021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna ziua tuturor !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
nelida
Veteran
Veteran
Mesaje: 270
Membru din: 21 Mai 2013, 21:45
Zile de abstinență: 17,05,2013

Buna ziua tuturor !

Mesaj de nelida »

Buna, sunt Nelida. Am aflat de la fiica mea de acest forum pe care il urmaresc de 2 zile si intamplarile pe care le-am citit mi-au dat si mie curaj sa-mi scriu povestea. De la 18 ani consumam alcool, nu in fiecare zi, dar cand aveam ocazia nu dadeam inapoi. Beam impreuna cu prietenii si la chefuri. Anii au trecut ,m-am casatorit , am avut 2 copii si un loc de munca. De cate ori ieseam de la munca ma opream pe la magazin dupa o sticluta de bautura , pe care o beam acasa , chiar si pe sub ascuns. Dupa catva ani au inceput certurile cu sotul din cauza alcoolului. Atunci cand beam eram alta, saream tot timpul la scandal, aveam chef de plecare ..si multe altele. Asa au trecut anii, cu abtineri de la bautura si cu alte inceputuri. Toate acestea au dus la divort, copiii ramanand cu el.
Am fost internata de vreo cateva ori la un spital de psihiatrie pt tratament, dar degeaba. Anii au trecut, unul mai bun, altul mai rau, iar nu nu ma lasam de bautura. Stiam ca nu e bine, dar nu ma puteam abtine. Daca cineva ma facea alcoolica imediat ma enervam si nu recunosteam deloc. Poate ca nici nu stiam prea bine ce inseamna sau nu vroiam sa stiu.
Anul trecut , in septembrie, din cauza greutatilor si a unor intamplari nefericite, am cazut intr-o depresie grava. Unde sa-mi innec necazurile??..In bautura!. Am tinut-o asa 2 saptamani. Ma trezeam dimineata cu gandul la bautura, beam toata ziua, pana seara. Dimineata reluam, vroiam sa mor.Cand am vrut sa ma opresc era prea tarziu. Slabisem mult, aveam frisoane, nu puteam manca.Am intrat intr-o perioada de sevraj. Am avut noroc cu copiii mei , care dupa o discutie, ne-am hotarat sa ma internez intr-o clinica privata. Am stat 19 zle, mis-a facut tratament pt dezgust si depresie( medicamentos). Tratamentul a durat 6 luni in care nu am pus strop de bautura in gura. Terminandu-l o luna de zile mi-am vazut de treaba. De Sarb. Pastelui mam gandit ca daca as bea un pahar de vin nu s-ar intampla nimic. Dar nu a fost asa. Dupa vin a venit berea, apoi tuica.Si iarasi am luat-o de la inceput.
Acum sunt 10 zile de cand nu am baut alcool. Eu cred ca d-voastra ma puteti ajuta in legatura cu acest viciu. Sunt persoane importante si mai ales copiii mei pe care nu mai vreau sa-i fac sa sufere. Acum recunosc ca sunt alcoolica si doresc din suflet sa ma sprijiniti sa pot fi mandra de mine si sa pot duce o viata linistita in continuare fara bautura.
Va multumesc mult! Nelida.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna ziua tuturor !

Mesaj de asido1973 »

Draga Nelida , povestea ta , este povestea multora dintre noi. Multi dintre noi, am trait ceea ce tu ai trait! Dar pentru multi dintre noi, a existat o sansa, o sansa la o noua viata!
Am trecut prin multe si am tras multe datorita consumului de alcool! Astazi cand iti scriu tie , am 3 ani si 8 luni de anstinenta! Asta este sansa depsre care iti vorbeam, se poate si sunt sigur ca si tu poti daca vrei!
Ai adresa de mail , [...] . Poti scrie si aici si pe forum, cand vrei. Daca esti din zona Bucuresti , Targoviste , te pot indruma la niste centre de tratament , unde totul este gratuit. Daca esti din alta zona, sunt grupuri AA , sau alte forme de tratament!
Sigur ai unde sa mergi , daca vrei!
Cel mai important lucru , l-ai facut astazi pe forum. Ai recunoscut ca ai o problema , ca esti alcoolica. Se poate, sigur vei reusi. Acesta e primul pas, si cel mai important! Ramai alaturi de noi pe acest forum!
Eu iti spun din toata inima, Bine ai venit!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Buna ziua tuturor !

