021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sunt Gabi, alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
spesest
Senior
Senior
Mesaje: 122
Membru din: 14 Apr 2013, 22:16
Zile de abstinență: 15,09,2008
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Sunt Gabi, alcoolic

Mesaj de spesest »

Mai intai de toate, buna seara tuturor si bine v-am gasit.
Sunt un alcoolic in recuperare care a pus ultima data gura pe pahar in 15 sept. 2008. Desi sunt clujean si dupa cum poate stiti la noi in oras sunt intalniri AA in fiecare zi, am simtit nevoia (ajutat fiind in luarea deciziei si de o prietena care, de altfel, este si ea membra a acestui forum) sa ma exprim si in alt mediu, dorind totodata sa cunosc oameni noi care au aceeasi problema ca mine si despre care cred, asa cum ii spuneam azi intr-un mail admin-ului, ca au dorinta sincera de a-si schimba viata, de fapt, de a trai-o cu adevarat in sfarsit, renuntand la consumul de alcool. Chiar daca nu beau de mai bine de 4 ani sunt, slava Domnului, constient ca sunt expus acelorasi riscuri ca un alcoolic care a renuntat la consum de o zi. Spun asta avand experienta catorva recaderi care si-au avut originea in propria minciuna, autoamagire, in ideea falsa ca sunt diferit sau ca sunt un soi de alcoolic light si in alte lucruri. Dar despre toate astea voi scrie cu alta ocazie.
Acum vreau doar sa va salut, sa-i multumesc adminului pentru ca mi-a dat acceptul de-a deveni membru al acestui forum si ca simt un soi de bucurie care in mod sigur nu va este straina.
In cazul in care am fost lipsit de coerenta sau prea alambicat in exprimare, e bine sa stiti ca sunt de formatie inginer despre care se stie ca stau, poate, mai prost la acest capitol :)
One day at the time.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Sunt Gabi, alcoolic

Mesaj de asido1973 »

Salut gabi! Bine ai venit pe acest forum!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Sunt Gabi, alcoolic

Mesaj de freedom »

prietena din AA-ul clujean se bucura ca ai reusit sa deschizi acest topic si
te imbratiseaza cu mult drag.
pentru ceilalti trebuie sa precizez ca eu si Gabi ne stim de foarte mult timp,
din abstinenta de dinainte de niste recaderi, asa ca putem spune ca am facut
istorie impreuna. si mai pot sa spun ca de la Gabi se pot invata multe, fiindca
are experienta considerabila atat in bautul compulsiv, cat si in abstinenta senina.
ma bucur ca in sfarsit am un AA clujean alaturi, nu ca Dani ar avea vreo hiba, dar el
nu urmeaza programul AA si uneori imi pune ba mintea, ba rabdarea, ba inima la
grele incercari :roll: (stiu ca Dani nu se supara, ca altfel n-as zice :mrgreen: )

asa ca Gabi draga, bine ai venit printre noi ! :P
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
spesest
Senior
Senior
Mesaje: 122
Membru din: 14 Apr 2013, 22:16
Zile de abstinență: 15,09,2008
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Sunt Gabi, alcoolic

Mesaj de spesest »

Multumesc de primire asido.
Iar tie Freedom, inimoasa cum te stiu, iti multumesc si tie de primire si te imbratisez cu acelasi drag chiar daca ai exagerat usor cu aprecierile (mai putin cele legate de bautul compulsiv :)) Faptul ca din prima zi de inscriere pe forum primesc raspunsuri la topicul meu imi da un sanatos sentiment de securitate si ma incalzeste pe dinauntru. Imi devine clar ca aveam nevoie de voi.
Va multumesc!
One day at the time.
georgeta
Veteran
Veteran
Mesaje: 1376
Membru din: 22 Mai 2012, 12:32
Zile de abstinență: 18,12,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Sunt Gabi, alcoolic

Mesaj de georgeta »

