021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ceainaria ALCOHELP

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Avatar utilizator
Ploicica
Veteran
Veteran
Mesaje: 1103
Membru din: 30 Mai 2013, 08:20

Ceainaria AlcoHelp

Mesaj de Ploicica »

M-am gandit sa pun bazele unei afaceri ad hoc. N-aveam si noi o ceainarie acia, pentru cei care se plictisesc si n-au loc de dat cu capu’. Balarii si voie buna, la o cafea sau ceai de tei :D.
Va poftesc la o ceasca de umor in limita bunului simt, calitativ si nu neaparat cantitativ.
Este un toping alandala in care postam iutuburi, impresii din parc sau intamplari adevarate si veselioare etc.

Topingul este un pamflet asa ca, tratati-l ca atare. Orice asemanare cu persoane reale, este accidentala si neintetionata de oricare deschide portita acia si scrie.
Asemenea unui copil, uita imediat orice jignire! Nu o pastra niciodata in inima,pentru ca va aprinde ura!
Shivananda
Avatar utilizator
Ploicica
Veteran
Veteran
Mesaje: 1103
Membru din: 30 Mai 2013, 08:20

Re: Ceainaria AlcoHelp. Toping neserios.

Mesaj de Ploicica »

incep io cu un citat si un ceai negru :D

“Imbecilitatea și prostia nu ocolesc în general pe nimeni, dar noi, românii, ne salvăm adesea luând-o în derâdere la ceilalți și acceptând cu humor că nici noi înșine nu facem excepție. Rezultă o comedie care ne distrează pe toți și prin asta ne deosebim de alte popoare, firește, una dintre deosebiri…”
Marin Preda
Asemenea unui copil, uita imediat orice jignire! Nu o pastra niciodata in inima,pentru ca va aprinde ura!
Shivananda
Avatar utilizator
Ploicica
Veteran
Veteran
Mesaje: 1103
Membru din: 30 Mai 2013, 08:20

Re: Ceainaria AlcoHelp. Toping neserios.

Mesaj de Ploicica »

“A gândi puțin nu înseamnă totdeauna o deficiență. Alte forțe ale sufletului, ținute până atunci sub obroc de trufia gândirii, ies la iveală şi îţi orientează fiinţa spre descoperirea adevărului, chiar dacă nu-l dorești.”

“Sunt lucruri care, când ni se întâmplă, ne fac să ne dispară orgoliul, umilinţa nu ne mai umileşte, adevărul, oricare ar fi el, e singurul care ne poate liniști.”
tot Marinica Preda
Asemenea unui copil, uita imediat orice jignire! Nu o pastra niciodata in inima,pentru ca va aprinde ura!
Shivananda
Avatar utilizator
Ploicica
Veteran
Veteran
Mesaje: 1103
Membru din: 30 Mai 2013, 08:20

Re: Ceainaria AlcoHelp. Toping neserios.

Mesaj de Ploicica »

de asido1973 » 08 Iun 2013, 17:49
iar acolo chiar e o idee buna , o ceainarie si cu balacarie. Si bine ar fi , daca am invata noi astia mai vechi sa ne balacarimi acolo. Zic si eu. Sau alte chestii mai deocheate , etc ...




Scrisesem aces mesaj sambata dar nu am mai apucat sa-l pun ca forumul a ales sa stea pe bara 3 zile. E obosit, saracutul...:)
so

Mai am ceva de spus.
Io nu facui un toping de balacareala.
Apoi,
Si cu balacarerile astea in virtual, iar am o parere:
Pai sunt ca ploaia de vara
Vin si trec iar trec si iar vin.

Noi, oamenii suntem masinarii date naibilui de complicacaciuni ;) Iar daca in virtual nu suntem ceea ce suntem cu adevarat si nu ne dam voie sa fim liberi..pai in viata de zi cu zi...nici atat. Unde costrangerile sociale ne palmuiesc la orice colt de strada si vrand nevrand falsam pe ritmuri de tango.. Io zic ca virtualul si forumul acesta ar trebui sa fie un loc de autenticitate. Aici chiar putem sa fim noi cei adevarati.Cu bune, cu mai putin bune.

Daca vrem asta si daca nu ne e frica ca tanti Gherghina de la buticul din coltul blocului, intra pe forum si ma prinde in pielea goala. Daca e fata desteapta ar trebui sa ma ia in brate sa ma pupe si nu sa ma judece. La fel si sotul meu sau oricare dintre cunostintele mele reale! Sa ma imbratiseze cu drag fiindca am luat hotararea sa nu mai fiu o betiva si un gunoi
si ca vreau sa devin un om cu mintea limpede si ma straduiesc sa repar ceea ce am stricat ani la randul. Iar daca nu m-au parasit atunci cand eram incredibil de jos,
nu ma vor parasi nici atunci Cand si Daca vor descoperi scrisurile mele de pe acest forum.

Si aici am PUNCTAT un picut la un subiect vechi de aici si despre Anonimitate.
Daca ics sau igrec anunta pe aici ca pleaca in Honolulu ca nu ne mai sufera ..eu ce sa fac ? sa plang pe intuneric, sa l rog in genunchi sa ramana? Nu! Sa faca ce frea muschiu lui.
iar daca se intoarce, il iau de mana si i povestesc ce am facut in lipsa lui si incepem sa povestim frumos si iarasi ca pe vremuri. Nu ne dam la gioale intr un nesfarsit prostesc.
nu l tachinez si ii dau peste bot ca nu a fost cuminte. Ca poate imi vine si mie randul sa mi se umfle tarata in mine, nu?

