021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Buna

Aici puteti povesti experientele personale.

Ovidiu73
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Buna

Mesajde Ovidiu73 » 18 Feb 2013, 21:49

Buna Criss99,

Ai nimerit unde trebuie. Ai nimerit...e un fel de a spune.Vrei sa te faci bine si cauti orice care te-ar putea ajuta sa iti pastrezi abstinenta.Ramai langa invingatori. Ai toate premisele ca sa reusesti.Scrie cat mai des, iti vei face prieteni aici, vei avea pe cine sa suni cand vei trece prin tentatii. Cam asa functioneaza lucrurile bune.
Cred ca ai pus un inceput bun...Doamne ajuta!

gabi168
Boboc
Boboc

Mesajde gabi168 » 19 Feb 2013, 07:56

Buna,
Bine ai venit, vei vedea ca exista viata si fara alcool. Odata cu renuntarea la alcool, te vei intari cu fiecare zi petrecuta in abstinenta si vei putea sa faci fata tuturor incercarilor vietii. Merita efortul, te vei convinge asa cum ne-am convins si noi.
Nu uita : AZI NU BEAU

Sunt autorul acestui subiect
CRISS99
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde CRISS99 » 19 Feb 2013, 13:13

Buna, ma tot gandesc daca sa incep cu ...ce zi frmoasa este sau cu...inca o zi fara tentatii..amandoua suna frumos,nu?Am mai citit din postari si am gasit (nu mai stiu unde ..iertare dar am citit mai multe discutii de-ale voastre) ceva ce mi-a captat atentia ...faptul ca sotia nu este intelegatoare,nu este aceea care sa ii multumeasca mereu sotului pentru ca a renuntat la alcool...etc.
Sunt sotie si ...iata ca sunt in tabara voastra si nu cealalta!Uimitor este faptul ca vrem sa stergem cu buretele greselile noastre,esecurile noastre!Ei bine,nu se poate!Ma asteptam ca sotul meu sa nu ma mai intrebe despre cantitatea de alcool consumata zilnic,despre ce simteam atunci...etc.Si iata ca o face.De ce?Pentru ca l-am ranit ,razbunandu-ma pe el ,dar de fapt ..pe noi (toti trei).Il inteleg ..acum...si stiu ca nu i-a fost usor sa accepte situatia si sa reziste langa mine!Eu nu stiu ce as fi facut in locul lui!Nu imi place sa discut cu el despre acea perioada...nu pot,efectiv!Devin nervoasa!
Intr-o zi,eram cu fetita intr-un Kaufland si trecand pe langa un anumit stand ..nu m-am putut opri sa cumpar ...oare ce?Fetita mea ,intristandu-se ,evident,mi-a spus...Stiam ca nu ai sa rezisti slabiciunii tale!Are numai 9 ani!Din pacate ...nu mai conta nimic!Nu am fost acuzata niciodata prea rau...decat de soacra,evident... ii si plasasem mingea la fileu(dar asta am vrut...sa fac ceva ce o deranjeaza pe ea,fara sa imi dau seama de consecinte).Mi-am ranit si copilul ...pentru un viciu.Acum ,imi dau seama ca imi era dor de zilele in care aveam capul...limpede!
Multumesc pentru sprijinul vostru.Voi scrie atunci cand simt nevoia!
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.

Relus
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Relus » 19 Feb 2013, 13:21

Din pacate alcoolismul este o boala si nu un viciu,dar ,ca orice boala se poate trata,Si culmea tratamentul nostru este gratuit si culmea facem si economie :lol:
Draga mea noi ne am razbunat pe noi,am fost rele cu noi si ne am mutilat sufleteste,doar in abstinenta vei intelege de ce am baut si de ce nu ne am putut opri la timp.
Oricum tu esti o fericita,esti inca tanara iar copilul tau este mic si puteti avea o viata frumoasa de acum in colo.Doar sa vrei sa ti doresti binele.
Scrie ori de cate ori simti ca ai nevoie ,important este sa nu parasesti ideea abstinentei.

admin
Administratorul site-ului
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde admin » 19 Feb 2013, 15:42

