021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna ! Sunt Elina alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.
Avatar utilizator
ghita1999
Veteran
Veteran
Mesaje: 864
Membru din: 23 Iun 2013, 23:24
Zile de abstinență: 24,07,2012

Re: buna! sunt elina alcoolica

Mesaj de ghita1999 »

Salut din nou!
Tot numarul ala de tel il ai??
M-a rugat nelida sa ti-l trimit pe al ei,te rog verifica-ti mesajele..daca ai schimbat nr,trimite-mi tu un mesaj pe tel meu si iti retrimit eu,asta in cazul in care nu ai primit deja mesajul! :D :D Ce aiurea suna :D :D
O seara buna!
Avatar utilizator
ghita1999
Veteran
Veteran
Mesaje: 864
Membru din: 23 Iun 2013, 23:24
Zile de abstinență: 24,07,2012

Re: Buna ! Sunt Elina alcoolica

Mesaj de ghita1999 »

Astazi era sa o punem pe colega de grup nemotivata :D :D
S-a dovedit ca avea motiv sa lipseasca si inca unul bine intemeiat!
Era la serviciu!Si cu toti ne-am bucurat,mai ales ca stiam ce i se intamplase la prima incercare.
Vezi,Elina,eu cred ca Dumnezeu nu a vrut sa primesti jobul ala si probabil stia el de ce..poate ca acum iti dai si tu seama mai bine.
Iti uram succes in noul tau loc de munca si tre sa vorbim,eventual sa mutam ora la grup,ca sa participi si tu.
nelida
Veteran
Veteran
Mesaje: 270
Membru din: 21 Mai 2013, 21:45
Zile de abstinență: 17,05,2013

Re: Buna ! Sunt Elina alcoolica

Mesaj de nelida »

Buna dimineata,elina.
Stiu ca esti ocupata cu serviciul dar spune-ne si noua cum iti merge si cum te simti acum.
elina
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 04 Mar 2013, 22:28

Re: Buna ! Sunt Elina alcoolica

Mesaj de elina »

buna seara dragilor!
mersi Ghita de succes! ideea cu mutatul orei nu e rea mai ales acum vara. Mi-ar place sa pot ajunge si eu la grup mai ales ca acum vine si Nelida. Am nevoie de grup si acolo ma simt "ca acasa".
Nelida draga mea, ma simt foarte bine, un pic obosita, e cam lung programul dar e foarte bine. Cum spunea Ghita si Fredom, Dumnezeu nu a vrut sa primesc jobul alalalt ( si am inteles si de ce ;) ). Ma acomodez destul de repede zic eu. Deocamdata nu pot intra pe forum de la servici, dar in timp nu va fi nici o problema.
Va imbratisez pe toti cu drag !
Avatar utilizator
ghita1999
Veteran
Veteran
Mesaje: 864
Membru din: 23 Iun 2013, 23:24
Zile de abstinență: 24,07,2012

Re: Buna ! Sunt Elina alcoolica

Mesaj de ghita1999 »

Pai tre sa vedem daca putem sa intarziem ora ,si asta numai daca vb cu cei care ne dau spatiu..
Iti place la serviciu?
Pt forum,io zic sa-ti iei un tel cu net si poti sa scrii si de la munca.. :D :D
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Buna ! Sunt Elina alcoolica

Mesaj de dani »

O zi buna si senina Elina.Ce mai faci,cum o mai duci ca nu ne-ai mai scris de mult.Ti-am gasit povestea pe prima pagina si as vrea sa o pun si aici deoarece sunt unii,ca de exemplu eu ce trec mai rar pe acolo.
Deci pentru cei ce nu au citit-o ,iata povestea Elinei,o poveste impresionanta:


Am ales-ADIO ALCOOL
Mesajde elina

M-am decis sa-mi spun povestea mea mai pe indelete aici, cu toate ca nu o consider de succes, dar pot afirma ca am ales un drum nou-'"abstinenta!" nu mai vreau sa merg pe drumul infricosator si intunecat , pe care l-as numi "drumul nebuniei si al mortii" alaturi de "prietenul meu alcoolul".

