021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Ghita-alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.

Relus
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Ghita-alcoolic

Mesajde Relus » 13 Feb 2014, 07:35

Este atat de usor sa faci lucruri minunate si iata, ca daca eu m am simtit "ofensata",neinteleasa,am fost in stare sa nu ma pot controla si am aruncat cu "venin".
Avaturul mi l am ales eu,(sunt corecta cu mine)este normal( vorba Ploicicai )sa ne trezim sau mai rau sa ne culcam cu ...el in sus sau in jos.
Sper ca poti sa treci cu vederea cele scrise de mine si sa ma ierti.
Sincer iarta ma si crede ma ca imi pare rau,ar fi trebuit sa nu ma las afectata,sa nu ripostez.
Inca o lectie de viata,fiecare si o traieste dupa bunul plac.

sorel
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde sorel » 18 Feb 2014, 10:03

:salutare: Salutare prietene Ghita!Felicitari pentru examenele luate!O zi minunata! :hug:

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 21 Feb 2014, 23:49

Ghita Lee, pentru ca eram la sectiunea Profesori, era imposibil sa nu te salut si pe tine. :jos-palaria:
Te-am mai sunat la telefon dar nu stiu daca ai vazut.In orice caz, totdeauna este o placere sa vorbim si spune-mi dom'ne si mie, ai vorbit sau n-ai vorbit cu Georgica, pentru ca sa stii, curios din fire cum sunt,o il sun si o sa-l intreb. :ras: :ras: :ras:
Te imbratisez cu mare drag Ghita Lee si nu rar, ma gindesc si la tine. :jos-palaria:
Prietenul,
ilyuta :impreuna: :lumanari:

PS Vad ca ai in clasa ta numai elite(hello Cloghita :jos-palaria: ), nu-i de mine acolo :ras: :ras: :ras:
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
ghita1999
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde ghita1999 » 23 Feb 2014, 12:00

