021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ghita-alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Avatar utilizator
ghita1999
Veteran
Veteran
Mesaje: 864
Membru din: 23 Iun 2013, 23:24
Zile de abstinență: 24,07,2012

Ghita-alcoolic

Mesaj de ghita1999 »

Va urmaresc de ceva timp,din motive tehnice nu am putut sa imi creez cont mai devreme.
Asta nu m-a oprit sa nu fur de la fiecare dintre voi cate ceva,pe unii va cunosc personal si stiu ca sunteti oameni de valoare.
Mi-a fost foarte greu in primele luni de abstinenta,credeam ca daca fac asta macar viata ma va scuti de necazuri si nu a fost asa..Am reusit sa imi pastrez abstinenta mergand cateodata si la cate 5 grupuri pe saptamana si stand de vorba cu cineva cel putin odata pe zi..Si asta in conditiile in care trebuia sa parcurg sute de kilometri pentru a ajunge la un grup..
A meritat?
Eu sunt sigur ca da..Desi nici macar gandul mortii nu ma mai speria,am invatat sa imi pretuiesc viata,sa ma iert pentru trecut si sa traiesc ziua de azi..,
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Ghita-alcoolic

Mesaj de asido1973 »

Iti spun bine ai venit Ghita aici pe forum!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
ghita1999
Veteran
Veteran
Mesaje: 864
Membru din: 23 Iun 2013, 23:24
Zile de abstinență: 24,07,2012

Re: Ghita-alcoolic

Mesaj de ghita1999 »

Sper sa fiu de ajutor,si onest,sa ma ajut,ajutand..
A fost unul din lucrurile care pe mine m-au ajutat in abstinenta si ma ajuta in continuare..
Gratis am primit,gratis dau mai departe!
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Ghita-alcoolic

Mesaj de dani »

Buna seara Ghita si bine ai venit pe forumul Alcohelp.Pe mine m-a impresionat hotararea si determinarea ta de a renunta la alcool,mergand chiar si la cinci grupuri AA pe saptamana si facand sute de km pentru asta.Si eu am fost disperat si hotarat sa renunt la alcool,bineinteles ca singur nu puteam,dar am descoperit acest forum si pe el niste frati minunati intru abstinenta,cu ajutorul careia am reusit sa renunt la alcool.Desi grupul AA este la vreo trei km si acolo sunt oameni la fel de minunati,merg destul de rar fiindca mie imi e de ajuns forumul.Iar daca am vreo durere sau vreo pofta,agenda ii plina pot suna si pot fi sunat de nenumarati confrati.Bineinteles ca invataturile din Big Book sunt foarte bune si le aplicam si aici,dar cateodata le mai impletim cu o gluma,o pilda terapeutica ,o poveste de viata si chiar cu Steaua.
Cu respect,Dani
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
ghita1999
Veteran
Veteran
Mesaje: 864
Membru din: 23 Iun 2013, 23:24
Zile de abstinență: 24,07,2012

Re: Ghita-alcoolic

Mesaj de ghita1999 »

Unul din lucrurile pe care alcoolul inca nu mi-l luase era ambitia,hotararea si determinarea de acolo proveneau..Problema mea era ca pentru prima data in viata trebuia sa ma dau batut,si nu imi sta deloc in fire sa fac asta..Nu stiu daca perseverenta in obtinerea unui obiectiv era o calitate,ca asta ma ducea adeseori la obiective ciudate,de genul "las ca de vineri beau eu trei zile"..Obiectiv propus=obiectiv atins..
Inca o reusita bifata!
Cand am ajuns la prima sedinta AA,deja stiam ce sunt si eram in genunchi.cersind ajutor.
O zi de studiat pe siteul AA m-a lamurit.
De data asta insa nu ambitia am pus-o la munca,facusem treaba cu ea in trecut,atunci cand imi impuneam sa nu beau diverse perioade ,de la o luna pana la un an si jumatate,la petrecerile oficiale unde ma feream sa ma fac de cacao,si cu eforturi supraomenesti reuseam inca sa ma opresc..
De data asta am mizat pe sinceritate,eu care eram un expert in minciuna,si nu am vrut sa ma mai mint..
Si apropo de glume,unul din sloganurile AA spune "Nu te lua prea in serios"
Si cred ca m-am conformat,nu prea imi venea mie sa rad,aveam in spate doi ani in care nu ma vazuse nimeni nici macar zambind si asta m-a ajutat,terapia prin ras!Uitasem cu totul de ras.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ghita-alcoolic

