021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Doamne ajuta tuturor si bine v-am gasit!

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
sorel
Veteran
Veteran
Mesaje: 1425
Membru din: 21 Iun 2013, 23:39
Zile de abstinență: 22,06,2013

Doamne ajuta tuturor si bine v-am gasit!

Mesaj de sorel »

Ma numesc Sorin Adrian si sunt alcoolic.Trebuie sa recunosc ca din perioada adolescentei am inceput sa beau alcool.La inceput putin,apoi mai mult.Totul depindea de anturajul pe care il aveam.Nu credeam ca poate deveni o problema faptul ca beam cu prietenii din cand in cand.Astazi la mai bine de douazeci de ani de atunci,resimt negativ alcoolul si trupeste si sufleteste.Cel mai tare m-a durut cand sotia si copiii au inceput sa sufere din cauza lacomiei mele la alcool.Acest lucru m-a facut sa constientizez ca asa nu se mai poate si iata-ma la poarta grupului dumneavoastra cerandu-va sa ma primiti si sa ma ajutati!Va multumesc pentru ca existati!
Avatar utilizator
moira
Veteran
Veteran
Mesaje: 858
Membru din: 26 Oct 2010, 11:01

Re: Doamne ajuta tuturor si bine v-am gasit!

Mesaj de moira »

Bine ai venit Adrian ! Ai facut un pas important scriindu-ne. Te primim printre noi, sigur ca da. Noi toti am facut greseli din cauza consumului abuziv si cu siguranta ca cele mai mari sau mai dureroase au fost cele vis a vis de familiile noastre. Te intelegem foarte bine si vom incerca sa te ajutam. Nu ar fi putut nimeni sa-ti ofere un ajutor daca tu nu faceai primul pas, cel al recunoasterii problemei pe care o ai, pas pentru care te felicit!
Moira
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Doamne ajuta tuturor si bine v-am gasit!

Mesaj de asido1973 »

Bine ai venit Adriane Sorin. Stiu sigur ca iti putem da sfaturi si ca aici gasesti multe povesti care te vor ajuta! Daca tu chiar vrei, sunt sigur ca aici vei gasi ajutor!
Iti spun cu drag bine ai venit pe acest forum, si ca sa reusesti trebuie sa tii aproape!
Bine ai venit! Cu drag, asido!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
sorel
Veteran
Veteran
Mesaje: 1425
Membru din: 21 Iun 2013, 23:39
Zile de abstinență: 22,06,2013

Re: Doamne ajuta tuturor si bine v-am gasit!

Mesaj de sorel »

Multumesc Moira pentru frumoasele cuvinte de incurajare!Intradevar familia conteaza cel mai mult.Ma bucur sa va cunosc!
Multumesc si tie Asido!Am citit povestea ta si sunt impresionat de vointa ta si de dragostea ta pentru familie.Tine-o tot asa!
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Doamne ajuta tuturor si bine v-am gasit!

Mesaj de staval »

Bine ai venit!
Daca ai ajuns aici, inseamna ca ai realizat ca alcoolul nu-ti distruge doar tie viata, ci si celor dragi tie. Citeste cat poti de mult despre boala numita alcoolism si intreaba punctual ceea ce vrei sa stii. Prima regula ca sa reusesti e aceasta:azi nu beau! Trebuie repeteta zilnic, luata de la capat si respectata strict. Doar AZI nu bei, da? Adica in fiecare AZI.
Succes, Sorin!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Doamne ajuta tuturor si bine v-am gasit!

Mesaj de asido1973 »

Sorine , cel mai important ca se poate ! Ai nimerit unde trebuie si te asigur ca o sa fie bine!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
moira
Veteran
Veteran
Mesaje: 858
Membru din: 26 Oct 2010, 11:01

Re: Doamne ajuta tuturor si bine v-am gasit!

Mesaj de moira »

Da, suntem o mana de oameni care am reusit . Suntem deosebiti fiecare in felul lui. Drumul a fost mai anevoios la unii , mai usor la altii, am mai cazut, ne-am ridicat....Oricum, suntem un exemplu ca se poate ! Probabil ca ai citit cate ceva pana sa te inscrii pe forum si sa ne scrii si ca esti oarecum acomodat cu povestile noastre.
Inca odata bine ai venit, si asa cum spui, Doamne ajuta sa reusesti si tu ! :)
Avatar utilizator
Ploicica
Veteran
Veteran
Mesaje: 1103
Membru din: 30 Mai 2013, 08:20

Re: Doamne ajuta tuturor si bine v-am gasit!

Mesaj de Ploicica »

uelcom si Doamne Ajuta! :)

Nimerisi bine, iti spun eu ! :mrgreen:
Asemenea unui copil, uita imediat orice jignire! Nu o pastra niciodata in inima,pentru ca va aprinde ura!
Shivananda
Avatar utilizator
sorel
Veteran
Veteran
Mesaje: 1425
Membru din: 21 Iun 2013, 23:39
Zile de abstinență: 22,06,2013

Re: Doamne ajuta tuturor si bine v-am gasit!

Mesaj de sorel »

Multumesc pentru incurajari si sustinere Staval!De trei zile n-am baut alcool si tot de atunci citesc cat pot de mult tot ce aveti postat pe forum.Cu siguranta o sa intreb cand apar nelamuriri.
Avatar utilizator
sorel
Veteran
Veteran
Mesaje: 1425
Membru din: 21 Iun 2013, 23:39
Zile de abstinență: 22,06,2013

Re: Doamne ajuta tuturor si bine v-am gasit!

Mesaj de sorel »

Multumesc si tie AnaAreMere!Sunt convins ca am nimerit foarte bine!Sunteti foarte prietenosi si se vede ca sunteti un grup unit si dinamic.Ma bucur sa va cunosc si va multumesc pentru cuvintele de incurajare!
Scrie răspuns