Mi-am facut o autoexaminare recent,face parte din programul meu.
Ghita,alcoolicu' nu mai prea stia ce inseamna frustrare,resentimente,scenarita,barfa.
Am intrat pe forum si toate aceste "calitati" au revenit si m-am trezit ca trebuie sa fac fata acestor trairi de o noua factura. Imi era mult mai bine anterior intrarii pe forum iar o parte din starea nu prea confortabila de acum se datoreaza beneficiilor forumului. Am ajuns la concluzia ca nu trebuie sa ma mai implic daca vreau sa mai scriu pe acest forum si trebuie sa raman ca un simplu privitor.
Scenarita si barfa cred ca stiu toti membri de unde provin. Din spatele forumului razbat multe lucruri ascunse si uneori nu tocmai frumoase.
Resentimentele si frustrarea au insa la baza anumite personaje de pe forum. Ele se leaga de nickname-urile care nu prea au nici o treaba cu alcoolul. Desi numele forumului este Alcohelp si se vrea un forum care sa ajute alcoolicii pentru anumite persoane el a ajuns locul unde poti gasi de toate: intriga,scenarii,retete culinare,barfa,socializare.
Un fel de Suleyman,nu ca eu ma uit la telenovele,dar din ce mai inteleg de la nevasta-mea.
Poate ca cea mai mare frustrare o resimt atunci cand vad ca cineva care e alcoolic se repede sa sfatuiasca un alcoolic autentic.Am vazut recent ca au existat si cazuri in care s-a ajuns ca cineva care e consumator normal sa fie nashul unui alcoolic veritabil.Fara doar si poate ca acela a recazut. Motivul este usor de gasit in Bigbook.
Care om isi doreste sa fie riguros de onest si de tolerant? Cine vrea sa-si marturiseasca defectele in fata altuia si sa incerce sa repare relele facute? Cine se sinchiseste de o Putere superioara, daramite de meditatie si rugaciune? Cine vrea sa-si sacrifice timpul si energia, incercand sa transmita mesajul AA urmatorului suferind?
Evident ca cineva care nu e alcoolic nu simte deloc nevoia stringenta de a-si aplica programul! Insa e absolut halucinant sa constati ca persoanele respective isi ofera "serviciile" unor alcoolici veritabili.Cum poti sa indrumi pe cineva cand tu insuti nu ai aplicat nimic din program??
Oricat de multe credeti ca ati invatat despre alcoolism,de aici si din alta parte,lucruri auzite sau citite de la altii niciodata nu veti reusi sa indrumati un alcoolic autentic. Nu il veti putea pacali pentru ca el simte minciuna si falsitatea.Inchipuiti-va ca ii povestiti despre bautul vostru unui alcoolic sadea..
Exista 2 variante.
1.Mintiti in legatura cu asta si inventati o poveste convingatoare.Poate fi o versiune fabricata anterior si bine pusa la punct.Ei bine,e de ajuns o intrebare din partea alcoolicului si constructia se va prabusi.Si odata cu asta poate o ultima sansa de salvare a persoanei respective.Nu va jucati cu asta!
2.Veti spune adevarul despre bautul vostru.Betivanul va va categorisi in gasca celor care ii tot spun ca ar trebui sa lase bautul,pentru ca nu-i asa,alcoolul te distruge..Credeti ca betivul ala e prost?El nu stie tot ceea ce ii spuneti?Nu a mai auzit asta de 1 milion de ori in decursul vietii?
Prin urmare,eu rog aceste personaje sa aiba discernamantul si bunul simt sa se dea la o parte.Nu reusesc medicii profesionisti sa ajute eficient un alcoolic si credeti ca daca ati citit niste lucruri pe aici sau ati vb la telefon cu unul sau cu altul asta va califica pentru a ajuta un alcoolic?
Exemplul meu personal referitor codependenta cred ca ar trebui sa deschida ochii multora.Au intrat codependenti noi pe forum si desi am o istorie de 30 de ani ca si codependent m-am dat la o parte in favoarea catorva persoane de pe forum care stiu mai multe despre asta decat mine.Si care stiu cu ce se mananca asta.
Un alcoolic veritabil stie ca poate ajuta un altul.Nu are nevoie de confirmari.Depinde insa de fiecare daca vrea sa ajute sau nu.E vb de pasul 12 si nici macar membrii AA nu se prea omoara cu asta. Pasul 12 facut de cineva care nu e alcoolic...ar trebui sa se limiteze la trasmiterea unei informatii de genul :Vezi ca exista AA,ALIAT sau Crucea Albastra..Ei ar putea sa te ajute.

ghita1999
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde ghita1999 » 23 Feb 2014, 12:05

Continuare:
A bea o perioada din viata pentru a trece de o stare emotionala,crezand ca alcoolul este medicament e specifica multora.Dar ei nu sunt alcoolici,decat daca continua asta pana la simptomele clare de sevraj.
Doua intrebari din testul AA pentru stabilirea alcoolismului pot pacali.
Ati simtit vreodata remuscari dupa ce ati baut?
Beti de unul singur?

