021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Introspectii si concluzii proprii

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
almaM
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Introspectii si concluzii proprii

Mesajde almaM » 19 Dec 2013, 11:09

Buna dimineata dragi prieteni!
Iliuta, sa stii ca eu iti doresc, sa castigi la loto, deoarece sunt sigura ca nu o sa-ti strici viata. Nu stiu cum ai fost inainte sa ne cunoastem, dar acum eu te percep ca fiind destul de echilibrat ca sa poti gestiona un astfel de castig. Daca chiar intampini probleme, iaca il imparti cu noi si ai scapat de gandul banilor. :joaca:
In ceea ce priveste filmul recomandat de tine, o sa-l vizionez sigur in zilele de sarbatoare, asa intre doua filme de desene animate, ca imi place tare mult sa vad desene, de iarna, in aceasta perioada.
Getuta, eu spun ca fetita despre care tot vorbesc aicea, ii seamana celei postata, la mine pe topicel.
Nu stiu daca, ti-am trimis cele mai relevante poze, din care sa se vada asemanarea, dar in realitate, chiar ii seamana. Te pup si sa iese look-ul, asa cum iti doresti!
Gladi iti multumesc pentru postare si ma bucur mult, cai inteles atat de profund emotiile, pe care le-am trait ieri.
Vreau sa spun, ca am reusit sa obtin bilet la concertul despre care, ti-am vorbit si sunt foarte fericita.
Doar in ziua spectacolului stiu exact, unde anume voi sta in sala, dar cum spuneam, sper sa fie un loc discret, sa pot sa las sa curga in voie lacrimile.
Simt emotii puternice cand ascult muzica clasica live, probabil si pentru faptul ca am ocazia sa merg, foarte rar la astfel de concerte. M-am manjit toata de rimel si la Fanteziile lui Paganini, cand le-a interpretat Alexandru Tomescu, acu doi ani la Alba. Atuncea m-am gamdit sa stau undeva aproape de iesire, ca nu ma asteptam sa inteleg, prea mult din muzica lui Paganinii, dar spre surprinderea mea, abia m-am vazut plecata de acolo, atat de mult mi-a placut.
Si pentru ca este vorba de orchestra Filarmonicii “Mihail Jora” din Bacău, de spre care spune Gladi ca sunt "foarte tari" si eu il cred, o sa pun o parte din pisele ce vor fi interpretate;G.Bizet- Preludiu “Carmen”
G.Bizet- Habanera
G. Bizet- Chanson Boheme
E.Waldteufel- Estudiantina
P.Abraham- Tangolita
J.Strauss- Polca Anei
J.Strauss- 1001 Nacht Valzer op 346
E.Strauss- Carmen Quadrille
J. Strauss- Seufzer Polka
F.Loewe- My Fair Lady , aria Elisei
J.Strauss- Vals Imperial
J.Strauss- Plapper Maulchen polka
E.Strauss- Victoria Polka op 228
J.Strauss- Dunarea albastra , vals
J.Offenbach- Can, Can
J.Strauss Sr- Radetzky marsch

Ma simt tare rasfatata, de Doamne, Doamne si parca imi este greu sa traiesc atata fericire singura, ma gandesc, sa imi usurati povara si va invit, sa luati si voi cate o bucatica din ea, ca sa traim fericirea in comun, ca este mult mai bine asa..
Va doresc o zi frumosa, ornamentata cu multe bucurii!
Cu drag, Alma
Nu-mi dați sfaturi, decât dacă le cer, în mod expres! Am capacitatea de a greșii și de a mă critica destul de sever și singură! Prefer să aleg în funcție, de ceea ce sunt și,nu de ceea ce par a fi! Mulțumesc!