Mesaj de freedom »

te imbratisez cu drag, Nelida draga si iarta-ma ca acum scriu atat de putin, insa trebuie sa
plec sa fiu la ora 21 undeva si nu mai pot sa raman pe forum.
si eu sunt femeie si alcoolica abstinenta, ba chiar am si alte comportamente compulsive pe care
cu ajutorul lui Dumnezeu si a programului de 12 pasi incerc sa mi le vindec pas cu pas si zi cu zi.
sloganul de baza este : "eu nu beau astazi"-asta e principiul cel mai important.
aici ai sa gasesti intelegere, sprijin, solidaritate si noi la randul nostru, vom invata de la tine.
bine ai venit printre noi si iti multumesc.
cu drag,
freedom
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
nelida
Veteran
Veteran
Mesaje: 270
Membru din: 21 Mai 2013, 21:45
Zile de abstinență: 17,05,2013

Re: Buna ziua tuturor !

Mesaj de nelida »

Draga Asido1973, iti multumesc pt incurajare! Mi-a fost putin greu sa scriu, dar ma bucur ca am reusit! Abia acum invat sa folosesc calculatorul , de aceea e dificil pt inceput..dar o sa ma descurc incetisor. Eu sun din Alba..Din pacate in apropierea orasului meu nu exista grupuri AA..Citind povestile de pe forum simt ca aici voi fi inteleasa si sustinuta. Este mult mai usor sa vorbesc cu persoane care stiu ce inseamna aceasta dependenta. Multumesc inca o data!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna ziua tuturor !

Mesaj de asido1973 »

Draga nelida! Anult trecut prin luna august, am trecut prin Alba! Acolo am intalnit un baiat, de pe forum. Doar ce intrase, si la fel ca si noi, avea probleme grave cu alcoolul. Astazi acel baiat, este bine, este abstinent, si dintr-un alcoolic, a ajuns un sportiv care face performanta! Viata este minunata, si poate fi si altfel! Te asigur de asta!
Aici sunt multe femei, care au reusit. Sigur o sa poti si tu. ramai aproape de noi! Cu drag, asido!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
nelida
Veteran
Veteran
Mesaje: 270
Membru din: 21 Mai 2013, 21:45
Zile de abstinență: 17,05,2013

Re: Buna ziua tuturor !

Mesaj de nelida »

Draga freedom, iti multumesc pentru primirea calduroasa! Ma voi interesa despre programul 12 pasi si sloganul "eu nu beau astazi" il voi folosi si eu ! Multumesc pt sprijin!
georgeta
Veteran
Veteran
Mesaje: 1376
Membru din: 22 Mai 2012, 12:32
Zile de abstinență: 18,12,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Buna ziua tuturor !

Mesaj de georgeta »

Bine ai venit, draga Nelida!
Daca ai citit cat de cat pe forum, ai vazut ca sunt aici si femei care au aceasta problema cu alcoolul .Nu trebuie sa-ti fie rusine, alcoolul nu-si alege victimile doar printre barbati, el nu face diferente de sex, varsta, pozitie sociala sau altele.Ce trebuie sa intelegi este ca toti incercam sa stam cat mai departe ,sa nu ne luptam cu el pentru ca alcoolul intodeauna va iesi invingator .Singura solutie este sa fim abstinenti!
Cu mult drag !
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Buna ziua tuturor !

Mesaj de dani »

Buna Nelida si bine ai venit pe forumul Alcohelp!


NUMAI TU SINGUR POTI REUSI; DAR NU POTI REUSI DE UNUL SINGUR !

Acesta este unul din sloganurile AA.Abstinenta nu este o diploma pe care o data obtinuta sa o punem pe un perete si sa ne mandrim cu ea,din contra ea trebuie ``glazurata``si intarita prin discutii cu alti alcoolici(la telefon sau la un grup de terapie),lecturi din domeniu si in cazul de fata scrierea pe acest forum.

