021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Va salut si mult respect!

Aici puteti povesti experientele personale.

ghita1999
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Va salut si mult respect!

Mesajde ghita1999 » 27 Ian 2014, 12:36

salut Sica!
La multi ani!
Nu am prea avut ocazia sa discutam,dar sunt bucuros sa vad ca cineva reuseste,indiferent cine e si prin ce metoda!

Jorj_76
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Jorj_76 » 27 Ian 2014, 12:48

Chiar daca nu ne-am intersectat pana acum, iti zic si eu Felicitari din toata inima!

sica0723
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde sica0723 » 27 Ian 2014, 15:03

Salutari,

Va multumesc foarte mult!!! Fara voi, cu siguranta nu as fi reusit :ingeras:

Va doresc multa sanatate si abstinenta fara sfarsit !!!

PS am crescut mare :D
US 24 h

CRISS99
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde CRISS99 » 27 Ian 2014, 19:59

Felicitari,Sica! :salutare:
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.

sica0723
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde sica0723 » 20 Feb 2014, 18:01

Salutari, :(

Stiu ca intru din ce in ce mai des, insa, nu uit ce am invatat aici, va multumesc din nou si va doresc tot binele din lume...

In trecut am primit numai sfaturi bune din partea voastra, si sper sa-mi dati su acum cateva idei... Sunt foarte suparat, si nu stiu cum sa procedez.... NU AM BAUT, problema este tatal meu; credeam ca bea mult se-mbata si atat, dar nu, este la fel cum eram eu, sau mai bine zis este alcoolic ca si mine, suna urat dar asa este.... se manifesta la fel ca si mine, bea pana uita ce a facut, apoi este foarte suparat si-i pare foarte rau...

Eu stiu cum am reusit sa ma abtin, insa nu stiu cum sa-l fac si pe el sa inteleaga; egoist cum sunt eu, i-as zice mamei sa se mute o perioada la Bucuresti, sa-l lase singur acolo, dar cred ca e o solutie proasta... Atat el cat si mama stiu problema mea, insa, nu le-am spus cum am reusit... O sa-i explic tatalui meu cum am reusit, poate o sa inteleaga, voi ca perere aveti?

Va multumesc anticipat, si va dedic o melodie superba ( o ascult si cand sunt trist, si cand sunt suparat) http://www.youtube.com/watch?v=oWYp1xRPH5g
US 24 h

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 20 Feb 2014, 18:55

Hello, bobocel USA si m-ai facut sa-mi stea inima pina am citit tot. :foarte-amuzant:
Nu ca ar fi mai putin grav ceea ce se intimpla cu tatal tau si tare as vrea sa pot fi asa de convingator ca si cu altii...Daca vreodata vrea sa vorbim, eu sunt dispus sa fac asta oricind, numai sa vrea si poate va intelege macar u pic, ce este si cum este cu boala asta parsiva, numita alcoolism.Totodata, sunt sigur ca vei primi multe raspunsuri si ar fi de mare ajutor sa ti se spuna unde sa citesti pe forum pentru a afla amanunte despre cazuri similare cu a parintelui tau.
Iii doresc multa sanatate si sa-i dea dumnezeu mintea ca sa se predea si el in fata alcoolului, asa cum am facut-o si noi. :ingeras:

In rest, multumesc pentru melodia superba si-ti doresc sa contiunui drumul in viata, asa cum esti si esti grozav! :hug:
Te imbratisez cu mult drag si sunt alaturi de tine,
iyluta :hug: :impreuna: :lumanari:

PS M-am gindit zilele astea la tine si chiar vroiam sa-ti scriu. :jos-palaria:
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 20 Feb 2014, 19:54

:inghetat: :cadou: Salut Sica ,
Da , exemplul personal este cel mai bun si anume sa spun cum am reusit eu sa nu mai beau .Ceea ce functioneaza pentru mine s-ar putea sa nu functioneze pentru altul , desi , cu aceasta metoda a celor 24 de ore cu un grup de suport sunt mii de alcoolici si chiar si persoane cu alte dependente( droguri , jocuri , etc., )care reusesc sa duca o viata demna , libera .Deci , sa-i povesti cum ai resusit tu Sica .
In cartea Alcoolici Anonimi este un capitol care se cheama ,, Un cuvant pentru sotii " si acolo este explicat cum ar putea interveni sau cum sa se comporte cei din jurul alcoolicului :
http://www.alcooliciianonimi.ro/sotii.htm
Nu stiu Sica daca tatalui tau ii place sa citeasca , dar ar fi o mare sansa daca ar putea citi si el cartea :
http://www.alcooliciianonimi.ro/book.htm
Cartea se gaseste (cred ) la toate grupurile AA din Bucuresti .
Bune 24 de ore iti doresc !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

georgeta
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde georgeta » 25 Feb 2014, 21:35

Buna Sica, :joaca: ce mai face tatal tau? Despre ce faci tu, am vazut cu mare drag ca esti bine si ma bucur tare mult. :ingeras: Ai reusit sa vorbesti cu el deschis despre problema bautului si cum ai reusit tu ? Iti doresc mult succes in afacerea pe care ai inceput-o!. :jos-palaria:
Cu mare drag! :hug:

sica0723
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde sica0723 » 11 Mar 2014, 12:07

Buna Georgeta,

In primul rand sunt ok din toate punctele de vedere, cat despre tatal meu, am avut o discutie, daca el vrea sa inteleaga bine, daca nu, nu o sa mai insist....

Cat despre mica mea afacere, merge, usurel, dar merge...

O zi buna!!!
US 24 h

georgeta
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde georgeta » 13 Mar 2014, 15:04

" Cat despre mica mea afacere, merge, usurel, dar merge... "

Te-ai smecherit mai Sica, bravo, :jos-palaria: imi place despre tine ! :limba: :ras:
Cu mare drag! :hug:

Înapoi la “PREZENTATI-VA”