021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sunt Gabi, alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Re: Sunt Gabi, alcoolic

Mesaj de Gladiator73 »

Condoleante Gabi!Imi pare rau pentru pierderile suferite in acest an si iti apreciez barbatia,maturitatea si verticalitatea de care dai dovada in aceste momente grele.E limpede ca nu exista nici un motiv pentru a face loc alcoolului in viata noastra si tu,ca dreptul Iov,serios incercat de viata,dovedesti asta cu prisosinta.Multumesc!
DALIA
Veteran
Veteran
Mesaje: 681
Membru din: 18 Aug 2013, 17:54
Zile de abstinență: 20,08,2013

Re: Sunt Gabi, alcoolic

Mesaj de DALIA »

condoleante!
sunt fara cuvinte... aveti grija de pici!
UNII ISI TIN VIATA IN VULTURI, ALTII VULTURII IN VIATA! Calistrat Hogas
Avatar utilizator
ghita1999
Veteran
Veteran
Mesaje: 864
Membru din: 23 Iun 2013, 23:24
Zile de abstinență: 24,07,2012

Re: Sunt Gabi, alcoolic

Mesaj de ghita1999 »

Prea multe condoleante ai primit tu anul acesta.
In timp ce eu am innecat condoleantele mele in alcool,tu ai facut altceva.
Mai mult de atat nu pot sa spun..Stii ca sunt alaturi..
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Sunt Gabi, alcoolic

Mesaj de Relus »

Cat de cruda este uneori viata si totusi, cat de mult primim in dar de la Dumnezeu.
Condoleante si multa liniste sufleteasca iti doresc.
Incerca sa iei viata asa cum este scrisa,fiecare avem un drum de strabatut,fiecare avem poveri si bucurii de trait.
spesest
Senior
Senior
Mesaje: 122
Membru din: 14 Apr 2013, 22:16
Zile de abstinență: 15,09,2008
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Sunt Gabi, alcoolic

Mesaj de spesest »

Mai intai de toate vreau sincer sa va multumesc tuturor pentru suport.
Am inceput sa scriu pentru ca am o mare problema in ce priveste codependenta mea intr-ale alcoolului. Mi-amintesc ca am mai trecut prin astfel de stari, dar la intensitate mult redusa, atunci cand il vedeam pe taica-meu cum se mucifica in 99% din cazurile in care intra in contact cu alcoolul. Mi-amintesc, de ex., ca anul trecut i-am promis ca-l duc cu masina pana la Braila la intalnirea, anuala de la o vreme, de “n” ani de la terminarea liceului pentru ca intr-un fel presimtisem ca va fi una din ultimele astfel de intalniri. Din pacate nu m-am inselat. Stiam insa ca urmeaza sa se faca praf in fiecare zi a micii noastre excursii. Ma durea doar faptul ca se face de rusine si mai ales ca isi punea sanatatea in pericol. Cu toate astea il intelegeam si mai ales ii acceptam felul de-a bea pentru ca stiam prea bine ce se intampla cu el; imi era oarecum usor s-o fac. Dar acum, intr-un fel pe care nu-l inteleg pe de-a-ntregul ceea ce se intampla cu cumnata-mea (sora fostei neveste), care este alcoolica sadea, ma scoate din minti asa cum nu credeam ca ar putea cineva care are aceeasi boala ca mine s-o faca vreodata. Acum dupa ce ex-a s-a stins, au ramas in aceeasi casa doar piciul meu si cumnata-mea; desi sunt probleme financiare grave in ceea ce priveste casa unde locuiesc (nu vreau sa intru in detalii suprarealiste) ea continua sa bea desi are cei mai galbeni ochi din cati mi-a fost dat sa vad pana cum, varice esofagiene (de unde si niste hemoragii periodice), etc. In ziua inmormantarii lui sora-sa, cam cu o ora inainte de inceperea slujbei, in secunda 2 dupa ce s-a urcat la mine in masina a trebuit sa deschid toate geamurile pentru ca avea preabinecunoscutul miros de butoi cu borhot. In fine, tot tacamul... In mod ciudat, pe masura ce scriu toate astea, resentimentele fata de ea scad. M-ar ajuta grozav absenta lor dar, deh, ele sunt acolo inca.
Intre timp sunt fresh, nebaut si cu dorinta sincera ca, din acest punct de vedere, lucrurile sa ramana asa.
Va tzuc si va mai multumesc inca o data pt gandurile bune.
PS: HELP!!! pt ca uneori imi vine sa-i tai capul. Apropos, toate incercarile mele de pana acum de-a o aduce la AA sau de-a o face sa citeasca ceva literatura de-a noastra au influentat-o in acelasi fel cum ar influenta patzul unei oi din Sibiu, de ex., starea meteo din Falticeni...
One day at the time.
Avatar utilizator
ghita1999
Veteran
Veteran
Mesaje: 864
Membru din: 23 Iun 2013, 23:24
Zile de abstinență: 24,07,2012

