021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Fiica unui alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.
Meda
Boboc
Boboc
Mesaje: 6
Membru din: 01 Iul 2013, 01:11

Fiica unui alcoolic

Mesaj de Meda »

Buna seara!

Tatal meu este alcoolic de multi ani, cred ca de cand eram eu copil, ca nici nu-mi mai amintesc cand a inceput. Acum am 25 de ani si fratele meu 19. Eu locuiesc cu viitorul meu sot, iar fratele meu din pacate locuieste inca tot cu parintii. El este cel mai marcat de alcoolismul tatalui meu: nu a reusit nici macar sa intre in BAC, el - copilul premiant pana in clasa a 8-a... e stresat, face acum tratament psihiatric, face psihoterapie. Eu cat de cat am reusit dupa atatia ani sa accept ideea si sa imi vad de viata mea.

Mama sapt trecuta a plecat la tara, deoarece nu mai suporta, e in depresie si mi-a zis ca nici nu se mai poate apropia de casa. Fratele meu nu are unde sa stea, decat in oras cu tata deoarece lucreaza acum si trebuie sa se pregateasca si de BAC. Imi doresc sa imi pot ajuta familia. Vreau sa stiu ce pot eu face pt mama, pt fratele meu, pt tatal meu. Vreau sa il ajut sa constientizeze, desi imi vorbeste urat si uneori il urasc atat de tare incat mi-as fi dorit sa nu fi avut un tata.

Am participat si la un grup de codependenti cand aveam 20 de ani si am citit materiale in sensul asta si am inteles ca e o boala. Nu i-am tinut teorii despre bautura, dar el tot continua. A fost internat in spital cu fibrilatie din cauza asta si a facut diabet si are tensiunea undeva intre 170-120 si pulsul cam 135-140 constant. Vreau sa fac un prim pas si nu stiu cum sa incep. Am incercat de-a lungul timpului diverse variante si nu a functionat nimic. Sunteti niste oameni deosebiti toti cei de aici, foarte curajosi si astept de la voi un sfat. Va multumesc.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Fiica unui alcoolic

Mesaj de asido1973 »

Buna Meda si bine ai venit printre noi. In primul rand tu ai nevoie de tratament pentru tine , daca vrei scrie-mi in privat pe adresa de mai jos si imi poti spune de unde esti si te pot indruma undeva.
Acum tu ai intrat aici pentru tine. Cand ei vor vrea ii asteptam si pe ei aici. Tu nu poti face nimic pentru ei decat sa te rogi.
Inca o data bine ai venit!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
ghita1999
Veteran
Veteran
Mesaje: 864
Membru din: 23 Iun 2013, 23:24
Zile de abstinență: 24,07,2012

Re: Fiica unui alcoolic

Mesaj de ghita1999 »

Bine ai venit aici!
O sa gasesti o multime de materiale si pentru codependenta in sectiunea dedicata.
Eu personal nu dau sfaturi.Insa trebuie sa stii cateva lucruri.
Pentru tatal tau,nu poti face nimic.Va trebui sa te resemnezi cu asta si poate ca ,daca contactezi un grup AA din vecinatate sa incerce ei sa il contacteze sau sa iti puna niste materiale la dispozitie.
Imi pare rau de fratele tau,copii alcoolicilor au cu totii probleme uriase...
Daca va ramane acolo,cu tatal lui,cel mai indicat ar fi sa contacteze un grup Al-Anon sau indrumat sa intre pe acest forum unde poate sta de vorba si cu codependenti..De la care va avea de invatat modul de comportament cu un alcoolic activ.
Si tu la fel.Stai aici,o sa fii contactata de codependenti care iti vor spune ce fac ei..
Cred ca pentru mama ta e cel mai bine ..dar si pe ea va trebui sa o ajutati..
Eu cam atata m-am priceput sa iti spun..
Ghita-alcoolic.
Ai rabdare,vei primi ajutor!!
Meda
Boboc
Boboc
Mesaje: 6
Membru din: 01 Iul 2013, 01:11

Re: Fiica unui alcoolic

Mesaj de Meda »

Desi nu mai locuiesc cu ei de 1 an jumatate, ne vizitam foarte des, stam in acelasi oras la 5 min distanta...Va dati seama ca si eu il vad asa in fiecare zi. Obisnuiam sa ies de la servici si sa mananc la mama la amiaza. eu am fost foarte apropiata de parintii mei si treptat tata s-a schimbat tot mai mult, am ajuns sa nu il mai recunosc. De multe ori ma suna cand e beat si are chef de vorba, eu sunt singura din familie pe care o suna. Pe ceilalati ii uraste, asa zice el. De fiecare data i-am raspuns, pana acum 2 zile. M-a tot sunat si ieri si azi dar nu am raspuns si nici nu am sunat inapoi. Nici nu stiu daca am procedat bine sau nu ... ma gandesc sa nu il mai caut o vreme...
Avatar utilizator
ghita1999
Veteran
Veteran
Mesaje: 864
Membru din: 23 Iun 2013, 23:24
Zile de abstinență: 24,07,2012

