021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna

Mesaj de asido1973 »

CRISS < iti doresc sa ai o saptamana minunata!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
CRISS99
Veteran
Veteran
Mesaje: 1974
Membru din: 17 Feb 2013, 09:49
Zile de abstinență: 30,06,2014
Contact:

Re: Buna

Mesaj de CRISS99 »

asido,multumesc.....si tie o saptamana frumoasa.
Va salut!
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Buna

Mesaj de dani »

Criss draguto,suna dragut numele asa ca musai sa fi si tu frumoasa,vezi ca am pus in Biblioteca(sus pe pagina)o gramada de carti si filme ce-ti pot fi de ajutor,clickaieste pe acolo sunt foarte utile.Si vezi ca avem o grupa mica la gradi plina de bobocei,foarte activa sub supravegherea educatorului Ilie(ieri le-o dat liber :D :D )ce pasesc voios in abstinenta.E o gluma dar sa sti ca functioneaza gradi foarte bine,wach me is in grupa mijlocie spre mare acum. :D :D
Cu drag Dani
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
CRISS99
Veteran
Veteran
Mesaje: 1974
Membru din: 17 Feb 2013, 09:49
Zile de abstinență: 30,06,2014
Contact:

Re: Buna

Mesaj de CRISS99 »

Buna Dani,
da sunt iar draguta si frumoasa :mrgreen: ...dar stii de ce?Pentru ca se reflecta in ochii mei bucuria de a ma simti din nou biiiine in pielea mea!Astazi la birou am primit muulte complimente despre cum arat si mi se pare normal ,deoarece sunt....limpede si dornica sa nu ma abat de la drum!!!Am avut o zi buna ,cu mult de lucru(recuperez ),obositoare ,dar sunt fericita ca am facut fata acestei zile...imi era teama de vechile obiceiuri,despre care am mai scris.Relus,am luat-o pe alt drum ,multumesc!(am evitat magazinele care imi aminteau de....).
Stiu ca starile mele vor oscila,dar imi doresc curaj si pentru zilele...mai proaste.
Sa fiu sincera,ziua a debutat groaznic,sotul meu aruncandu-mi inainte de plecare,remarca...mi-a spus mama ca te porti urat cu ea!!!What??Evident ca s-a referit la faptul ca petrec f mult timp in camera mea si a sotului(care este plecat,cum am scris in timpul saptamanii).....Asa am simtit nevoia,sa nu vad vecine care vin si pleaca ...si nici pe ea...am vrut sa fac lucruri care sa ma relaxeze,sa fiu cu fetita mea ...etc.
M-am suparat ,normal,dar stiti ce?Nu merita sa-i fac jocul,deoarece dupa plecarea sotului era cu zambetul pe buze...nu merita sa ma obosesc a ma supara.Trebuie sa revin la vechea Criss care nu punea la suflet toate nimicurile!
O seara frumoasa.
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.
Avatar utilizator
CRISS99
Veteran
Veteran
Mesaje: 1974
Membru din: 17 Feb 2013, 09:49
Zile de abstinență: 30,06,2014
Contact:

Re: Buna

Mesaj de CRISS99 »

Iertare,acum am mai vz doua mesaje.
Georgeta ,da,locuiesc in Calarasi si da,cred ca este ok sa ne cunoastem,desi recunosc ca nu sunt in largul meu cand spun ok!
Relus am mai vz un mesaj de la tine:am fost internata la Sf.Stelian in Bucuresti,pt 11 zile.
CENTRUL DE EVALURE SI TRATAMENT A TOXICODEPENDENTELOR PENTRU TINERI “SF. STELIAN” ;)
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.
Avatar utilizator
CRISS99
Veteran
Veteran
Mesaje: 1974
Membru din: 17 Feb 2013, 09:49
Zile de abstinență: 30,06,2014
Contact:

Re: Buna

Mesaj de CRISS99 »

Multumesc Dani pentru recomandarea cartilor...am vz acolo-Femei care iubesc prea mult!Am citit-o acum 3 ani ,cred..uitasem de ea!Am s-o recitesc .Multam mult.
"
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna

Mesaj de Relus »

Vezi tu Criss,intotdeauna cautam sa vedem oamenii asa cum vrem noi,de ce crezi ca soacra ta ar fi bagat"zanzanie",de ce nu te gandesti ca sotul tau ti a vazut felul de a te comporta ,vis-a vis de mama lui si poate ti a spus-o ca pe o dorinta si nu ca un repros.
Pentru ca ai multa nevoie de calm,liniste,zile fericite,cauta sa te apropii de soacra ta,poti evita discutiile,dar o poti baga putin in seama si sigur iti va fi mai bine.
Ca sa nu se simta data la o parte invit-o in camera ta si cerei sa va petreceti timpul cu micuta,daca vrea vine daca nu cu atat mai bine,dar tu incearca.
Si inca ceva,daca dupa 25 de zile radiezi si sufletul iti este plin de multumire iti dai seama cum iti va fi dupa inca o zi si inca o zi.
Problemele din viata vor fi aceleasi dar tu vei putea sa vezi lucrurile,trairile altfel
Draga mea,nu uita nici o clipa,drumul este greut dar acolo sus este locul nostru.
Evita orice gest,loc,furie,depresie care te ar putea determina sa te gandesti la alcool.
Priveste ti chipul in oglinda si nu uita ce vezi acum.
Te am intrebat daca ai fost internata,deoarece speram sa fi intalnit si grupul de suport de la un spital din Bucuresti,(obregia).
Noapte buna draga mea,nu parasi acest locusor de vise,suntem toti in aceeasi barca si ne vom sustine asa cum putem fiecare in parte.
Avatar utilizator
CRISS99
Veteran
Veteran
Mesaje: 1974
Membru din: 17 Feb 2013, 09:49
Zile de abstinență: 30,06,2014
Contact:

Re: Buna

Mesaj de CRISS99 »

Buna Relus.