De ce nu te-ai putut opri dupa primul pahar ?
De ce bautorul problema respectiv alcoolicul nu poate stapani bautul ? De ce nu se poate opri ? Vom vedea ca vointa individului nu poate fi implicata si iata de ce : in procesul chimic complicat de descompunere a alcoolului, se afla o veriga intermediara - acetaldehida - o substanta extrem de toxica care in cazul bautorului social se descompune pana la CO2 si H2O, produsi ce se elimina din organism. In cazul bautorului problema, al alcoolicului printr-un determinism genetic se intampla cu totul altceva : acetaldehida se combina cu dopamina care se gaseste in creier, si care in prezenta unei enzime monoaminoaxidaza are ca rezultat o substanta opiacee de tip heroina /THIQ/ ce se acumuleaza in creier si este responsabila de comportamentul addictiv. La primul pahar omul se simte relaxat, bine dispus si in control, dar substanta fiind activata de alcool apare un fenomen fizic care poate fi definit ca o intensa si nestapanita dorinta sau nevoie pentru al doilea pahar. Al doilea pahar va creste aceasta dorinta, al treilea si mai mult al patrulea… etc. si alcoolicul nu se va mai putea opri. Deci cheia intelegerii lipsei de control este ca aceasta apare dupa primul pahar. De aici afirmatia ca pentru un alcoolic un pahar este prea mult iar o suta nu-s destule.
Deci mai simplu avem o ``supapa``ce se deschide dupa primul pahar si apoi mergem spre un consum necontrolat.Ca sa evitam acest prim pahar avem un alt slogan si anume: AZI NU BEAU !.De ce azi si nu toata viata ? Pentru ca oricine e in stare sa nu bea 24 de ore,sarcina de a nu bea toata viata e ceva ce ni s-ar parea ceva imposibil de dus.Si asa zi dupa zi ne construim o viata in abstinenta compusa din mici victorii.

Boala numita alcolism ii cuprinde deopotriva si pe cei cu masterate si n facultati ca si pe omul simplu,aici nu facem diferenta ca unul e ministru iar altul (adica eu ) e taximetrist.In aceasta lupta toti suntem egali ,toti suntem niste frati si surori prinsi intr-o lupta comuna.Traim din plin Azi-ul de 24 de ore abstinent.

Daca ai posibilitatea sa mergi la un grup AA este foarte bine si iti recomand sa o faci.Daca nu, tine aproape de noi ca SE POATE !.Eu doar cu acest forum am un an si o luna de cand nu mai beau.Iti recomand sa citesti :

BIG BOOKo poti citi aici:
http://www.scribd.com/fullscreen/542005 ... do24l5eqtw
Imagine

sau VIATA FARA BAUTURA!aici:
http://www.scribd.com/fullscreen/84877026

O seara minunata iti doresc!
Cu respect Dani
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
moira
Veteran
Veteran
Mesaje: 858
Membru din: 26 Oct 2010, 11:01

Re: Buna ziua tuturor !

Mesaj de moira »

Buna seara Nelida!
Felicitari pentru curajul de a ne scrie si pentru faptul ca ti-ai recunoscut problema pe care o ai vis a vis de consumul de alcool. Iti spun bine ai venit printre noi. Aici, pe acest forum, sunt cei cativa oameni pe care eu m-am sprijinit si am reusit sa ma opresc din baut, si la care tin foarte mult.
Iti doresc sa reusesti si tu, sa ramai printre noi si sa ne bucuram impreuna.
Moira
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Buna ziua tuturor !

Mesaj de freedom »

avem un prieten in AA-ul clujean, care locuieste in Sebes.
e abstinent de vreo 9 ani si cunoaste bine programul.
daca vrei, pot sa te pun in legatura cu el si pot sa mai intreb la noi
ce este deja, sau ce proiecte sunt pentru Alba.
te imbratisez cu drag si sa nu-ti fie frica de nimic, ca Doamne Doamne
te iubeste si pe tine ca si pe noi si te va ajuta.
iar daca vrei sa vii la Cluj, aici iti stau la dispozitie.
de fapt, in josul postarii acesteia e adresa mea de mail si daca-mi scrii
in privat, putem face schimb de numere de telefon si vedem ce posibilitati de
intarire a abstinentei ai aici la Cluj.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Scrie răspuns