Ce, ne logodim aicia? Facem frun contract si nu stiu eu?

Iar o pauzisoara de pe forumel e benefica pt fiecare in parte si uneori. Dar nu prea mare.
Deci, despre asta e vorba! Si daca cineva chiar nu se mai iubeste sau nu se mai pupa...
Pai sa iasa afara din virtual si ochi in ochi sa se dueleze in real laif si sa ne cheme si pe noi sa dam startul la impuscaturi :lol:
Nu stam dupa laptopuri precum iepurasii si aruncam cu cuvinte aiuristice care mai de care mai pompoase si otravitoare de subtile ce sunt.
In definitiv
Nu ne fac decat rau. La toti.
scopul nostru este sa stam departe de pahar. E unicul general pt toti de aici. Benefic.
Rautatile si intepaturile nu au niciun sens! Cu totii scriem prostii fara sa gandim. Unul nu e mai breaz ca celalalt. Indiferent de cata cultura generala, facultati aveam. Suntem aici fiindca suntem alcoolici. Nu pentru altceva. Aaaa, daca se pune si de un amor secret apoi de o nunta ca in filme...ca si asta e posibil, de ce nu!? :roll:

Deci scopul GENERAL pt toti de aici este alcoolul. Trebui sa ne unesca, nu sa ne faca dusmani. Cu totii avem inteligenta aia care ne trebuie cat sa realizam ca barfa, ura , invidia, intepaturile cu substrat sau nu, ne duc fara sa ne dam seama la otrava. Mai devreme sau mai tarziu.
Cei care au plecat si vor sa vina pe alcohelp, eu ii astept cu bratele deschise indiferent de ce au scris in trecut. Daca vor sa scrie aici pe forum, sa o faca! Sa scrie ceea ce vor fara rautatate si fara resentimente. Si niciodata ceea ce vor altii sa citesca. Ci ceea ce simte fiecare in limitele bunului simt si nemarginit umor. Daca il are. Daca nu. Doar bun simt. Doar adevarul ne mai salveaza si bineinteles, abstinenta.

Fratilor, mie imi este dor de mine. Imi este dor sa comunic, sa vorbesc, sa fiu exuberanta, sa ma las descoperita, vulnerabila .

Fug de meschinarii, de rautati si de oameni mici la suflet. Si daca cineva ma va ataca frodata pe forumul asta, m-a invatat cineva special sa nu pun la suflet. I-am promis ca le pun la c r fiindca si asa imi sta bine cu dansul mare :mrgreen:
mulţumesc:) inimos:) pentru atentie.

Acest iutub, ar fi bun de imnul AlcoHELP :D
Pasarea Colibri - Alcool
http://youtu.be/1ONPSO2I52k
Asemenea unui copil, uita imediat orice jignire! Nu o pastra niciodata in inima,pentru ca va aprinde ura!
Shivananda
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Ceainaria AlcoHelp. Toping neserios.

Mesaj de staval »

Fată dragă, tare bine le mai spui !Îmi place umorul tau ce denotă inteligență.Știu că ascunde milioane de frustrări, dar din moment ce-ai început să dai pe-afară, ești pe drumul cel bun.
Îmi place ceainăria ta și beau cu placere un ceai verde!
Avatar utilizator
Ploicica
Veteran
Veteran
Mesaje: 1103
Membru din: 30 Mai 2013, 08:20

Re: Ceainaria AlcoHelp. Toping neserios.

Mesaj de Ploicica »

buna ziua, dna Staval!
bine ati venit:)
se poate sa aveti dreptate in legatura cu frustrarile. dar printre acele milioane poate imi enumerati si mie macar cinci:) ca io nu le vad, pe cuvant :)
va multumesc!
Asemenea unui copil, uita imediat orice jignire! Nu o pastra niciodata in inima,pentru ca va aprinde ura!
Shivananda
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ceainaria AlcoHelp. Toping neserios.

Mesaj de HOPE »

Ana, altceva nu servesti decat ceai? Dupa cum stii eu inca n-am intrat inca in abstinenta. :oops:
Ce idei trasnite ai... :lol:
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
Ploicica
Veteran
Veteran
Mesaje: 1103
Membru din: 30 Mai 2013, 08:20

Re: Ceainaria AlcoHelp. Toping neserios.

Mesaj de Ploicica »

zombilici,

facui niste bors bun ieri

cred ca ti-ar prinde bine o carafa :mrgreen:

si e o idee..pentru atunci cand gatesti si simti nevoia sa bei ceva.
sa vezi ce zbori de energie iar a doua zi nu mai esti zombi :mrgreen:
ci fluturas in soare :D
Asemenea unui copil, uita imediat orice jignire! Nu o pastra niciodata in inima,pentru ca va aprinde ura!
Shivananda
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Ceainaria AlcoHelp. Toping neserios.

Mesaj de dani »

BINE ATI VENIT LA HANUL ANUTEI!
Chef si voiosealaImagineImagine ImagineImagine,separeu da` de vrajit nu de certatImagineImagine,muzica buna Imagine Imagine Imagine ImagineImagine Imagine
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Ceainaria AlcoHelp. Toping neserios.

Mesaj de dani »

Propunere pentru costumul hangitei: :D :D :D
Imagine
Imagine
Imagine
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Încuiat