021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ghita-alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
nelida
Veteran
Veteran
Mesaje: 270
Membru din: 21 Mai 2013, 21:45
Zile de abstinență: 17,05,2013

Re: Ghita-alcoolic

Mesaj de nelida »

Vin si eu,o sa te sun.
Avatar utilizator
ghita1999
Veteran
Veteran
Mesaje: 864
Membru din: 23 Iun 2013, 23:24
Zile de abstinență: 24,07,2012

Re: Ghita-alcoolic

Mesaj de ghita1999 »

Stateam azi de vorba cu cineva drag mie si mi-a revenit in minte problema asta cu declickul..
Gandindu-ma in urma,nici nu stiu despre care dintre ele vorbim..
Despre primul,ala in care ne-am hotarat ca trebuie sa facem ceva in legatura cu bautura noastra si in care am cautat ajutorul sau acela in care ne-am inceput abstinenta,monclux=ziaai mare sau mai mica.E stiut ca rareori se intampla ca aceste doua sa coincida..
De fapt,am ajuns la concluzia ca ati mentine abstinenta devine arta de ati provoca singur acele declickuri atunci cand ai nevoie..(cand vine maimuta)
Bineinteles utilizand diverse metode,pe care fiecare probabil si le-a gasit deja..
Ale mele sunt:
1.Rememorez rapid cea mai groaznica betie din toate(pentru mine ultima a fost joaca de copii fata de altele) si la faptele reprobabile pe care le-am facut la betie.
2.Pun mana pe telefon si sun (am in agenda 3-4 nr la care pot suna oricand si chiar daca vorbesc de Jiji Becali sau Steaua,amandoi stim de ce vorbim!!)
3.Citesc din Bigbook sau "viata fara bautura"
4.Caut pe net un film cu alcoolici sau alcoolism.(cred ca le-am vazut aproape pe toate)
5.Ma urc in masina si plec sa ma intalnesc cu cineva sa stau de vorba (de obicei inca de pe drum imi trece starea)
Astea le aplic acum,mai sunt si altele,poate ca mai ziceti si voi cateva care le folositi!
Marcelino42
Boboc
Boboc
Mesaje: 90
Membru din: 06 Mai 2010, 13:16

Re: Ghita-alcoolic

Mesaj de Marcelino42 »

Salut Ghita! Sunt la birou, am de lucru cat la Canalul Dunare-Marea neagra, dar nu ma pot abtine sa nu trag cu ochiul pe la voi. Bine ai venit iti ureza cu intarziere un alcoolic care inca are cicatrice la vene de la ultima betie. Imi scot palaria in fata celor ca tine care au mutat muntii sa ramana abstinenti. O zi faina, abstinenta usoara! Marcelino
Avatar utilizator
ghita1999
Veteran
Veteran
Mesaje: 864
Membru din: 23 Iun 2013, 23:24
Zile de abstinență: 24,07,2012

Re: Ghita-alcoolic

Mesaj de ghita1999 »

Salut!
Din patania mea e de invatat doua aspecte:e foarte greu sa te mai lasi de alcool atunci cand ajungi intr-o faza inaintata a bolii si chiar mai greu atunci cand inaintezi in varsta.De aia am luat eu masurile alea disperate..Si stai linistit,ca am avut si eu recaderile mele,nu putine,pana cand am gasit procedura prin care
sa alung obsesia.
Cat despre abstinenta,ce sa zic,pentru oricine e extraordinar daca reuseste sa nu bea macar o zi..
Daca se intampla sa fie azi,e si mai bine :D :D
elina
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 04 Mar 2013, 22:28

Re: Ghita-alcoolic

Mesaj de elina »

salutare Ghita!

Metode sunt multe, cum spui si tu, si la fiecare din noi functioneaza minim una sau mai multe. Eu personal am una simpla pe care o folosesc cand sunt nervoasa pe cutare situatie sau suparata din cutare motiv sau problema etc. Ma intreb simplu: daca beau imi rezolv problema, suprarea etc? Evident ca raspunsul e NU (toti oamenii au probleme, necazuri mai mari sau mai mici ), din contra lucrurile se agraveza daca beau. Daca sunt lucida si limpede am sanse sa rezolv o situatie, problema. Daca beau....s-au dus toate sansele... :-( si nu fac decat sa complic si mai mult lucrurile.
Asa ca nu imi ramane decat sa ma las in grija lui Dumnezeu , sa-l rog sa ma indrume si sa zic "facase voia ta si nu a mea!". Apoi terapia telefon, cititul si nu in ultimul rand mersul la grup.
O seara linistita!
Elina
elina
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 04 Mar 2013, 22:28

Re: Ghita-alcoolic

Mesaj de elina »

mai este nr tau in "mesaje pt admin". Am verificat acum. Sau ai alt nr de tel?
Avatar utilizator
ghita1999
Veteran
Veteran
Mesaje: 864
Membru din: 23 Iun 2013, 23:24
Zile de abstinență: 24,07,2012

Re: Ghita-alcoolic

Mesaj de ghita1999 »

Eu nu l-am mai gasit..dar am vb deja cu Tudor si cred ca o sa fie bine
Dani,am primit mesajul si l-am sunat pe young Tudor.E ok!
Mersi !O treaba buna!
georgeta
Veteran
Veteran
Mesaje: 1376
Membru din: 22 Mai 2012, 12:32
Zile de abstinență: 18,12,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ghita-alcoolic

Mesaj de georgeta »

Buna,

Au fost zile si chiar mai sunt in care ma trezesc dimineata cu o durere cumplita de suflet. Acela a fost momentul in care mi-am dat seama ca sufletul exista si desi nu poate fi vazut, poate fi simtit fizic. Sufletul doare. Precum te doare o mana, un picior, o inima.
Ar fi simplu sa mergem la farmacie: 'dati-mi va rog o pastila pentru durerea de suflet'.

Eu caut pastile pentru suflet !

Cu mult drag!
Avatar utilizator
ghita1999
Veteran
Veteran
Mesaje: 864
Membru din: 23 Iun 2013, 23:24
Zile de abstinență: 24,07,2012

Re: Ghita-alcoolic

Mesaj de ghita1999 »

Buna!
As vrea sa spun ca au fost zile in care nu ma durea sufletul,dar in ultimii doi ani nu a existat nici macar una..Pastile,remedii naturiste sau psihologi,psihiatri,preoti,toate le-am incercat.
Singura cale care in cele din urma a functionat a fost programul AA aplicat zilnic.
12 pasi si rugaciunea de seninatate,aplicate in fiecare moment al zilei mi-au salvat sufletul de la poverile si greutatile zilnice..
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Re: Ghita-alcoolic

Mesaj de Gladiator73 »

Si la mine tot asta functioneaza Ghita.Pasii si rugaciunea seninatatii sunt,de departe,cei mai eficienti si daca sunt inca abstinent in ciuda lipsei unui grup AA la mine-n oras,lor le datorez.Ei ma tin intr-o stare de smerenie,de atentie,de luciditate,de optimism.Si-mi fac greutatile suportabile.
Sa ai o zi buna!
Încuiat