021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: A fi sau a nu fi ...

Aici puteti povesti experientele personale.

almaM
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesajde almaM » 03 Dec 2013, 22:40

Rian, am fost impresionata de modul analitic in care ai abordat epuizarea, dozei de fericire sub imperiul consumului de alcool. Initial am considerat ca este o abordare, general valabila, pentru toti dependentii de alcool. Apoi mi-am amintit, ca am vazut deseori, oameni beti pangand si asta m-a determinat sa reflectez mai mult.
Eu cred ca alcoolicul in prima faza este un dependent psihic, care recurge la consumul de alcool, deoarece, starea bahica ii ofera o perspectiva optima de abordare a problemelor cotidiene. O stare de relaxare, de acceptare a ceea ce, nu poate fi acceptat in deplina luciditate.
In concluzie o lume in care totul este asezat dupa dorinta si iluzia sa.
Daca persoana persista pe aceasta cale lesnicioasa a dobandirii starii de fericire, ajunge sa nu mai poata controla consumul, deoarece corpul refuza sa mai aiba reflexe la stimulul nealcoolizat si atunci intervine necesitatea de consum, adica dependenta fizica, dictata de creierul care nu functioneaza fara combustibilul, numit alcool.
Daca e sa ma intrebi pe mine, tu te aflii dincolo de jumatea caii dependentei psihologice, si daca persisti, poti sa ajungi la dependenta fizica. Nu te uita urat, asa cred eu si poate gresesc.
Te salut si te admir, ca esti atat de analitic, eu sunt preponderent impulsiva si analitica, doar dupa ce scot porumbelul.
In cazul tau sunt sigura totusi, ca o sa iei masuri din timp.
Despre reversul, autocriticii excesive o sa scriu alta data, dar cred ca esti prea critic si analitic cu tine, ceea ce se reflecta in relatiile cu cei apropiati.
Nu-mi dați sfaturi, decât dacă le cer, în mod expres! Am capacitatea de a greșii și de a mă critica destul de sever și singură! Prefer să aleg în funcție, de ceea ce sunt și,nu de ceea ce par a fi! Mulțumesc!

Sunt autorul acestui subiect
rian
Senior
Senior

Mesajde rian » 10 Dec 2013, 09:42

Salutare prieteni
Am trecut pe aici sa mai aflu noi povesti si sa va tin la curent cu ce am mai facut.
Saptamana trecuta se presunea ca ar fi trebuit sa beau de 2 ori moderat.

SAPTAMANA 1 - Autocontrol ?!

N-a fost chiar asa. Am baut 3 zile din 7
Sambata, am exagerat cu alcoolul. Am baut cam toata ziua la o petrecere. Duminica in schimb, ma simteam rau fizic si pshihic insa am rezistat sa nu ma "dreg" cu ceva. Macar atat.
I'm just a social drinker .. but I'm very very social!

rian
Senior
Senior

Mesajde rian » 10 Dec 2013, 09:44

SAPTAMANA 2
Saptamana asta o sa beau doar o singura zi, inspre weekend. Sper sa nu exagerez de data asta.

dani
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde dani » 10 Dec 2013, 10:20

Rian scrie:
SAPTAMANA 1 - Autocontrol ?!

N-a fost chiar asa. Am baut 3 zile din 7
Sambata, am exagerat cu alcoolul. Am baut cam toata ziua la o petrecere.
Duminica in schimb, ma simteam rau fizic si pshihic insa am rezistat sa nu ma "dreg" cu ceva. Macar atat.

Nu e bine domnu`Rian...macar sa mai treci pe la noi sa te dregem :D :D Ia uite ce scria Rian in 10 noiembrie:
O sa fac un nou plan de reintoarcere graduala la starea de consumator.
Initial consum 1 data pe sapt / max 3 unitati / doar la iesire cu baietii ... (nu m-am hotarat pe ce perioada)

Houston we have a problem!Parca ii o ``mica`` diferenta.Si Rian ,sa stii ca eu am ramas la aceeasi parere care am avut-o initial si anume ca esti alcoolic si nu un``hard``drinker``.Poate un alcoolic``soft``.Singura deosebire este acum ca devii un bautor de weekend si nu zilnic.Oricum tu bei dupa parerea ta si nu a mea. :D :D Mare atentie ca urmeaza o luna plina de ocazii in care sa consumi alcool in exces. Hai noroc!
Imagine
Ultima oară modificat 10 Dec 2013, 10:30 de către dani, modificat 1 dată în total.
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.

rian
Senior
Senior

Mesajde rian » 10 Dec 2013, 10:26

hehehe..sunt pregatit.. Butoiu' e la 2 metri de mine
Na ca am facut si eu o poza cu telefonul :lol:

IMG_20131210_102336.jpg

PS: De la peste am dat-o pe varza luna asta

dani
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde dani » 10 Dec 2013, 10:38

N-ai raspuns la intrebarea:Houston we have a problem,au ba ?

rian
Senior
Senior

Mesajde rian » 10 Dec 2013, 10:59

Hei..am retinut eu ceva de 3 ..dar putin iesit din context :)

Se poate si mai bine totusi .. :|

dani
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde dani » 13 Dec 2013, 18:40

Rian draga,vine uichendu...Ce facem,pregatim pentru luni portia de zeama de varza sau totul e sub control?
Stii cum era reclama aia cu ``ti-am pregatit un pat la noi in celula``,daca scapi haturile consumului iti pregatim un pat/topicel la noi in celula/forum. :D :D
Sper ca n-am fost gresit inteles,era doar o gluma.
Un weekend minunat,Rian!
http://www.youtube.com/watch?v=oIkps1kSc8Y

rian
Senior
Senior

Mesajde rian » 13 Dec 2013, 18:45

Hehe..tare.. Din aceeasi categorie
Ia verifica cine te verifica si pe tine .. http://www.takethislollipop.com
Logheaza-te cu facebook cu incredere.

dani
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde dani » 13 Dec 2013, 18:52

M-as loga,dar n-am cont pe Facebook.Totusi cum stai cu planurile de consum in weekend.Te intreb asta si nu-i musai sa-mi raspunzi.Scrie pe o hartie si dupa aia luni faci diferenta.Singur tragi concluzii dupa aceea.

Înapoi la “PREZENTATI-VA”