021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

A fi sau a nu fi ...

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de dani »

Buna seara Rian!
Daca am inteles bine astazi ar fi a doua zi de abstinenta.Cum te simti?
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
almaM
Veteran
Veteran
Mesaje: 1349
Membru din: 28 Mai 2012, 10:49

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de almaM »

Rian, ceea cea am scris a fost sub oarecare presiune, eu nu prea am ocazia sa stau linistita si sa scriu pe forum de acasa. Vroiam sa mai spun ceva, linistea si confortul caminului depinde foarte mult de gradul de suportabilitate al sotiei tale.Intr-o zi ea se va simtii obosita de viata si va dorii altceva, din pacate plictisul firesc al casniciei, va cadea pe umerii tai, in mod firesc probabil, consumul de alcool, este argumentul incontestabil al finalitatii acesteia, copiii isi vor ura tatal ca au nefericito pe „saraca mama' asa ca inainte sa mai torni un pahar, gandeste-te la tine si la consecintele comportamentului tau. Eu te percep ca fiind o persoana echilibrata, care stie exact unde se situeaza, dar se mai amageste nitel.
Noapte linistita iti doresc!
Cu drag
Nu-mi dați sfaturi, decât dacă le cer, în mod expres! Am capacitatea de a greșii și de a mă critica destul de sever și singură! Prefer să aleg în funcție, de ceea ce sunt și,nu de ceea ce par a fi! Mulțumesc!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de asido1973 »

Salut rian. Daca ai inteles ca esti alcoolic atunci lucrurile devin si mai simplu.
Cu sapun ma spal
Si cu apa rece,
Peste fata toata
Mult clabuc imi trece.
Apoi ceea ce fiecare dintre noi ne propunem este ca in ziua respectiva sa nu bem. E mult mai usor sa parcurgem totul pas cu pas. Iti recomand sa-ti faci timp si sa parcurgi cele 10 sedinte.

http://www.alcohelp.ro/ro/sedinta-1/

Acum ceva timp in urma pe mine una din sedinte m-a ajutat foarte mult si anume cea cu situatiile de risc si ce fac sa le evit. Eu mi-am scris pe o foaie mare situatiile mele de risc si concret ce fac sa le evit.
Astazi am vazut ca ii spuneai cuiva sa nu tina alcool in casa sau gresesc. vreau sa-ti spun ca eu personal si acum nu tin alcool in casa, ba mai mult daca la mine acasa se tine o petrecere sau orice altceva , nu se mai serveste alcool. Asta e alegerea mea.
Iti doresc sa ai zile multe si frumoase. Esti tanar, poti si ai si cu ce. Ramai alaturi de noi si iti va fi bine. Mai jos la semnatura ai adresa mea de mail, oricand vrei poti scrie si putem vorbi pe mail, mess sau de ce nu si la telefon. Alaturi de oameni ca tine poti reusi. Cel mai bun exemplu de reusita ma pot da pe mine . Daca eu pot si tu poti. Cu respect, asido!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de dani »

Buna dimineata Rian
Ai bun este unul ca tine pe forum,nu stiu daca realizezi asta,dar sigur discutiile se anima.Deci,sa incepem:
1-Rian este sau nu alcoolic?
Clar,raspunsul la aceasta intrebare il ai tu,dar tu spui:
Acum am 36 de ani si aproape 20 de ani de "experienta".
obisnuinta, beau 6 zile din 7
- nu ma opresc usor
- am condus ametit usor
- pe zi beau 3-7 beri sau 2-3 sticle vin sau coniac 500 sau mix intre bauturi (terminand cu bere de obicei)
- nervozitate crescuta
- cosmaruri la 1-2 saptamani
- reusesc sa stau cateva zile fara sa beau dar pe urma ma apuc din nou
La acest consum,durata(20 de ani,alcolismul la barbati se instaleaza in 7-10 ani)si aceste simptome ce ai vrea sa fi,soim al patriei ? :D Ai facut testul si ti-a dat pozitiv,deci ma refer in continuare la Rian alcoolicul,adica bolnav de o boala ce poate fi tinuta sub control doar prin abstinenta.

2-Rian scrie:
Salut din nou Dani!
Cu fumatul eram exact in situatia in care sunt cu alcoolul acum. Tindeam sa ajung inspre un pachet pe zi. De multe ori am depasita aceasta limita. Atunci mi-am dat seama ca nu e bine (in urma cu 4 ani). In primul an am redus cantitatea tigarilor fumate. De fiecare data cand vroiam sa fumez amanam tigara pana cand aveam chef cu adevarat. Asta a facut usoara tranzitia. In anul 2 fumam maxim 5 tigari pe zi. Inspre sfarsit nu mai imi cumparam si mergeam doar cand ma cheam vreun coleg la tigara sau cand ieseam la bere. De 1 an si 10 luni nu am mai fumat de loc. Inca mai am chef sa fumez cand ies in vreun bar cu prietenii dar am reusit sa ma abtin. Problema cu alcoolul am observat-o de mult. Insa tot am amanat decizia.