Gladiator73
Veteran
Veteran

Mesajde Gladiator73 » 19 Dec 2013, 14:01

Iti doresc vizionare placuta Alma si nu uita sa-ti iei cutia cu batistute :ras: Eu i-am vazut asta vara,cred,aici la Onesti si mi-au trebuit vreo 3 zile sa-mi revin din starea de gratie,emotie puternica si har.Realmente sunt incredibili si dincolo de muzica buna pe care o canta divin,se pricep si la partea de lumini,creind o feerie nocturna.
Ma bucur pentru tine si abia astept sa aud cum te-ai simtit.
Te imbratisez!

sorel
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 22,06,2013
Zile de abstinență:

Mesajde sorel » 19 Dec 2013, 17:53

:salut: Auditie placuta Alma si multumesc pentru portia de fericire care ai impartit-o cu noi! :ingeras:

CRISS99
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 30,06,2014
Zile de abstinență:

Mesajde CRISS99 » 19 Dec 2013, 18:30

:impreuna: Multumesc muuult Alma pentru surpriza.Apoi iti multumesc pentru randuri si te invidiez :pupici: putin,putin.Te bucuri de muzica frumoasa si adevarata.
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.

almaM
Veteran
Veteran

Mesajde almaM » 19 Dec 2013, 23:25

Gladi, nu mai rade tu asa copios, ca tare as fi curioasa sa-ti vad ochisorii, in timpul, unui astfel de concert. :salutare:
Iti multumesc, ca mi-ai spus ca o sa fie creata o feerie nocturna, insemna ca va fi lumina difuza, si mie tare imi place asa. Pentru orice eventualitate, iau cu mine un set de batistute si renunt la rimel, ca sa nu seman cu un arlechino la sfarsit. :joaca:
Multumesc Sorel si cred ca este normal, sa impartim fericirea intre noi, poate intro zi eu am prea multa si va rog pe voi sa ma despovarati, luand cate o felie fiecare.
In alta zi,poate sunt mai trista si atunci, ma hranesc eu din fericirea voastra. Cred ca facem asta de multe ori fara, sa ne dam seama. :pupici:
Criss, eu iti multumesc pentru inocenta si curatenia sufleteasca pe care o ai, si imi dai ocazia, sa ma bucur zilnic de ea. :ingeras:
Va imbratisez cu drag si va doresc noapte odihnitoare!
Cu drag,
Alma
Nu-mi dați sfaturi, decât dacă le cer, în mod expres! Am capacitatea de a greșii și de a mă critica destul de sever și singură! Prefer să aleg în funcție, de ceea ce sunt și,nu de ceea ce par a fi! Mulțumesc!

dani
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 20,04,2012
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 5 ani

Mesajde dani » 20 Dec 2013, 00:49

Servus Alma! Ia ghici cu ce am eu treaba la ora asta? Cu concertul ? Nuu,dar ma bucur nespus ca ai ocazia sa mergi.Cu printesuca ? Nuu,dar ce fericire pe tine sa fii in viata ei.
Am treaba cu cuvantul "intro",stiu ca asa se scrie corect(ca l-am intrebat pe Google),dar nu pot sa renunt la linioara.Eu asa am invatat asa ca Academia Romana sa f..ta pe ma-sa cu schimbarile ei.
In schimb habar n-am,desi am incercat sa invat cand scriu "fi" sau "fii".Uite ma pun in bancuta si te rog sa ma dumiresti.
Vise colorate(cu sau fara Dani)
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.

almaM
Veteran
Veteran

Mesajde almaM » 20 Dec 2013, 10:06

Servus Dani, :salutare:
In primul rand, vreau sa spun ca ma bucur ca ai fost la Alba si ai vazut cat de frumos este impodobit orasul. Acum vreo doi ani , am plecat prin 10 decembrie in Austria, hotarata sa raman sa fac craciunul, impreuna cu cei din familie, stabiliti acolo. 5 zile cat am stat, am vizitat mai multe orase din zona . Mi-au placut, erau frumos impodobite, mi-a parut interesant ca fiecare oras avea cate un specific, care le diferentia pe unele de altele.
Prin 16 mama s-a apucat sa ne sune si ne-a convins sa venim cu totii acasa.
Vreau sa stii ca dintre toate orasele, pe care le-am vizitat in acel an, cu ocazia sarbatorilor de iarna, Alba Iulia mi sa parut, cel mai frumos impodobit.
In anul acela ne-am oprit si prin Timisoara, Arad, Deva si pot sa spun ca in privinta bunului gust, nu suntem cu nimic mai prejos decat cei de peste granita. Mai avem un pic de lucru cu noi, in ceea ce priveste respectul pentru frumos. :bradut:
Pe printesa nu o duc la concert, deocamdata, dar peste vreo cativa ani, o voi duce cu siguranta. Vreau sa ajungem in a treia zi de craciun la Sibiu, la Targul de Craciun.
Referitor la, cand se scrie fi cu un i ori doi de i, dupa stiinta mea, daca te referi la verb, nu se scrie aproape niciodata cu doi i, cred ca face exceptie, o situatie, la conjunctiv cand spui de ex "SA FII PREZENT IN VIATA TA, CLIPA DE CLIPA, DACA VREI SA_TI FIE BINE" Da sa stii ca eu nu prea sunt atenta la gramatica, pun si eu cratima la intr-o din cand in cand. Nu sunt consecventa, stai linistit.
Iti recomand sa-l intrebi pe Gladi, ca el nu greseste, gramatical, le are baiatul. Eu asa.....dupa ureche.
O sa revin, mai tarziu, ca acuma trebuie sa termin ce am de facut, vreau sa iau vacata, incepand de astazi, pana pe 6 ianuarie 2014.
Te pup si te imbratisez. :pupici:

CRISS99
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 30,06,2014
Zile de abstinență:

Mesajde CRISS99 » 21 Dec 2013, 16:05

Sunt Alma, marea majoritate dintre cei care scriu pe forum ma stiu, asa ca nu cred ca trebuie sa detaliez, de cunoscut nu ma cunosc nici eu destul, drept pentru care consider ca este potrivita formularea.
Obisnuiesc sa-mi fac zilnic cate o introspectie, deasta am botezat noua casuta cu acest nume. Probabil voi posta uneori aici concluziile post introspectie.
Astazi ma gandeam la legatura intre increderea de sine si increderea in ceilalti.
In ceea ce ma priveste, mi-am dat seama ca neincrederea de sine ma limiteaza. Am realizat ca mult timp, am ales sa merg pe partea umbrita a drumului, doar, doar pot sa trec neobservata, m-am pitit pe unde am simtit protectie, din cauza neancrederii, din cauza lipsei de experienta in gestinarea si evitarea conflictelor cotidiene. Nu aveam experianta de a gestiona certurile ori contradictiile indarjite, ma simteam mizera ca sunt implicata in asa ceva. In general priveam din adapost cu ochii limpezi, pe cei ce straluceau, prin rautati mascate in glume proaste, inteligenta manifestata in mod brutal, rigid, ranind fara nici un pic de remuscare, asa incat m-am intrebat de multe ori daca realizeaza cat de mult rau fac.
Mai dureros, am trait si am vazut, prietenii false din care nu se nastea nimic frumos si unde mereu participantii jucau pe planuri paralele mult timp, din simplul motiv ca niciunul nu avea curajul sa opreasca jocul.
Suntem diferiti, urati, frumosi, buni, rai, prieteni fideli ori dusmani de nadejde. Dar oricum am fi, uitam cu totii ca ne este data o singura viata si noi traim blocati in acelasi proiect steroetip si infertil.
Cred ca neancrederea in sine, are acelasi rezultat precum somnul ratiunii, adica naste monstrii si anihileaza momentele in care am fi putut sa stralucim.
Cred ca frica de actiune si parerile celorlalti duc spre nicaierea, in definitiv nu ne duce nimeni de manuta in viata reala, sa ne serveasca poztia zilnica de multumire/fericire.
Sunt sigura ca o doza puternica de incredere in noi si ingnorarea, rautatilor a ironiilor, este cocteilul, pentru o viata linistita.
Cam asta am inteles eu din introspectia pe care mi-am facuto astazi.
Pupici si seara frumoasa.
Cu drag,
Alma
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.

georgeta
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 18,12,2012
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 1 an

Mesajde georgeta » 23 Dec 2013, 11:44

Sarbatori fericite si multa, multa sanatate iti doresc acum in preajma Craciunului, :bradut: sa ramai asa cum esti pentru mine si pentru noi toti ! :pupici:
Te imbratisez cu mare , mare drag! :hug:

sica0723
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 27,01,2013
Zile de abstinență:

Mesajde sica0723 » 23 Dec 2013, 18:20

:hohoho: :hohoho: :hohoho:

Salutari,

Nu am mai vorbit in ultimul timp, am fost cam lenes, recunosc.... :ingeras: