021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
gabi168
Boboc
Boboc
Mesaje: 73
Membru din: 30 Oct 2012, 14:11

Re: Buna

Mesaj de gabi168 »

Buna,
Bine ai venit, vei vedea ca exista viata si fara alcool. Odata cu renuntarea la alcool, te vei intari cu fiecare zi petrecuta in abstinenta si vei putea sa faci fata tuturor incercarilor vietii. Merita efortul, te vei convinge asa cum ne-am convins si noi.
Nu uita : AZI NU BEAU
Avatar utilizator
CRISS99
Veteran
Veteran
Mesaje: 1974
Membru din: 17 Feb 2013, 09:49
Zile de abstinență: 30,06,2014
Contact:

Re: Buna

Mesaj de CRISS99 »

Buna, ma tot gandesc daca sa incep cu ...ce zi frmoasa este sau cu...inca o zi fara tentatii..amandoua suna frumos,nu?Am mai citit din postari si am gasit (nu mai stiu unde ..iertare dar am citit mai multe discutii de-ale voastre) ceva ce mi-a captat atentia ...faptul ca sotia nu este intelegatoare,nu este aceea care sa ii multumeasca mereu sotului pentru ca a renuntat la alcool...etc.
Sunt sotie si ...iata ca sunt in tabara voastra si nu cealalta!Uimitor este faptul ca vrem sa stergem cu buretele greselile noastre,esecurile noastre!Ei bine,nu se poate!Ma asteptam ca sotul meu sa nu ma mai intrebe despre cantitatea de alcool consumata zilnic,despre ce simteam atunci...etc.Si iata ca o face.De ce?Pentru ca l-am ranit ,razbunandu-ma pe el ,dar de fapt ..pe noi (toti trei).Il inteleg ..acum...si stiu ca nu i-a fost usor sa accepte situatia si sa reziste langa mine!Eu nu stiu ce as fi facut in locul lui!Nu imi place sa discut cu el despre acea perioada...nu pot,efectiv!Devin nervoasa!
Intr-o zi,eram cu fetita intr-un Kaufland si trecand pe langa un anumit stand ..nu m-am putut opri sa cumpar ...oare ce?Fetita mea ,intristandu-se ,evident,mi-a spus...Stiam ca nu ai sa rezisti slabiciunii tale!Are numai 9 ani!Din pacate ...nu mai conta nimic!Nu am fost acuzata niciodata prea rau...decat de soacra,evident... ii si plasasem mingea la fileu(dar asta am vrut...sa fac ceva ce o deranjeaza pe ea,fara sa imi dau seama de consecinte).Mi-am ranit si copilul ...pentru un viciu.Acum ,imi dau seama ca imi era dor de zilele in care aveam capul...limpede!
Multumesc pentru sprijinul vostru.Voi scrie atunci cand simt nevoia!
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna

Mesaj de Relus »

Din pacate alcoolismul este o boala si nu un viciu,dar ,ca orice boala se poate trata,Si culmea tratamentul nostru este gratuit si culmea facem si economie :lol:
Draga mea noi ne am razbunat pe noi,am fost rele cu noi si ne am mutilat sufleteste,doar in abstinenta vei intelege de ce am baut si de ce nu ne am putut opri la timp.
Oricum tu esti o fericita,esti inca tanara iar copilul tau este mic si puteti avea o viata frumoasa de acum in colo.Doar sa vrei sa ti doresti binele.
Scrie ori de cate ori simti ca ai nevoie ,important este sa nu parasesti ideea abstinentei.
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Buna

Mesaj de admin »

Buna Criss. Nu ai sa gasesti oameni mai minunati cu care sa vorbesti despre asta decat cei de aici. Ai tot timpul din lume sa indrepti lucrurile si cu sotul si cu fetita ta si cu tine. Priveste inainte de acum.
Bine ai venit !
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Avatar utilizator
CRISS99
Veteran
Veteran
Mesaje: 1974
Membru din: 17 Feb 2013, 09:49
Zile de abstinență: 30,06,2014
Contact:

Re: Buna

Mesaj de CRISS99 »

Multam,multam,multam!Voi m-ati primit tare frumos ,iar eu nu stiu cum sa va raspund ...daca este posibil asa ceva!Hi hi.
Situatia de bobocel,de acceptare din partea voastra ,cred ca ma coplesesc.Nu sunt obisnuita asa.Nu inca!
Ilie imi scriai de intrebari!Am ...1000! :roll: .Deoarece sunt inca la capitolul ..descopar lumea din jurul meu cu alti ochi..nu stiu cu ce sa incep.Stiu ca imi este greu sa ma vad asa,sa ma simt asa...sa percep faptul ca se poate si atfel!Taaaare greu!Dar sunteti voi si incurajarile voastre!
Nu mi-am pus problema sa beau dar sunt speriata de ideea ca ar putea aparea aceasta.Eu zic acum ca nu...dar din ce citesc ..oooff!
Ce observ este ca mananc destul de mult fata de cum eram obisnuita...daca ma ingras este k,deoarece sunt f slaba...manacrea nu-mi mai trebuia daca..aveam altceva,din pacate!
Multam tuturor !
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

Asteptam restul de 500 de intrebari , cele pe care ni le pui noua nu lui Iliuta! Important ca sa ai rabdare, si sa nu uiti ca abstinenta ,este pentru tine in primul rand. Cu drag!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
CRISS99
Veteran
Veteran
Mesaje: 1974
Membru din: 17 Feb 2013, 09:49
Zile de abstinență: 30,06,2014
Contact:

Re: Buna

Mesaj de CRISS99 »

Seara buna!