Bine ai venit Gabi ! Sunt convinsa ca un nou membru AA este de bun augur si iti doresc o sedere cat mai lunga si prolifica aici.Astept cu mare nerabdare sa ne impartasesti din experienta ta, alaturi de draga ta prietena .
Cu mult drag !
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Sunt Gabi, alcoolic

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Gabi din Cluj , ca avem un prieten Gabi din Iasi ,
Bine ai venit si multumesc si eu lui Freedom ca a purtat mesajul Alcohelp :) pentru ca am observat de fiecare data cand a scris cineva nou , veneau idei proaspete , foarte bune pentru abstinenta :)
O seara frumoasa Gabi si da , speranta exista :)
Domane ajuta !
Cu respect , Colea alcoolic :)
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
spesest
Senior
Senior
Mesaje: 122
Membru din: 14 Apr 2013, 22:16
Zile de abstinență: 15,09,2008
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Sunt Gabi, alcoolic

Mesaj de spesest »

Georgeta, Colea va multumesc si va imbratisez. Evident ca exista speranta; asta este unul din motivele pt. care mi-am luat acest pseudonim. Si astea sunt spuse de gura unuia care cu aceeasi gura a baut de copil si care a uitat numarul recaderilor din momentul in care a cunoscut AA-ul (2001) A fost un lung moment acum vreo 8 ani cred, cand aproape ca ma resemnasem cu gandul ca voi muri cu sticla de vodca infipta in gura. Eram distrus, deprimat la maxim, praf din toate punctele de vedere; in singur lucru m-a facut sa o iau de la capat: speranta. Mi-e greu, daca nu chiar imposibil, sa-mi exprim in cuvinte recunostinta pentru ca mi-a fost dat acest dar.
Oricum, fara ea, azi nu v-as fi putut scrie nici un cuvant.
One day at the time.
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Sunt Gabi, alcoolic

Mesaj de lazarescu nicolae »

Salut Gabi!

Eu sunt Nicu si sunt alcoolic!
Ma bucur sa te avem printre noi,imi plac alcoolicii
imi placeau si atunci cand beam,imi plac si acum cand nu beau,
intre ei ma simt bine.
Iti doresc sa te simti bine intre noi.
Te imbratisez!
Avatar utilizator
moira
Veteran
Veteran
Mesaje: 858
Membru din: 26 Oct 2010, 11:01

Re: Sunt Gabi, alcoolic

Mesaj de moira »

Buna Gabi!

Eu sunt Moira, si sunt nasa lu' Nicu ;)
Bine ai venit printre noi.
Sunt multi ingineri pe aici ( si eu :oops: ) care cred ca nu se exprima prea bine in scris, dar se intelege intelege pana la urma ce spun :lol: ..... Glumesc, am vrut sa spun ca ai fost coerent. Bine ai venit si felicitari ca ai reusit sa te opresti din baut!
spesest
Senior
Senior
Mesaje: 122
Membru din: 14 Apr 2013, 22:16
Zile de abstinență: 15,09,2008
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Sunt Gabi, alcoolic

Mesaj de spesest »

Moira, Niculae va imbratisez si eu.
Spun asta cand se iveste ocazia la AA si este valabil si aici: nu cred ca pot gasi un mediu in care sa ma simt mai acasa si mai intreg decat intre alcoolici in recuperare, indiferent de tipul de recuperare folosit. Si acum ca sa-ti raspund si tie Moira, unul din lucrurile care-mi plac in AA, la Crucea Albastra si in grupurile de alcolici care doresc sincer sa renunte la baut e ca ma pot intelege cu ei dincolo de cuvinte. E clar ca ne "stim" chiar daca nu ne cunoastem bine sau deloc si, cum spuneam si la inceput, mie unuia imi confera un sentiment de siguranta (legat de consumul de alcool, desigur) pe care nu l-am mai intalnit nicaieri.
One day at the time.
Scrie răspuns