Re: Sunt Gabi, alcoolic

Mesaj de ghita1999 »

Te salut,bro!
Mai, da la tine nu se mai termina belele?
Ce sa stiu eu sa iti spun..Am incercat si eu sa imi ajut fosti prieteni si rude si bineinteles ca s-a dovedit a fi o greseala.Cred ca ai nevoie acum de multa toleranta.Si zau ca nu stiu unde sa iti spun sa o cauti.
Dar in cel mai scurt timp va trebui sa te lamuresti ca tu nu o poti schimba pe ea.Si daca consimti ca asta e adevarul ramane sa gasesti o alta solutie.Banuiesc ca pe tine te doare faptul ca piciul tau a ramas pe mana unei alcoolice..Gandeste-te la ea ca la o persoana bolnava,asta e cam tot ce poti face..
Si asa va ramane.
spesest
Senior
Senior
Mesaje: 122
Membru din: 14 Apr 2013, 22:16
Zile de abstinență: 15,09,2008
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Sunt Gabi, alcoolic

Mesaj de spesest »

Salut Ghita,
mi-e mai mult decat clar ca n-am eu cum s-o schimb. Ce ma doare este ca piciul este disperat si chiar daca ii repet ca matusa-sa e un om bolnav (ocazie cu care imi amintesc sa accept si eu asta) el este intr-un conflict interior tipic, epuizant de dureros: pe de-o parte ii este lehamite de ceea ce vede si traieste zilnic acolo, pe de alta o iubeste pe matusa-sa, lucru absolut normal, mai ales ca ea a fost prezenta in permanenta in casa in care a crescut si am locuit si eu o vreme. La toate astea trebuie sa faca fata in anul in care trebuie sa-si ia BAC-ul...
One day at the time.
Avatar utilizator
ghita1999
Veteran
Veteran
Mesaje: 864
Membru din: 23 Iun 2013, 23:24
Zile de abstinență: 24,07,2012

Re: Sunt Gabi, alcoolic

Mesaj de ghita1999 »

Imi trecu prin cap o idee traznita..
Eu unul stiu ca nu as avea inca curaj,dar daca ai sta de vorba cu piciul tau si sa ii povestesti tu despre tine,nu crezi ca poate ar intelege cate ceva despre boala asta?Si daca asta nu crezi ca ar fi de folos,de ce nu te-ai gandi la varianta cu Al-Anon?
E la indemana la voi acolo si sti ca nu e singurul pustan care a trecut pe acolo.
O sa razi,da nu cred ca ti-ar strica nici tie,data fiind situatia..
Tu stii mai bine ce s-ar potrivi..
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Sunt Gabi, alcoolic

Mesaj de Relus »

Of doamne cate necazuri ne sunt date sa le traim.
Esti in avantaj,ai grupurile AA,ai posibilitate de terapie,fetele si Marrius( de la casa alba) te ar putea scoate din acest cerc vicios,salveaza ti puiul cat mai repede.
spesest
Senior
Senior
Mesaje: 122
Membru din: 14 Apr 2013, 22:16
Zile de abstinență: 15,09,2008
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Sunt Gabi, alcoolic

Mesaj de spesest »

Ghita brother, ideea ta m-a traznit si pe mine acum ceva ani; asa ca piciul stie demult ceea ce sunt. Prima data l-am dus la un grup AA acum vreo 7-8 ani dar pe vremea aia n-a priceput mare lucru; se intampla la Casa Alba. Acum mai bine de 2 ani i-am spus povestea bautului meu de la cap la coada, cu toate rateurile si cautarile mele. La final, pentru ca discutia incepuse datorita surorii lui maica-sa a concluzionat ca ea, matusa-sa, n-a facut nimic pentru a iesi la lumina; piciul inca n-avea 16 ani impliniti. Relus draga, m-as fi dus demult la alanon dar intamplarea face ca intalnirea lor sa fie exact in acelasi timp cu grupul AA favorit daca pot sa ma exprim asa. Cel mai probabil ca vinerea asta drept in bratele alanonului clujan o sa aterizez, mai ales ca de ceva vreme sunt omniprrezenti cel putin doi membrii AA, poate si datorita faptului ca acolo sunt mai multe doamne decat la AA. Unii se pare ca incerca din rasputeri sa faca pasul 13, he, he, he...
No va tzuc ca mi se deregleaza fusul orar
One day at the time.
Scrie răspuns