 » 23 Dec 2013, 18:46

Ma bucur ca esti bine.Sarbatori fericite. :bradut:
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.

asido1973
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 22,09,2009
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Mesajde asido1973 » 24 Dec 2013, 21:26

Craciun Fericit si multa sanatate prietene! :ingeras:
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: alcohelpbraila@yahoo.com

Înapoi la “POVESTEA MEA”