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna Ghita ,
Te-am salutat si la Sorin Adrian , dar am spus sa iti urez bun venit si in casuta ta :)
Sunt sigur ca am multe de invatat de la tine si ma bucur ca te-ai decis sa ne scrii .
O zi senina iti doresc !
Colea, alcoolic :)
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
ghita1999
Veteran
Veteran
Mesaje: 864
Membru din: 23 Iun 2013, 23:24
Zile de abstinență: 24,07,2012

Re: Ghita-alcoolic

Mesaj de ghita1999 »

Colea,cred ca avem de invatat impreuna..Ca eu am luat de la tine ceea ce mi-a placut si am facut asta fara ca tu sa o stii.Acum cred ca mi-a venit randul..
Ilie,oricat de mult m-as gandi,nush ce mi-a provocat mie declickul.Am mai fost intrebat si de alti si nu am raspuns..Crede-ma ca as vrea sa le dau tuturor metoda prin care am ales viata..Dar nu stiu..Mi-am spart capu cu asta,ca eram dupa o betie,ca de obicei,ca aveam obisnuitele sentimente de dupa (dispretul de sine ,ura de sine,regrete,remuscari,frica..samd..eu le numesc cocktail) ca facusem bineinteles din nou niste boacane (mici fata de alte dati)...cred ca mai ramane doar divinitatea..Avea El alte planuri cu mine..
Dani,am stat in noaptea asta si am scris ceva care seamana cu o poveste de viata.O gasiti la rubrica respectiva.
Nu stiu cu ce ochi o sa ma priviti dupa ce o cititi,dar am scris-o pentru un anume scop.
Incerc sa nu ranesc pe cineva atunci cand spun adevarul,dar nu ma ascund dupa degete atunci cand e vorba de mine.
Chiar daca o sa ma judecati dupa asta ca pe un om de nimic,ramane ceva.
Viata e scurta,nu merita sa o umpli cu resentimente,dupa astea raman doar regretele..
Si da, sunt stelist.Da nu mi-a placut niciodata ipocrizia ciobanului...
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Ghita-alcoolic

Mesaj de Relus »

ti am citit postarea(povestea),altadata as fi plans,as fi fost foarte impresionata,azi am citit si ni am zis:of Doamne iata inca un om salvat.
Trairile tale sunt aidoma trairilor mele,viata ta este trasa la indigo ca viata noastra (a celor alcoolici)groaznic.
Ma bucur mult pentru viata pe care incerci sa ti o refaci,merita.
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Re: Ghita-alcoolic

Mesaj de Gladiator73 »

Salutare Ghita!Dura povestea ta.Ai trecut prin situatii incredibil de grele,viata ta bate orice roman si orice film.Insa ai reusit sa te lasi de alcool,Dumnezeu stie cum,in conditiile in care mintea ta era ravasita de alcool,iar organismul tau aproape de colaps.Ceva de dincolo a luat decizia ca a venit vremea sa iti cruti viata si sa o traiesti decent,responsabil,lucid,cu bucurie.E limpede ca divinul are un plan cu tine si va veni timpul sa-l si vezi.
Te felicit ca ai venit pe acest forum,aici unde poti contribui,la randu-ti,la salvare de destine,si ma bucur sincer ca esti printre noi.
O zi frumoasa iti doresc!
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Ghita-alcoolic

Mesaj de dani »

Neata Ghita! Brrr ce poveste ai nenicule.S-o imbarligat parul pe mine,as vrea sa spun ca nu-s impresionat ,dar sunt.Pai eu beam din tot felul de motive puerile,ca m-am/nu m-am certat cu vreun politist,cu nevasta,client,coleg sau ca am/n-am facut bani noaptea aia etc...nu era problema ca puteam bea si fara motiv,dar daca imi gaseam unul ,ori de bine ori de rau,atunci eram scutit de reprosurile pe care tot eu mi le faceam si parca intra mai bine licoarea in mine.Odata am baut si in cinstea alinierii planetelor,e un motiv nu ? :D :D
Astia genul meu care-s mai comozi si nu vor sa clickaiasca de prea multe ori,si-au facut scurtaturi pe telefon ce intra direct in sectiunea ``Prezentati-va``,asa ca se poate intampla sa-ti rateze povestea.De aceea imi permit sa pun linkul aici sa o vada toti.
viewtopic.php?f=9&t=1394
Cu respect,Dani
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Încuiat