Re: Fiica unui alcoolic

Mesaj de ghita1999 »

Vad ca nu e nici un codependent pe faza..
Cred ca ar trebui sa incepi cu asta:
http://www.scribd.com/doc/9065290/Labir ... ependentei
Avatar utilizator
ghita1999
Veteran
Veteran
Mesaje: 864
Membru din: 23 Iun 2013, 23:24
Zile de abstinență: 24,07,2012

Re: Fiica unui alcoolic

Mesaj de ghita1999 »

Cati ani are tatal tau si de cand bea distructiv??
Si inca ceva de citit..
http://www.simonatache.ro/2012/10/31/fi ... -fi-boala/
Cred ca de un real folos ar fi sa citesti si topicul lui Staval..de aici de pe forum.
Ultima oară modificat 29 Iul 2013, 22:26 de către ghita1999, modificat 1 dată în total.
Meda
Boboc
Boboc
Mesaje: 6
Membru din: 01 Iul 2013, 01:11

Re: Fiica unui alcoolic

Mesaj de Meda »

Are 51 de ani si bea cam de 10 -12 ani distructiv. Probleme de sanatate serioase au inceput acum 3-4 ani cand a fost diagnosticat cu diabet si acum 1 an jumatate cu probleme de inima. Dar de ceva timp cred ca i-a fost afectat si sistemul nervos, pentru ca nu mai gandeste coerent, isi face tot felul de scenarii de razbunare si crede ca toti complotam in ascuns impotriva lui.
Meda
Boboc
Boboc
Mesaje: 6
Membru din: 01 Iul 2013, 01:11

Re: Fiica unui alcoolic

Mesaj de Meda »

Am citit si topicul lui Staval de pe forum. Problema cu tatal meu este ca el nu sta sa asculte. Chiar si cand ii spuneam de realizarile mele de la scoala sau acum, ca am fost promovata in functie, ma lasa vorbind singura si merge la TV. Chestiile obisnuite nu vrea sa le asculte, ce sa mai zic despre altele... Pe Internet nu vrea sa intre, cu calculatorul nu se pricepe deloc, de citit nu citeste nimic, nu e curios nici de oameni, nici de prieteni, nici de vecini, nici de familie, nici de neamuri, de nimic. Doar de TV. atat .
Avatar utilizator
ghita1999
Veteran
Veteran
Mesaje: 864
Membru din: 23 Iun 2013, 23:24
Zile de abstinență: 24,07,2012

Re: Fiica unui alcoolic

Mesaj de ghita1999 »

Scenarita si paranoia ne este specifica tuturor(cred ca cele mai bune exemple le gasesti aici pe forum :D :D )..In privinta tatalui,cred ca singurul lucru care se poate face e ca intr-un moment de trezie al lui (adica cand nu e baut) sa i se comunice ca exista o solutie,o poate gasi la AA..
Si tu sa te interesezi unde e cel mai apropiat grup AA,il gasesti pe siteul AA Romania...Restul depinde doar de el,daca doreste sa faca ceva in legatura cu asta..
Gasiti aici pe forum si alte centre de tratament,si pentru el si pentru voi!
Oricum ar fi,voi toti trebuie sa constientizati ca sunteti bolnavi la randul vostru,si indiferent de ce va face tatal vostru,trebuie sa va tratati propria boala..
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Fiica unui alcoolic

Mesaj de freedom »

bine ai venit printre noi, draga Meda.
pe partea de codependenta fata de un parinte, poti sa stai de vorba cu mine,
fiindca chiar ma regasesc in unele chestiuni povestite de tine, insa putem
comunica doar pe e-mail, fiindca pentru mine subiectul este prea personal
si nu doresc sa-l dezvolt pe un forum public. eu am parcurs pasii in terapia
Minnesota, sub egida programului Sf. Dimitrie Basarabov din Cluj si acolo mi-am descoperit
latura codependenta si am inteles cum sa lucrez si pe aceste aspecte.
adresa mea de e-mail o ai mai jos si daca vei dori sa stai de vorba cu mine, te astept cu drag
cand ai sa simti tu, iar daca nu, nu-i nicio suparare.
pana una-alta, poti sa citesti la topicul lui Kiara, ai un exemplu bun in ea.
te imbratisez cu drag.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Scrie răspuns