Provin dintr-o familie cu o mama alcoolica si un tata care era sever si violet la manie. Copilaria mi-a fost umbrita de betiile mamei mele pe care copil fiind incercam sa le ascund tatalui meu pentru a evita scandalurile. Veneam de la scoala cu inima stransa gandindu-ma in ce stare o gasesc pe mama mea si ce am de facut...curatenie, focul in soba, sa termin mancarea in cazul in care nu era compromisa, sa schimb lenjeria asta cand mama mea vomita, sa fac tot ce se putea face ca atmosfera sa fie mai primitoare, sa pot sa-i spun tatalui ca mama "s-a culcat putin pt ca e obosita, nu ca am gasit-o iarasi beata". La scoala rezultatele mele erau bune dar tatal meu era tot nemultumit comparandu-ma mereu cu alti copii. M-am casatorit de tanara la 19 ani, dupa primul an de facultate tanjind cred dupa o viata linistita, dupa o securitate fizica si emotionala, care in familia mea nu prea era si nu am gasit-o nici alaturi de fostul meu sot.

Paradoxal este ca am devenit si eu alcoolica. Am inceput sa consum alcool in facutate ocazional la petreceri, alaturi de fostul meu sot si de gasca de prieteni, petreceri care uneori se incheiau cu abuzuri de alcool. Timpul a trecut, profesional pot sa afirm ca eram implinita, au inceput neintelegerile cu fostul meu sot, despartiri si impacari, cu chefuri mai mult sau mai putin de imbibate cu alcool.
Dumnezeu mi-a daruit un copil la un moment dat si pot sa spun ca acei 2 ani cat am stat in concediu de crestere a copilului au fost cei mai minunati din viata mea. Acel " pui de om" mi-a captat intreaga atentie si tot universul meu se invartea in jurul lui. Apoi, incet dar sigur lucrurile au luat-o razna, au inceput consumurile in fiecare weekend cu prietenii, vara la gratare si plaja, iarna acasa la remi sau carti, zilnic dupa orele de servici pt "relaxare si destindere". Nevoia de alcool, dorinta de a bea o simtem deja acut, la sevici imi era greu sa fac fata (nu stiam si nu am descoperit decat mai tarziu ca am nevoie de o "doza"pt a functiona normal), apoi am inceput sa beau pe ascuns, nu mai imi ajungea cat consumam "la vedere". Am renuntat la servici intr-o conjunctura favorabila mie, cel putin asa credeam atunci, se intrevedea o afacere a mea ( care s-a dus pe apa sambetei) si ma amageam si minteam ca o sa beau normal, doar din cand in cand, ca adevaratul motiv pt care eu beam era stresul de la servici si problemele de acolo care imi provocam insomnii pe care le tratam cu alcool. Mai departe a urmat perioada de "iad alcoolic", prietenia mea fatidica cu alcoolul m-a invins. A urmat o perioada in care se alternau perioade de abstineta fortata, perioade in care incercam sa imi contolez bautul, internari si bineinteles perioade in care scapam lucrurile de sub control si ma retrageam singura intr-un apartament unde eram doar eu si sticlele mele, unde consideram ca pot "bea pe ascuns" si nu ma vede nimeni.

Viata mea era un calvar, o lupta crancena cu mine insumi si cu cei din jur, o lupta in care eram mereu infranta. Sentimentele de vinovatie, rusine, remuscarile, parerile de rau ma copleseau, in strafundul fiintei mele stiam ca trebuie sa fac ceva, dar nu stiam nici ce sa fac nici cum sa fac, ma invarteam intr-un labirint din care nu gaseam iesirea. Am avut si o tentativa de suicit esuata cand eram intr-una din abstinentele mele fortate am inghitit toate somniferele prescrise pt o luna cu o sticla de vin,intr-un moment in care agitatia, nelinistea, resentimentele, remuscarile si rusinea ma inebuneau, nu intelegeam de ce ma simt asa doar nu beam de 2 luni . Ultima '"escapada alcoolica" a tinut 5 zile Eram singura, ingrozita si speriata, ma oprisem din baut, sevrajul incepuse, simteam ca imi pierd mintile, ma copleseau sentimentele de vinovatie si rusine, care se accentuau cand mi se spunea “esti pierduta si o sa ajungi cu betivii in santuri”, “esti o betiva nenorocita”, “vorbele unui betiv nu valoreaza nici cat o ceapa degerata”, “ce-ti trebe AA? Daca aud aia cat bei te pun presedinta lor” ( sunt SMS-uri ce le primeam si le-am salvat pe telefon).

Nu stiu cum, probabil Dumnezeu mi-a dat un moment de luciditate si curaj, sa apelez in acest context la AA.
De 8 luni alcoolul nu mai face parte din viata mea. A ramas umbra dureroasa a trecutului meu, un trecut pe care nu pot sa il neg, nu vreau sa il neg ci sa-l accept ca fiind cea mai importanta lectie a vietii mele….