Nu ma intelege gresit,te rog.Dar sa stii ca ma discutat despre mama sotului in spital si sa stii ca nu o vad eu asa,ci din pacate asa este.Am vorbit cu sotul meu despre ce s-a intamplat ,poate am si eu o vinaa,dar crede-ma ca nu am usa deschisa din partea d-nei(nu a fost altfel).Stii ca in fapt mama sotului se izoleaza in camera de f multe ori...in acele momente eu ce ar trebui sa fac,sa il asaltez pe al meu sot cu reprosuri.Nu...mi-as fi dorit doar un dialog cu ea...ori acest dialog ,daca a existat ...a fost o dezamagire pentru mine.Daca ii mai destainuiam cate ceva din trairile mele sau altceva,in scurt timp le rastalmacea si le folosea impotriva mea.Nu sunt o persoana egoista,rea sau mai stiu eu cum,dar am si eu defectele mele.Insa unii oameni nu pot evolua....Nu incerc decat sa ma fac inteleasa...si stii ca exista si astfel de mame!
Din pacate toti avem o limita....si atunci..
Poate o vad intr-adevar cu alti ochi,deoarece ...nu mi-a vrut copilul,deoarece ne-a reprosat iubirea afisata mai mereu,deoarece a incercat sa conduca viata noastra mai mereu,deoarece mi-a spus ca tb sa ma chinui si sa locuiesc langa ea,chiar daca nu vreau,deoarece asa s-a chinuit si sotul ei,,,,,etc(sunt foarte multe ...adunate).
Stiu ca pot fi acuzata de rautate,dar din pacate este foarte multa durere adunata.Si din pacate am tot sperat ca ne va lasa in pace,dar nu poate.
Hai ca de nu ma opresc aici,stau pana maine dimineata.
Iertare daca plictisesc,dar....
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna

Mesaj de Relus »

Din pacate asa este,stiu ,toate mamele suntem posesive si avem impresia ca doar noi suntem cele care ne iubim cel mai mult fii.
Poate de multe ori suntem si geloase,Dumnezeu stie ce este in mintea noastra.
Dar ca sa iti fie bine cauta sa treci cu vederea si sa ignori orice provocare,citind ca si tu ai avut o viata nefericita langa un parinte alcoolic,banuiesc,ca iti doresti foarte mult sa fii iubita,fericita,respectata,linistita,toate acestea se vor intampla doar atunci cand vei fi impacata cu tine.
Poate ai citit ca noi,unii dintre noi am pus multa incredere in rugaciunea de seninatate,cauta sa fie rugaciunea ta de suflet,ori de cate ori te superi spune tatal nostru,ruga de seninatate si "iarta l/o doamne ca nu stie ce face"i a o gura de apa,asa cum spune Ilie si poate ca spiritul rau va fi calmat.
Cum poti sa te gandesti ca te as percepe ca pe un om rau?Departe de mine acest gand,poate nici nu realizezi ca prin putinele cuvinte pe care le scrii,eu te percep destul de mult.
Nu odata am scris ca,noi toti care ne dorim recuperarea avem ceva harazit de la Dumnezeu,suntem oamenii care isi doresc o viata mai buna,suntem oameni si vrem sa iubim si sa primim iubire.
Doar credinta in cel de sus iti va da puterea de a intelege,puterea de a accepta.
Rabdare si multa bunavointa iti doresc,nu uitaniciodata alcoolul este viclean,este parsiv.
Avatar utilizator
CRISS99
Veteran
Veteran
Mesaje: 1974
Membru din: 17 Feb 2013, 09:49
Zile de abstinență: 30,06,2014
Contact:

Re: Buna

Mesaj de CRISS99 »

Bunaaa...

Am putin timp liber acum ,asa ca am citit ce mi-ati scris..multam frumos Iliuta,Relus pentru sfaturi si intelegere.Stiu ca par obsedata de ceea ce face/nu face mama sotului ,dar reprezinta piatra mea de incercare,iar aceasta piatra ,mi-a luat tot...energie,liniste,speranta(eu nu eram asa)..Gata ,nu vreau sa mai scriu despre asta.
Voi lua o gura de apa gand imi va veni sa zic ceva...mai ales ca beau apa cu lamaie...experienta va fi una ..acida :|
Serios vorbind,mi-a mai recomandat o prietena "gura de apa",dar recunosc ca nu am aplicat ...evident aveam altceva mai bun de facut cand ma enervam...stiti ce??!!
Imi pare bine ca v-am "intalnit" si ca ma ajutati sa vad lucrurilr si prin prisma voastra.
O zi linistita va doresc.
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.
Încuiat