Daca o femeie bea pe ascuns pentru ca normele sociale din Romania face ca bautul in public al unei femei sa fie vazut ca un lucru negativ si mai simte si vinovatie dupa ce a facut asta,pentru ca nu-i asa,am baut pe ascuns,raspunsul DA la aceste intrebari nu e cel corect.Un alcoolic veritabil stie exact la ce se refera aceste doua intrebari,fara dubii.
Asa cum AA nu e locul unde se trateaza depresia,singuratatea si alte boli psihice cred ca si pe acest forum ar fi cazul sa se intample la fel.Exista alte locuri in virtual mai potrivite.Si medici reali in viata reala.
Pentru a deveni un bun indrumator in AA chiar si un alcoolic veritabil are literatura specifica pentru asta.Si persoane desemnate din cadrul grupului care sa faca pasul 12.
Asa ca eu ii rog pe aceia care sunt straini de cauza sa fie sinceri,onesti si corecti si sa ia o decizie justa in ceea ce priveste activitatea lor pe forum.Eu nu spun nimanui sa se retraga,cer doar sa isi clarifice calitatea si sa renunte la "ajutorarea" altor alcoolici.Pentru ca fac RAU!. Poate ca de aici pleaca si ineficienta forumului pe termen lung.
Frustrarea mea are legatura si cu faptul ca mi-am dedicat mult timp acestui forum in intentia mea de a ajuta.M-am trezit postand si "predicand" unor persoane straine de cauza care din punctul meu de vedere si-au batut joc de timpul meu,care in loc sa fie petrecut cu ajutorarea altui alcoolic,cu familia sau in interes personal a ajuns sa fie bataia de joc a catorva.Am pus o parte din sufletul meu aici si nu regret asta dar uneori am ramas cu un gust amar..
Asadar,daca esti alcoolic pe bune,adica un/o betiv/a si ai nevoie de ajutor:
0752262209 (cosmote)
0723967207 (vodafone)
0757360919 (orange)
Anonimatul pentru mine este regula,nu exceptia.
Disponibil 24/24, 7 din7.Mai bine sa te injur eu ca m-ai trezit la 3 dimineata decat sa bei tu!! :ras: :ras:
Si nu e nevoie sa imi spui ca ai o problema si sa ceri ajutor,putem discuta despre orice altceva, doar ca sa plece Mitica.Ca io il cunosc bine pe Studentu nostru.
Daca esti din Alba,Hunedoara sau Sibiu ne putem intalni si fizic.
Am reusit sa ajut pe cineva real de pe acest forum si poate ca toate relele au meritat puse in balanta cu recuperarea unei persoane reale,de a carui abstinenta ma bucur aproape la fel de mult cum ma bucur de a mea.
Nush daca o sa mai scriu sau nu,o sa urmaresc ceea ce se intampla si in functie de evolutie o sa iau o decizie.
Pentru ca o alta problema se refera la faptul ca din cauza unor interpretari ambigue a celor scrise am ajuns sa periclitez prietenii cu persoane reale,alcoolici adevarati pe care ii cunosteam anterior sau i-am cunoscut ulterior intrarii pe forum si pe care ii iubesc.Asa cum doar un alcoolic poate sa o faca.
Multumesc tuturor,de la fiecare am invatat cate ceva.
Si inca cave.Prefer sa dau cu bata in balta si sa respect adevarul pentru ca face parte din tratamentul meu decat sa bat campii doar ca sa ma aflu in treaba.Si chiar cred ca nu e nevoie ca un consumator sa scrie adevarul aici,ar trebui sa o facem si noi,astia abstinenti in recuperare.Jumatatile de adevar nu ne-au folosit in trecut si ele nu ne pot ajuta nici acum.
O duminica frumoasa va doresc in continuare!

asido1973
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde asido1973 » 23 Feb 2014, 12:15

Draga Ghita , nu stiu de ce ai intrat pe acest forum daca nu pentru tine. Ai intrat pentru tine sau sa urmaresti pe unul si pe altul sa barfesti si sa participi la scenarita.
Ce treaba are scenarita si barfa de pe forum cu abstinenta ta? Ce treaba are cineva care a baut pe forum si a ajutat pe altul. Cine esti tu sa judeci sau sa ceri socoteala cuiva ? |Cine sunt eu sa fac asta?
Ai fost si esti bolnav si ai fost unul din oamenii care au participat la barfa si scenarita pentru ca ti-a placut si pentru ca ai vrut.
In loc sa ai grija de tine ai cautat sa participi la barfa si scenarita.
Te simti aiurea de la intratea pe forum pentru ca ai uitat sa ai grija ta si ai "avut mai mult grija altora".
Acest forum este un loc minunat pentru cei care au probleme si vor sa rezolve ceva.

