021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna ! Sunt Elina alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.
nelida
Veteran
Veteran
Mesaje: 270
Membru din: 21 Mai 2013, 21:45
Zile de abstinență: 17,05,2013

Re: Buna ! Sunt Elina alcoolica

Mesaj de nelida »

Buna ,Elina.
Ma bucur ca s-au rezolvat problemele si o sa poti veni la grup.Macar atunci n-o sa ma mai simt singura
si stiu ca si tu abia astepti.Te sarut :lol:
elina
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 04 Mar 2013, 22:28

Re: Buna ! Sunt Elina alcoolica

Mesaj de elina »

bine v-am regasit dragilor!
Nu am mai intrat cam demultisor pe aici, dar nu am uitat ca existati, ca avem aceias problema si ca oricand ar aparea o tentatie m-ai ajuta cu tot ce se poate. Era o vorba ceva de genul... prieten e acela pe care-l suni dupa un an si vorbiti si va ajutati ca si cum ar fi trecut o zi...

azi am simtit in mod deosebit nevoia de a scrie aici,de a impartasi cu voi sentimentele mele!
acum un an in dimineata zilei de 24 octombrie 2012 ma uitam la sticla de angeli din care bausem seara vreo 300 si am decis sa o dau mamei mele spunandu-i sa nu o arunce la chiuveta dar sa o puna bine. M-a costat ceva sticla asta, seara in 23 am cerut un comision la taxi deci cu cursa cu tot vreo 60 lei. Incercam sa nu mai beau dar tremurul, agitatia, frica, nelinistea ma inebuneau asa ca am cedat ispitei. Totusi am reusit sa nu o termin, ceea ce era o realizare pt mine spunindu-mi ca acum m-am linistit, nu mai tremur si mie si somn asa ca am decis sa ma pun l-a somn, lasand sticla pe noptiera asa ca o masura de siguranta, in caz de ceva...si uite asa a inceput abstinenta mea!
A trecut un an cu bune, cu mai putin bune, un an in care am reusit sa nu beau. Am inteles ca orice problema, orice necaz sau greutate nu o rezolv daca beau. Obisnuiec sa imi spun asta destul de des. Daca nu beau am sanse sa rezolv cutare lucru sau problema, dar daca beau sigur nu o rezolv, din contra intru iarasi in acel cerc vicios incep remuscarile, vinovatia, teama si apoi nu ma mai pot smulge. Am inteles ca trecutul nu-l pot schimba si pt ca a fost asa cum a fost imi dau seama ce fericita si linistita sunt acum. Sunt fericita pt ca imi dorec ceea ce am, ma bucur de ceea ce am! Am invatat sa fiu mai blanda cu mine, mai intelegatoare si sa ma accept asa cum sunt!Inteleg in sfarsit ca fericirea, linistea trebuie cautate in interiorul tau si nu in exterior.

Va imbratisez Freedom, Nelida, Ghita si pe voi ceilalti pe care va cunosc doar virtual! imi pare rau ca nu am ajuns la Cluj la conferinta, nu o sa ajung nici la Sf Dimitrie acum in weekend...din cauza programului de la servici. Dar nu am uitat ca datorita AA-ului, datorita voua sunt acum pe acest drum si va multumesc din suflet!
O zi supeba sa aveti!
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Buna ! Sunt Elina alcoolica

Mesaj de dani »

Felicitari Elina pentru PRIMUL AN DE ABSTINENTA!
Imagine
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna ! Sunt Elina alcoolica

Mesaj de asido1973 »

Felicitaripentru PRIMUL AN DE ABSTINENTA!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ! Sunt Elina alcoolica

Mesaj de Ovidiu73 »

Felicitari Elina!

Am citit ce ai scris si mi-am amintit de mine, de ziua in care am implinit primul an de abstinenta. Am trait atunci momente emotionante.
Ma bucur pentru tine. Tine-o tot asa!
Doamne ajuta!
nelida
Veteran
Veteran
Mesaje: 270
Membru din: 21 Mai 2013, 21:45
Zile de abstinență: 17,05,2013

Re: Buna ! Sunt Elina alcoolica

Mesaj de nelida »

Te imbratisez si eu ,Elina.
Ma bucur pentru tine,felicitari si sa de-a Dumnezeu sa aduni cati mai multi ani de abstinenta.
Avatar utilizator
ghita1999
Veteran
Veteran
Mesaje: 864
Membru din: 23 Iun 2013, 23:24
Zile de abstinență: 24,07,2012

Re: Buna ! Sunt Elina alcoolica

Mesaj de ghita1999 »

Salut!
La multi ani!
Io stiam ca e in octombrie,exact ziua nu..Si acum imi vine sa rad cand imi aduc aminte de prima ta sedinta de AA,dar mai ales unde te-am dus dupa.. :D :D La cofetarie.
Oricum,nu imi vine sa cred ca a trecut un an si nici nu ai habar cat ma bucur pentru tine.
Esti inca tanara si poti sa refaci multe in viata ta,cred ca deja ai reparat multe in acest an.
Si da ,ai dreptate cu viata..greutatile nu dispar doar pentru ca noi ne-am oprit din baut.Doar ca acum stim ce avem de facut.Adica, sa nu bem.
Poate reusesti sa faci un efort sa vii la Hunedoara miercuri,mai sarbatorim pe cineva,tot cu un an..stii tu cine..
Avem de impartit niste cadouri..
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Buna ! Sunt Elina alcoolica

Mesaj de freedom »

Hai la Cluj, draga si frumoasa mea prietena si colega la SC Curatatoria de Suflete SRL a Programului Sf Dimitrie Basarabov ! Hai maine la noi la ora 18, ca imparte Maarius medalii si are omul asta o bucurie in el cand felicita si da medalia, de parca i s-ar adauga lui personal seninatatea sarbatoritului. Foarte fain.

Ma bucur din suflet ca a venit si vremea asta, sa te felicit pentru un an in abstinenta, an in care vai! multe ti-au fost date si bine le-ai dus si le-ai gestionat. Am tot respectul pentru efortul tau de a veni la Cluj pentru cateva saptamani, de a frecventa zilnic grupurile AA si de doua ori/saptamana programul de terapie, de a mentine o relatie buna si activa cu cel mic, de a te demola si reconstrui pe baze mult mai solide facand pasii in program si toata munca de sisif pe care oameni ca tine, Ghita, Spartacus sau Bugsbunny au facut-o si aici ma refer la cei care nefiind clujeni, au facut eforturi mari ca timp si bani, si-au scurtcircuitat viata si au lasat orice altceva pentru orele de terapie si iata ca rezultatul se vede in modul cum abordeaza fiecare zi. Nu zic ca altii au mai putine merite, Doamne fereste, dar imi manifest admiratia fata de cei care vin de departe la program, fiindca eu personal m-am topit pe picioare in poarta celebrei Case Albe din Cluj, unde e sediul Pr.Sf. Dimitrie si unde este grup AA de doua ori pe zi :| . Daca am fost dobitoaca? Yap ! Mega ! Daaar, in final a venit si vremea mea.
Te imbratisez cu drag, Elina scumpa si sper sa ne si vedem. :idea:
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Scrie răspuns