021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Buna ziua tuturor !

Aici puteti povesti experientele personale.

elina
Boboc
Boboc
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Buna ziua tuturor !

Mesajde elina » 28 Iun 2013, 20:13

buna seara draga Nelida!
Am trecut sa te salut si sa iti doresc un weekend senin si linistit.
Ma bucur ca in sfarsit am vorbit aseara si abia astept sa ne cunoastem.
te imbratisez cu drag Elina

Sunt autorul acestui subiect
nelida
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 17,05,2013
Zile de abstinență:

Mesajde nelida » 01 Iul 2013, 06:14

Buna dimineata,elina!Cum ti-ai petrecut sfirsitul de saptamina?

ghita1999
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 24,07,2012
Zile de abstinență:

Mesajde ghita1999 » 01 Iul 2013, 17:43

Buna!
Ca in fiecare marti,eu plec la ora 17.00 la grup.
Daca si cand vrei.stii tel..

nelida
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde nelida » 03 Iul 2013, 06:30

Buna dimineata,dragi colegi!
Ieri a fost o zi mai importanta pentru mine.Am reusit sa ajung la sedinta AA de la Alba.Am avut emotii,mi-a fost si putin rusine,pentru ca oricum,sunt femeie dar,am trecut si peste astea.Rusine trebuia sa-mi fie cind beam pe sub ascuns si duceam galeata la gunoi de dimineata,iar cind ma intorceam ,era si berea-n ea. :oops: .Am cunoscut oameni minunati acolo,care te inteleg si vor sa te ajute,dar voi stiti toate astea.Mie imi pare bine,m-am mai linistit,incep sa gindesc si sa vad lucrurile,ce e in jurul meu,mai diferit.
Stiu ca cineva acolo sus ma iubeste si ca El lucreaza prin oameni.Multumesc lui Ghita ca ma ajutat sa ajung acolo,si ma voi mai duce in continuare.

sorel
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 22,06,2013
Zile de abstinență:

Mesajde sorel » 03 Iul 2013, 07:26

:D Felicitari Nelida!Ai spart gheata,cum se spune,eu inca nu,dar o sa-mi vina si mie randul. :lol:Dumnezeu din cer vegheaza asupra noastra.Sa ai o zi binecuvantata si abstinenta senina! :D
Cu drag:Sorel

Relus
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 27,12,2010
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 4 ani

Mesajde Relus » 03 Iul 2013, 18:31

Cat de mult ma bucur pentru tine.
Citindu te zilnic ,simt cat de motivata esti pentru mentinerea abstinentei,draga mea aceste sedinte,drumul pana acolo,si oamenii pe care ii vei simti trup si suflet langa tine ,iti vor usura foarte mult zilele de abstinenta,vei trece mult mai usor peste unele stari care apar din cand in cand chiar daca noi nu ni-le dorim.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 04 Iul 2013, 05:59

:D Buna dimineata, Nelida! :D Ma bucur si eu foarte mult ca ai ajuns la grup si mi-am adus aminte de prima mea sedinta AA, acolo unde am fost invitati de Old Tudor si am ajuns cu emotii cu mai multi prieteni de pe forum.Poti sa-ti inchipi ca atit cit sunt eu de guraliv si velel, atunci cind mi-a venit rindul sa citesc din preambul(nu stiu daca am spus corect, poate ma corecteaza cineva :D ) am fost atit de gituit de emotii incit m-am blocat si lacrimile au inceput sa-mi curga pe obraji.In fine, a trecut momentul, m-am eliberat de toate si toate acele invataminte daruite de Old Tudor si apoi si de altii, au lucrat iar peste citeva zile voi fce un an si jumatate de abstinenta(echivalent pentru mine a multi ani , atit de grava si de veche era problema mea cu alcoolul) :o :-( :-( :-( In fine, inca odata iti spun cit de mult ma bucur si tine aproape, deoarece aceasta este CALEA.
Cu mult drag te imbratisez,
ilyuta :D :arrow:
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

nelida
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde nelida » 04 Iul 2013, 06:50

Buna dimineata Iliuta si bine ne-am regasit ;)
Si eu ma bucur foarte mult ca am reusit sa fac asta,in primul rind pentru mine dar,am primit si ajutor de la niste oameni minunati.Cind am ajuns acolo si eu eram cumva speriata mai ales ca eram singura femeie intre ei.Acum mi-a trecut,sunt mai linistita,iar creierul asta al meu care mi-a mai ramas ,incepe sa lucreze.
Am ramas foarte surprinsa aseara cind am primit banutul cu rugaciunea de seninatate si 2 luni de abstinenta,pe care inca nu le amdar sunt foarte sigura ca le voi depasi cu bine.
Te imbratisez cu drag si abstinenta lunga si senina sa avem.

Am vrut sa scriu la tine dar m-am incurcat.O zi buna iti doresc. :) :)

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 04 Iul 2013, 17:37

:D Buna Nelida!Nu are importanta unde ai scris si cel mai important este sa scrii. :D
Apropos de faptul ca erai singura femeie la grupul AA, trebuie sa fii mindra ca ai avut puterea si curajul sa mergi acolo.Vin eu cu o intrebare retorica si anume:oare cite femei nu se pierd si beau pe ascuns, neavind curajul tau? :o :-( :-( :-( Iti inchipui ca nu esti singura si ca tine sunt mii dar ascunzind boala nu fac decit sa-si grabeasca sfirsitul. :o :-( :-( :-(
Asa cum am invatatde la old Tudor, cea mai importanta persoana ESTI TU, la momentul actual si trebuie sa ai grija de tine, sa te ierti si sa-ti faci tie bine prin asta fiindu-le bine tuturor celor pe care ii iubesti.
Te imbratisez cu mult drag si ma bucur enorm ca ai vazut si tu CALEA pe care Dumnezeu de fiecare data ne-o arata , numai ca de multe ori noi i-am intors spatele.
Te mbratisez cu mult drag.
Ilyuta :D :arrow:
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

elina
Boboc
Boboc

Mesajde elina » 04 Iul 2013, 21:00

buna Nelida!
stiu ca ai inteles motivul pt care nu am putut ajunge la grup. As fi vrut sa fiu acolo mai ales ca stiam ca vii si am stabilit la telef sa ne vedem la grup.Doar ca atunci eram doar 'in probe la servici". De luni "sunt cu acte" ;) Am sperat sa pot pleca mai repede dar nu s-a putut. Stiu ca colegii nostri de la grup au avut "grija de tine" ;) .Stiu cum e la inceput, am trecut si eu prin asta.Apoi in timp ajungi sa iti doresti sa mergi la grup sa poti vorbi deschis despre problema noastra, sa mai inveti din experientele altora, sa poti impartasi orice problema care te framanta si nu o poti discuta cu altcineva, sa te eliberezi de "secrete bine pazite"etc. Important este ca "ai spart gheata"!!! Ma bucur sincer pt tine si ma bucur ca totusi am reusit sa ne cunoastem si sa povestim chiar si numai 10 min.
O seara placuta iti doresc!

Înapoi la “POVESTEA MEA”