Datorita programului Sf Dimitrie si AA-ului, am inteles, in sfarsit, ca e nevoie de o schimbare de atitudine, o schimbare a modului de a gandi si accepta viata. Invat sa ma accept asa cum sunt, cu bune si rele, cu calitati si defecte, invat sa am rabdare cu mine sis a nu ma judec prea aspru, sa ma “eliberez” de secretele trecutului meu de alcoolica activa impartasindu-l cu cei ce ma inteleg, sa vad realitatea asa cum este si nu cum mi-ar place mie sa fie. Invat sa discern intre ceea ce pot schimba si ceea ce nu pot, iar in acest caz sa-mi accept neputinta pentru a putea merge mai departe impacata.
Ii multumesc la Dumnezeu ca mi-a dat sansa unei noi vieti de care am inceput sa ma bucur, ma rog ca drumul recuperarii sa fie continu si fara obstacole si sper ca linistea si seninatatea sa ajunga si la mine asa cum a ajuns si la multi dintre voi.

elina
Boboc
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ! Sunt Elina alcoolica

Mesaj de Relus »

la conventia AA de la Bucuresti mi am luat" avan"(sunt destul de timida) si am mers catre o doamna care era din orasul tau.
M am recomandat si am intrebat -o daca este Elina de pe forum,a fost mirata si mi a raspuns ca nu ,dar oricum creeasem o stare de confuzie destul de mare ,fiica doamnei se numea asa.
Pana la urma ne am lamurit ce si cum si ne am simtit bine impreuna.
Timp sa fi fost ca povestile noastre nu s ar fi terminat nici azi :lol:
Sper si imi doresc sa fii bine.
Doamne ajuta!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Buna ! Sunt Elina alcoolica

Mesaj de colica zis alcoolica »

Mi-a placut mult povestea ta Elina ....sunt atat de apropiate povestile noatre , incat tocmai aceasta asemanare ne face sa fim mai uniti , sa fim impreuna .
...si inainte imi aduc aminte ca incercam cu tot dinadinsul sa fiu special , sa fiu altfel , sa ies in evidenta .
Acum , cum spunea Staval , eu caut acel echilibru chiar al monotoniei , fara extraordinar (cred ca imbatranesc :oops: :lol: )
Astept sa te citesc !Te imbratisez cu drag ,
Colea alcoolic :)
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
elina
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 04 Mar 2013, 22:28

Re: Buna ! Sunt Elina alcoolica

Mesaj de elina »

buna dimineata dragii mei!!
in sfarsit am reusit sa intru iarasi pe forum. Nu am mai intrat din motive bine intemeiate. Mi s-a stricat laptop ul si de la servici nu pot intra. Mi-a fost dor sa va citesc, mi-a fost dor de voi toti care sunteti ca mine si ma intelegi, pt ca avem aceleasi trairi, emotii si sentimente. Nici la grupuri nu am mai fost nici la Alba, la Hunedoara sau Cluj din acelas motiv al lipsei de timp din cauza serviciului care mi-a ocupat toata ziua. Resimt un pic oboseala, mi-au lipsit grupurile AA dar ma bucur ca mi s-a schimbat programul de lucru voi avea timp si pt mine , pt grupuri si familie .
A mai trecut o luna de abstinenta si sunt fericita si multumita de micile mele realizari.
Va imbratisez pe toti!!! O zi senina va doresc!!!
Avatar utilizator
ghita1999
Veteran
Veteran
Mesaje: 864
Membru din: 23 Iun 2013, 23:24
Zile de abstinență: 24,07,2012

Re: Buna ! Sunt Elina alcoolica

Mesaj de ghita1999 »

Bine ai (re)venit!
Si te asteptam si la grup,ca se simte Nelida minoritara..Asa cum te simteai tu odinioara..stii cum e.
Noroc ca am dus-o la Cluj si pe ea si acolo nu s-a mai simtit singura..
Ce sa iti mai spun..Incercarile ni le da Dumnezeu,fiecare cumpana trecuta cu bine te va intari,
Stiu ca nu ti-a fost usor in perioada asta,fara grup,fara forum..
Eu am incetat demult sa mai caut sa inteleg voia Lui,nu o mai fac nici macar in legatura cu mine,dar stiu ca are El un plan pentru toti..
Scrie răspuns