Incep cu 500/500 ...Este normal ca in acesta perioada de abstinenta (de care NU UIT!) sa te simti bulversat? Ma refer la faptul ca nu sunt chiar in apele mele..energia este jooos,sau variaza...
Am citit ..dar parca creierul meu refuza sa accepte ca sunt oameni ca multi dintre voi ,care au reusit fara ajutor medical,cu vointa...Eu m-am spriat de sevraj ..dar era normal?Sau a fost doar un pretext?
Bat campii nu-i asa?Imi pare rau,dar eu speram ca dupa internare sa fiu....ca noua,poate??!Nu stiu mai in forta ,mai plina de viata,mai actuala!Am senzatia ca nu sunt eu...ca i se intampla altcuiva,nu mie!Este normal?
Da,este clar ca tb sa ma opresc aici.Pasa este cam proasta,cred.(poate si medicatia)
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

Citeste in liniste , atunci cand ai timp , povestile noastre. Daca ai timp , poti citi cat de cat si la mine : viewtopic.php?f=5&t=96\

Da , este foarte normal tot , ceea ce simti acum . Este normala anxietatea, este normala starea aceea de leneveala. In primele luni , dupa ce am incetat bautul , nu mi-a fost usor. Starile de bine au alternat cu starile de nervozitate , si tot asa, la un moment dat , parca aveam dubla personalitate. Toate aceste stari sunt normale , daca nu le-ai simti , nu ai merge spre vindecare. De asta este foarte bine , ca acum la inceput sa tii aproape de un grup de suport , sa tii cu dintii. Apoi totul trebuie luat pas cu pas , zi de zi. Gandeste-te doar la ziua de astazi. Dimineata iti propui sa realizezi ceez ce vrei "astazi".
Ti-am spus , nu ti-ar strica si un grup de psihoterapie , daca ajungi prin Bucuesti, eu ti-am dat mai multe alternative.
Ca si substanta , am inteles ca , corpul se curata dupa aproximativ 6 luni de zile. oricum, primele 2.3 luni sunt cruciale , de asta e foarte important sa fii in legatura cu cineva , ceva care sa te ajute. Daca , vrei sa ramai momentan doar la forum , sfatul meu , ca el trebuie sa fie noua "dependenta".
Cu timpul , vei descoperi si alte lucruri minunate , de care ai sa te bucuri din plin. Acum, cand ma indrept cu pasi mici si marunti spre 4 ani de abstinenta, te asigur ca nu regret nici o clipa , si ca traiesc clipe minunate zi de zi.
Aici gasesti, la orice ora , si te asigur ca se va gasi cineva sa-ti raspunda imediat. Avem si tura de noapte , incepand cu ora 23 pana spre dimineata. Este omul de serviciu , doar pe tura de noapte. Te las sa-l descoperi singura. E un om extraordinar si iti va veni in ajutor la orice ora din noapte. Apoi cu dau zorii zilei , este imposibil sa nu gasesti pe cineva. Daca vrei , in timp , ti-am dat si doua adrese de mail , la care poti scrie si poti vorbi in privat. Cu drag, asido!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
CRISS99
Veteran
Veteran
Mesaje: 1974
Membru din: 17 Feb 2013, 09:49
Zile de abstinență: 30,06,2014
Contact:

Re: Buna

Mesaj de CRISS99 »

Buna dimineata!

M-am trezit si am intrat pe forum(dependenta de forum?).
Multumesc Asido pentru sfaturi,multumesc Ilie ,ma linisteste gandul ca anumite stari pe care le am,fac parte din vindecare.
Sa scriu pe mail privat,este o optiune foarte convenabila ,dar.....o pastrez pentru mai tarziu.Stii de ce ,Asido? Deoarece 5 ani de zile am tinut pentru mine aceasta boala si m-a tocat permanent ideea ca nu pot impartasi nimanui situatia mea.In afara de sot,etc..Mama si fratii mei au aflat anul trecut in vara....pana atunci...secret.Aveam momente in care imi doream sa tip si sa strig despre asta ,ca sa se afle!Cred ca de fapt doream sa se afle pentru a fi ajutata,deoarece sotul meu era subiectiv si ma credea atunci cand ii spuneam ca pot controla situatia.
Doream eliberarea din minciuna.A fost o povara pentru mine.
Gata,noapte buna !
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.
gabi168
Boboc
Boboc
Mesaje: 73
Membru din: 30 Oct 2012, 14:11

Re: Buna

Mesaj de gabi168 »

Buna,
La fel ca si tine, cind eram in perioada de consum, noaptea cind nu puteam sa dorm, cind ma cuprindeau remuscarile si sentimentele de vinovatie, imi doream din tot sufletul, strigam, urlam in interiorul meu ca sotia mea sa observe ca am o problema mare cu alcoolul si sa ma ajute. Ea sa ma duca la doctor, ea sa ma inteleaga si sa faca ceva pentru mine, ea era persoana de la care asteptam ajutor. Din pacate strigam degeaba, chiar daca stia ca nu pot controla alcoolul, nu stia ce lupta se dadea in interiorul meu, nu stia ce vreau eu de la ea. Apoi, dupa o lunga perioada de framintari ceva s-a intimplat, cineva sau ceva mi-a dat puterea sa cer singur ajutor unui grup AA. Din acest moment viata mea s-a schimbat radical in bine. Ma rog la Dumnezeu in fiecare zi si ori de cite ori imi vine in minte ca acest lucru sa nu se schimbe niciodata. Acum sunt convins ca acel cineva este Dumnezeu care mi-a mai dat o sansa. Acum depinde de mine si numai de mine daca stiu sa pastrez ce am dobindit.

Iti doresc o zi buna
Încuiat