Buna Criss. Nu ai sa gasesti oameni mai minunati cu care sa vorbesti despre asta decat cei de aici. Ai tot timpul din lume sa indrepti lucrurile si cu sotul si cu fetita ta si cu tine. Priveste inainte de acum.
Bine ai venit !
Adresa la care pot fi contactat este: viorel.roman@aliatong.ro sau 021/9335, Luni-Vineri 10.00-17.00.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 19 Feb 2013, 16:49

Draga Criss, nu-mi mai cere scuze ca ne citesti, ca rizi, etc , este chiar indicat sa ne citesti pe fecare cu rabdare(eu am facut si fac asta zi de zi) sa te bucuri si sa te intristezi despre povstile noastre si eu personal, am simtit si simt nevoia sa scriu aici, zi de zi asa cum in trecut simteam sa beau :o :( :( :(
Tote problemele , bucuriile si necazurile mele, le-am impartasit aici pe forum cu PRIETENII mei, OAMENI de o valoare cum nu am cuvinte ca sa-i pot descrie in totalitate si daca la bucurii am ris impreuna, am simtit la necazuri(si am avut foarte grele) ca pling si sunt alaturi de sufletul meu si ma inteleg.
Te imbratisez cu drag si ai sa capeti raspunsuri la fiecare intrebare a ta, fara sa fii judecata ci inteleasa.
Cu stima,
ilie
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

CRISS99
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde CRISS99 » 19 Feb 2013, 17:23

Multam,multam,multam!Voi m-ati primit tare frumos ,iar eu nu stiu cum sa va raspund ...daca este posibil asa ceva!Hi hi.
Situatia de bobocel,de acceptare din partea voastra ,cred ca ma coplesesc.Nu sunt obisnuita asa.Nu inca!
Ilie imi scriai de intrebari!Am ...1000! :roll: .Deoarece sunt inca la capitolul ..descopar lumea din jurul meu cu alti ochi..nu stiu cu ce sa incep.Stiu ca imi este greu sa ma vad asa,sa ma simt asa...sa percep faptul ca se poate si atfel!Taaaare greu!Dar sunteti voi si incurajarile voastre!
Nu mi-am pus problema sa beau dar sunt speriata de ideea ca ar putea aparea aceasta.Eu zic acum ca nu...dar din ce citesc ..oooff!
Ce observ este ca mananc destul de mult fata de cum eram obisnuita...daca ma ingras este k,deoarece sunt f slaba...manacrea nu-mi mai trebuia daca..aveam altceva,din pacate!
Multam tuturor !

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 19 Feb 2013, 17:29

Eu acum trebuie sa plec si-ti voi scrie mai mult cind ma intorc acasa(la vre-o 500 de intrebari iti raspund eu :lol: :lol: :lol: ) dar sunt sigur ca pina voi fi inapoi, multi prieteni iti vor raspunde.Apropos, pune-ne si intrebarile la ceea ce te framinta. :o Sa stii ca avem pe forum prieteni din toate specialitatile si nu exista ceva la care sa nu primnesti raspuns. :D Ia-o catinel, catinel. :)
Cu mult drag ,
ilie
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

asido1973
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde asido1973 » 19 Feb 2013, 18:15

Asteptam restul de 500 de intrebari , cele pe care ni le pui noua nu lui Iliuta! Important ca sa ai rabdare, si sa nu uiti ca abstinenta ,este pentru tine in primul rand. Cu drag!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: alcohelpbraila@yahoo.com

CRISS99
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde CRISS99 » 19 Feb 2013, 20:12

Seara buna!

Incep cu 500/500 ...Este normal ca in acesta perioada de abstinenta (de care NU UIT!) sa te simti bulversat? Ma refer la faptul ca nu sunt chiar in apele mele..energia este jooos,sau variaza...
Am citit ..dar parca creierul meu refuza sa accepte ca sunt oameni ca multi dintre voi ,care au reusit fara ajutor medical,cu vointa...Eu m-am spriat de sevraj ..dar era normal?Sau a fost doar un pretext?
Bat campii nu-i asa?Imi pare rau,dar eu speram ca dupa internare sa fiu....ca noua,poate??!Nu stiu mai in forta ,mai plina de viata,mai actuala!Am senzatia ca nu sunt eu...ca i se intampla altcuiva,nu mie!Este normal?
Da,este clar ca tb sa ma opresc aici.Pasa este cam proasta,cred.(poate si medicatia)

Înapoi la “PREZENTATI-VA”