021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Rugaminte de la Georgiana

Aici puteti povesti experientele personale.
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Rugaminte de la Georgiana

Mesaj de HOPE »

Ilyuta, dragul de el intotdeauna cu un pas inaintea tuturor.

Georgiana, in primul rand va trebui sa-l faceti sa inteleaga si sa constientizeze ca are o problema. Oricat ati incerca voi sa-l ajutati daca el nu vrea sa colaboreze sunt slabe sanse sa faceti ceva.
Primul pas ar fi sa-i arati forumul, sa citeasca macar cateva din povestile noastre. Poate asa, macar il pui pe ganduri.
Eu va doresc multa bafta!
Fa Rai din ce ai!
gabi168
Boboc
Boboc
Mesaje: 73
Membru din: 30 Oct 2012, 14:11

Re: Rugaminte de la Georgiana

Mesaj de gabi168 »

Buna Georgiana,
In primul rind vreau sa iti spun ca imi pare foarte rau ca familia ta a ajuns in situatia aceasta. Cred ca stiu ce este in sufletul vostru. Din punctul meu de vedere, daca fratele tau nu constientizeaza ca are o problema mare cu alcoolul si nu doreste sa fie ajutat, nu prea sunt solutii. Poti sa faci totusi ceva, poti sa iei legatura cu grupul AA din Galati, uite am gasit o adresa de mail : [...], sa le expui situatia voastra, si poate ca cei din Galati vor incerca sa stea de vorba cu el.
Problema este ca daca fratele tau nu vrea sa fie ajutat nu ai ce face, in schimb puteti face ceva pentru voi, in sensul ca puteti merge la un grupa de codependenti, grup pe care il puteti gasi in Iasi : persoana de contact : Nicoleta - tel. 0332456013 sau [...]. Acolo veti intelege exact cum stau lucrurile cu persoanele dependente de alcool, tot acolo veti putea invata ce puteti face pentru voi si cum puteti si in ce masura puteti sa-l ajutati pe baiat.
Daca mai doresti alte detalii, iti stau la dispozitie.

Gabi
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Rugaminte de la Georgiana

Mesaj de freedom »

draga Georgiana,
la Iasi este al-anon si AA puternic si vei gasi ajutor pentru tine si poate chiar si pentru
fratele tau, in sensul ca ajutor gasesti, dar trebuie gasita calea de a-l face pe el sa se lase
ajutat.
daca poti, caut-o la Iasi pe maica Siluana, te-ar ajuta mult.
http://maicasiluana.blogspot.ro/
http://www.sfintiiarhangheli.ro/maica-s ... a-raspunde
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Rugaminte de la Georgiana

Mesaj de freedom »

scuze, am gresit,se pare ca maica Siluana nu mai e la Iasi, cum auzisem candva.
http://www.crestinortodox.ro/interviuri ... 70458.html
dar e de gasit pe net si oricum, la Iasi sunt oameni minunati in AA si Al-anon,
doar sa mergi la o intalnire si ai sa te simti mult mai bine.
te imbratisez cu drag.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
gabi168
Boboc
Boboc
Mesaje: 73
Membru din: 30 Oct 2012, 14:11

Re: Rugaminte de la Georgiana

Mesaj de gabi168 »

Buna dimineata,
Ilyuta am incercat sa intru la admin, la postarea Georgianei dar nu am reusit. Nu stiu cum sa procedez, daca poate sa intre cineva acolo, sa-i solicite numarul de telefon si eu o sun.

O zi buna
Scrie răspuns