021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sunt alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.
sugarbabe
Boboc
Boboc
Mesaje: 18
Membru din: 05 Mar 2013, 11:22

Re: Sunt alcoolica

Mesaj de sugarbabe »

Sotul meu nu considera ca am o problema cu alcoolul. Bea si el. Nu i-am spus despre intentia mea de a ma vindeca de acest viciu. Mi-e rusine.
sugarbabe
Boboc
Boboc
Mesaje: 18
Membru din: 05 Mar 2013, 11:22

Re: Sunt alcoolica

Mesaj de sugarbabe »

Ieri am tras o sperietura groaznica. Am lovit un caine cu masina. Eram sober. L-am sunat pe sotul meu sa-i spun despre asta si el m-a indemnat sa beau o tarie, sa-mi treaca sperietura. Nu l-am ascultat, dar seara am ras doua beri. Nu mai vreau
sugarbabe
Boboc
Boboc
Mesaje: 18
Membru din: 05 Mar 2013, 11:22

Re: Sunt alcoolica

Mesaj de sugarbabe »

Mi-e groaza ca n-o sa pot dormi la noapte.
Avatar utilizator
CRISS99
Veteran
Veteran
Mesaje: 1974
Membru din: 17 Feb 2013, 09:49
Zile de abstinență: 30,06,2014
Contact:

Re: Sunt alcoolica

Mesaj de CRISS99 »

De ce crezi tu ca nu ai sa dormi?
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.
sugarbabe
Boboc
Boboc
Mesaje: 18
Membru din: 05 Mar 2013, 11:22

Re: Sunt alcoolica

Mesaj de sugarbabe »

Pentru ca mi s-a mai intamplat, fortuit ce-i drept, sa nu beau ceva intr-o seara si nu am putut dormi.
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Sunt alcoolica

Mesaj de freedom »

bine ai venit, sugarbabe, iti spun din tot sufletul.
trairile tale sunt foarte asemanatoare cu ale mele si cred ca am putea comunica bine
aici pe forum. desigur ca poti sa traiesti bine in abstinenta, numai ca stii tu, opinia
generala si practica spune ca atunci cand renunti la ceva, trebuie sa pui altceva in loc.
unii am pus AA, altii terapie Alcohelp, altii psihoterapie, familie, biserica, hobby-uri.
in orasele mai mari exista avantajul de a avea tot felul de posibilitati de terapie, dar sunt
variante si pentru comunitatile mai mici. pana la urma depinde de cat de mult iti doresti
sa incetezi bautul. stii cum se spune : cand discipolul e pregatit, maestrul nu intarzie sa apara.
aici ma refer la Dumnezeu, sau la o putere superioara noua insine, asa cum o vede fiecare dintre noi.
forumul, de exemplu, este o putere superioara individului luat la singular.
noi suntem aici si pentru tine, iar tu, prin ceea ce scrii, ne oferi pretioase lectii de viata.

daca mai simti nevoia sa bei, reteta mea e cu apa. eu am facut asta cand eram in criza si dupa
4 pahare de apa baute fortat, imi pierea toata pofta. dar asta era doar o amanare in a nu bea.
rezolvarea problemelor vine din alta parte, dar cel mai bine e s-o iei pas cu pas si zi cu zi.
sloganul alcoolicului abstinent este : "azi nu beau", dupa care vine restul pasilor de crestere a abstinentei.

te imbratisez cu drag si daca ai nevoie de mine in privat, ma gasesti la adresa [...]
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
sugarbabe
Boboc
Boboc
Mesaje: 18
Membru din: 05 Mar 2013, 11:22

Re: Sunt alcoolica

Mesaj de sugarbabe »

Multumesc mult freedom, Iata ca s-a facut 8 si jumatate si n-am baut nimic... bautura nu lipseste din casa. E la indemana mea, dar o urasc. Am stat de vorba cu mama la telefon, am facut lectiile cu copilul cel mic, acum am gasit un film... ma uit la film :)
sica0723
Veteran
Veteran
Mesaje: 649
Membru din: 05 Ian 2013, 09:05
Zile de abstinență: 27,01,2013
Localitate: Bucuresti

Re: Sunt alcoolica

Mesaj de sica0723 »

Bună, sunt Sica!

Te salut şi te felicit ptr primul pas făcut ! Acela de a fi pe acest forum...

Nu o să dau prea multe sfaturi, nu sunt în măsură, am doar 5 săptămâni de abstinenta... Bătrânii sunt cu sfaturi , pardon, cei cu experienţă :D

O seara plăcută!

PS dacă vii la grădiniţă, eu stau sigur în bancă
US 24 h
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Sunt alcoolica

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna sugarbabe ,
Sunt Colea alcoolic si iti spun bine ai venit printre noi.
Eu am baut cam 20 de ani intr-un mod compulsiv , autodistructiv .
Sunt multe de invatat daca citesti topicurile colegilor si cum au reusit ei sa stea abstineti.
Ce sa iti spun....rabdare , si bunavointa (nu vointa ) si multe se pot schimba mult , mult in bine ,neasteptat de bine. :)
O seara frumoasa si ...pe maine :)
Colea , alcoolic abstinent .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Sunt alcoolica

Mesaj de asido1973 »

Bine ai venit pe forum!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Scrie răspuns