Nadajduiesc ca o sa scap prin aceeasi metoda si de baut. In urma feedbackului de la voi o sa imi fac un "plan mai prietenos" initial. Daca nu ma tin de el o sa trec la masuri mai drastice.
Toti,dar absolut toti,ne-am facut un "plan mai prietenos" initial de a renunta la consumul compulsiv de alcool.Toti am vrut sa reusim asta,sa consumam mai putin sa zicem sa bem ``social``ca ceilalti si sa nu dam cu oistea in gard.Ca sa fac o comparatie,a bea doar o frantura din doza mea era similar cu a ma apuca de sexat si pe la jumatate scoate-o Dani ca te simti tu bine alta data.Cum adica ? Si focul de artificii unde-i ?Am incercat o data,de zece ori,de o suta de ori...n-a mers.Atunci am inceput sa ne promitem ca de maine si din nou de maine...ca e ultima data cand mai beau.La mine cred ca a fost ultima data de sute de ori.Nu a mers nici asta.Si in momentele astea de deznadejde,de neputinta,cand la unii dintre noi batea moartea-n geam,sau se vedea spitalul aproape,sau zanganea vreun dosar penal...ne-am recunoscut invinsi...neputinciosi in fata alcoolului si ne-am rugat...fiecare unde a crezut de cuviinta...hai Doamne ajuta-ma ca eu nu mai pot...arata-mi calea.Sau,hai Forum Alcohelp ca eu sunt ateu ajuta-ma...Sau,hai grup AA si da-mi o mana de ajutor.

Ca sa iti arat disperarea mea cand am venit pe Alcohelp,iti spun ca mi se rupea de anonimitate in momentul ala.Ce imi era de folos daca eram un anonim mort ? N-am un serviciu unde sa am probleme daca se afla de alcolismul meu,asa ca nu-mi pasa.Daca imi cereau astia o poza in curul gol fata si profil.le-o dadeam.Nu-mi mai pasa,doream sa traiesc!

Poti tu oare sa eviti anii de zbateri si zbor asemeni unui fluture in panza unui paianjen,ce cu cat se zbate mai tare se incurca ? De tine depinde.Noi am fost ca tine,daca poti invata de la noi...daca nu vei invata din greselile tale.
Mai povestim ca imi e somn acum,o zi faina sa ai si abstinenta.
Cu respect,Dani
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
moira
Veteran
Veteran
Mesaje: 858
Membru din: 26 Oct 2010, 11:01

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de moira »

In urma feedbackului de la voi o sa imi fac un "plan mai prietenos" initial. Daca nu ma tin de el o sa trec la masuri mai drastice.
Buna Rian, ma bucur ca ai primit atatea pareri si ca le-ai acordat atentie la toate. E important.

Imi permit sa fac o glumita referitoare la "planul tau prietenos" , care, pe limba ta, ar putea fi urmatorul :
If ( autocontrol) then :D
else if (abtinere) then :)
else „abstinenta senina” :arrow:
endif
endif

Serios vorbind, important este ca ai constientizat problema, care e serioasa si grea, si ca esti hotarat sa o rezolvi.

Numai bine iti doresc,
Moira
Avatar utilizator
Fiul ratacitor
Veteran
Veteran
Mesaje: 201
Membru din: 25 Feb 2013, 13:33

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de Fiul ratacitor »

Buna ziua Rian ,
Si eu am ( avut ) problema pe care o ai si tu .
Eu am aplicat alta secventa de program decat cea recomandata de Moira ( saru' mana Moira ):

if ( autocontrol ) then OK!
else ( autocontrol )
endif

Cu deosebit respect,
Decebal
Avatar utilizator
rian
Senior
Senior
Mesaje: 160
Membru din: 21 Oct 2013, 22:12

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de rian »

Ziua 3 e foarte OK dani :)

Cand am luat decizia de a ma lasa de baut, eram ca si acum intr-o stare foarte buna. Am fost in weekend la munte si ne-am relaxat foarte bine (vezi o poza mai jos). Am baut liber si mi-am propus sa ma las de luni. Trebuie spus ca intreaga perioada trecuta mi-a mers bine pe toate planurile asa ca am luat decizia sa fac lucrurile si mai bine.
toamna.jpg
Planul meu "prietenos" era initial sa reduc nr. de zile in care beau de la 6 la 2,1 sau 0 fara ca sa exagerez in zilele in care aveam voie sa beau.