Asadar,daca esti alcoolic pe bune,adica un/o betiv/a si ai nevoie de ajutor:
0752262209 (cosmote)
0723967207 (vodafone)
0757360919 (orange)
Anonimatul pentru mine este regula,nu exceptia.
Disponibil 24/24, 7 din7.Mai bine sa te injur eu ca m-ai trezit la 3 dimineata decat sa bei tu!!
:ras: :ras:

Eu te-am sunat de vreo 2, 3 ori si am incercat sa vorbim dar dupa cateva minute ai trecut repede la barfa si scenarita fara ca eu sa-ti cer asta. :ras: :ras: :ras:
Asa ca eu cred pe acest forum fiecare poate lua ce este bun si sa mearga mai departe fara a-l interesa ce face unul si altul.
Sa ai o zi buna si sunt alcoolic pe bune...

Nush daca o sa mai scriu sau nu
Sunt cele mai penibile faze pe care le traiesc de cand sunt pe acest forum. Am asistat la fazele astea de 10 de ori cu nu stiu daca am sa scriu... Cand cineva vrea sa atraga atentia vine cu fraze din astea care chiar sunt penibile :ras: :ras:
Sincer la tine aveam pretentie . Acum stai in spatele calculatorului si astepti sa vezi cum vine unul si altul si te roaga sa mai scrii sa nu pleci sa mai stai , vaiiiiiiii .... Am pretentii la tine eu credeam ca chiar esti alcoolic autentic.
Haidi pa si lasa chestiile astea :ras:
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: alcohelpbraila@yahoo.com

ghita1999
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde ghita1999 » 23 Feb 2014, 13:03

Asido esti unul dintre cei care nu are nevoie de recomandare ca alcoolic si apreciez la tine franchetea si sinceritatea,chiar daca ele uneori par sa loveasca.Un dus rece nu strica nimanui din cand in cand,nu-i asa?
Chiar daca are o abstinenta indelungata..
Eu nu am intrat pe acest forum pentru mine.Eram deja abstinent si destul de stabil.Scopul meu a fost sa incerc sa ajut altii alcoolici..
Nu sunt psiholog sau psihiatru ca sa tratez si alte deficiente.Punct.
Nu judec si nu cer socoteala nimanui,cer doar sa fie onesti cu ei insusi.Nu trag la raspundere pe nimeni.
Barfa si scenarita faceau parte din "calitatile" mele si credeam ca am reusit sa le redirectionez.Au revenit in forta la intrarea pe forum. Mare grija,ca se ia cu usurinta! Si de la o persoana se poate transmite la toti.
Pe tine te cred Asido ca esti alcoolic ca te-am vazut la televizor! :ras: :ras: Tot cu butelii umbli??
Ca sa fie clar,prefer o palma dupa cap data de un alcoolic decat o mangaiere pe cap a unuia care habar nu are ce inseamna sa iubesti un alcoolic pentru tot ce este el.Si este terapeutic indicat.
Ca am fost virusat de scenarita si barfa,am mai spus-o deja.Si nu mai vreau sa continui.Chiar daca asta va insemna ca nu o sa mai scriu pe forum.
Asa vede mintea mea bolnava lucrurile si eu o sa fac ceea ce e mai bine pentru abstinenta mea.
Credeam ca pot face asta si in acelasi timp sa si ajut pe altii in abstinenta.Poate ca m-am inselat..