Ce zice doctoru' ?
Am vorbit cu doctorul care ma consulta si la consultatie i-am specificat clar ca eu consum mai mult alcool decat trebuie. Stiind acest lucru mi-a recomandat un set de analize in plus care au si iesit mai prost (cele legate de ficat). Analizele standard nu ar fi cuprins respectivul parametru. Vineri merg la ecografie pentru ficat pentru ca se pare ca ar exista depuneri de grasime peste limita admisa cu toate ca raportul meu greutate 84/ inaltime 188 este foarte bun.
6 saptamani de pauza .. exceptii o cupa de vin la cateva zile

Asa ca s-a zis cu planul prietenos. Si duminica merg la o petrecere .. ma intreb cum e sa mergi la o petrecere fara sa bei?! Nu am incercat niciodata (dar nici nu m-am facut remarcat prin exces).

almaM, referitor la relatia cu familia. Totul e ok. Sunt alte motive pentru care nu este totul perfect dar nu vreu sa detaliez. La lucru in schimb chiar ma ajuta. Uneri alimentat cu bere reuseam sa lucrez pana la 3-4 noaptea aproape 16 h / zi. A 2a zi imi luam liber, nu va speriati. Berea era in loc de vitamine si nu o apreciam pentru alcool cat pentru energie. Trebuie sa specific ca sunt bautor de bere in pricipal (88%)

asido1973, sunt am terminat deja sedinta 3. Mi se pare excelent sistemul. Sedinta 2 e intradevar extrem de utila! Sunt curios sa vad si restul dar o sa astept timpul cerut (cu toate ca se pot initia si urmatoarele dupa ce ai terminat)

dani, ai dreptate. planul nu poate fi prietenos. Totusi sunt de parere ca nu sunt nici fortat sa accept un plan de abstinenta. De ce ?
- e prima mea incercare de autocontrol (o sa vedem daca reusesc)
- am constientizat singur problema. Nimeni nu mi-a spus ca sunt alcoolic. Nici sotie, nici prieteni cu atat mai putin necunoscuti
- am actionat. Forum, discutie cu sotia, pauza de alcool, investigatii medicale
- acum sunt in asteptare si vreau sa vad ce mi se intampla daca nu beau .. deocamdata ma simt foarte multumit de deciziile pe care le-am luat

Cum ma simt ? Excelent. Pofta de alcool este neutra. Adica e la fel cum as vrea sa beau un ceai. Insa tensiunea acumulata din discutii, efectele dezastruase pe care le-a avut asupra altora ma face sa il refuz. Pana nu sunt 100% convins ca pot bea exact cat mi-am propus nu o sa mai beau. Am realizat tot ce isi poate dori un om in viata .. si nu am de gand sa ma las controlat de alcool.

moira si Fiul ratacitor
Apelez la voi daca am nevoie de ajutor :)

THE PLAN
pana la 1 DECEMBRIE > abstinenta totala .. vesela .. trista .. cum o fi ea :)
Daca e trista atunci o prelungim.. asa ca ar fi bine sa fie vesela ...hahaha
I'm just a social drinker .. but I'm very very social!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de colica zis alcoolica »

Rian , bine ai venit pe forumul Alcohelp iti spun si eu !
Colea , alcoolic :)
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de dani »

Ai dreptate Rian,daca zici ca e prima tentativa de renuntare/controlare a consumului fa-o cum simti tu.Daca nu reusesti schimbi reteta.Esential este ca acum stii ce este boala numita alcolism,stii unde-i forumul si ca se poate.Inclusiv sa citesti carti scrise de oameni cu practica indelungata in terapia alcolismului.
Sunt sigur ca daca mai dai cu curul de astfalt in cazul tau inca,repet inca,nu e o problema.Totusi imi e greu sa cred ca inca nu ai incercat niciodata sa raresti consumul sau sa nu bei o perioada...sau din cauza consumului sa nu fi pierdut ceva oprtunitati in cariera,evenimente importante in famile,etc...sau ca nu ai avut remuscari a doua zi ca ai "fripto"prea tare cu o seara inainte...au sa iti promiti ca nu mai bei si sa nu te tii de cuvant...totusi esti tanar si e posibil asta.
Daca nu ai nici un sevraj e super,dar sevrajul nu se manifesta doar fizic asa ca fii precaut in continuare.
Cu respect,Dani
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
rian
Senior
Senior
Mesaje: 160
Membru din: 21 Oct 2013, 22:12

Re: A fi sau a nu fi ...

Mesaj de rian »

Dani

Chiar daca beam aproape zilnic nu depaseam foarte des cantitatea sau intervalul 15:00 23:00 deci era si asta un fel de control. Poate din cauza ca am avut aceasta frica de alcoolism am pastrat totusi limita (chiar daca era destul de mare)

55 de zile de abstinenta cat mi-am propus vor fi suficiente sa imi dau seama daca am probleme sau nu. Bine inteles ca nu o sa vreau sa recuperez ce nu am baut de la 1 decembrie. Acea data va fi data la care eu vreau sa devin bautor normal (1-2 zile /1-3 unitati). Cazurile de aici m-au speriat suficient incat sa ma mentin tare.

Salutare Colea! Iti doresc o zi buna tie si tuturor celorlalti
I'm just a social drinker .. but I'm very very social!
Scrie răspuns