zorro
Boboc
Boboc

Mesajde zorro » 23 Feb 2014, 13:16

Salut, Ghita! Am crezut ca nu vad bine ceea ce ai scris cu argumente si de aceea mi-am pus ochelarii cu lentile "fund de sifon" pentru a distinge mai bine frazele.
"Resentimentele si frustrarea au insa la baza anumite personaje de pe forum. Ele se leaga de nickname-urile care nu prea au nici o treaba cu alcoolul. Desi numele forumului este Alcohelp si se vrea un forum care sa ajute alcoolicii pentru anumite persoane el a ajuns locul unde poti gasi de toate: intriga, scenarii, retete culinare, barfa, socializare."
"Mintiti in legatura cu asta si inventati o poveste convingatoare. Poate fi o versiune fabricata anterior si bine pusa la punct. Ei bine,e de ajuns o intrebare din partea alcoolicului si constructia se va prabusi. Si odata cu asta poate o ultima sansa de salvare a persoanei respective. Nu va jucati cu asta!"
"Prin urmare, eu rog aceste personaje sa aiba discernamantul si bunul simt sa se dea la o parte. Nu reusesc medicii profesionisti sa ajute eficient un alcoolic si credeti ca daca ati citit niste lucruri pe aici sau ati vb la telefon cu unul sau cu altul asta va califica pentru a ajuta un alcoolic?"
"Asa ca eu ii rog pe aceia care sunt straini de cauza sa fie sinceri, onesti si corecti si sa ia o decizie justa in ceea ce priveste activitatea lor pe forum. Eu nu spun nimanui sa se retraga, cer doar sa isi clarifice calitatea si sa renunte la "ajutorarea" altor alcoolici. Pentru ca fac RAU!. Poate ca de aici pleaca si ineficienta forumului pe termen lung."
"Asa cum AA nu e locul unde se trateaza depresia, singuratatea si alte boli psihice cred ca si pe acest forum ar fi cazul sa se intample la fel. Exista alte locuri in virtual mai potrivite. Si medici reali in viata reala."
Eh, cu asta m-ai dat gata si cred ca "medicii psihiatri reali" se vor supara tare ca le-ai deranjat clientii din "oglinda" :ras: :ras: , ca sa nu te sustin când e vorba de "multiplu de fetze a unei prisme". :ras: :ras:

Cu respect te salut si o duminica placuta! PROCO :jos-palaria:

asido1973
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde asido1973 » 23 Feb 2014, 13:35

:ras: :ras: :ras:
Mama omida e mic copil pe langa mine Ghita :ras: :ras: :ras:
Ultima oară modificat 23 Feb 2014, 13:48 de către asido1973, modificat 1 dată în total.
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: alcohelpbraila@yahoo.com

ghita1999
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde ghita1999 » 23 Feb 2014, 13:42

Proco, m-as fi bucurat mai mult daca imi trageai un sut in fund,cum Asido tocmai a facut! :ras: Asta ca sa iti dovedesti calitatea de alcoolic autentic.Asa,nush ce sa mai cred despre tine.. :ras: :ras:
Ca sa intelegeti..
E doar vina mea ca m-am implicat atat de mult.Iar reusita cu persoana de care vorbeam m-a facut o vreme sa cred ca e bine sa continui in acelasi mod.Evident ca am gresit.Mi-am neglijat familia,profesia,scoala in favoarea forumului.Nu in ultimul rand abstinenta mea si asta m-a pus pe ganduri.Dar un dus rece ,e reevaluare si o repliere sunt indicate terapeutic in cazul meu.
Eu nu am pus in discutie aici personaje imaginare.Eu ma refer la persoane reale care se pretind a fi alcoolici.Si care isi acorda sprijinul pentru ajutorarea altora.Destul cu scenariile.
E uimitor cat de greu recunoaste un alcoolic ca e alcoolic si cat de rapid se bat unii cu pumnul in piept ca au calitatea de alcoolic.De ce or face ei asta?
Nu mai e negarea o caracteristica a alcoolicului?Numele Pajero va spune ceva unora dintre voi?
Insa un alcoolic veritabil stie ca are nevoie de mai mult decat forumul pentru a reusi.Si de obicei face ceea ce trebuie pentru a-si salva viata.

Înapoi la “PREZENTATI-VA”